ελληνική μουσική
    700 online   ·  210.830 μέλη

    Τρομοκρατική επίθεση στο Λονδίνο

    nefos
    11.07.2005, 00:19
    Quote:

    Το μέλος GL στις 10-07-2005 στις 21:47 έγραψε:

    Στις σημερινες κυριακατικες ειδησεις των καναλιων(και συγκεκριμενα του Αλφα) επεσε μια ειδηση σαν βομβα.Αφοραει τον Αγγλο υπουργο εσωτερικων ο οποιος δηλωσε πως θα προτεινει στους ομολογους του υπουργους εσωτερικων των κρατων μελων της ευρωπαικης ενωσης την παρακολουθηση ολων των τηλεφωνικων συνδιαλεξεων καθως και των sms για ενα διαστημα 6 εως 12 μηνων.Αυτη η προταση παιρνει σαρκα και οστα εξ'αιτιας της τρομοκρατικης επιθεσης στο Λονδινο....
    Βεβαια βρισκει σφοδρα αντιθετους τους φορεις που απτονται της προστασιας των ευαισθητων προσωπικων δεδομενων.

    Τα σχολια δικα σας...






    GL παραπάνω γράφεις . . .
    @ πως ο Άγγλος υπουργός εσωτερικών ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ (άρα δεν έχει παρθεί απόφαση).
    Μετά γράφεις . . .
    @ αυτή η πράξη ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΣΤΑ (για να πάρει σάρκα και οστά δεν προυποθέτει το να έχει παρθεί μια απόφαση ; ; )

    @ Συγνώμη αν γίνομαι "αυστηρή" απλά θυμώνω όταν διαβάζω πληροφορίες τέτοιου είδους οι οποίες στηρίζονται μονάχα σε π.χ ένα δελτίο ειδήσεων του χ, ψ καναλιού. Προσωπικά είμαι καχύποπτη στην τηλεόραση, αν έχεις GL μια αναφορά σε κάποιο γραπτό κείμενο (εφημερίδα, ίντερνετ, κλπ), σε παρακαλώ βάλε το στο τόπικ.

    GL
    11.07.2005, 01:16
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 11-07-2005 στις 00:19 έγραψε:
    [/I]
    GL παραπάνω γράφεις . . .
    @ πως ο Άγγλος υπουργός εσωτερικών ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ (άρα δεν έχει παρθεί απόφαση).
    Μετά γράφεις . . .
    @ αυτή η πράξη ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΣΤΑ (για να πάρει σάρκα και οστά δεν προυποθέτει το να έχει παρθεί μια απόφαση ; ; )

    @ Συγνώμη αν γίνομαι "αυστηρή" απλά θυμώνω όταν διαβάζω πληροφορίες τέτοιου είδους οι οποίες στηρίζονται μονάχα σε π.χ ένα δελτίο ειδήσεων του χ, ψ καναλιού. Προσωπικά είμαι καχύποπτη στην τηλεόραση, αν έχεις GL μια αναφορά σε κάποιο γραπτό κείμενο (εφημερίδα, ίντερνετ, κλπ), σε παρακαλώ βάλε το στο τόπικ.


    [/I]


    Λοιπον Νefos...
    1)Γραφω οτι, ο αγγλος υπουργος θα προτεινει "Στους ομολογους του υπουργους εσωτερικων της ευρωπαικη κοινοτητας,αρα αυτο σημανει συμφωνα με το ρεπορταζ οτι εχει παρθει αποφαση στην αγγλικη κυβερνηση για να παρει "σαρκα και οστα" αυτο το μετρο στην Αγγλια.

    2)Δεν νομιζω ενα δελτιου ειδησεων ενος σοβαρου καναλιου πως ο Αλφα με ειδικους απεσταλμενους εκτος απο τον μονημο ανταποκριτη στην χωρα του συμβαντος, να μην εχει σοβαρες πληροφοριες απο κυβερνητικες πηγες εκει..

    3)Ενα ΣΟΒΑΡΟ δελτιο ειδησεων δεν αποτελει πηγη ειδησεων??Ποιος αλλωστε ειναι ο ρολος του??

    4)Οχι δεν εχω καποια αναφορα απο τα site αν και εψαξα σε 4 ελληνικα ειδησεογραφηκα site,oποιος ομως εχει βρει κατι ας το γραψει,εγω απλα ανεφερα αυτο που ακουσα στο καναλι το ιδιο και οποιος θελει μπορει να ανατρεξει στο τελετεξτ του καναλιου.

    5)Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να ειμαστε καχυποπτοι εκτος απο την τηλεοραση και στα sites,δεν ειμαι ερευνητης για να διασταυρωσω καποια ειδηση που εβγαλαν δημοσιογραφοι,απλα ανεφερα σε ενα τοπικ κατι το οποιο ακουσα στην τηλεοραση και τιποτε αλλο.
    Γινε οσο αυστηρη θες,προβλημα σου....

    Αυτα.......
    GL
    11.07.2005, 01:41
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 10-07-2005 στις 23:07 έγραψε:

    Δέν νομίζω οτι μιά τέτοια πρόταση (δηλαδή η παρακολούθηση όλων τών εκατομμυρίων τηλεφωνικών συνδιαλέξεων καί τών εκατομμυρίων sms που ανταλλάσσονται καθημερινά) μπορεί νά υλοποιηθή.




    Αλβερτο κι ομως μπορει να συμβει αυτο το πραγμα,ηδη συμβαινει αλλα εφαρμοζεται επιλεκτικα.
    Θα σου υπενθυμισω το δυκτιο ECΗELON ενα διακρατικο δυκτιο σταθμων παρακολουθησεις και συλλογης των μεταδιδομενων ηλεκτρονικων πληροφοριων που αναπτυχθηκε με συνεργασια των Η.Π.Α της Αγγλιας,του Καναδα,της Αυστραλιας,της Γερμανιας τελευταια και καποιων αλλων χωρων.Μετα την 11η Σεπτεμβριου μπηκε σε λειτουργια ενα τμημα αυτου του συστηματος με σκοπο την παθητικη παρακολουθηση χρησημοποιωντας λεξεις κλειδια.Οι κεντρικοι εγκεφαλοι του συστηματος παρακολουθουσαν παθητικα συνομιλιες και απομονωναν λεξεις κλειδια απο τις συνομιλιες που ορισαν οι αρχες ασφαλειας των κρατων μελων του δυκτιου,οταν κλειδωνονταν οι λεξεις κλειδια ξεκλειδονοταν ολη η συνομιλια με το υποτιθεμενο υποπτο περιεχομενο.
    Υπαρκτο ειναι το παραδειγμα του Ελληνα στη Γερμανια που εστειλε σατηρικο sms(για τους διδυμους πυργους) στη θεσσαλονικη μετα την 11η Σεπτεμβριου και μετα το παλικαρι βρεθηκε στα γερμανικα κρατητηρια.
    Ολα αυτα ειναι ευρεως γνωστα και χιλιοειπομενα,ενω εχει κανει και ενα σοβαρο ντοκιμαντερ ο Στελιος ο Κουλογλου στο ρεπορταζ χωρις συνορα στη ΝΕΤ..
    Το θεμα ειναι οτι εχοντας διαβασει αρκετα για αυτο το ζητημα πιστευω οτι μπορουν πλεον να παρακολουθουνται ΤΑ ΠΑΝΤΑ.Το αν θα γινει η οχι,εχει να κανει-ευελπιστω-με την μαζικη αντιδραση των λαων παγκοσμιως.

    Υ.Γ Ο Παναγιωτης(Vouliakis)μας παραθετει και στο αναλογο τοπικ
    εδω



    shine on you crazy diamond...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 11-07-2005 01:49 ]
    DeLaSane
    11.07.2005, 01:52
    Sta agglika entypa kai kanalia metadothike auth h eidhsh. Paramenei protash ki oxi apofash. O ypourgos proteine thn apo8hkeush twn plhroforiwn gia megalytro xroniko diasthma ap'oti hdh apo8hkevontai.
    GL
    11.07.2005, 02:00
    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 11-07-2005 στις 01:52 έγραψε:

    Sta agglika entypa kai kanalia metadothike auth h eidhsh. Paramenei protash ki oxi apofash. O ypourgos proteine thn apo8hkeush twn plhroforiwn gia megalytro xroniko diasthma ap'oti hdh apo8hkevontai.




    ΟΚ!!Μπορει να εκανα λαθος εγω στη μεταφορα της ειδησης απο την τηλεοραση και να καταλαβα οτι ηταν αποφαση του υπουργου να προτεινει αυτο το μετρο.
    Αν παρερμηνευτηκα μην με σταυρονεται,μια λεξη λαθος εκανα...


    Δεν παυει ομως ακομα και ετσι να δημιουργειται τεραστιο ζητημα..
    nefos
    11.07.2005, 02:31
    Quote:

    Το μέλος GL στις 11-07-2005 στις 02:00 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 11-07-2005 στις 01:52 έγραψε:
    [i]
    Sta agglika entypa kai kanalia metadothike auth h eidhsh. Paramenei protash ki oxi apofash. O ypourgos proteine thn apo8hkeush twn plhroforiwn gia megalytro xroniko diasthma ap'oti hdh apo8hkevontai.




    ΟΚ!!Μπορει να εκανα λαθος εγω στη μεταφορα της ειδησης απο την τηλεοραση και να καταλαβα οτι ηταν αποφαση του υπουργου να προτεινει αυτο το μετρο.
    Αν παρερμηνευτηκα μην με σταυρονεται,μια λεξη λαθος εκανα...


    Δεν παυει ομως ακομα και ετσι να δημιουργειται τεραστιο ζητημα..

    [/I]



    @ DelaSane μιας και που είσαι εκεί θα μπορούσες να μου πεις ένα από τα έντυπα που ανακοινώθηκε το οποίο να μπορέσω να διαβάσω στο ίντερνετ ; ( δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι στο www.parliament.uk ούτε στο www.bbc.com μιας και δεν είμαι ιδιαίτερως εξοικιωμένη).

    @ Gl (Γλου,Γουλού, Γιώργο) δεν είμαι εδώ για να σε σταυρώνω ,αλλά μια λάθος λέξη προσωπικά μου προκάλεσε ταραχή.

