ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Μπορώ με τα drums να πάρω το ειδικό της αρμονίας;

    Marysway
    03.05.2020, 11:17

    Γειά σας,
    Μετά τις πανελλήνιες θα ξανά αρχίσω τα μαθήματα στο ωδείο.Πήγαινα μόνο χρόνια 2 χρόνια όμως μπόρεσα και έφτασα πρώτο ειδικό αρμονίας(Με πάρα πολύ διάβασμα).Παρ'ολα αυτά δεν έδωσα κατατακτήριες διότι θα έκανα διάλλειμα 2 χρονών.Στο ωδείο μάθαινα βιολί,ένα όργανο που δεν θέλω να συνεχίσω γιατί σε αυτά τα δύο χρόνια έμαθα να το κρατάω μόνο.Παράλληλα,μάθαινα πιάνο μόνη μου αλλά και με την βοήθεια της καθηγήτριας της θεωρίας.Άλλωστε δεν το ξεκίνησα κανονικά γιατί θα χρειάζονταν Α' μέση το ειδικό αρμονίας οπότε θα έκανα έτσι κι αλλιώς μαθήματα.Τώρα πια μπορώ μόνη μου να παίξω κομμάτια δυσκολίας Ludovico Einaudi και Yann Tiersen.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι ακούω κυρίως Rock και Punk μουσική.Θέλω να μάθω πάρα πολύ να παίζω drums.Όμως,ο κόπος που έχω κάνει θα αχρηστευτευτεί άμα παρατήσω το πιάνο ή τις σπουδές θεωρίας.Μπόρω να συνεχίσω να παίζω πιάνο από βιβλία με κάποια βοήθεια παράλληλα κάποιον καθηγητή περιστασιακά;Μπόρώ δηλαδή με αυτές τις γνώσεις να βελτιώθω και να πάρω το ειδικό της αρμονίας με τα drums ή καλύτερα να αφοσιωθώ στο πιάνο για να καταφέρω;


    freddom
    03.05.2020, 12:26
    Καλημερα. Η απάντηση όπως την θέτεις στο θέμα είναι όχι. Τo ειδικό αρμονίας έχει ως προαπαιτούμενο τις γνώσεις πιάνου μέσης τάξης. Το επίπεδο πιστοποιειται μονο μέσω κατακτηριων στην περίπτωσή σου (δεδομένου ότι ετσι κι αλλιώς δεν έχεις εγγραφή σε καμια τάξη πιανου). Οι κατατακτήριες έχουν συγκεκριμένο ρεπερτόριο κλασικών συνθετων (Bach Haydn κλπ ). Αναλυτικά η ύλη αναφέρεται στην εφημερίδα της κυβερνήσεως. Αν θέλεις να πάρεις το πτυχιο αρμονίας, τότε θα πρέπει να κάνεις και μαθηματα πιανου με δάσκαλο, ώστε να σε κατευθυνει ως προς την ύλη και την τεχνική. Αν όμως σε ενδιαφέρει η μοντέρνα μουσικη και τα κρούστα υπάρχει και το αντίστοιχο σύστημα θεωριας μοντέρνας μουσικης. Δυστυχώς δεν υπάρχει καποιο ελληνικό αναγνωρισμένο σύστημα πιστοποίησης, απ' όσο γνωρίζω. Υπάρχει όμως το διεθνώς αναγνωρισμενο σύστημα του London College of music με το οποίο συνεργάζονται κάποια ωδεία. Ίσως να κάνεις και προς τα εκεί μια έρευνα. Γενικα θα σου έλεγα να ρωτήσεις τον εαυτό σου τι θέλεις και γιατί κι έπειτα να κάνεις μια καλή έρευνα. Μην στηριχτείς σε ο, τι σου πει ο πρώτος δάσκαλος/ωδειο ρωτήσεις. Καλή επιτυχία σε ο, τι αποφασίσεις.
    Marysway
    03.05.2020, 12:48

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.Μήπως μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το London college of music?


    Vagelism
    03.05.2020, 13:33
    Σαν ντραμμερ κ κατοχος ειδικου αρμονιας να σου πω οτι σε καμια περιπτωση μην παρατησεις το πιανο. Υπαρχει λογος που το λενε ο βασιλιας των οργανων. Απο κει κ περα παραλληλα με τα μαθηματα drums , μπορεις με μια δασκαλα η σε ενα ωδειο να συνεχισεις τα της αρμονιας. Αλλα ναι εχεις δικιο - οτι δεν χρησιμοποιεις στο τελος το ξεχνας και αν παρατησεις το πιανο ολη αυτη η δουλεια αργα η γρηγορα θα την ξεχασεις. Η συμβουλη μου ειναι λοιπον..πιανο κ οτι αλλο οργανο θελεις. Ακομα κ τα τυμπανα θα τα παιξεις κ θα τα αντιληφθεις καλυτερα μεσα απο το πιανο.
    freddom
    03.05.2020, 18:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Marysway στις 03.05.2020, 12:48 έγραψε...

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.Μήπως μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το London college of music?



    Σε αυτόν τον σύνδεσμο θα βρεις πληροφορίες σχετικά

    https://www.lcmexams.gr/


    floydpink
    04.05.2020, 21:59

    Μεχρι να αποφασισεις να αγορασεις drums,αυτο κανουμε καμια φορα με τα πληκτρα για να.... ξεδωσουμε και να καταλαβουμε γιατι και πως παιζει ενας ντραμερ και παραμενει στο σωστο ρυθμο.

    Στα αρμονια ειναι γνωστα ως drumkits (ροκ,τζαζ,Dance και αλλα πολλα).


    https://www.youtube.com/watch?v=WwnkWjrdhLMLink

    />
    https://www.youtube.com/watch?v=qJI2uXNxXyALink
    >

    My respect to the drummers :)




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία