ελληνική μουσική
    387 online   ·  210.844 μέλη
    Aiolos_m
    24.09.2006, 17:36
    Το μέλος faltsoo στις 13-07-2005 στις 11:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    υπάρχει λοιπόν μια τελευταία φορά , που δεν το ξέρουμε ότι είναι τελευταία , που αρκετές φορές στοιχειώνει τα όνειρα μας, και μας αφήνει με το ερώτημα
    ΑΝ ΤΟ’ΞΕΡΑ ?


    τότε δεν θα ήταν η τελευταία φορά. Σίγουρα θα είχα φροντίσει να έρθουν κι άλλες. Οι άνθρωποι με το "θα δούμε" και με το "μετά" βρισκόμαστε όλο και λιγότερο στα παλιά μας στέκια. Χωρίς αυτό να συνεπάγεται ότι απαραίτητα πάμε και μπροστά.
    rompa
    25.09.2006, 16:44
    Τον χαιρέτησα , μιλήσαμε για τελευταία φορά πριν 3 χρόνια.Αν το ήξερα ότι θα ταν η τελευταία φορά δεν θα του έλεγα ότι βιαζόμουν και σίγουρα θα του έπιανα την κουβέντα.Τώρα μπορεί να ήμασταν μαζί
    assasinos
    25.09.2006, 16:55
    Το μόνο καλό όταν κλείνουμε κεφάλαια της ζωής μας με "Τελευταίες Φορές" είανι πως αναγκαζόμαστε να ανοίξουμε νέα...είμαστε δεν είμαστε έτοιμοι...

    Είναι εξέλιξη...
    melkat06
    25.09.2006, 17:19
    Του είπα καληνύχτα και πήγα για ύπνο. Μια "καληνύχτα" καθημερινή σαν όλες τις άλλες ..
    Την επομένη, ξύπνησα νωρίτερα και έφυγα..
    Όταν γύρισα... δεν υπήρχε, τουλάχιστον όχι στη ζωή!!!
    Δεν μπορώ να μη σκέφτομαι όλα εκείνα τα "αν"....
    Τουλαχιστον αυτή η καληνύχτα να ήταν πιο ζεστή, όχι τόσο τυπική..

    poison_girl
    26.09.2006, 00:13
    δε μ αρεσει καθολου να γνωριζω ποτε θα ναι η τελευταια φορα σε κατι.....γενικα μισω τουσ αποχαιρετισμους!!!εις το επανειδειν....
    koini_maria
    27.09.2006, 14:05
    Η ''τελευτααία φορά'' , ε ;
    Χμμμμ ...
    Πρέπει να το συλλογιστώ λιγουλάκι ...
    Λοιπόν , τον όρο ''τελευταία φορά'' θα τον αντιληφθώ ως ''πιο πρόσφατη φορά που όμως πάει καιρός από τότε'' γιατί μέχρι να φύγει η ζωή μας δεν είναι δυνατόν να βάζουμε οριστικές τελείες .
    Δηλαδή , εντάξει , λέω εγώ τελευταία φορά αλλά μετά από 50 χρόνια μπορεί αυτό που είχα θεωρήσει πως είχε τελειώσει οριστικά να συνεχιστεί .
    Και εννοείται πως δεν αναφέρομαι σε ''ταξίδια'' αγαπημένων προσώπων ή (απο)χωρισμούς ή ασθένειες - αναπηρίες και λοιπές ''ευχάριστες καταστάσεις'' ... Μιλάω για απλά καθημερινά πράγματα , όπως ζητήθηκε .
    Διαβάζοντας , λοιπόν , αυτό τον τίτλο το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν η ''τελευταία'' φορά που έκανα ποδήλατο.
    Νομίζω πως πάνε 6 χρόνια από τότε ...
    Έκανα αγώνες για πλάκα με έναν φίλο μου και μας είχε μείνει μια στροφή για να φτάσουμε στο τέρμα και να αναδειχθώ νικήτρια ! Σε εκείνη την στροφή , λοιπόν , πήγε να με πλησιάσει επικίνδυνα ο χαμένος και να μου πάρει την πρωτιά και έτσι επιτάχυνα και εγώ η έξυπνη με αποτέλεσμα να καρφωθώ στην μάντρα ενός σπιτιού , να χάσω την πρώτη θέση , να σπάσω το χεράκι μου και να αποκτήσω ένα ωραιότατο μπλαβί χρώμα σε μεγάλο μέρος του σώματος μου !
    Έκτοτε δεν το συνέχισα το άθλημα !...
    Jimy
    06.10.2006, 08:07
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 14-07-2005 στις 17:18 έγραψε...

    αγαπητοί εν ΜΗ αδελφοί
    δεν ήταν ακριβώς αυτή η πρόθεση μου σε αυτό το τοπικ.
    αυτό που ήθελα ήταν να αναλογιστείτε πότε κάνατε κάτι τόσο απλό για τελευταία φορά , χωρίς να ξέρατε ότι ήταν η τελευταία φορά.
    Όσο αφορά τους μεγαλυτέρους θα βρουν αρκετά πράγματα που δεν τα είχαν σκεφτεί ,αλλά και οι νεότεροι κάτι τι θα βρουν . πχ πότε 'μπουσουλήσατε '' για τελευταία φορά ..

    δεν είναι απαραίτητο η τελευταία φορά να αναφέρεται σε κάτι τραγικό ,η κάποιο χωρισμό ,αλλά .....θυμηθείτε





    Μπουσουλάω κάθε μέρα για να βρώ παρτιτούρες που είναι σκόρπιες σε ένα πολύ μικρό χώρο που μένω!και μου έχει πέσει και ένα ράφι σαν επίπεδο που στήριζε όλα μου τα βιβλία του ωδείου!Βρε τότε μην γράφεις τότε για την τελευταία φορά αλλά για το πότε βιώσατε μια πρωτόγνωρη παιδικότητα ας πούμε!