ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.830 μέλη

    PA-80 εναντίον PSR-3000

    12plus
    07.07.2005, 17:46
    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο καλό arranger και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι ανάμεσα στο KORG PA-80 και στο YAMAHA PSR-3000. Αν κάποιος έχει προσωπική πείρα από κάποιο από τα δύο ή γενικά ξέρει ας μου απαντήσει. Περισσότερο με απασχολεί η ποιότητα των ήχων, η ποικιλία και η ποιότητα των εφέ και η πλούσια, δυναμική απόδοση από τα ηχεία. Ευχαριστώ προκαταβολικά !
    GL
    07.07.2005, 18:15
    Εγω φιλε-η μου σαν yamahaκιας θα σου παραθεσω εδω sites για το PSR-3000 ωστε να παρεις μια γνωμη και απο εκει....
    εδω
    και επισης
    www.nakas.gr


    vouliakis
    08.07.2005, 00:52
    Ψηφίζω κι εγώ ΥΑΜΑΗΑ. (Βρίσκω λογική τη σχέση ποιότητας/τιμής.)
    antonLOrd
    08.07.2005, 14:27
    Φίλε μου δεν μας λες και πόσα χρήματα διαθέτεις.. Πάντως αφού ζητάς ποιότητα και ποικιλία στους ήχους, καθώς και για τα εφφέ σου συνιστώ την KORG. Η ΥΑΜΑΗΑ είναι καλύτερη στις χαμηλές τιμές, όπου αναλογικά είναι και καλύτερη.. Πάντως αν το χρειάζεσαι για επεγγελματική δουλειά τότε αγόρασε το Ρα 80 γιατί οι ήχοι όλων των KORG είναι λιγότερο<ψεύτικοι> από τους ήχους των ΥΑΜΑΗΑ.. Όμως εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσει πιο από τα δύο τον εκφράζει και τον εξυπηρετεί περισσότερο...
    Καλορίζικο λοιπόν.....
    vouliakis
    08.07.2005, 15:00
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 08-07-2005 στις 14:27 έγραψε:

    Φίλε μου δεν μας λες και πόσα χρήματα διαθέτεις.. Πάντως αφού ζητάς ποιότητα και ποικιλία στους ήχους, καθώς και για τα εφφέ σου συνιστώ την KORG. Η ΥΑΜΑΗΑ είναι καλύτερη στις χαμηλές τιμές, όπου αναλογικά είναι και καλύτερη.. Πάντως αν το χρειάζεσαι για επεγγελματική δουλειά τότε αγόρασε το Ρα 80 γιατί οι ήχοι όλων των KORG είναι λιγότερο<ψεύτικοι> από τους ήχους των ΥΑΜΑΗΑ.. Όμως εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσει πιο από τα δύο τον εκφράζει και τον εξυπηρετεί περισσότερο...
    Καλορίζικο λοιπόν.....






    Αντώνη, μάλλον έχεις άδικο. Προσωπικά, έχοντας "τεστάρει" και τα δυο arrangers, βρίσκω το Korg υπερβολικά ακριβό για τις δυνατότητές του και τους ήχους του όχι και τόσο ικανοποιητικούς.





    GL
    08.07.2005, 15:17
    Θα συμφωνησω με τον Παναγιωτη και στα δυο σημεια που ανεφερε...
    Βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικο το πως αντιλαμβανομαστε την φυσικοτητα των ηχων σε τετοια οργανα,καθε αυτι αναλυει διαφορετικα αυτο που δεχεται απο καθε τετοιο οργανο.
    Η εμπειρια χρονων πανω στα επαγγελματικα πληκτρα ειδικα αυτου του τυπου μου εχει δειξει πως η Yamaha εχει καταφερει να βρει μια χρυση τομη μεταξυ της τιμης και της ποιοτητας.Επαναλαμβανω και επικεντρωνομαι πανω σε αυτην την κατηγορια των πληκτρων.
    Επισης θελω να τονισω πως η ευχρηστια των τελευταιων μοντελων της Yamaha ειναι αξια προσοχης

    shine on you crazy diamond...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 08-07-2005 15:19 ]
    vouliakis
    08.07.2005, 15:28
    Ε, ναι. Η επόμενη "μεγάλη" μου αγορά (ελπίζω μέχρι το Σεπτέμβρη), κατα πάσα πιθανότητα θα φέρει το όνομα Tyros...
    GL
    08.07.2005, 15:38
    Αχ βρε Παναγιωτη αυτο το Tyros....
    Με προλαβες..και εγω κατα τον Σεπτεμβρη-Οκτωβρη με βλεπω να το βαζω στη συλογη μου...
    Μηπως να το παραγγελναμε και μαζι???και να μας ερθει και πιο φθηνα???

    vouliakis
    08.07.2005, 17:36
    O.K. Το συζητάμε ξανά τον Σεπτέμβρη που θα βγουν και τα νέα "μοντελάκια"...


    Υ.Γ. Ελπίζω να μας συγχωρήσουν που είμαστε off-topic...
    12plus
    09.07.2005, 00:20
    Ρε παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Μάλλον κι εγώ θα περιμένω να δω μήπως παίξει κάτι νέο (καινούργιο μοντέλο εννοώ). Ωστόσο στις κάμποσες φορές που έχω παίξει στο PSR-3000 δεν έχω κατενθουσιαστεί. Και κάτι άλλο, το PSR-3000 κοστίζει 1880€ ενώ το PA-80 2075€, οπότε μιλάμε για μια διφορά της τάξης των 200€' αξίζει? Τίποτα καινούργιο λέτε να βγει σε αυτή την κατηγορία? Εγώ πάντως γενικώς είχα σχηματίσει τη γνώμη πως το PA-80 είναι αρκετά ανώτερο σαν όργανο. Και πάλι ευχαριστώ πολύ
    piterpiano
    09.07.2005, 01:45
    θεωρω το παν σε ενα arranger την ευκολια στην προσβαση των Performances(αποθηκευμενοι ηχοι και ρυθμοι) καθως και την δυνατοτητα σε θεσεις μνημης.Εχω το Pa-80 εδω και 3 μηνες,στην δουλεια με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και καθημερινα ανακαλυπτω καινουρια πραγματα..δεν σου κρυβω οτι ειμαι και korgikos οποτε ισως και λιγο προκατειλημμενος αλλα μεχρι τωρα δεν εχω κανενα προβλημα με το PA.

    ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ,ΑΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΤΟ KORG ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΜΠΟΛΙΚΟ ΜΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΡΥΘΜΩΝ..
    12plus
    09.07.2005, 10:44
    Piterpiano είσαι κατατοπιστικός. Δηλαδή οι ελληνικοί ρυθμοί που σου δίνει το BonStudio δεν είναι και τόσο ικανοποιητικοί? Βασικά εγώ δεν πολυενδιαφέρομαι για τους ρυθμούς αφού το όργανο το χρησιμοποιώ σχεδόν μόνο για τους ήχους του αλλά αν είχε και κανένα καλό style δε θα ΄ταν και άσχημα. Οι δυνατότητες του σαν synth, αυτά τα time slice κλπ είναι αξιόλογες?
    Thanks προκαταβολικά!!!
    piterpiano
    10.07.2005, 05:58
    φιλαρακι αν δεν το θες για αρειντζερ αλλα για συνθι μην σκεφτεσαι καμια απο τις 2 λυσεις!!!!!!!!

    εγω το πηρα για λαικα αλλα και για τα 2 συγκροτηματα ροκ που παιζω..
    νομιζα οτι θα με βολευε και για τα 2.για τα λαικα ειναι οντως μια χαρα αλλα για τα ροκ οπου υπαρχουν απαιτησεις ηχων(προσομοιωσεις) δεν ειναι οτι καλυτερο..και τωρα βρισκομαι σε θεση να αγορασω και ενα 'καθαρο' synth.

    να παρεις ενα συνθεσαιζερ,οπου θα σου βγει και φτηνο και θα κανεις την δουλεια σου..

    οσο για την ερωτηση σου για τις δυνατοτητες του Korg ως synth,εχει πολυ πραμα,αλλα δεν εχει την προσβασιμοτητα ενος καθαρου συνθιου
    και την ευκολια χειρισμου!!!


    με πολυ λιγα-λογια,αν δεν χρειαζεσαι τους ρυθμους ειναι μεγαλη πατατα να παρεις arranger!!!!!
    santourman
    30.08.2005, 09:55
    Παιδιά μια απορία : Βλέποντας σε κάποιο περιοδικό τα χαρακτηριστικά του PSR 3000, λέει μεταξύ άλλων "άμεση σύνδεση με ιντερνετ" και "video out".

    Δεν μπορώ να καταλάβω το συσχετισμό των χαρακτηριστικών αυτών με την τεχνολογία των synthesizers (όχι ότι ξέρω και πολλά αλλά λέμε τώρα!). Τι ακριβώς σημαίνουν ?
    piterpiano
    01.09.2005, 01:08
    η συνδεση με το ιντερνετ αφορα το απευθειας download στο synth χωρις την παρεμβαση υπολογιστη..

    το tv out, χρησιμευει για την διασυνδεση με το βιντεο και επομενως με την τηλεοραση, για karaoke εφοσον το synth υποστηριζει τετοια λειτουργια..

    ελπιζω να σε κατατοπισα μπαμπη!!!
    korg01w
    28.10.2005, 23:17
    ego tha agoraza to pa80 dioti diatheti sampler, polla kai piotika effe , kai otan goystaris na paixis se live kai tha diaxirizese kai rythmoys tha xorizis ton ixo apo ton rithmo se 2 kanalia. Opote kaliteri epexergasia tou sinolikou ixou.