ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.830 μέλη
    -aggelikh-
    25.11.2019, 10:53

    Παιδιά καλημέρα! Έχω ψάξει πάρα πολύ στο ίντερνετ αλλά και σε θεωρητικά βιβλία μουσικής και απάντηση δεν έχω βρει. 

    Η τριλια γενικώς γνωρίζω ότι είναι η επανάληψη 2 διαδοχικών φθογγων (βασικού και οξυτερου) συνεχόμενα. Αν όμως πάνω απ τη νότα δίπλα στο σύμβολο "tr" υπάρχει αλλοιωση, δηλαδή δίεση για παράδειγμα, η τριλια πως διαμορφώνεται;

    Δηλαδή, έχω τη νότα ντο και απο πάνω της γράφει "tr #". Στο πιάνο τι παίζω συνεχόμενα; ντο - ρε#;; και αν είχα "tr b", με ύφεση δηλαδή, τι θα έπαιζα; ντο - ρε ύφεση;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 


    STEFANOS604
    25.11.2019, 11:33

    Θα σας πω μερικά πρακτικά για το Τrilling όπως το εφαρμόζω στην τρομπέτα, κορνέτα,  διατονική φυσαρμόνικα και χρωματική φυσαρμόνικα!!

    Μερικές μελωδίες μπορούμε να τις στολίσουμε με trilling σε μια παρατεταμένη νότα. Μουσικά σωστό trilling γίνεται μεταξύ δύο νοτών παρακειμένων με γρήγορο κούνημα  αριστερά δεξιά της φυσαρμόνικας ή κρατώντας σταθερή τη φυσαρμόνικα και κουνώντας το κεφάλι μας αριστερά δεξιά .

    Στην χρωματική το trilling επιτυγχάνεται με ταχεία εναλλαγή πίεσης/απελευθέρωσης του SLIDER. Αυτού του είδους το trilling είναι ένα από τα πλεονεκτήματα των χρωματικών  που δεν μπορεί να επιτευχθεί με την διατονική. Στην τρομπέτα με ταχεία πίεση /απελευθέρωση του πλήκτρου ή στις μοντέρνε του πιστονιού.

    Αυτό πιστεύω ότι εννοεί!

    Πάντως το ντο - ρε# που αναφέρεις είναι τριημητόνιο και ΔΕΝ θα ακούγεται σωστά!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 25-11-2019 11:54 ]


    -aggelikh-
    25.11.2019, 11:40

    Αρχικά σε ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση!

    Η αλήθεια είναι ότι αναφέρομαι σε πιάνο, αλλά δεν έχει πολυ σημασία. Η ερώτηση μου έγκειται στο εξής. 

    Οι τριλιες με αλλοίωση (πχ. Έχω τη νοτα ντο στο πεντάγραμμο και από πάνω γράφει tr #, δηλαδή με διεση) τι σημαίνει;

    Η αλλοίωση (δίεση στη προκειμένη) σημαίνει ότι πρέπει να παίξω τη βασική νοτα (ντο) συνδυαστικά με την αμέσως οξυτερη (ρε) αλλά με διεση; δηλαδή τριημιτονιο ντο-ρε#;

    Και αν είχα ύφεση, αντίστοιχα θα έπαιζα ντο-ρε ύφεση; (δηλ. Ημιτονιο) 


    floydpink
    02.12.2019, 22:34

    Γεια σου Αγγελικη,

    μαλλον ο "ποιητης" εννοει να παιξεις Ντο-Ντο διεση και οχι Ντο-Ρε.

    Για να ειναι τριλια πρεπει οι νοτες να ειναι οπωσδηποτε γειτονικες(αλλιως δεν ειναι τριλια).

    Αρα αν η μια νοτα ειναι η Ντο η δευτερη θα ειναι ή η Ρε ή η Ρε υφεση(=Ντο διεση).

    50% πιθανοτητα εχεις να βρεις το σωστο πληκτρο σε οποιαδηποτε περιπτωση τριλιας, οποτε κοιτα σε ποια κλιμακα παιζεις για να βοηθηθεις.