ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.830 μέλη

    <<Περί διαπαιδαγώγισης>>

    Cretanseagull
    23.04.2019, 00:07

    Έπεσε στην αντίληψή μου ένα πολύ όμορφο άρθρο σε μπλόγκ με τίτλο <<Περί διαπαιδαγώγισης>> και πρόσθεσα σχόλιο στο οποίο απάντησε το μέλος SVEN. Με την σειρά μου θα ήθελα να διευκρινίσω καλύτερα τι εννοούσα με το σχόλιό μου αλλά δεν μου δίνεται η δυνατότητα να το κάνω εκεί για λόγο που μου διαφεύγει.

    Παραθέτω λοιπόν εδώ την διευκρίνισή μου ελπίζοντας ότι θα αναγνωστεί από τον ΣΒΕΝ.

    SVEN

    Σίγουρα η προσωπική προσπάθεια βοηθάει αλλά πιστεύω ότι βοηθάει περισσότερο στην περίπτωση που υπάρχει ήδη μιά αξοσέβαστη κρατική βάση γονικής επιμόρφωσης.
    Μην ξεχνάμε ότι αρκετά σοβαρά προβλήματα δημιουργούνται στα παιδάκια ακριβώς από αμόρφωτους γονείς που πιστεύουν ότι με την παρέμβασή τους βοηθούν το παιδάκι τους ή ότι έτσι το προστατεύουν από κινδύνους της ζωής...
    Δυστυχώς η Μόρφωση (και όχι μόνο μεταφρασμένη σαν τεχνογνωσία) είναι βασικότατη γιά την σωστή διαπαιδαγώγηση.
    Όταν αγοράζουμε καινούριο σμάρτφον οι περισσότεροι τρέχουμε να διαβάσουμε τους τρόπους χρήσης γιά να εκμεταλευτούμε καλύτερα τις δυνατότητές του... πόσοι από τους γονιούς σπεύδουν να διαβάσουν τα βασικά της παιδοψυχολογίας πρίν αποκτήσουν παιδί;
    Εύκολη δικαιολογία το να λέει κάποιος δεν σου διδάσκουν πως να γίνεις καλός γονιός... Έστω και ότι είναι έτσι, εμείς τι κάναμε γιά να αναπληρώσουμε τα κενά;
    Πάντως σε ένα κράτος που θέλει να λέγεται πολιτισμένο η προετοιμασία του Πολίτη όσον αφορά την διαπαιδαγώγηση του παιδιού του θα πρέπει να είναι δεδομένη!
    Σήμερα τα παιδιά τα μεγαλώνουν οι ξένοι (τροφοί, παιδικοί σταθμοί, κλπ κλπ) γιατί οι γονείς είναι απασχολημένοι (εργασία, κλπ) και στις ελάχιστες ώρες που βρίσκονται μαζί με τα παιδιά τους δεν μπορούν ή δεν έχουν τα απαιτούμενα εφόδια γιά να επικοινωνήσουν προσοδοφόρα με αυτά....

    Σε ευχαριστώ γιά τις πασχαλινές ευχές που ανταποδίδω από καρδιάς!!!

    Καλό βράδυ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Cretanseagull, 23-04-2019 00:08 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Cretanseagull, 23-04-2019 12:42 ]


    sven
    23.04.2019, 11:42
    Καλημέρα, Cretanseagull Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο, θα προσπαθήσω να γράψω περισσότερα γύρω από αυτά που αναφέρεις και τα οποία είναι απόλυτα σεβαστά. Έτσι πρέπει να είναι ένας γόνιμος διάλογος, με διαφορετικές και τεκμηριωμένες απόψεις. ΥΓ. Γράφεις στην αρχή "Έπεσε στη υπόληψή μου ένα πολύ όμορφο άρθρο..." και αναρωτιέμαι: έπεσε στην υπόληψή σου ή έπεσε στην...αντίληψή σου...;
    Cretanseagull
    23.04.2019, 12:39

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 23.04.2019, 11:42 έγραψε...

    Καλημέρα, Cretanseagull Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο, θα προσπαθήσω να γράψω περισσότερα γύρω από αυτά που αναφέρεις και τα οποία είναι απόλυτα σεβαστά. Έτσι πρέπει να είναι ένας γόνιμος διάλογος, με διαφορετικές και τεκμηριωμένες απόψεις. ΥΓ. Γράφεις στην αρχή "Έπεσε στη υπόληψή μου ένα πολύ όμορφο άρθρο..." και αναρωτιέμαι: έπεσε στην υπόληψή σου ή έπεσε στην...αντίληψή σου...;

    Καλημέρα, SVEN

    Έχεις δίκιο, εννοούσα αντίληψη. Όταν γιά μεγάλα χρονικά διαστήματα δεν χρησιμοποιείς πλέον την ελληνικήν γλώσσα είναι εύκολο να κάνεις λάθος...

    Το θέμα προσφέρεται, αφορά όλους μας.

    Να είσαι καλά!