ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Θα ήθελα την γνώμη σας..

    Johnydreamer
    29.10.2019, 21:38

    Καλησπέρα σας!

    Ονομάζομαι Γιάννης και είμαι 18 ετών. Εδώ και τρία χρόνια κάνω φωνητική μόνος μου, με ένα αρμόνιο και πολύ YouTube. Το πρόβλημα είναι ότι η φωνή μου παρόλο που προσπαθώ πολύ και έχω δει τεράστια βελτίωση τα τελευταία χρόνια, συνεχίζει να μην μου αρέσει πολύ, ενώ συνεχώς εντοπίζω λάθη τα οποία δυσκολεύομαι αρκετά να διορθώσω. Επειδή λοιπόν δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να ζητήσω την γνώμη κάπου γνώστη του θέματος, θα ήθελα πολύ να ακούσω τις δικές σας απόψεις. 

    Αναγνωρίζω την ανωριμότητα της τεχνικής μου και την έλλειψη καλλιέργειας, θα ήθελα όμως πολύ να ακούσω κάποιες απόψεις περί του πως να βοηθήσω τον εαυτό μου περαιτέρω. 

    Η ηχογράφηση είναι πρόχειρη, απλά από ένα κινητο, χωρίς κάποια προετοιμασία. Απλά για να πάρετε μια γευση των δυνατοτήτων μου στα χαμηλά και στα ψιλά της έκτασης μου (D2 - D4) 

    Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

    https://soundcloud.com/user-308232205/1a-1


    freddieKrueger
    30.10.2019, 03:04

    Έχεις μουσικό αυτί.Δηλαδή δεν είσαι φάλτσος.

    Η φωνή σου έχει καλό ηχόχρωμα επίσης.

    Ωστόσο λείπει η τεχνική.

    Οι χαμηλές είναι χωρίς υποστήριξη και χωρίς σωστή αντήχηση.

    Αστάθεια  στο τελείωμα των φράσεών σου.

    Ωστόσο μυστική συνταγή για να βελτιωθείς άμεσα δεν υπάρχει.

    Πάντως τραγουδάς καλύτερα απ ότι εγώ στα 18 μου

    'Αρα είσαι μικρός έχεις χρόνια μπροστά σου,μη το αφήσεις και μην εγκαταλείψεις.

    Μόνο ξάπλωνε στο πατωμα με μια εγκυκλοπάιδεια να νοιώθεις το βάρος της για 20 λεπτά κάθε μέρα και κάνε τρίλιες με τα χείλη σου παράγωντας ήχο(μπρρρρ) η και ζζζζζζζ και πρόσθεσε ένα φωνήεν πχ το ααα.

    Τραγούδα απλές μελωδίες.Όσο πιο απλές γίνεται.

    Ασε την D2 νότα,παραείναι χαμηλή.Ξεκίνα από F#2 στα χαμηλά και C4 το πολύ στα ψηλά.

    Να δουλευεις την εντελώς άνετη έκτασή σου,γιατί σε αντίθεση με ότι ίσως πιστεύεις ΑΥΤΗ είναι που θα ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ σε μεγάλο επίπεδο(έχω άνετη έκταση από Εb2 ως F4,παρόλο που πιάνω αρκετά πιο πάνω αν πατήσω γκαζια)και θα σου χαρίσει απόλαυση καθώς τραγουδάς.

    Απόλαυση όχι μόνο για τ αυτιά σου,αλλά και για το λαιμό σου.Για το σώμα σου ολόκληρο ως ολότητα.

    Οι παραπάνω είναι οδηγίες προσωπικής μελέτης.

    Χρήσιμο είναι να κάνεις μαθήματα φωνητικής με ένα δάσκαλο που δε θα σε πιέζει όμως στα πολύ ψηλα.

    Θα έρθουν από μόνα τους αυτά.

    Καλό ταξίδι στον κόσμο της ανακάλυψης της φωνής σου!


    xkostas
    06.05.2020, 23:57
    ναι είσαι σε καλό δρόμο .. μπορούν να βελτιωθούν οι αδυναμίες που εχεις... οπώς κ ο χρόνος της καθε νότας .. Θέλει σίγουρα καλές ασκησούλες και κάποιος να σε διορθώνει και να σου μάθει πολλές τεχνικές