ελληνική μουσική
    648 online   ·  210.830 μέλη

    Να κάνω μαθήματα τραγουδιού ή να μάθω κάποιο όργανο;

    AnastasiaMpi
    29.06.2020, 15:46

    Καλησπέρα!Θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε λέγοντας μου την γνώμη σας για τον προβληματισμό μου. Έκανα 9 χρόνια φωνητικά όπου μετά από αρκετή πίεση της δασκάλας έφτασα σε σημείο να μην μου βγαίνει η φωνή μου και τα παράτησα. Επίσης θεωρώ πως έχω πολλά κενά παρά το γεγονός ότι τα παράτησα την χρονιά που θα έδινα για πτυχίο. Καταρχάς αν κάποιος μου πει μπες στον τάδε τόνο ή έχεις φύγει από το τόνο δεν ξέρω πως να ξαναμπώ διότι δεν γνωρίζω από νότες παρά τα θεωρητικά μαθήματα που έκανα. Και τώρα μετά από τόσα χρόνια μου ξαναβγήκε η επιθυμία να να ασχοληθώ και πάλι με αυτό το κομμάτι. Αυτό που με προβληματίζει λοιπόν είναι αν θα έπρεπε να ασχοληθώ πάλι με μαθήματα φωνητικής ή να μάθω αυτήν την φορά κάποιο όργανο ώστε να μάθω καλύτερα από νότες τόνους και να συνοδεύω την φωνή μου; Επίσης μιας και ξέρω πως ο χορός είναι ανταγωνιστικός πιεστικός κλπ πως θα μπορούσα να εξασκηθω σε αυτό ώστε να αντέχω και να μην χάσω πάλι την φωνή μου.

    Ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων!


    XrysaOikonomaki
    09.02.2024, 06:48
    Νομίζω έχει να κάνει με το αν ταίριαξες με τη δασκάλα. Γενικά δεν είναι καλό να πιέζουμε τον μαθητή σε ότι αφορά την έκταση. Η έκταση χτίζεται με προσοχή ώστε να μην δημιουργούνται μπλοκαρίσματα σαν αυτό που έχεις πάθει. Νομίζω χρειάζεται πρώτα να σκεφτείς εάν σου αρέσει το τραγούδι ή αν δεν σε ενθουσιάζει τόσο. Στη δεύτερη περίπτωση ναι, γιατί όχι; Δοκίμασε να μάθεις ένα άλλο μουσικό όργανο. Εάν πάλι σου αρέσει το τραγούδι, απλώς έκανες κακή αρχή ξεκίνα πάλι τραγούδι επιλέγοντας ένα δάσκαλο που να σου ταιριάζει. Καλό θα ήταν να μάθεις σε ένα μέτριο επίπεδο ένα συνοδευτικό όργανο (π.χ. πιάνο ή κιθάρα) γιατί έτσι θα έχεις πιο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα.
    freddieKrueger
    11.03.2024, 05:57

    Η απάντηση της Κας Οικονομάκη είναι κατατοπιστικότατη και σαφέστατη.

    Εγώ απλά να ρωτήσω το εξής:

    9 χρόνια με τον ίδιο δάσκαλο και δε βλέπατε βελτίωση γιατι δεν τον αλλάζατε;

    Ρίχνατε την ευθύνη της μη βελτίωσης σε σας;

    Γιατί;

    Θα θέλατε να μας στειλετε ένα ηχητικο δειγμα της φωνής σας τώρα;

    Ευχαριστώ


    jorge
    12.03.2024, 15:03
    Στη θέση σου θα μάθαινα ταχύρυθμα κιθάρα ΚΑΙ πιάνο. Φαίνεται πως σου αρέσει η μουσική, σου αρέσει και να τραγουδάς. Πλέον το να παίζεις 10 ακκόρντα σε πιάνο ή κιθάρα δεν είναι τόσο σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Υπάρχουν καθηγητές μουσικής για αυτά, απλά διάλεξε κάποιον που θα καταλάβει και θα σεβαστεί το σκοπό σου, που είναι να συνοδεύεις τη φωνή σου.