ελληνική μουσική
    795 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά ηλεκτρικού πιάνου

    OROUTZOGLOU
    05.04.2020, 02:23

    Γεια σας,
    ενδιαφέρομαι για αγορά ηλεκτρικού πιάνου με σκοπό την ηχογράφηση πιάνου σε MIDI μορφή.
    Θα χρησιμοποιήσω VSTs στην ηχογράφηση, οπότε δεν με ενδιαφέρει τόσο η "χροιά" του ήχου του πιάνου.

    Αυτό που θα ήθελα όμως, είναι να έχει όσο το δυνατόν περισσότερο την ένταση ενός κανονικού ακουστικού πιάνου.
    'Εχοντας ηχογραφήσει στο παρελθόν με ηλεκτρικό πιάνο, έχω παρατηρήσει πως παρ΄ότι η ποιότητα του ήχου του είναι αρετά όμοια με το ακουστικό, υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ένταση και στη διακύμανσή της. Επίσης θα ήθελα όσο το δυνατόν μια αίσθηση πλήκτρων όμοια με του κανονικού πιάνου.

    Έχετε να μου προτείνετε καποιο ηλεκτρικό πιάνο με ανώτατο όριο 600 ευρώ. 

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    CROSS
    06.04.2020, 11:40

    Αφού δε σε ενδιαφέρει ο δικός του ήχος,μπορείς να πάρεις ενα midi controller με δυναμικό-βαρυκεντρισμένο κλαβιέ.Ένα πολύ καλό που έχω πάρει εγώ είναι το Casio CDP-130.Όλα τα ηλεκτρικά στο θέμα του κλαβιέ είναι παρόμοια,οι τιμές αυξάνονται ανάλογα με τους ήχους που περιέχουν.Αφού δε σε ενδιαφέρει αυτό το θέμα,δεν υπάρχει λόγος να πας σε πιο ακριβό.Για ένταση θα το συνδέσεις σε ηχεία ή στα ακουστικά σου.Τα δικά του ηχεία,φτάνουν μέχρι ένα σημείο,όπως σε όλα τα ηλεκτρικά.Η αίσθηση επίσης είναι ίδια σε όλα,δεν συγκρίνεται με κανονικό πιάνο,όσο ακριβό κι αν είναι.Μπορείς να το διαπιστώσεις δοκιμάζοντας μερικά σε κάποιο μαγαζί με έκθεση.


    OROUTZOGLOU
    08.04.2020, 00:36
    Ευχαριστώ πολύ!