ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.833 μέλη

    Κλειστή φωνή για μια βδομάδα+ έπειτα απο live

    dtrend98
    24.02.2020, 14:35

    Καλησπέρα σε όλους. ειμαι 21 χρονων και πριν μια εβδομάδα είχα ενα λαιβάκι σε ενα μικρό μαγαζί 40-50 ατόμων. τραγούδησα για ενα τρίωρο με μεγάλη δυσκολία. ουσιαστίκα εκείνη τη μερα απ το πρωί ενιωθα το λαιμο μου περιεργο (πρώτα σημάδια μιας ιωσης) ,επείτα το απογευμα λιγο καλυτερα τα πραγματα αλλα οχι 100%. ετσι λοιπον μια ωρα πριν το λαιβ η φωνη μου ενιωθα οτι βραχνιασε και οτι μαλλον δεν θα μπορεσω να βγαλω φωνη και ετσι εγινε τελικα. σε ολο το λαιβ οι δυνατοτητες της φωνης μου ολο και επεφταν μεχρι που στο τελος μιλουσα σε στυλ βασιλη καρρα{#emotions_dlg.biggrin} και λιγο χειροτερα. την επομενη κ τις επομενες μερες περασα την ιωση με βηχα κλπ. τωρα μια εβδομαδα μετα η ιωση εχει περασει και η φωνη μου εχει μια πολυ μικρη βραχναδα οταν μιλαω. οταν ομως παω να τραγουδησω δεν βγαινει,ειναι πολυ βραχνη και κλειστη θα ελεγα με αποτελεσμα να ζοριζομαι παρα πολυ. περιμενω μπας και περασει απο μονο του αλλα γραφω και εδω να μου πειτε καμια συμβουλη ή μηπως θα πρεπει να επισκεφθω καποιον ωρλ.

    ευχαριστω πολυ για το χρονο που θα διαθεσετε για να διαβασετε ολο αυτο. {#emotions_dlg.biggrin}


    STEFANOS604
    24.02.2020, 14:52

    Αν έχετε προσωρινό πρόβλημα με τη φωνή σας (πονόλαιμο, κάψιμο, βραχνάδα) τότε:

    • να μη μιλάτε πολύ δυνατά και ελάχιστα ψιθυριστά
    • αρκετό νερό συχνά
    • λίγο μέλι
    • γαργάρα με υγρό που συστήνει ο γιατρός ή και αλατόνερο
    • καραμέλες για το λαιμό
    • εισπνοές με υδρατμούς από ευκάλυπτο

    Αν το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο τότε: Τραγούδι σε χαμηλότερο τόνο

    Δείτε και το σχετικό άρθρο μου εδώ:


    freddieKrueger
    25.02.2020, 22:48
    Η ίωση επιβαρύνει τη φωνή.Κάνει πιο δύσκολη την κίνηση των φωνητικών χορδών λόγω της παραγώμενης βλέννης που κολλάει σ αυτές σα βλεννώδης γέφυρα. Όσο καλύτερη τεχνικά η φωνή τόσο πιο ανεπηρρραστη από ιώσεις καπνό κι άλλους επιβαρυντικούς παράγοντες. Η θεραπεία σου είναι η εξής 1.Να πίνεις πολύ νερό δροσερό σε θερμοκρασία.3 λίτρα τη μέρα τουλάχιστο 2.Αφωνία για 3 μέρες. 3.Αποχή από το τραγούδι για 7 μέρες δηλαδή για άλλες 4 μέρες 4.Έναρξη ασκήσεων ζεστάματος φωνής σε χαμηλούς τόνους χωρίς τραγούδι με τρίλιες χειλιών(μπρρρρ ως ακουσμα) Αυτό για άλλες 3 μέρες από ένα 20 λεπτο τη μερα και.μακρια απο τα γευματα 5.Σε 10 μερες συνολικα ολα τα κομματια σου θα τα κανεις προβα 1 μιση τονο(3 ημιτονια κατω). Ετσι η φωνη θα επανελθει γρηγορα και δυναμικα. Παντα να γυμναζεις τις ανασες σου με.τη διαφραγματικη υποστηριξη της φωνης και τη σωστη τοποθετηση!.... Οσο εξελισσεσαι θα δεις πως ολο.και πιο λιγο η φωνη σου θα σε προδιδει!... Οι συμβουλες του STEFANOS604 πολύ χρήσιμες! Περαστικά σου!