ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.844 μέλη

    Ιδέες για μελοποίηση στίχων

    AlexDeTsiri
    03.02.2020, 21:36

    Καλησπέρα, 

    Έχω γράψει τους παρακάτω στίχους αλλά δυσκολεύομαι πολυ να βρω μια ιδιαίτερη μελωδία για τους συνοδευσω. Θα μπορούσατε να μου πείτε αρχικά τη γνώμη σας για τους στίχους, και έπειτα ίσως κάποια ιδέα για τη μελοποίηση τους;

    Αν ρίξεις μια ματιά στο παρελθον μου
    Μοιάζω πως ήμουνα ένα ξεγνοιαστο παιδί
    Μα λίγο πιο προσεχτικά αμα κοιτάξεις
    Ένα κενό μεγάλο μέσα μου θα δεις

    Ποτέ δεν ήξερα πως να το προσδιορίσω
    Τι ακριβώς είναι και τι το προκαλεί
    Τρόπους δοκίμασα πολλούς να το γεμίσω
    Πάντοτε όμως αυτό έμενε εκεί

    Και όσο μεγάλωνα, μεγάλωνε μαζί μου
    Όπου και αν πήγαινα αυτό ήταν εκεί
    Σε κάθε ευχάριστη η δυσάρεστη στιγμή μου
    Στο πίσω μέρος του μυαλού μου να ενεργεί

    Πάντοτε πίστευα πως θα ρθει κάποια μέρα
    Που θα αποκτήσω στη ζωη κάποιον σκοπό
    Θα αφοσιωθώ σε κείνον και θα τον πετύχω
    Και μονομιάς θα απαλλάχθω απ'το κενό

    Όσους σκοπούς ομως κι αν βρήκα στη πορεία
    Ποτέ κανείς τους δεν με βοήθησε να βρω
    Αυτό που λένε, την αληθινή ευτυχία
    Και το δικό της το κρυμμένο μυστικό

    Και έτσι κατάλαβα οσο πέρναγαν τα χρόνια
    Πως η ευτυχία είναι ψέμα αληθινό
    Και οτιδηποτε στον κόσμο κι αν πετύχω
    Δεν πρόκειται να απαλλάχθω απ το κενό

    Και σε όλες τις ζωές που έχω ζήσει
    Πάντα στο σώμα μου νιώθω μια ρωγμή
    Κι οι μοναδικές στιγμές που έχει κλείσει
    Είναι αυτές που χουμε ζήσει εμείς μαζί


    ACRITAS
    08.02.2020, 09:15

    Αν και δεν είμαι Συνθέτης όμως έχω μια σχετική εμπειρία από τη συγγραφή στίχων μια που και εγώ γράφω στίχους. Συνήθως ένα τραγούδι αποτελείτε από 2 η 3 κουπλέ και 1 ρεφρέν κατά τα άλλα οι στίχοι σου είναι ωραίοι για διάβασμα! Για να γινουν τραγούδι θεωρό πως  πρέπει να περιοριστούν σε 4 τουλάχιστον στροφές.....    

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ACRITAS, 08-02-2020 09:30 ]


    CHE
    08.02.2020, 12:31
    Συμφωνώ σε πρώτη ανάγνωση με τον Acritas. Έχεις πολλά κουπλέ χωρίς να πρόκειται για μια περιγραφή ιστορίας αλλά για μια περιγραφή κατάστασης, η οποία επαναλαμβάνεται σε όλους τους στίχους αλλά με διαφορετικά λόγια. Συνεπώς θα έλεγα ότι ακόμα και οι 4 στροφές είναι πολλές (πόσο μάλλον οι... 7). Επιπλέον, καλό είναι -συμβουλευτικά το λέω- όταν ανεβάζεις ένα κείμενο, και ιδιαίτερα στίχους, να είναι σωστά γραμμένο και τονισμένο γιατί αλλιώς φαίνεται σαν ''προχειροδουλειά''. Εν προκειμένω αναφέρεις δύο φορές τη λέξη ''απαλλάχθω'', ενώ υπάρχουν και άλλα θέματα τονισμού. Υπάρχει επίσης πρόβλημα στη δομή, καθώς δεν ακολουθείς κάποιον συγκεκριμένο κανόνα στις ομοιοκαταληξίες (αλλού είναι 1-2-3-2, αλλού 1-2-1-2), όχι ότι είναι απαραίτητο, αλλά ταυτόχρονα συνοδεύεται με αρρυθμία (αλλού οι συλλαβές είναι 11, αλλού 14, αλλού 12) γεγονός που καθιστά δύσκολη τη μελοποίηση χωρίς να προβείς σε ακροβατισμούς και παρατονισμούς, χώρια βέβαια και κάποιες αστοχίες λεκτικές (όπως π.χ. ''να ενεργεί''). Πρέπει να το ξαναδουλέψεις, να κρατήσεις την ουσία και τα καλύτερα κατά τη γνώμη σου μέρη των στίχων σου.
    sven
    08.02.2020, 18:50
    Συμφωνώ απόλυτα, CHE!
    adreo
    09.03.2020, 08:10

