ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.833 μέλη

    Script δημιουργίας συγχορδιών στο Adobe illustrator

    Jazz-Guitar
    17.12.2020, 11:25

    Σίγουρα όσοι γνωρίζουμε το Adobe Illustrator, δεν το συσχετίζουμε με την μουσική. Παρ' όλα αυτά είναι εξαιρετικό εργαλείο για δημιουργία εκτυπώσιμωνpdfεκπαιδευτικού και όχι μόνο περιεχομένου. Στα διάφορα άρθρα καιpostπου έγραψα κατά καιρούς χρησιμοποίησα το εφάμιλλοCorel Draw.

    ΤοChord Diagrams Creator for Adobe Illustrator, είναι ένα s c r i p t που έγραψα στον ελεύθερο χρόνο μου και μπορεί να σχεδιάσει διαγράμματα συγχορδιών στο Adobe Illustrator. Δείτε την βασική του λειτουργία στο gif που ακολουθεί.

    Το s c r i p t απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και σε όσους επιθυμούν να δημιουργήσουν τις δικές τους συλλογές συγχορδιών (σεpdf,εκτυπωμένες, κλπ)

    Ακολουθούν απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις.

    Ποιες είναι οι απαιτήσεις του s c r i p t για να τρέξει;

    Το s c r i p t απαιτεί το Adobe Illustratorγια να τρέξει. Οι απαιτήσεις συστήματος είναι ίδιες με αυτές τουAdobe Illustrator.

    Πόσο κοστίζει;

    Όπως κάθε τι άλλο έχω προσφέρει στην μουσική κοινότητα το s c r i p t διατίθεται δωρεάν και είναι ανοιχτού κώδικα (open source), δηλαδή οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να δει ή και να εμπλουτίσει τον κώδικά του.

    Γιατί ανοιχτού κώδικα;

    Ο κύριος λόγος είναι η διαφάνεια. Οποιοσδήποτε μπορεί να ελέγξει ότι το s c r i p t δεν περιέχει κακόβουλο κώδικα. Επιπρόσθετα όποιος θέλει και έχει τις γνώσεις, μπορεί να το βελτιώσει ή να το προσαρμόσει στα μέτρα του.

    Που μπορώ να βρω το κώδικα; Θέλω να τον δω.

    Ο κώδικας είναι διαθέσιμος σε αυτό εδώ το αποθετήριο στο GitHub.

    Από που μπορώ να το κατεβάσω;

    Είναι διαθέσιμο για δωρεάν κατέβασμα από το itch.io και το αποθετήριό του. Αν το κατεβάσετε από άλλη πηγή δεν γνωρίζω τι αλλαγές μπορεί να έχουν γίνει και κατά συνέπεια πόσο ασφαλές είναι.

    Σε ποιο στάδιο ανάπτυξης βρίσκεται;

    Βρίσκεται σε στάδιο ανάπτυξης beta. Δηλαδή δεν είναι πλήρως ολοκληρωμένο, άλλα αρκετά ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

    Υπάρχουν κάπου οδηγίες χρήσης;

    Προς το παρόν υπάρχουν μόνο πολύ βασικές οδηγίες και είναι διαθέσιμες στους συνδέσμους που μπορείτε να το κατεβάσετε. Οι οδηγίες καθώς και η ανάπτυξη του s c r i p t θα ολοκληρωθούν εν καιρώ, παρ' όλα αυτά δεν σας εμποδίζει τίποτα να το χρησιμοποιήσετε αμέσως. Είναι απλό και εύκολο στη χρήση.

    Τι λείπει προκειμένου να θεωρηθεί το όλο project ολοκληρωμένο;

    • Ολοκλήρωση οδηγιών χρήσης στα αγγλικά.

    • Ρυθμίσεις προκαθορισμένων παραμέτρων.

    • Η δυνατότητα να σώζετε και να φορτώνετε τις συγχορδίες σας.

    • Η δυνατότητα διαχείρισης των συγχορδιών σε “βιβλιοθήκες”.

    Επιπρόσθετα θα μεταφραστούν οι οδηγίες και ίσως και το user interface τουs cript στα Ελληνικά. Με βοήθεια εθελοντών ίσως γίνουν και μεταφράσεις σε άλλες γλώσσες.

    Πως μπορώ να σε βοηθήσω ή να σε στηρίξω;

    Μαζί μπορούμε να κάνουμε αυτό το s c r i p t καλύτερο!

    • Μπορείτε να συμβάλετε στην βελτίωση του κώδικα (επικοινωνήστε μαζί μου για λεπτομέρειες).

    • Μπορείτε να δοκιμάσετε τοs c r i p tκαι να μου αναφέρετεbugsκαι σφάλματα, ιδανικά με τα βήματα για να τα αναπαράγω και να μπορέσω να τα διορθώσω, είτε εδώ, είτε στην ειδική σελίδα του αποθετηρίου.

    • Μπορείτε να προτείνετε τρόπους να γίνει καλύτερο και πιο εύχρηστο.

    • Μπορείτε να με στηρίξετε με μία μικρή προαιρετική δωρεά. Θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά στις οδηγίες άλλα και μέσα στο ίδιο τοs c r i p t.

    Οι συχνές ερωτήσεις θα ανανεώνονται όποτε χρειάζεται και για περισσότερες διευκρινήσεις ή ερωτήσεις, απαντήστε στοthread.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 17-12-2020 11:25 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 17-12-2020 11:26 ]


    Jazz-Guitar
    24.12.2020, 19:08

    UPDATE:

    To s c r i p t εγκρίθηκε και πιστοποιήθηκε για την ασφάλειά του από την ίδια την Adobe και είναι πλέον διαθέσιμο για δωρεάν κατέβασμα και στο Adobe Exchange εδώ.