ελληνική μουσική
    756 online   ·  210.833 μέλη

    Audio Evolution Mobile app

    rapsodos
    17.10.2020, 15:09

    Καλησπέρα απο Dusseldorf,

    εδώ και περίπου 4 χρόνια χρησιμοποιώ το Audio Evolution Mobile στο κινητό για ηχογραφηση και μίξη τραγουδιών. Είναι πιστεύω ότι καλύτερο υπάρχει για χρήση σε smartphone (τουλάχιστον ήταν όταν το έψαχνα). Αν θυμάμαι καλά είναι δωρεάν αν και εγώ έδωσα περίπου 10€ για να ξεκλειδώσω κάποια εργαλεια που χρειαζόμουνα, αλλά ακόμα και 10€ είναι τίποτα αν σκεφτεί κανείς τι μπορεί να κάνει. Βασική προυπόθεση να έχεις κάπως καλό κινητό , αλλά πλέον ποιος δεν έχει. Το χρησιμοποιούσα στο galaxy s6, το οποίο έιναι τεχνολογία 5τιας οπότε πιστεύω τρέχει απροβλημάτιστα στα περισσότερα συγχρονα κινητά με Android (δεν γνωρίζω για iOs). Το συστήνω σε όσους θέλουν μια φορητή και γρήγορη λύση ηχογράφισης. Μπορείς να ηχογραφήσεις την πρόβα σου πχ και να τη μιξάρεις μετά με την ησυχία σου. Το κακό είναι οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις περισσότερα απο 1 όργανα ταυτόχρονα, αλλα αυτό με επιφύλαξη . Μπορεί και να γίνεται με μια εξωτερική usb κάρτα ήχου η οποία όμως θα πρέπει τροφοδοτείται με OTG-Y καλώδιο για περισσότερη κατανάλωση. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αξίζει να το προσπαθήσει κανείς αν χρειάζεται αυτή τη δυνατότητα. Σίγουρα πάντως είναι πολύ καλή λύση για κάτι τόσο compact. Σαφώς και δεν συγκρίνεται με Cubase , Logic κλπ αλλά δεν παίζει στην ίδια κατηγορία ούτως η άλλως. Εχω γράψει αρκετά τραγούδια με αυτό και η απόδοση είναι , για ερασιτεχικό εργαλείο, αρκετά καλή. Το μικρόφωνο που σίγουρα είναι συμβατό είναι το usb Samson goMic αφού αυτό χρησιμοποιούσα. Γιατί χρησιμοποιώ συνέχεια Αόριστο? Γιατί πλέον χρησιμοποιώ το Cubase σε laptop για περισσότερρες δυνατότηες . ¨Οπως είπα δεν συγκρίνεται με επαγγελματικά software αλλά τη δουλεία του την κάνει με το παραπάνω. Μπορεί να μην εξυπηρετεί τους περισσότερους αλλά έστω μερικούς μπορεί να τους βοηθήσει. Και ειλικρινά, θα ήθελα πριν 4 περίπου χρόνια που πειραματιζόμουν με τέτοιυ είδους app , να με συμβούλευε καποιος. 

    Υ.Γ. δεν το κάνω για διαφήμιση. Οπως ειπα προσπαθώ να δώσω μια βοήθεια που θα ήθελα να έχω και εγω ο ίδιος οταν εψαχνα κατι παρόμοιο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την rapsodos, 18-10-2020 01:13 ]