    Όσο για το σχόλιό σου σε προηγούμενο ποστ "Γινε οσο αυστηρη θες,προβλημα σου.... " , προφανώς και είναι πρόβλημά μου αλλά η ουσία είναι να μοιραζόμαστε πληροφορίες τέτοιας σημασίας και να τις μεταφέρουμε όσο πιο "πιστά" γίνεται. Τουλάχιστον αυτό θεωρώ λειτουργήσιμο σε μία τέτοια κατάσταση ( βλέπε φόρουμ, τόπικ, ποστ, κλπ).

    Εντάξει Γιώωωωωωωωωωργοοοοοοοοοοο μου ; ;
    DeLaSane
    11.07.2005, 10:29
    To diavasa ex8es sto Indepedent. Epishs an den kanw la8os eixe link kai sto yahoo.co.uk news. To anefere kai sto thleoptiko deltio tou channel 4.
    nefos
    11.07.2005, 13:20
    @ Delasane όντως στο http://news.co.uk βρήκα κάποια πράγματα . Για όσους ενδιαφέρονται ορίστε (έστω και στα αγγλικά) . . .

    Attack 'will spark more threats'

    Clarke said he was confident the perpetrators would be caught
    The UK should expect more threats similar to that seen in Birmingham in the wake of the London bombings, says Home Secretary Charles Clarke.
    He told the BBC he feared more attacks until the "gang" behind last Thursday's explosions were tracked down.

    He insisted the right legislation was in place to deal with the threat and has helped thwart previous attacks.

    Meanwhile, Conservative leader Michael Howard has called for a public inquiry into possible intelligence "failings".

    "It is my assumption that there will be a whole series of threats which will arise which the police will have to deal with," Mr Clarke told BBC News 24.

    'Home-grown'

    Earlier Former Met Police Commissioner Sir John Stevens said security forces had prevented at least eight separate "terrorist attacks" in the UK in five years.

    Mr Clarke said: "I can confirm that there were attacks which were thwarted by police and intelligence services."

    I am confident that the perpetrators will be brought to justice in the end

    Home Secretary Charles Clarke

    But he would not be drawn on the number of potential home-grown "terrorists".

    "There have been British citizens that we have suspected of terrorist activity," he said.

    He dismissed as "total nonsense" the idea the UK was a safe haven for militants.

    He stressed the government would not be rushed into drawing up knee-jerk legislation in response to the attack on the capital.

    But he would consider issuing more control orders designed to restrict the movements of terror suspects in the UK, such as electronic tagging and curfews.

    Border controls

    He will be discussing with his European counterparts closer telecommunications monitoring, such as the retention of phone call and e-mail times, as a tool for intelligence gathering.

    Regarding calls for tighter borders, including a dedicated border police, Mr Clarke said new measures had already been introduced.

    The government's e-borders scheme will involve electronically checking people leaving and entering the country with national databases.

    And he said closer relationships are being developed between the various forces policing the UK's borders.

    "I am confident that the perpetrators will be brought to justice in the end," Mr Clarke said.

    "I am very optimistic indeed. I think the track record of our security services in bringing people to justice is good."

    Mr Howard told BBC News 24 an inquiry was needed to see if lessons could be learned from the attacks.

    He hoped the government would consider his party's calls for a border police and a minister for homeland security.

    "Let's look again at our arrangements and whether anything more could have been done and see if the government will look again at these proposals."



    nefos
    11.07.2005, 14:50
    @ Bιάστηκα να στείλω το αγγλικό κείμενο, ορίστε και το κεντρικό άρθρο της Ελευθεροτπίας (Δευτέρα 11/7/05) www.enet.gr

    ΒΡΕΤΑΝΙΑ Την παρακολούθηση των πολιτών θα προτείνει ο υπουργός Εσωτερικών

    «Φακελώστε όλη την Ευρώπη»

    ΛΟΝΔΙΝΟ

    Την παρακολούθηση και το φακέλωμα όλων των πολιτών σε ολόκληρη την Ευρώπη ετοιμάζεται να προτείνει στους ομολόγους του των χωρών-μελών της Ε.Ε. ο υπουργός Εσωτερικών της Βρετανίας, Τσαρλς Κλαρκ, σύμφωνα με πληροφορίες του βρετανικού Τύπου.

    Οπως γράφει η εφημερίδα «Σάντεϊ Εξπρές», κατά τη συνάντησή του με τους ομολόγους του, την Τετάρτη, ο Κλαρκ σκοπεύει να ζητήσει να παρακολουθείται κάθε μορφής ηλεκτρονική επικοινωνία σε ολόκληρη την Ευρώπη και ό,τι καταγράφεται να διατηρείται αρχειοθετημένο για διάστημα τουλάχιστον έξι μηνών ώς ενός έτους, προκειμένου να μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν υπάρξει ανάγκη.

    Θα ζητήσει ακόμα να υπάρχει καλύτερη πρόσβαση των υπηρεσιών ασφαλείας των χωρών-μελών σε εμπιστευτικές βάσεις δεδομένων, να βελτιωθεί το σύστημα παρακολούθησης και καταγραφής των κλεμμένων όπλων και εκρηκτικών, των πλαστών εγγράφων και το σύστημα συντονισμού του αγώνα κατά της χρηματοδότησης της τρομοκρατίας. Θα θέσει επίσης θέμα υιοθέτησης κοινών κριτηρίων για την έκδοση δελτίων ταυτότητας νέας γενιάς.

    «Η τρομοκρατία είναι από τη φύση της διεθνής και, όσο καλύτερα μπορεί να επιτηρήσει κανείς τον τρόπο με τον οποίο ενεργούν τόσο το καλύτερο», δήλωσε ο Τσαρλς Κλαρκ στη βρετανική εφημερίδα.

    Οι υπουργοί Εσωτερικών-Δημόσιας Τάξης της Ε.Ε. θα συναντηθούν την Τετάρτη στις Βρυξέλλες, ύστερα από πρόταση του Ισπανού ομολόγου τους, Χοσέ Αντόνιο Αλόνσο, για να εξετάσουν την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί μετά τις επιθέσεις στο Λονδίνο.

    Οι βρετανικές προτάσεις αναμένεται να συναντήσουν αντιδράσεις. Χαρακτηριστικές είναι οι χθεσινές δηλώσεις του προέδρου της Αυστρίας, Χάιντς Φίσερ, ο οποίος αντιτάχθηκε στις δηλώσεις Κλαρκ, τασσόμενος κατά «της περιστολής των πολιτικών δικαιωμάτων με την ανάμιξη στην προσωπική ζωή των πολιτών».

    «Δεν θα πρέπει να αντιδράσουμε στην τρομοκρατία με τυφλό μίσος και υπερβολικά αντανακλαστικά», είπε. «Θα πρέπει να προστατεύσουμε τον τρόπο ζωής μας και να σκεφτούμε με ποιο τρόπο θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε αυτές τις παράλογες ιδέες, οι οποίες κρύβονται πίσω από την τρομοκρατία», πρόσθεσε.

    Σύμφωνα με τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο, η τετραπλή επίθεση στο Λονδίνο επέτρεψε την επαναπροσέγγιση ανάμεσα στον Ζακ Σιράκ, και τον Τόνι Μπλερ. «Εχουν εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις σε ορισμένα θέματα, όμως εκείνο της τρομοκρατίας τους επανένωσε σε μεγάλο βαθμό», δήλωσε ο Μπαρόζο στην ισπανική εφημερίδα «Ελ Μούντο».

    Στη Βρετανία, η εφημερίδα «Μέιλ ον Σάντεϊ» αποκαλύπτει έγγραφο του υπουργείου Αμυνας, σύμφωνα με το οποίο οι κυβερνήσεις της Βρετανίας και των ΗΠΑ σκοπεύουν να μειώσουν στο μισό τον αριθμό των στρατευμάτων τους στο Ιράκ μέχρι τα μέσα του 2006.

    Το μνημόνιο, το οποίο φέρει την υπογραφή του Βρετανού υπουργού Αμυνας, Τζον Ριντ, αναφέρει ότι ο αριθμός των Βρετανών στρατιωτών θα μειωθεί από 8.500 σε 3.000.

    (Ασ. Πρες, Γαλλ. Πρακτορείο, ΑΠΕ)

    @ Σημείωση δική μου με . . . (φατσούλες προς το παρόν)

    ,κλπ!
    GL
    11.07.2005, 16:24
    Παρτε να εχετε αλλη μια πηγη πληροφορησης....

    Πρόταση ηλεκτρονικής παρακολούθησης

    Με το πρόσχημα της αντιμετώπισης της τρομοκρατίας, ο υπουργός Εσωτερικών της Βρετανίας Τσαρλς Κλαρκ αναμένεται να εισηγηθεί την Τετάρτη, κατά τη συνάντηση με τους Ευρωπαίους ομολόγους του, την παρακολούθηση των ηλεκτρονικών επικοινωνιών σε ολόκληρη την Ευρώπη και την αρχειοθέτηση των στοιχείων αυτών για διάστημα από έξι μήνες ώς ένα χρόνο.

    Επιπλέον, αναμένεται να ζητήσει να δοθεί στις υπηρεσίες ασφαλείας των χωρών-μελών της ΕΕ το δικαίωμα πρόσβασης σε εμπιστευτικές βάσεις δεδομένων.

    Η πρόταση Κλαρκ ενδεχομένως θα γίνει δεκτή, δεδομένου μάλιστα ότι υπέρ της παρακολούθησης των τηλεφωνικών συνδιαλέξεων και των ηλεκτρονικών μηνυμάτων, σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, τάχθηκε ήδη ο Ευρωπαίος επίτροπος Δικαιοσύνης και Ασφάλειας, Φράνκο Φρατίνι


    Μιλώντας στο BBC, ο Φρατίνι πρότεινε η καταγραφή των τηλεφωνικών συνδιαλέξεων να γίνεται για ένα χρόνο και των ηλεκτρονικών μηνυμάτων για έξι μήνες. Τόνισε, πάντως, ότι μία τέτοια πρωτοβουλία πρέπει να αναληφθεί ταυτόχρονα με τη νέα ευρωπαϊκή νομοθεσία για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, ώστε να διασφαλιστούν και τα δικαιώματα των πολιτών.

