ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.820 μέλη

    Κλείστε μέσα την Τατιάνα

    jorge
    12.07.2005, 14:00
    Αν όλοι οι θιγμένοι ακολουθούσαν το παράδειγμά της, δύσκολα θα επιβίωναν αυτού του είδους οι "εκπομπές". Μπράβο Σεμίνα.


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 12/07/2005:

    Μετά το εξώδικο και την παραπομπή στο Πρωτοβάθμιο Πειθαρχικό Συμβούλιο της ΕΣΗΕΑ, η Σεμίνα Διγενή κατέθεσε χθες και αγωγή εναντίον της Τατιάνας Στεφανίδου και του ΑΝΤ-1 με την οποία ζητά και αποζημίωση για ηθική βλάβη ύψους 3.000.000 ευρώ! Ζητεί μάλιστα και την προσωπική κράτηση της παρουσιάστριας «ως μέσον αναγκαστικής εκτελέσεως της αποφάσεως που θα εκδοθεί...».




    Αιτία, βέβαια, τα όσα παρουσίασε στην εκπομπή της «Αποκάλυψη τώρα» η Τατιάνα Στεφανίδου στις 23 Ιουνίου 2005 για τις άσχημες σχέσεις της Σεμίνας Διγενή με τον πατέρα της.

    Πολυσέλιδη αγωγή

    Στην πολυσέλιδη αγωγή της, που κατέθεσε στο Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών, η Σεμίνα Διγενή κάνει αναλυτική παρουσίαση όσων προβλήθηκαν στη συγκεκριμένη εκπομπή και τα οποία χαρακτηρίζει ψευδή. Τονίζει μάλιστα εξαρχής ότι τα κανάλια τα τελευταία χρόνια για να αυξήσουν την τηλεθέασή τους και φυσικά τα διαφημιστικά τους έσοδα δημιουργούν εκπομπές τέτοιου τύπου που στηρίζονται «αποκλειστικά στη δημοσιοποίηση ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων, τόσο ανώνυμων όσο και επώνυμων προσώπων, με επιδιωκόμενο σκοπό τη διέγερση των πλέον ποταπών και αδηφάγων ενστίκτων του τηλεοπτικού κοινού, στο οποίο σαν άλλο είδος ρωμαϊκής αρένας, ρίχνονται προς βορά τιμές και υπολήψεις. Πρόκειται για πραγματικό σφαγείο, προσφορά στον βωμό του Μαμωνά. Ποτέ δεν πίστευα ότι θα ερχόταν η στιγμή που κι εγώ θα έπεφτα θύμα μίας ανάλογης ύφους και ήθους εκπομπής». Επισημαίνει ότι από την εκπομπή «Αποκάλυψη τώρα» αποκρύφθηκαν στοιχεία, διαστρεβλώθηκαν πραγματικά περιστατικά, «με επιδιωκόμενο σκοπό να εμφανιστώ ως δήθεν άστοργη κόρη που εγκαταλείπει στη μοίρα του, μόνο και έρημο, τον μεγάλο σε ηλικία δήθεν άπορο και βαρέως ασθενούντα πατέρα μου». Τονίζει επίσης ότι η Τατιάνα Στεφανίδου εκμεταλλεύτηκε με «τρόπο αδίστακτο και αντιδεοντολογικό την κατάσταση ενός μεγάλου σε ηλικία ανθρώπου 76 ετών, με ό,τι αυτό συνεπάγεται».

    Καταλήγει μάλιστα προσθέτοντας ότι πρόκειται «για μια επιμελώς προκατασκευασμένη, στα δημοσιογραφικά γραφεία των αντιδίκων μου, εις βάρος μου συκοφαντική ιστορία, με αποκλειστικό σκοπό την τρώση της προσωπικότητάς μου». Η Σεμίνα Διγενή επιχειρεί να παρουσιάσει και να καταδείξει με αναλυτικό τρόπο στην αγωγή της τα σημεία της εκπομπής κατά τα οποία σημειώθηκαν άδικες πράξεις εναντίον της. Κάνει αναφορές σε ψεύδη, προσβολή της προσωπικότητάς της, παραβίαση του απορρήτου της ιδιωτικής της ζωής της, ενώ τονίζει ότι εμφανίστηκε από την Τατιάνα Στεφανίδου ακόμα και «ως διαταραγμένη ψυχικά προσωπικότητα, κοινώς αλλοπαρμένη...».