    Καλημέρα φίλε μου. Υπάρχουν πολλές ελλείψεις στους στίχους σου. Μπορείς να βελτιωθείς τα μέγιστα. Να βρεις το βιβλίο Στιχουργικής του Ιωάννη Σαραλή, όπου υπάρχουν όλα τα μυστικά για να γράψεις κααλύτερα. Πάντα με καλή πρόθεση

    adreo

    Γιάννης Ανδρεόπουλος

    Αν δεν το βρεις στείλε μου μήνυμα, να δω πως μπορώ να σε βοηθήσω.


    freddieKrueger
    23.04.2020, 04:41

    Συμφωνώ με τους προλασήλαντες.

    Ωστόσο έχεις μπροστά σου μια πηγή που μπορείς να απομονώσεις στιχάκια αλλάζοντάς τα λίγο ώστε να αποκτήσουν μέτρο και να μπορούν να τραγουδηθούν. Έτσι μπορείς να χτίσεις ωραιότατα κουπλέ. Επίσης να βρεις κι ένα κεντρικό νόημα ως ρεφαίν κι είσαι σούπερ. πχ ''Ματιά σαν ρίξεις στα παλιά΄,έμοιαζα ξένοιαστο παιδί μα κοίτα ακόμη πιο καλά κενό μεγάλο εκεί θα δεις''

    Εσύ θα φτιάξεις τα δικά σου καλύτερα στιχάκια κι ομοίως κι αλλού.΄'Ετσι θα χτίσεις το κουπλέ όπως είπαμε.

    Για ρεφραίν σου πολύ καλή παράγραφος είναι εκεί που λες ''Κι έτσι κατάλαβα όσο πέρναγαν τα χρόνια πως η ευτυχία είναι ψέμμα αληθινό'' ΟΙικοδόμησε εκεί κάτι Και στείλε μου όταν τελειώσεις να σου προτείνω κάποια μουσική για το κομμάτι αυτό. ευχαριστώ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 23-04-2020 04:47 ]


    PeterPapantonakos
    24.04.2020, 13:48

    Καλησπέρα! Θεωρώ ότι οι προλαλήσαντες κάλυψαν και με το παραπάνω την ερώτηση σου σχετικά με τους στίχους σου. Θα συμφωνήσω πως υπάρχουν κάποιες ατέλειες, αλλά σε γενικές γραμμές είναι ωραίοι στίχοι, οπότε μπράβο σου!

    Ιδιαίτερα με άγγιξε η τελευταία στροφή που λες τα εξής:

    "Και σε όλες τις ζωές που έχω ζήσει
    Πάντα στο σώμα μου νιώθω μια ρωγμή
    Κι οι μοναδικές στιγμές που έχει κλείσει
    Είναι αυτές που χουμε ζήσει εμείς μαζί"

    Η χρήση της λέξης ρωγμή για να περιγράψει το κενό σου μου θύμισε αυτό που είχε πει κάποτε ο Leonard Cohen στο τραγούδι του "Anthem": "There is a crack, a crack in everything. That's how the light gets in."
    Τη βρίσκω πολύ εύστοχη και ωραία τη χρήση αυτής τη λέξης.
    Καλή συνέχεια!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PeterPapantonakos, 24-04-2020 13:51 ]


    misternik
    25.04.2020, 06:43
    Ακόμα και το πιο " άμετρο " στιχάκι, δεν παύει να είναι ... ψίθυρος καρδιάς! Μόνο και μονο γι αυτό, μπράβο σου! Τώρα, η τεχνική ενός τραγουδιού, θέλει πολύ κουβέντα. Διάβαζε, γράφε, σχίζε, πέταγε ...Κάποια στιγμή θα φτάσεις να φτιάξεις ένα σωστό τραγούδι.
    PeterPapantonakos
    25.04.2020, 14:29

    Καλησπέρα σε όλους! Φυσικά εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο.
    Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό που λέμε "σωστό τραγούδι".
    Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι για να φτιάξεις ένα τραγούδι.
    Και υπάρχουν πάρα πολλά τραγούδια που έχουν φτιαχτεί από επαγγελματίες τραγουδοποιούς και δεν είναι τόσο "σωστά" με την αυστηρή έννοια, παρ' όλα αυτά είναι πολύ όμορφα και αγαπητά!
    Ωστόσο, πάντα υπάρχει περιθώριο για βελτίωση και αυτό πρέπει να κρατάει ο καθένας!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PeterPapantonakos, 25-04-2020 14:30 ]


    STAVASS
    28.04.2020, 07:01
    Ωραίο το θέμα που διάλεξες και οι εικόνες που προσπάθησες να περάσεις αλλά τεχνικά θέλεις δουλίτσα , γιατί αλλο γράφω κάτι και άλλο γράφω στίχους για να γίνουν τραγούδι ! Στο δεύτερο πρέπει να "πατάς" πάνω σε κανόνες ! Το βιβλίο του Σαραλή που σου έγραψαν και πιο πάνω θεωρώ πως θα σε βοηθήσει
    PeterPapantonakos
    28.04.2020, 12:36
    Καλά τα λες, αλλά από την άλλη... όλοι οι παλιοί μεγάλοι Έλληνες στιχουργοί, οι οποίοι αρκετές φορές δεν είχαν τελειώσει πανεπιστήμιο ή δεν ήταν τόσο μορφωμένοι, είχαν διαβάσει βιβλία στιχουργικής και ακολουθούσαν συνειδητά συγκεκριμένους κανόνες;
    guitarhood
    21.08.2020, 23:13

    Σίγουρα θα κρατούσα την τελευταία στροφή. Είναι πολύ δυνατή. Βασικά θα την έκανα ρεφρέν ξεκάθαρα. Επίσης θα συντόμευα τις στροφές γιατί σε πολλά σημεία μου φαίνεται ότι απλώνουν αρκετά και δεν υπάρχει ομοιομορφία στο μέτρο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την guitarhood, 21-08-2020 23:19 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    22.08.2020, 09:45
    Καλημέρα, AlexDeTsiri! Μου αρέσει ως ποίημα, αλλά ως στίχοι είναι δύσκολο να μελοποιηθούν.
    miselinio
    03.09.2020, 22:11

    Δυο χωρια αντικρυστα στεκοτανε λεβεντικα

     ο χαρος τα εζηλεψε και θα χορεψουν πενθιμα,

    εστειλ ορχηστρα με βιολια οπλα και πολυβολα

    τα παλικαρια απ το χωριο χορο αρχισαν ολα,

    ζειμπεκικο και χασαπια χορευαν ολα τα κορμια

    κι ο χαρος ηταν διπλα τους  εβλεπε εναν εναν

    μην τους ξεφυγει μια πενια και εστηνε την παγανια,

    ψυχες γεμισ ο ουρανος ψυχες μικρων μεγαλων

    και των μαναδων οι φωνες εφοβισαν τον χαρο,

    χαρε πριν φυγεις απο δω ασε μας λιγο σπορο

    να μεγαλωσει το χωριο να γινει ανθοφορο,

    να στελνουμε τα ανθη μας ψηλα στους ηρωες μας

    που δεν ξεχασαμε ποτε ειναι μες τις καρδιες μας.

    Αν μπορει καποιος να το μελοποιηση-τραγουδηση,

    17/10/1941 Ανω και Κατω Κερδυλλια Σερρων,

    εκτελεση 250 ανδρων απο 16 εως 60 χρονων

    και φωτια ολων των σπιτιων.Ευχατιστω ,θα ειναι μεγαλη συγκινηση

    να ακουστει κατι για ολο το χωριο μας.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    04.09.2020, 10:23
    Kαλημέρα, miselinio.Mακάρι να βρεθεί ο συνθέτης ή ο τραγουδιστής. Είναι μνήμη για το χωριό σου!