ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Επιλογή ενισχυτή και ηχείων!!!

    SakisL
    10.01.2020, 22:16

    Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή ενισχυτή και ηχείων.

    Πρόσφατα απέκτησα το πικαπ Dual DT 250 USB. Μέχρι τώρα παρ όλο που έχω μερικές χιλιάδες βινύλια, δεν είχα πικαπ άρα δεν είχα και μεγάλη εμπειρία από μηχανήματα κλπ.

    Τώρα λοιπόν πρέπει να πάρω ηχεία και ενισχυτή.

    Αρχικά σκέφτηκα να πάρω αυτά τα ηχεία τα οποία είναι αυτοενισχυόμενα άρα δεν χρειάζομαι και ενισχυτή. Θέλω όμως να βάλω ενισχυτή για καλύτερη απόδοση, για ραδιόφωνο κλπ.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω να ταιριάζω ηχεία με ενισχυτή. (Χαζός)

    Θα ήθελα ο ενισχυτής να είναι οικονομικός και να υποστηρίζει σύνδεση κινητού με bluetooth.

    Τα ηχεία θα ήθελα να είναι επίσης οικονομικά, κατά προτίμηση σε λευκό χρώμα και να μπορούν να ακουμπήσουν στο δάπεδο. (όχι κολόνες)



    Για παράδειγμα έχω δει:

    Ενισχυτής:
    YAMAHA R-S202D
    SONY STR-DH 190

    Εάν μπορώ να βρω πιο οικονομικούς δεν με χαλάει =)

    Ηχεία: Τώρα για ηχεία, όπως σας είπα δεν ξέρω. Ιδανικά θα ήθελα σαν αυτά που αναφέρω πιο πάνω.

    Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν κούρασα.


    STEFANOS604
    11.01.2020, 09:30

    Στον Ραδιοενισχυτή SONY STR-DH 190:  Μπορείς να συνδέσεις ηχεία  σύνθετης αντίστασης : Μικρότερης των 8 OHM ή μεγαλύτερης των 8 OHM!.

    Τότε στο τηλεκοντρολ , με το διακόπτη  “SP IMP.” Επιλέγεις είτε 6 είτε 8 ανάλογα με το παραπάνω που είπα

    Η Minimum RMS Output Power

    (Στα 8 ohms είναι 90 W + 90 W) Άρα να διαλέξεις ηχεία ισχύος όχι μικρότερα από 1.25Χ90 = 115 W

    Διάλεξε εσύ ποια κυκλοφορούν εκατοντάδες!

    Ρίξε μια ματιά στο Τεχνικό Άρθρο μου εδώ: