ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    H επίθεση του Μπομπ Ντίλαν

    GL
    14.07.2005, 11:36
    Δριμύτατη επίθεση εξαπολύει ο Μπομπ Ντίλαν, στα σύγχρονα Rock συγκροτήματα, μέσω κειμένου του το οποίο περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα της αμερικανικής περιοδείας του η οποια πραγματοποιηθηκε τον χειμωνα που μας περασε.
    Στο επίμαχο κείμενο ο Ντίλαν αναφέρει: “ Γνωρίζω ότι υπάρχουν γκρουπ που βρίσκονται στην κορυφή των charts και χαιρετίζονται ως οι σωσίες του Rock’n’roll αλλά είναι ερασιτέχνες. Δεν γνωρίζουν από πού προέρχεται η μουσική. Δεν θα σκεφτόμουν καν να παίξω μουσική αν είχα γεννηθεί αυτούς τους καιρούς. Πιθανότατα θα ασχολιόμουν με κάτι σαν τα μαθηματικά. Αυτό θα με ενδιέφερε. Η αρχιτεκτονική θα με ενδιέφερε ή κάτι ανάλογο”.
    (Rockroll.gr)

    GL:Συφωνειτε η οχι με τις αποψεις του Bob Dylan???
    Floyd
    14.07.2005, 13:51
    Κοίταξε από μιας άποψης έχει δίκαιο ότι η μουσική δεν είναι όπως παλιά... Έχει δίκαιο ότι δεν ξέρουν όλοι από που προέρχεται η μουσική και απλά παίζουν και γράφουν κομμάτια που τυγχαίνει να αρέσουν στη σημερινή νεολαία και γι' αυτό βρίσκονται στην κορυφή των charts. Η σημερινοί άνθρωποι δεν ασχολούνται με την ποιότητα οπότε δεν τους ενδιαφέρει να κοιτάξουν λίγο πιο πίσω να δουν τι έπαιζε παλιότερα.
    Αλλά πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους
    Υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά ασχολούνται και γράφουν καλά κομμάτια. Δεν τυγχαίνουν όμως της ίδιας αναγνώρισης που τυγχαίνουν όσοι δεν ασχολούνται τόσο και έτσι περνιέται η εντύπωση ότι η μουσική είναι εξ' ολοκλήρου χάλια.
    Ο Dylan μίλησε κάπως απόλυτα κατά την άποψη μου
    Οι καιροί αλλάζουν ΟΧΙ πάντα προς το καλύτερο γι'αυτό και όσοι πραγματικά θέλουν να ακούουν κάτι καλό πρέπει να κοιτάξουν αρκετά.
    Τα σχόλια του μπορούν να θεωρηθούν προσβλητικά από πολλούς.

    Nekros
    14.07.2005, 19:11
    Βασικα οταν πας να γραψεις και να τραγουδισεις ενα τραγουδι θα πρεπει να εισαι ψαγμενος! δηλαδη για πιο λογο να γραψεις ενα Rock n roll τραγουδι και να μη γραψεις ενα epic metal η ενα λαικο! "μα τον εκφραζει το Rock" θα μου πειτε! και εγω ρωτω "τι ειναι το Rock δηλαδη που εκφραζετε μεσω αυτου?"! Αρα λοιπον θα πρεπει να ερευνησει σε βαθος τον ορο "μουσικη" και να ξεκινησει απο το πρωτο τραγουδι που εγγραψε ανθρωπινο χερι και να φτασει σημερα στο 2005 και να πει "εγω παιδακια θα γραφω και θα τραγουδαω Rock για τον λογο του οτι.........μπλα μπλα............και με απλα λογια αφτα τα πργματακια με εκφραζουν"! Αρα λοιπον συμφωνω απολυτα με τον ΣΕΒΑΣΤΟ Κυριο Μπομπ Ντυλαν στο οτι αυτοι οι κυριοι δεν ειναι τιποτα αλλο απο ερασιτεχνες και λενε καποιες απλες λεξεις (ουτε καν στιχους) οι οποιες δεν εχουν να δωσουν και τιποτα σημαντικο στον κοσμο (ελα τωρα που θα συγκρινω το imaging και το Nothing Else Matters με το σ'αγαπαω κοιτα! μην τρελαθουμε τωρα! μη λεμε και μ@@@@@κιες!) και απλα καταφερνουν να μεινουν στην κορυφη για 2 μηνες το πολυ (αφου τοσο κραταει η δικη τους δοξα απο τον κοσμο)!
    thanos_lp
    14.07.2005, 21:07
    γερασε και ζηλευει τα νιατα
    revekka
    15.07.2005, 12:00
    Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει .... μαζεύει όποτε θέλει δεκαπλάσιο κόσμο απο τα σημερινά ‘ροκ’ γκρουπάκια αν αυτό εννοείς
    yiannisyiannis
    15.07.2005, 13:16
    Γιώργο αυτό είναι απόσπασμα ή ολόκληρο το κείμενο; 'Ετσι όπως το διαβάζω, σαν αυτόνομο κείμενο δηλαδή, συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό αυτών των συγκροτημάτων. Διαφωνώ στο "δεν θα σκεφτόμουν καν να παίξω μουσική αν είχα γεννηθεί αυτούς τους καιρούς".


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: yiannisyiannis on 15-07-2005 13:17 ]
    GL
    15.07.2005, 13:39
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 15-07-2005 στις 13:16 έγραψε:

    Γιώργο αυτό είναι απόσπασμα ή ολόκληρο το κείμενο; 'Ετσι όπως το διαβάζω, σαν αυτόνομο κείμενο δηλαδή, συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό αυτών των συγκροτημάτων. Διαφωνώ στο "δεν θα σκεφτόμουν καν να παίξω μουσική αν είχα γεννηθεί αυτούς τους καιρούς".
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: yiannisyiannis on 15-07-2005 13:17 ]




    Γιαννη την πηροφορια την κατεβασα απο εδω,μεσα απο το Rockroll.gr,τωρα αν θες φανταζομαι θα βρεις και αλλα στο official site του Bob!!!
    Orfeus
    15.07.2005, 18:03
    Συμφωνώ με:

    -Τον Γιάννη, για τον χαρακτηρισμό των συγκροτημάτων. Παρ' όλα αυτά όμως, θέλω να προσθέσω (sorry Bob) ότι υπάρχουν αρκετά αξιόλογα σχήματα που κάνουν καλή δουλειά και είναι και συνεπέστατα με το είδος του Rock που υπηρετούν. Αλλά κι' αυτά, θα κριθούν μέσα στο χρόνο. Είναι παιδιά του.

    -Τη Ρεβέκκα, για το ότι δεν έχει τίποτα να ζηλέψει. Ας φτάσουν κι' αυτά τα συγκροτήματα στα 43 χρόνια ενεργής μουσικής παρουσίας και τότε τα λέμε!!!


    GL
    16.07.2005, 01:43
    Ολοι ξερουμε το Μεγεθος αυτου του καλλιτεχνη,οτι και να πουμε φανταζει τοσο λιγο μιας και 43 χρονια λιγοι εχουν καταφερει να μεινουν στην επιφανεια.Παντως φιλοι μου πιστευω οτι πλεον ο Bob ειναι απλα μια σκια του εαυτου του....

    Τετοιες δηλωσεις γινονται απλως για να γινονται ακομα και απο εναν BOB......
    Θα διαφωνισω καθετα με αυτες τις δηλωσεις του,αφου και η μουσικη σαν μερος της ζωης προχωραει και αυτη προς το μελλον.Ολα εξελισονται και μετεξελισονται ακομα και το Rock 'n'roll.

    Το παραδειγμα της συνεργασιας του BOB με τα starbucks για την προωθηση του ανεκδοτου υλικου του και οι αιχμηρες δηλωσεις του πριν τις συναυλιες του,μου δινουν την εντυπωση οτι προκειται απλα για ενα επικοινωνιακο τρικ του managment του και της εταιριας του.

    Επισης θα διαφωνισω και με το αλλο σκελο.Ακομα και τωρα να γεννιοταν,παλι ο ανατρεπτικος επαναστατης θα ηταν διχως αλλο!

    BOB??..Aρχιζεις να εχεις συμπτωματα γεροντικου εγωκεντρισμου??Καλα θα κανεις να αποσυρθεις σαν ο κορυφαιος που εισαι,η αν θες να συνεχισεις να εισαι αυτος χωρις φανφαρες και τυμπανοκρουσιες.

    Mister Tamburine man σαν ταπεινο σε μαθαμε τοσα χρονια ετσι θελουμε να σε θυμομαστε........
    thanos_lp
    18.07.2005, 19:29
    Quote:

    Το μέλος GL στις 16-07-2005 στις 01:43 έγραψε:

    Ολοι ξερουμε το Μεγεθος αυτου του καλλιτεχνη,οτι και να πουμε φανταζει τοσο λιγο μιας και 43 χρονια λιγοι εχουν καταφερει να μεινουν στην επιφανεια.Παντως φιλοι μου πιστευω οτι πλεον ο Bob ειναι απλα μια σκια του εαυτου του....

    Τετοιες δηλωσεις γινονται απλως για να γινονται ακομα και απο εναν BOB......
    Θα διαφωνισω καθετα με αυτες τις δηλωσεις του,αφου και η μουσικη σαν μερος της ζωης προχωραει και αυτη προς το μελλον.Ολα εξελισονται και μετεξελισονται ακομα και το Rock 'n'roll.

    Το παραδειγμα της συνεργασιας του BOB με τα starbucks για την προωθηση του ανεκδοτου υλικου του και οι αιχμηρες δηλωσεις του πριν τις συναυλιες του,μου δινουν την εντυπωση οτι προκειται απλα για ενα επικοινωνιακο τρικ του managment του και της εταιριας του.

    Επισης θα διαφωνισω και με το αλλο σκελο.Ακομα και τωρα να γεννιοταν,παλι ο ανατρεπτικος επαναστατης θα ηταν διχως αλλο!

    BOB??..Aρχιζεις να εχεις συμπτωματα γεροντικου εγωκεντρισμου??Καλα θα κανεις να αποσυρθεις σαν ο κορυφαιος που εισαι,η αν θες να συνεχισεις να εισαι αυτος χωρις φανφαρες και τυμπανοκρουσιες.

    Mister Tamburine man σαν ταπεινο σε μαθαμε τοσα χρονια ετσι θελουμε να σε θυμομαστε........








    με εκφραζεις απολυτα!!!


    οπως εγω ζητουσα συμβουλες απο τον πατερα μου για διαφορα συγκροτηματα της εποχης του και μου ελεγε απο doors μεχρι Pink Floyd h gans'n'roses. ετσι και εγω θα πρωτεινω απο Nirvana μεχρι white stripes h Foo Fighters και οτι ακομα μας ερθει...

    παλια στην ελλαδα δεν μπορουσε καποιος μα βρει τους δισκους που ηθελε και αν ηταν τυχερος και ειχε φιλο η συγγενη να σπουδαζει στο εξωτερικο ισως αποκτουσε καμια κασσετα.

    τωρα που εχουμε καποια παραπανω δυνατοτητα μπορει να πει κανεις οτι ειμαστε πισω αν δουμε τον αριθμο των νεων συγροτηματων που ερχοντε στο ελλαντα! ειμαστε μικρη χωρα δεν λεω(στον πληθυσμο!) αλλα μπορουμε να γινουμε μεγαλη και σε αυτον τον καλλιτεχνικο τομεα...

    κατι ακουσα για μπουκαλι στον jack twv white str.!!!!! ελεος ρε παιδια!!!




    η ιστορια δεν εχει κλεισει και το r. 'n' r. ειναι ακομα εδω,

    if you want to Rock § you've got to roll


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanos_lp on 18-07-2005 21:19 ]
    vouliakis
    19.07.2005, 02:32
    Μπορώ να φανταστώ σε τι είδους συγκροτήματα αναφέρεται και σε ποιούς -δήθεν- σωτήρες. Τι να σώσεις, άλλωστε...
    Τώρα, για τα Starbucks, προσωπικά, πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο φοβερό να βρεις σπόνσορα για να κυκλοφορήσεις υλικό που ίσως παρέμενε θαμμένο για καμιά 20ετία ακόμα στα συρτάρια κάποιων εταιριών.
    Όπως, δεν ήταν και τόσο φοβερό που διαφήμιζε εσώρουχα πριν από λίγο καιρό. Χρειάζεται και λίγος χαβαλές που και που... Κι αν ο χαβαλές γίνεται και με το "αζημίωτο", ε, κι αυτό ροκ είναι. Τι άλλο? Λέτε να είχε ανάγκη τα χρήματα?






    Sideline
    19.07.2005, 02:55
    Μα σίγουρα υπάρχει κοινωνική παρακμή στο σημερινό κόσμο. Και αυτό φαίνεται και στη σημερινή μουσική. Ολοι μας στη λεγόμενη "Δύση" του 21ου αιώνα δεχόμαστε καθημερινή πλύση εγκεφάλου.Το πρώτο θύμα είναι η φαντασία και μετά η ελεύθερη βούληση.Λείπει και ο οραματισμός.Απο αυτή τη σκοπιά πιστεύω ότι την εποχή του Ντύλαν ήταν πράγματι πιο εύκολο για κάποιο να διοχετεύσει σκέψεις και αισθήματα μέσω της μουσικής παρά τώρα.