ελληνική μουσική
326 online   ·  204.712 μέλη

Ιδέες για μελοποίηση στίχων

AlexDeTsiri
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2020, 21:36

Καλησπέρα, 

Έχω γράψει τους παρακάτω στίχους αλλά δυσκολεύομαι πολυ να βρω μια ιδιαίτερη μελωδία για τους συνοδευσω. Θα μπορούσατε να μου πείτε αρχικά τη γνώμη σας για τους στίχους, και έπειτα ίσως κάποια ιδέα για τη μελοποίηση τους;

Αν ρίξεις μια ματιά στο παρελθον μου
Μοιάζω πως ήμουνα ένα ξεγνοιαστο παιδί
Μα λίγο πιο προσεχτικά αμα κοιτάξεις
Ένα κενό μεγάλο μέσα μου θα δεις

Ποτέ δεν ήξερα πως να το προσδιορίσω
Τι ακριβώς είναι και τι το προκαλεί
Τρόπους δοκίμασα πολλούς να το γεμίσω
Πάντοτε όμως αυτό έμενε εκεί

Και όσο μεγάλωνα, μεγάλωνε μαζί μου
Όπου και αν πήγαινα αυτό ήταν εκεί
Σε κάθε ευχάριστη η δυσάρεστη στιγμή μου
Στο πίσω μέρος του μυαλού μου να ενεργεί

Πάντοτε πίστευα πως θα ρθει κάποια μέρα
Που θα αποκτήσω στη ζωη κάποιον σκοπό
Θα αφοσιωθώ σε κείνον και θα τον πετύχω
Και μονομιάς θα απαλλάχθω απ'το κενό

Όσους σκοπούς ομως κι αν βρήκα στη πορεία
Ποτέ κανείς τους δεν με βοήθησε να βρω
Αυτό που λένε, την αληθινή ευτυχία
Και το δικό της το κρυμμένο μυστικό

Και έτσι κατάλαβα οσο πέρναγαν τα χρόνια
Πως η ευτυχία είναι ψέμα αληθινό
Και οτιδηποτε στον κόσμο κι αν πετύχω
Δεν πρόκειται να απαλλάχθω απ το κενό

Και σε όλες τις ζωές που έχω ζήσει
Πάντα στο σώμα μου νιώθω μια ρωγμή
Κι οι μοναδικές στιγμές που έχει κλείσει
Είναι αυτές που χουμε ζήσει εμείς μαζί

ACRITAS
Περαστική Νότα
Chat
08.02.2020, 09:15

Αν και δεν είμαι Συνθέτης όμως έχω μια σχετική εμπειρία από τη συγγραφή στίχων μια που και εγώ γράφω στίχους. Συνήθως ένα τραγούδι αποτελείτε από 2 η 3 κουπλέ και 1 ρεφρέν κατά τα άλλα οι στίχοι σου είναι ωραίοι για διάβασμα! Για να γινουν τραγούδι θεωρό πως  πρέπει να περιοριστούν σε 4 τουλάχιστον στροφές.....    

[ τροποποιήθηκε από τον/την ACRITAS, 08-02-2020 09:30 ]

CHE
Βετεράνος
Chat
08.02.2020, 12:31
Συμφωνώ σε πρώτη ανάγνωση με τον Acritas. Έχεις πολλά κουπλέ χωρίς να πρόκειται για μια περιγραφή ιστορίας αλλά για μια περιγραφή κατάστασης, η οποία επαναλαμβάνεται σε όλους τους στίχους αλλά με διαφορετικά λόγια. Συνεπώς θα έλεγα ότι ακόμα και οι 4 στροφές είναι πολλές (πόσο μάλλον οι... 7). Επιπλέον, καλό είναι -συμβουλευτικά το λέω- όταν ανεβάζεις ένα κείμενο, και ιδιαίτερα στίχους, να είναι σωστά γραμμένο και τονισμένο γιατί αλλιώς φαίνεται σαν ''προχειροδουλειά''. Εν προκειμένω αναφέρεις δύο φορές τη λέξη ''απαλλάχθω'', ενώ υπάρχουν και άλλα θέματα τονισμού. Υπάρχει επίσης πρόβλημα στη δομή, καθώς δεν ακολουθείς κάποιον συγκεκριμένο κανόνα στις ομοιοκαταληξίες (αλλού είναι 1-2-3-2, αλλού 1-2-1-2), όχι ότι είναι απαραίτητο, αλλά ταυτόχρονα συνοδεύεται με αρρυθμία (αλλού οι συλλαβές είναι 11, αλλού 14, αλλού 12) γεγονός που καθιστά δύσκολη τη μελοποίηση χωρίς να προβείς σε ακροβατισμούς και παρατονισμούς, χώρια βέβαια και κάποιες αστοχίες λεκτικές (όπως π.χ. ''να ενεργεί''). Πρέπει να το ξαναδουλέψεις, να κρατήσεις την ουσία και τα καλύτερα κατά τη γνώμη σου μέρη των στίχων σου.
sven
Σολίστ
Chat
08.02.2020, 18:50
Συμφωνώ απόλυτα, CHE!