    Και φωτογραφίες

    Προσθέτει ακόμα ότι η παρουσιάστρια προχώρησε και σε δημοσιοποίηση φωτογραφιών «του στενού ιδιωτικού μου βίου, στις οποίες απεικονίζομαι πότε με την τότε ανήλικη κόρη μου, πότε με τον ανήλικο γιο μου και πότε με τον πρώην σύζυγό μου, αναφέροντας μάλιστα τα ονόματά τους». Στοιχεία, δηλαδή, που, όπως υποστηρίζει, σε τίποτα δεν εξυπηρετούσαν το συγκεκριμένο ρεπορτάζ και είχαν αποτέλεσμα «να διαταραχθεί και ο ψυχικός κόσμος των παιδιών μου, καθώς η κόρη μου βαθύτατα αναστατωμένη δεν πήγαινε για δύο μέρες μετά την επίδικη εκπομπή στο σχολείο της και ο γιος μου, που βρισκόταν στην κατασκήνωση όταν το έμαθε, έκλαιγε από ντροπή, για όσα δυσφημιστικά καταλογίζονταν εις βάρος μου».


    paramithi
    12.07.2005, 14:02
    Kαιρός ήτανε..Μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλοι(και δεν είναι λίγοι..)..
    falimento
    12.07.2005, 15:24
    Αυτές του είδους οι εκπομπές τις αποκαλώ "πνευματικό σανό". Όχι μόνο δεν προσφέρουν απολύτως τίποτε στο ψυχισμό του ατόμου, αλλά ουσιαστικά του κάνουν απίστευτη ζημιά. Σπιλώνουν άτομα και προσωπικότητες, θίγουν υπολήψεις, παρουσιάζουν μοντέλα και ηθοποιούς με μηδενική μόρφωση και επιζητούν το σχολιασμό τους επί θεμάτων που απασχολούν τη νεολαία, χειραγωγώντας και επηρεάζοντας ουσιαστικά, με ανούσιες, κενές, ανωφελείς πληροφορίες...

    Πάντως το πιο θλιβερό είναι η θεαματικότητα και το να ακούς άτομα να συζητάνε για το περιεχόμενο των εν λόγω σειρών... Τραγικό


    revekka
    12.07.2005, 15:47
    Ε δε γινόταν, κάποιος θα βρισκόταν απο όλα τα θέματα/θύματα της Στεφανίδου να έχει το μυαλό και το σθένος να κάνει αυτό που δικαιούται.

    Τώρα μάλιστα, υπάρχουν και χαρούμενες ειδήσεις.

    GL
    12.07.2005, 20:13
    Μακαρι να μην σταματησει εδω αυτη η ιστορια και να παρουν την σκυταλη και αλλα θυματα του μεσημεριανου τηλεβοθρου!!!
    Αντε πολυ αερα δωσαμε στις κατινες της οθονης.
    Και συμφωνω οτι οντως ηταν χαρουμενη ειδηση αυτη.


    mitsena
    14.07.2005, 14:43
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΔΕΙΧΤΕΙ Η ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΥΣ PAPARAZZI....... ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ........
    thanasena
    14.07.2005, 14:53
    Όντως φλύαρη η Τατιάνα αλλά απ'οτι διάβασα ο πατέρας της Σεμίνας είναι μαζί της και θα πάρει το μέρος της στο δικαστήριο ενάντια στην κόρη του...Τρομερό?

    LithiHios
    14.07.2005, 21:24
    Opoia kai na einai h sxesh ths Seminas me ton patera ths den einai swsto na ta vgazei h Tatiana kai h kathe Tatiana prws ta eksw. As vgalei thn dikh ths zwh sthn thleorash kai as afisei tous allous.