ελληνική μουσική
    585 online   ·  210.844 μέλη

    Γνώμη για την φωνή μου;

    KStelios5
    13.06.2019, 18:30

    Καλησπέρα σας, με λενε Στέλιο και θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γνώμη έχετε για την φωνή μου. Άρχισα να γρατζουνάω την κιθάρα πριν απο 2μιση χρόνια. Έτσι άρχισα να προσπαθώ να τραγουδάω με τον καιρό. Δεν έχω πάει ποτέ σε ωδείο(θα το καταλάβετε ακούγοντας την φωνή μου), δεν έχω κάνει ποτε μαθήματα κιθάρας και γενικά δεν έχω ζητήσει πότε απο κανένα συμβουλή, καθως μένω στο εξωτερικό και δεν υπάρχουν έλληνες εδω που μένω. Θα ήθελα λοιπον να μου πείτε τι πρέπει να αλλάξω, αν πρέπει να τραγουδάω πιο ψηλα ή πιο χαμηλα. Η φωνή μου είναι μπάσα, αλλα οταν άρχισα, προσπαθούσα να μιμηθώ τους καλλιτέχνες που τραγουδούσα(ξερω πολυ κακο) τραγουδώντας ετσι πιο ψηλά, οχι γτ ήθελα να είμαι σαν αυτους, αλλα γιατι γενικά η μίμηση μου αρέσει πολυ και απο μικρός το έβρισκα πολυ ενδιαφέρουν( μου άρεσε να μιμούμαι πολιτικούς, δημοσια πρόσωπα κτλπ.). Λαϊκή μουσική άρχισα να ακούω πριν απο 3 χρόνια, και οι καλλιτέχνες που θαυμάζω ειναι: Νότης Σφακιανακης, Παντελης Παντελίδης, Μιχάλης Χατζηγιάννης, Μητροπάνος, Στέλιος Καζαντζίδης κ.α. Έχω ανεβάσει 2 τραγούδια εδω το Γύφτισσα Μέρα του Νότη και το Της καρδιας μου το γραμμενο του Παντελη. Μήπως προσπαθώ να μιμηθώ κανένα απο τους καλλιτέχνες που προανέφερα; 

    Ευχαριστώ

    Της καρδιας μου το γραμμένο: https://soundcloud.com/user-113920413/im1fylsmmanu

    Γύφτισσα μέρα: https://soundcloud.com/user-113920413/cover


    STEFANOS604
    13.06.2019, 19:14
    πολύ καλή φωνή!
    freddieKrueger
    15.06.2019, 03:33
    1)Πολύ καλή ρυθμική κιθάρα(άσχετο με τη φωνή καθεαυτή,αλλά έχει να κάνει με την αντίληψη του ρυθμού και το συγχρονισμό ρυθμού κιθάρας-φωνής) 2)σωστός τονικά.Καλό σχετικό μουσικό αυτί 3)Ωραία χροιά φωνής.Τραγουδάς με άνεση σε αυτή την περιορισμένη τονικότητα.Νομίζω είναι και ρο τονικό ύψος που πρέπει να τραγουδάς. 4)η ευελιξία της φωνής,η σταθερότητα στις καταλήξεις και τα γυρίσματα περιορισμένη.Είναι όμως ξεκάθαρα ένδειξη ακαλλιέργητης φωνής. Συμπέρασμα:Μάθε σιγά σιγά πως παράγεται η φωνή σωστά.Πως υποστηρίζεται από το διάφραγμα,που πρέπει να τοποθετηθεί. Θα σου πάρει χρόνια αλλά είναι βέβαιο πως αν το θες πολύ και δεν το παρατήσεις με τις πρώτες δυσκολίες,θα το εξελίξεις. 5)Πρόσεχε τη μίμηση.Είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα αλλά αν όταν τραγουδάς Παντελίδη ακούγεσαι σαν Παντελίδης χάνεται ΟΛΗ η αξία σου ΟΣΟ καλή φωνή κι αν παράγεις. Γιατί;Γιατί εγώ ο απλός ακροατής δεν θέλω να ακούσω Παντελίδη από το στόμα κάποιου που δεν ειναι ο ίδιος. Βρες την ταυτότητά σου.Μη μιμείσαι.Μη θαυμάσεις άλλους καλλιτέχνες γιατί όταν τραγουδάς τραγούδια τους σε cover θα τους μιμείσαι υποσυνείδητα έστω και λίγο. Καλή δύναμη!
    KStelios5
    16.06.2019, 11:35

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα το ψαξω πιο πολυ με την φωνή μου και γενικά πως παράγεται ο ήχος. Πάντως στόχος μου δεν είναι να γίνω τραγουδιστής ή να το κυνηγήσω σαν όνειρο. Το άρχισα έτσι σαν χόμπι/να περνάω την ώρα μου, αλλα οι συμβουλές σου θα με βοηθήσουν.


    freddieKrueger
    16.06.2019, 11:56
    Σε επίπεδο χόμπι μια χαρά είσαι.Δε χρειάζεσαι να αλλάξεις κάτι.Οι συμβουλές είναι για κάποιον που θα θελε να το εξελίξει. Θα αποδειχθεί αφόρητα κουραστικό να ασχοληθείς σε βάθος με κάτι που δεν αγαπάς. Δεν είναι κακό πάντως που ρώτησες τη γνώμη για τη φωνή σου. Μια πολύ συμπαθητική καθόλου ενοχλητική φωνή να την ακούσω σε κάποια παραλία η σε παρε ίστικο στυλ με κιθάρες κτλ
    KStelios5
    19.06.2019, 22:06
    Οκ ευχαριστώ πολυ!
    jorge
    10.07.2019, 18:25
    Εγώ νομίζω πως τονικά υπάρχουν θεματάκια. Όμως έχεις ωραία χροιά και ακούγεσαι ευχάριστα. Αν μπορέσεις να ξεφύγεις και από το στυλ Παντελίδη, νομίζω θα ακούσουμε στο μέλλον ενδιαφέροντα πράγματα από σένα.
    KStelios5
    17.07.2019, 16:19
    Ευχαριστώ πολύ. Όπως είπα και πριν θα το ψάξω γενικά περισσότερο με την φωνή και πως μπορώ να την δουλέψω καλύτερα. Για να ξεφύγω και απο το είδος Παντελίδη-Σφακιανάκη θα ψάξω περισσοτερο την έντεχνη μουσική.
    VOICETEACHER
    08.08.2019, 09:52

    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες,βρες εκει που μένεις ,δάσκαλο φωνητικης και ξεκινά μαθηματα .και μην μιμείσαι,βρες την δικια σου φωνή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VOICETEACHER, 08-08-2019 09:53 ]


    KStelios5
    15.08.2019, 18:22
    Καλησπέρα σας Για να καταλάβω, υπάρχουν σημεία και στα δυο τραγουδια που ανέβασα οπου μιμούμαι τον Νοτη ή τον Παντελή;
    freddieKrueger
    15.08.2019, 20:49
    Ελαφρα μιμηση ναι...στις καρδιας μου το γραμμενο.Κανει Λαθη(παχυ λ) και ενα δυο αλλα σημεια.