    πηγη:news.in.gr

    Σχολιο GL:Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι τελικα αυτα τα υποτιθεμενα επαναστατικα ανδρικελλα της Αλ Καιντα απο την 11 Σεπτεμβριου και μετα εκτος απο το να σκοτωνουν τυφλα αθωο κοσμο,δινουν την χρυση ευκαιρια στους ισχυρους της γης να πραγματοποιησουν τους απωτερους σκοπους τους,τον ελενγχο του πολιτη παγκοσμιως με καθε θεμιτο και αθεμιτο μεσον.
    Μπραβο σου ρε "τιμωρε" Μπιν Λαντεν καλα τα καταφερες.Οντως αποδεικνυεις με τις πραξεις σου οτι εισαι Αμερικανικο κατασκευασμα και εξυπηρετεις τους σκοπους των αφεντικων σου!!!


    shine on you crazy diamond...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 11-07-2005 16:33 ]
    vivip
    11.07.2005, 16:45
    Αξιότιμε Γουλού,

    Γνωρίζεις το πόσο σε εκτιμώ και γι'αυτό θα ήθελα να δεχτείς τη διαφωνία μου σε ορισμένα ζητήματα που έθεσες πιο πάνω...
    Ας αρχίσω όμως με αυτά που συμφωνώ...
    Αρχικά, σαφώς και με βρίσκει πλήρως αντίθετη μια τέτοια πρόταση του υπουργού εσωτερικών Τσάρλς Κλάρκ, την οποία τη θεωρώ -θα είμαι επιεικής- τουλάχιστον φασιστική.
    Η διαφωνία μου έχει ως εξής:
    Δεν πιστεύω ότι ο Λάντεν είναι αυτός που μας έφερε σε τέτοια δεινή κατάσταση - η οποία ήρθε βούτυρο στο ψωμί ανδρίκελων (δική σου έκφραση) τύπου Κλάρκ, Μπούς, Μπλέρ...κ.λπ. Όλοι ξέραμε από το Σεπτέμβριο του '99 ότι ο κόσμος μας θα είναι διαφορετικός και από τότε καλούμαστε να διαλέξουμε (ή να διαλέξουν άλλοι για εμάς) τον καλό από τον κακό..
    Για μένα... ο κακός δεν είναι αυτός που υπερασπίζεται την "πατρίδα, τη θρησκεία την οικογένειά του"
    Κακος δεν είναι αυτός που δέχεται βόμβες σε νοσοκομεία, σχολειά, γηροκομεία κ.τλ.
    και -τελειώνοντας- σαφώς και δε συμφωνώ με την πρόσφατη ενέργεια στο Λονδίνο..
    Απλά σκέφτομαι..... ένας άραβας, που έχει χάσει σπίτι, οικογένεια, δουλειά, περιουσία, τί άλλο του έχει απομείνει στη ζωή. "ο βρεγμένος τη βροχή τη φοβάται?"
    Η όλη ιστορία απλά με κάνει πιο σκεπτική.. Δε νομίζω ότι είμαι σε θέση να πάρω θέση υπέρ κάποιου.. ίσως πριν από καιρό να το έκανα.. τώρα όχι. Κι αυτό γιατί όλα μου φαίνονται σαν τον κανόνα της φυσικής: "όπου υπάρχει δράση υπάρχει και αντίδραση"
    ..ίσως δεν περιμέναμε τις αντιδράσεις...

    Κλείνοντας, ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις απλά θα ήθελα να σου μεταφέρω τους προβληματισμούς μου.

    Με εκτίμηση,
    β.-
    GL
    11.07.2005, 19:01
    Aγαπημενη μου Βιβη,

    Χαρηκα πολυ που μου δοθηκε η ευκαιρια να διαβασω την απαντηση σου στο τοπικ και θελω να σου πω οτι καθε κριτικη και διαφωνια φερνει παντα ευεργετικα αποτελεσματα στην αποκαληψη της αληθειας οσο μπορει να γινει αυτο.
    Παντως θα σου παραθεσω καποια πιο συγκεκριμενα πραγματα και θα καταλαβεις πως στην ουσια δεν διαφωνουμε.

    Λοιπον

    Αν προσεξες Βιβη μου εγω στο σχολιο μου μιλησα για την Αλ Καιντα μια τρομοκρατικη και τρομολαγνικη(αν μου επιτρεπεται αυτη η φραση)ιδιωτικη επιχειρηση αραβικων συμφεροντων με ηγετη εναν "αμερικανοθρεμμενο" και στην Ελβετια σπουδαγμενο σαουδαραβα σειχη ,τον Μπιν Λαντεν.Η ιστορια ξεκιναει απο την εποχη της σοβιετικης κατοχης στο Αφγανισταν οπου ο αμερικανικος παροντας εψαχνε εναγωνιωδως τροπους υπονομευσης της σοβιετικης επικηριαρχιας επι των φυσικων πορων της αμοιρης αυτης χωρας.Ο αμερικανος λοιπον εκμεταλευτηκε τις επαναστατικες και αντιστασιακες ομαδες (κυριως τους Ταλιμπαν) της περιοχης για να επιτυχει τους σκοπους του.Καπου εκει αρχιζει να εμπλεκεται και ο κυριος Λαντεν ο οποιος καταφερε(πως??) να γινει ο αποκλειστικος τροφοδοτης της δυτικης βοηθειας(μεσω της εταιριας του) καθως και καλος μαθητης των υπογειων διαδρομων της CIA οντας ο ιδιος περιφεριακος πρακτορας της.
    Οταν λοιπον καποια στιγμη επικρατησαν οι υποστηριζομενοι των αμερικανων οι Ταλιμπαν αρχισε να γιγαντωνεται αυτη η επιχειρηση που λεγεται Αλ Καιντα.Τα δολλαρια,τα οπλα η τεχνογνωσια πλεον δινουν την δυνατοτητα για την δημιουργια ενος Θεοκρατικου καθεστωτος το οποιο καταφερε να απεμπλακει απο τον αμερικανικο παραγοντα και να δημιουργησει μια ευρυτερη δυναμικη στον αραβικο κοσμο,καταργοντας στην ουσια την δυνατοτητα ελενχου της περιοχης απο τον αμερικανο.
    Εκει ειναι που πλεον διαχωριζονται τα συμφεροντα και ο αμερικανος βλεπει πλεον το δημιουργημα του σαν ανταγωνιστη,μια εταιρικη συμφωνια διαλυεται.
    Η Αλ Καιντα μην εχοντας πια το υποβαθρο της υπερδυναμης στρεφεται προς τον αραβικο κοσμο και αντλυει κεφαλαια και δυναμη απο επιφανεις αραβες και τα πλουσια αραβικα κρατη,ετσι λοιπον με τον ιδιο τροπο που χρησημοποιηθηκε απο τον αμερικανο στο Αφγανισταν χρησημοποιει αδυναμα και υπο καθεστως ζυγου αραβικα εθνη για να εξυπηρετησει τα συμφεροντα της,ξεκινοντας απο την υποστηριξη των Παλαιστινιων.Εδωσε το πρωτο της κεντρισμα στην υπερδυναμη χτηπωντας σε Κενυα και Σουδαν τις αμερικανικες πρεσβειες και μετα ακολουθουν ολα οσα ξερουμε εκατερωθεν....

    Για να μην κουρασω αλλο Βιβη μου θα σου πω αυτο,δες τον τροπο σκεψης της Αλ Καιντα,οπου διαβλεπει δυτικη επεμβαση προσπαθει να επιβληθει χρησημοποιωντας τον αδυναμο αραβικο κρικο, μηπως αυτο ειναι εκ του πονηρου???Μηπως η ελλειψη αντιπαλου δεους στην μια και μονη υπερδυναμη δινει το δικαιωμα σε καποιους να πιστεψουν οτι μπορουν να δημιουργησουν αντιπαλο δεος??

    Και βεβαια εχει αλλαξει ο κοσμος μετα την 11 σεπτεμβριου,αλλα για αυτο ευθυνονται ΟΛΟΙ οι εμπλεκομενοι και οχι βεβαια αυτοι που υπερασπιζονται την πατριδα τους,αυτοι χτηπουν τον εισβολεα στην κατεχομενη πατριδα τους,και καλα κανουν και θα κανουν παντοτε.
    Ενας χτηπημενος και "βρεγμενος" αραβας οπως λες εχει καθε δικαιωμα να ζητα πισω την γη του και τα δικαιωματα του,ομως με ποια αιτια χρειζεται αυτοκλιτος προστατης του ο καθε κυριος Λαντεν???

    Και κλεινοντας σου λεω οτι και εγω ειμαι παρα πολυ σκεπτικος γιατι κρινοντας απο το παρελθον προσπαθω να δω στο μελλον, και το παρελθον διδασκει πως ο καθε ισχυρος παντοτε ψαχνει αφορμες για να επιβαλει την κυριαρχια του.Ο Λαντεν εδωσε τις καλυτερες αφορμες στους ισχυρους των ημερων μας.

    Τωρα ειναι το χτηπημενο Λονδινο που δινει το δικαιωμα σε καποιους να σφαιτεριζονται την ατομικη μας ελευθερια,αυριο τι???

    Υ.Γ:εγω Βιβη μου χαρακτηρισα ανδρικελλα τα μελη της Αλ Καιντα και οχι τους ισχυρους οπως γρααφεις,αυτοι χαιρουν αλλου πιο βαρυ χαρακτηρισμου που δεν θελω να εκφρασω εδω.

    Aυτα...και ελπιζω και εσυ να μην με παρεξηγεις που βλεπω καπως αλλιως τα πραγματα...

    vivip
    12.07.2005, 13:30
    Φίλτατε Γουλου,

    Αρχικά, δε θεωρώ τρομολαγνική την Αλ Καιντα αλλά όλους αυτούς που εκμεταλλεύονται στο όνομα της "διεθνούς τρομοκρατίας" τις ενέργειες αυτές, προκειμένου να αυξήσουν τις πωλήσεις όπλων, τα εξοπλιστικά και αμυντικά τους συστήματα καθώς και τις εταιρείες που θέλουν να πουλήσουν συστήματα ασφαλείας-παρακολουθησης κ.λπ...

    Η ιστορία του Μπιν Λάντεν είναι τοις πάσει γνωστή από πολλά χρόνια πριν. (Βλ. μια ταινία του Ροκυ, ο οποίος καλείται να συνεργαστεί με το Λάντεν προκειμένου να πολεμήσει τους ρώσους -αν θυμάμαι καλά την υπόθεση). Επίσης η σχέση CIA και Λάντεν, τα άπειρα δολλάρια, η διαφωνία για το ποιός θα πάρει τί, καθώς και οι ενέργειες των αμερικανών για μια "επεκτατική" πολιτική όπου υπάρχουν πετρέλαια επίσης μας είναι γνωστά, εάν καθίσουμε να διαβάσουμε λίγο είτε εφημερίδες, είτε βιβλία που έχουν γραφτεί για το ζήτημα αυτό.

    Εκεί που δεν συμφωνώ μαζί σου είναι με τις "επεκτατικές" δράσεις της Αλ Κάιντα προς τον Αραβικό κόσμο.. Ασφαλώς και δεν υπάρχει αντίπαλο δέος μπροστά στους Αμερικανούς αλλά μήπως η Αμερική εμπλέκεται σε πολλά ζητήματα.. Μήπως οι Αμερικάνοι δεν ξέρουν ιστορία.. ή καλύτερα δεν ξέρουν να διαβάζουν ιστορία; Διότι ο καλύτερος τρόπος να μάθεις το μέλλον είναι να κοιτάξεις λίγο πίσω, στο παρελθόν... διότι η ιστορία επαναλαμβάνεται..

    Τελοσπάντων, κλείνοντας -και μάλλον ξεφεύγοντας από το topic- θεωρώ ότι όσο κι αν προσπάθησαν οι Αμερικανοί να κάνουν τη χώρα τους ρωμαϊκή αυτοκρατορία (νομίζω ότι έχεις δει και το άγαλμα του Washington με ρωμαϊκή περιβολή) αυτή θα καταρεύσει- όπως διδάσκει η ιστορία.

    Αυτά... ελπίζω να φάνηκε η συνομιλία μας χρήσιμη σ' όλους όσους τη διάβασαν..

    Φιλικά,
    vivip
    ssakiss1
    12.07.2005, 13:47
    ευχομε να ειναι καλα οι συνελληνες που ζουν στο λονδινο .ειμαστε μαζι σας.. .ΗΠΑ-ΑΓΓΛΙΑ 1-1
    GL
    12.07.2005, 14:40
    Quote:

    Το μέλος vivip στις 12-07-2005 στις 13:30 έγραψε:

    Φίλτατε Γουλου,

    Αρχικά, δε θεωρώ τρομολαγνική την Αλ Καιντα αλλά όλους αυτούς που εκμεταλλεύονται στο όνομα της "διεθνούς τρομοκρατίας" τις ενέργειες αυτές, προκειμένου να αυξήσουν τις πωλήσεις όπλων, τα εξοπλιστικά και αμυντικά τους συστήματα καθώς και τις εταιρείες που θέλουν να πουλήσουν συστήματα ασφαλείας-παρακολουθησης κ.λπ...


    Εκεί που δεν συμφωνώ μαζί σου είναι με τις "επεκτατικές" δράσεις της Αλ Κάιντα προς τον Αραβικό κόσμο.. Ασφαλώς και δεν υπάρχει αντίπαλο δέος μπροστά στους Αμερικανούς αλλά μήπως η Αμερική εμπλέκεται σε πολλά ζητήματα.. Μήπως οι Αμερικάνοι δεν ξέρουν ιστορία.. ή καλύτερα δεν ξέρουν να διαβάζουν ιστορία; Διότι ο καλύτερος τρόπος να μάθεις το μέλλον είναι να κοιτάξεις λίγο πίσω, στο παρελθόν... διότι η ιστορία επαναλαμβάνεται..

    Τελοσπάντων, κλείνοντας -και μάλλον ξεφεύγοντας από το topic- θεωρώ ότι όσο κι αν προσπάθησαν οι Αμερικανοί να κάνουν τη χώρα τους ρωμαϊκή αυτοκρατορία (νομίζω ότι έχεις δει και το άγαλμα του Washington με ρωμαϊκή περιβολή) αυτή θα καταρεύσει- όπως διδάσκει η ιστορία.

    Αυτά... ελπίζω να φάνηκε η συνομιλία μας χρήσιμη σ' όλους όσους τη διάβασαν..

    Φιλικά,
    vivip



    Καλο μεσημερι Βιβη,
    Καταρχην και εγω να ζητησω συγγνωμη αν βγηκα off topic,παντως αφου ειδαμε και ζησαμε(καποιοι απο πολυ κοντα και καποιοι αλλοι απο μακρια)το προβλημα αυτο στο Λονδινο,πιστευω οτι ειναι καλο να ψαχνουμε ολες τις διαστασεις του προβληματος αυτου και να ανταλλαξουμε αποψεις.
    Αλλωστε ολοι το ζησαμε και το ζουμε στο πετσι μας το προβλημα της τρομοκρατιας μιας και ακομα πληρωνουμε και θα πληρωνουμε για πολυ καιρο τα χρηματα που ξοδευτηκαν για τα μετρα ασφαλειας των Ολυμπιακων Αγωνων.

    Λοιπον Βιβη μου,
    η τρομολοαγνια που λεω εννοειται και δεν ισχυει μονο για την Αλ Καιντα,μιας και ξερουμε καλυτερα την τρομολαγνια που μας προσφερουν απλοχερα οι ισχυροι της γης εδω και πολλα χρονια.Για τους εμπορους οπλων θα συμφωνισω οτι ολο αυτο το σκηνικο ειναι βουτυρο στο ψωμι τους.Δεν νομιζω ομως οτι και ο Λαντεν δεν εχει προμυθευτει οπλα κατα καιρους απο τις ιδιες εταιριες που εξοπλιζουν τα δυτικα κρατη,αρα το προβλημα παει σε πολυ πιο σκοτεινους διαδρομους και αυτο ειναι ενα απο τα σημεια που αναφερω οτι η Αλ Καιντα ειναι μια "πολυεθνικη επιχειρηση Αραβικων συμφεροντων"
    Και οντας μελετητης του παρελθοντος,βλεπω οτι η ιστορια επαναλαμβανεται απλα τωρα εχει μπει η ιστορια στη φαση της παγκοσμιοποιησης και τα μεγεθη εχουν μεγαλωσει υπερβολικα.

    Το θεμα για την¨"Αμερικανορωμαικη αυτοκρατορια"οντως ξεφευγει,και θα συμφωνισω μαζι σου οτι επερχεται η παρακμη καποια στιγμη.
    Ποτε ομως θα συμβει αυτο??Κανεις δεν ξερει.Ελπιζω ομως να μην θρυνησουμε εκατομυρια θυματα οπως στους παγκοσμιους πολεμους για να γκρεμιστει καποιος ισχυρος!!

    Αυτα!!
    Και ξαναζηταω συγγνωμη αν παρρεκλιναμε του τοπικ!!


    GL
    13.07.2005, 14:22
    Μια φωτογραφια αξιζει οσο χιλιες λεξεις.........(κινεζικη παροιμια)



    vivip
    13.07.2005, 14:43
    επειδή είναι σχετικό με το θέμα, ορίστε και η μουσική διάσταση:


    Το Σάββατο, 16 Ιουλίου
    Συναυλία στη μνήμη των θυμάτων της 7/7 διοργανώνεται στο Λονδίνο

    Μια μεγάλη συναυλία, υπό τον τίτλο Ενωμένο Λονδίνο, οργανώνεται το Σάββατο στη βρετανική πρωτεύουσα, αφιερωμένη στη μνήμη των θυμάτων της τρομοκρατικής επίθεσης της 7ης Ιουλίου.

    Σύμφωνα με τον δήμαρχο της πόλης Κεν Λίβινγκστον, στόχος της συναυλίας είναι να δείξει ότι το Λονδίνο «διατηρεί το δικαίωμά του να γιορτάζει ως πόλη όλων των φυλών, των θρησκειών και των πολιτισμών -ακριβώς αυτό που τόσο μισούν αυτοί που έβαλαν τις βόμβες».

    Η συναυλία θα διοργανωθεί στο Μπάρτζες Παρκ με τη συμμετοχή διάσημων καλλιτεχνών.

    Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι το μεσημέρι της Πέμπτης οι Βρετανοί θα τηρήσουν δύο λεπτών σιγή στη μνήνη των θυμάτων των τεσσάρων τρομοκρατικών επιθέσεων.

    news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vivip on 13-07-2005 14:45 ]
    ktc
    09.08.2005, 18:29
    παιδια το θεμα ειναι να σταματησουμε ολα αυτα χωρις να γινουμε εμεισ τρομοκρατεσ δηλαδη κανοντασ κι εμεισ πολεμο ... οπωσ λενε και στο σχολειο μου WE ARE ALL EQUAL!! πρεπει να δωσουμε να καταλαβουν και στουσ τρομοκρατεσ ("παρανομους και νομιμους") οτι η βια δεν βγαζει πουθενα !!!


    W4TT4N4B3
    09.08.2005, 23:43
    To αιμα φερνει αιμα, αλλα ορισμενες φορες η βια ειναι η μονη λυση αμυνας.
    και εμεις καποτε χρησιμοποιησαμε τη βια για να αποτιναξουμε τον Τουρκικο ζυγο και η "Ιερη Συμμαχια" των μεγαλων δυναμεων της Ευρωπης θεωρουσε τους ελληνες επαναστατες ως τρομοκρατες.

    τα πραγματα δεν ειναι παντοτε ετσι οπως φαινονται
    Hastaroth
    10.08.2005, 00:00
    Θές να πής δηλαδή οτι άνθρωποι που ρίχνουν αεροπλάνα πάνω σέ ουρανοξύστες σκοτώνοντας χιλιάδες απλών ανθρώπων που πάνε στίς δουλειές τους ή βάζουν βόμβες σέ τραίνα,καφετέριες και μετρό σκοτώνοντας αδιακρίτως νέους,γέρους,γυναίκες,παιδιά,μπορούν νά παρομοιαστούν μέ τούς αγωνιστές τού '21;

    Νά προσέχουμε τί λέμε καί να μήν μιλάμε γιά πράγματα που δέν τα ξέρουμε ή δέν μπορούμε νά τά καταλάβουμε μέ νηφαλιότητα...