ελληνική μουσική
    443 online   ·  210.817 μέλη

    Χιτζάζ ο συχνότερος ματζόρε δρόμος στα παραδοσιακά μας τραγούδια

    Giannisssss
    23.07.2019, 01:32

    Αυτό είναι κάτι το οποίο έχω διαβάσει σε αρκετά σχόλια (και ανεπίσημα ιντερνετικά άρθρα) και δεν κατάλαβα ποτέ πως τεκμηριώνεται, οπότε πήρα την πρωτοβουλία να πάρω "δείγμα" από 2 εκδηλώσεις, μια στην περιοχή μου (μέγαρα αττικής) και μια στον τόπο καταγωγής της κοπέλας μου (αρκαδία). Στην δεύτερη περίπτωση θα ορκιζόμουν πως δεν ακούστηκε ούτε ένα χιτζάζ, ενώ στην πρώτη είναι ζήτημα να αποτελούσαν το 10% τον τραγουδιών

    υποθέτω ότι σε άλλες περιοχές ο συγκεκριμένος δρόμος είναι ακόμα πιο σπανίoς, πχ έχω ακούσει μόλις 1-2 χιτζάζ από επτάνησα, δεν θυμάμαι αν έχω ακούσει έστω και ένα από Ήπειρο. Δεν γνωρίζω πολλά για την μουσική της μακεδονίας αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζουν και πολλά, αν και ξέρω ότι γενικά ηχεί κάπως πιο "βαλκανική". Με αυτά ως δεδομένα πως προκύπτει ο ισχυρισμός ότι πρόκειται για τον πιο συχνό δρόμο στην λαϊκή μουσική της Ελλάδας? Και κυρίως σε ποιες περιοχές τον συναντάμε περισσότερο?


    STEFANOS604
    23.07.2019, 10:49

    Δες στο αναλυτικό άρθρο μου για Χιτζάζ – Ουσάκ εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=3246

    Αναφέρω αρκετά μεγάλο ρεπερτόριο όχι μόνο από παραδοσιακά Μακεδονίας που γνωρίζω (λόγω καταγωγής) αλλά και πολλά άλλων σύγχρονων συνθετών


    Giannisssss
    23.07.2019, 10:59

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 23.07.2019, 10:49 έγραψε...

    Δες στο αναλυτικό άρθρο μου για Χιτζάζ – Ουσάκ εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=3246

    Αναφέρω αρκετά μεγάλο ρεπερτόριο όχι μόνο από παραδοσιακά Μακεδονίας που γνωρίζω (λόγω καταγωγής) αλλά και πολλά άλλων σύγχρονων συνθετών



    γνωρίζω τα περισσότερα (και αρκετά περισσότερα από αυτά) σε δρόμο χιτζαζ. Εγώ αυτό που ανέφερα είναι εντελώς διαφορετικό, και ειναι ότι τα περισσότερα Ελληνικά παραδοσιακά τραγούδια που έχω ακούσει δεν είναι χιτζαζ, ενώ κάποιοι σε σχόλια λένε ότι ειναι ο πιο συχνός δρόμος, όχι οτι δεν υπάρχει ο συγκεκριμένος δρόμος στην Ελληνική μουσική.

    Και μία διευκρίνηση σε σχέση με το λινκ, τα περισσότερα ουσακ και χιτζάζ στο παραπάνω λινκ δεν ειναι παραδοσιακά Ελληνικά τραγούδια, αλλά συνθέσεις των δεκαετιών 60-70, που αποτελούν εξέλιξη της μουσικής που ήρθε το 23 από τη Μικρά Ασία

    Με άλλα λόγια μιλάω καθαρά για τη Δημοτική μουσική, και όχι οτιδήποτε ήρθε αργότερα στην Ελλάδα, γιατί αν μιλήσουμε για σύγχρονους συνθέτες η μισή Ελληνική μουσική είναι συγκερασμένη κλιμακα ματζορε, αφού η μουσική που επικράτησε είναι το ελαφρολαικό  που είναι γραμμένο σχεδόν αποκλειστικά στη συγκεκριμένη κλίμακα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Giannisssss, 23-07-2019 11:05 ]


    STEFANOS604
    23.07.2019, 11:06

    Μα το γράφω και αναφέρω τους σύγχρονους συνθέτες.

    Για μένα , όπως και το φυσικό μινόρε είναι οι τονικότητες (τουλάχιστον με τη φυσαρμόνικα) που μπορώ να κάνω σ' οποιοδήποτε από τα τραγούδια αυτά αυτοσχεδιασμούς.... διαφορετικούς κάθε φορά !!!


    Giannisssss
    07.08.2019, 00:01

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 23.07.2019, 11:06 έγραψε...

    Μα το γράφω και αναφέρω τους σύγχρονους συνθέτες.

    Για μένα , όπως και το φυσικό μινόρε είναι οι τονικότητες (τουλάχιστον με τη φυσαρμόνικα) που μπορώ να κάνω σ' οποιοδήποτε από τα τραγούδια αυτά αυτοσχεδιασμούς.... διαφορετικούς κάθε φορά !!!



    Άρα θα μπορούσαμε να καταλήξουμε ότι ο συγκεκριμένος δρόμος (χιτζάζ) επικρατεί στην λαϊκή και ρεμπέτικη μουσική αλλά όχι στην παραδοσιακή/δημοτική?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Giannisssss, 07-08-2019 00:02 ]


    STEFANOS604
    07.08.2019, 09:51

    ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ

    ΓΙΑΣΕΜΙ ΜΟΥ  (Κυπριακό) - ΑΦΗΝΩ ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΜΑΧΑΛΑ - ΜΙΑ ΠΑΣΧΑΛΙΑ (Μακεδονίας)

    ΤΩΡΑ ΕΙΝ' ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ - ΜΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ - ΣΗΜΕΡΟΝ ΚΡΕΜΑΤΑΙ (μοιρολόγια-καθιστικά)

    ΚΑΛΕ ΞΕΝΟΣ - ΜΕΣ' ΤΑ ΣΤΕΝΑ ΔΡΟΜΑΚΙΑ Ω ΜΑΓΙΑ ΜΟΥ 'ΚΑΝΕΣ (Συρτά Μακεδονίας)

     ΛΑΪΚΑ (Οriental  χιτζάζ) - ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ

    ΕΙΔΑ ΚΙ ΕΠΑΘΑ ΚΥΡΑ ΜΟΥ - ΖΑΪΡΑ - ΖΙΓΚΟΥΑΛΑ - Η ΡΟΖΑ Η ΝΑΖΙΑΡΑ - ΜΑΓΕΜΕΝΗ ΑΡΑΠΙΑ -ΜΙΣΙΡΛΟΥ -ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ

    ΞΕΝΑ

    Εβραϊκά πχ Hava Nagila

    ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ με χάλκινα Πχ Vucovo

    ΙΝΔΙΚΑ ΜΙΣΙΡΛΟΥ (που την διεκδικούν!!!!)

    ......

    Η μουσική διεθνής γλώσσα! Ο ένας μπορεί να παίρνει από τον άλλο