ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.844 μέλη

    Το spourgitaki στιχουργεί

    spourgitaki
    02.08.2020, 21:08

    Καλησπέρα σας, ειμαι νεο μελος, ειναι οι πρωτοι μου στιχοι και τους αγαπώ. 

    *edit  σ' αυτο το topic θα προσθετω τα στιχακια μου για να ειναι ολα συγκεντρωμενα

    Δεκτή κάθε κριτική.

     

    #1.Τιτλος: Ένα τίποτα

    Αδιαφορησες αν ζω αν πέθανα

    αδιαφόρησες το τι απέγινα.

    Έπαιξες μαζί μου, γέλασες μαζί μου

    Έκατσες και απόλαυσες  την άθλια σφαγή μου.

    Δεν θέλω να σε ξαναδώ,  ένα τίποτα εισαι για μένα

    Τ' αληθινά αρσενικά φέρονται 'ξηγημένα.

    Μαζεύω τα κομμάτια μου, φεύγω ταπεινωμένη

    σ'  αγάπησα τόσο πολύ, δηλώνω προδομένη.

    Δεν θέλω να σε ξαναδώ, ένα τίποτα  εισαι για μένα

    τ' αληθινά αρσενικά φέρονται 'ξηγημένα.

    #2. Τιτλος: Σε θελω πισω

    Ξημερωσε και πάλι μόνη 

    με της ζωής μου το ρολόι

    να μετράει λάθη, πάθη

    και η καρδιά μου να κρυώνει.

    Σε θέλω πίσω, να ξαναρθείς

    θέλω μαζί μου να ξαναζείς

    Το σπιτι είναι άδειο χωρίς εσένα

    δεν το αντέχω γύρνα σε εμένα.

    Ξημέρωσε και πάλι σε ζητώ

    χωρίς εσένα  λόγο δεν εχω για να  ζώ

    τα λάθη τα κάναμε και οι δυό

    Μα εγω εμεινα εδω και σε αποζητώ.

    Σε θέλω πίσω, να ξαναρθείς

    θέλω μαζί μου να ξαναζείς

    Το σπιτι είναι άδειο χωρίς εσένα

    δεν το αντέχω γύρνα σε εμένα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την spourgitaki, 03-08-2020 10:33 ]


    freddieKrueger
    03.08.2020, 03:21
    Απλό σε νόημα γι αυτό και το θεωρώ "πιασάρικο" με τον κατάλληλο ρυθμό και μελωδία Ίσως μια ωραία ζειμπεκιά προέκυπτε. Το μοτίβο τους είναι ο πληγωμένος έρωτας από τη σκοπιά μιας γυναίκας που νοιώθει προδομένη. Γι αυτό και θα βρισκε πολλά αυτιά κυρίως γυναικεία να συγκινήσει. Βλέπω μέλλον σε αυτό το στίχο. Άποψή μου.
    spourgitaki
    03.08.2020, 10:06
    freddieKrueger δυο ευχαριστω απο μενα σε εσενα, το ενα για την κριτικη σου και το αλλο γιατι ηταν τοσο καλη. Οπως το περιεγραψες το ειχα στο μυαλο μου και σε ρυθμο ζειμπεκικου.
    CHE
    03.08.2020, 12:04

    Εγώ θα είμαι αυστηρός κι ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε. Από αυτά που διάβασα δεν βρήκα παρά κοινότυπα στιχάκια γυμνασιακού επιπέδου, εντελώς ανώριμα (προσοχή: μιλάω για ανώριμους στίχους, όχι για ανώριμους ανθρώπους ή ανώριμα συναισθήματα, άλλο το ένα, άλλο το άλλο). Δεν γνωρίζω πόσο χρονών είσαι ''σπουργιτάκι'', αλλά -αν κρίνω από τους στίχους- δεν πρέπει να είσαι μεγάλη σε ηλικία. Θα σου συνιστούσα να συνεχίσεις να γράφεις αλλά και να μελετάς μεγάλους στιχουργούς. Κατανοώ τα συναισθήματα που περιγράφεις -όλοι περάσαμε από αυτά- αλλά λείπει ο στίχος ο δυνατός, ο εμπνευσμένος, αυτός που θα πει κάποιος ''πώς το σκέφτηκε αυτό;''. Αν ο σκοπός είναι απλά ένας στίχος που θα ντυθεί (ή θα ντύσει) μία μελωδία, είναι οκέι αλλά δεν θα κάνει τη διαφορά. Αν θες όμως ο στίχος σου να ξεχωρίσει από τους χιλιάδες άλλους, πρέπει να βρεις έναν τρόπο να εκφραστείς με δύναμη, με συμβολισμό, με σουρεαλισμό, με κάτι που να μην είναι απλά μία περιγραφή ή ένας διάλογος του τύπου ''γύρνα, σε περιμένω'' ή ''φύγε δεν σε αντέχω'', αλλά να έχει μία πιο ποιητική διάσταση. Θέλει μελέτη και φαντασία. Συνέχισε να γράφεις κι άσε στα συναισθήματά σου να μπει και λίγη φαντασία. Καλή συνέχεια!


    spourgitaki
    03.08.2020, 12:40
    ειμαι ανοικτη σε καθε κριτικη καλε μου CHE και δεν παρεξηγω και να ξερεις πως ρουφηξα καθε λεξη που μου εγραψες και ναι εχεις δικιο, θα μπορουσα και καλυτερα. Θαυμασα τον ομορφο και ευγενη λογο σου, Σ ευχαριστω για τον χρονο που μου αφιερωσες, σ ευχαριστω απο καρδιας.
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    03.08.2020, 13:30

    Καλησπέρα. Και μια γυναικεία άποψη. Οι στίχοι είναι απλοϊκοί και όμορφοι. Χρειάζεται όμως δουλειά για να γίνουν ώριμοι. Συνέχισε τη προσπάθεια και τη μελέτη και στο τέλος θα τα καταφέρεις να γίνεις μια αξιόλογη στιχουργός. Ε.Σ.


    spourgitaki
    03.08.2020, 21:16
    EVAGGELIASAKELLARIOU σ ευχαριστω πολυ για το χρονο που μου αφιερωσες και για το σχολιο σου επισης, Το ελπιζω Ευαγγελια μου να βγαλω κατι καλυτερο στο μελλον, θα δειξει.. Υπεροχο να ειναι το βραδυ σου.
    CHE
    04.08.2020, 11:34

    Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι και δεν μπορώ παρά να μην επισημάνω την ευγένεια των απαντήσεών σου κι αυτό είναι ενδεικτικό του χαρακτήρα σου. Καλώς ήρθες στο forum κι ελπίζω να σε βλέπουμε και να σε διαβάζουμε συχνά!