ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη
    AFORGIVAS
    17.03.2007, 17:50
    1 pouthena den eida tous RED HOT CHILI PEPPERS kai me stenaxorise poli.
    2 den akouo katholou maiden alla tha symfoniso kai me to parapano me ton JaNICK kai einai kai sygrotima thrylos
    rompa
    18.03.2007, 02:32
    Nirvana??
    gogere17
    22.03.2007, 22:00
    Παράθεση:

    Το μέλος AFORGIVAS στις 17-03-2007 στις 17:50 έγραψε...

    1 pouthena den eida tous RED HOT CHILI PEPPERS kai me stenaxorise poli.
    2 den akouo katholou maiden alla tha symfoniso kai me to parapano me ton JaNICK kai einai kai sygrotima thrylos



    που ειναι οι peppers οεο?
    Panosfloyd
    04.01.2008, 13:35
    Παράθεση:

    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 15-07-2005 στις 03:39 έγραψε...

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, τουλάχιστον τα μισά, δεν θα πρεπε να 'ναι στο τοπ 100. Υπάρχουν επίσης σοβαρές παραλείψεις...
    Οι Rorry Gallagher? Bob Dylan? Frank Zappa?Carlos Santana?Eric Clapton?Gary Moore?Iggy Pop?Ronnie James Dio? Scorpions? Toto?Jethro Tull? Fleetwood Mack? Ten Years After? Nazareth?U.F.O.?Cocney Rebel?Αsia?κ.τ.λ. κ.τ.λ. που κατά καιρούς έχουν γράψει ύμνους της ROCK μουσικής,
    δεν δικαιούνται να έχουν μια θέση στο τοπ 100?

    Για να μην αναφερθώ και σε τίποτα ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ του στυλ, Camel, Eloy η ακόμα και στους Aphrodites Child για να παινέψουμε λίγακι και τα γένια μας!


    ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!!!!!!!!!

    kithara-woman
    06.01.2008, 20:36
    Νομίζω όσες τέτοιες λίστες και να δημοσιευτουν,πάντα ο καθένας αγαπάει διαφορετικά τραγούδια,κι αυτό είναι το ωραίο,αλλά υπάρχουν και κάποια που τα αγαπάμε όλοι.
    NoExit
    12.01.2008, 17:48
    Καλά δεν βαρεθήκατε αυτές τις σπαστικές λίστες με τα 100 καλύτερα τραγούδια όλων των εποχών, καλύτερα σόλο, albums etc etc etc
    Αν είναι καλός κάποιος μουσικός δεν είναι επειδή ένα ηλίθιο περιοδικό τον έβαλε στη πρώτη θέση αλλά επείδη μέσα από το έργο του φάνηκε η αξία του.
    Stroumfita456
    12.01.2008, 19:54
    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 06-01-2008 στις 20:36 έγραψε...

    Νομίζω όσες τέτοιες λίστες και να δημοσιευτουν,πάντα ο καθένας αγαπάει διαφορετικά τραγούδια,κι αυτό είναι το ωραίο,αλλά υπάρχουν και κάποια που τα αγαπάμε όλοι.


    εχεις δικιο...συμφωνω!!!
    no-tech
    04.05.2009, 03:35

    αν και θα συμφωνήσω ότι η δημιουργία μιας λίστας τραγουδιών με "ιεραρχία" δε συνάδει και τόσο με την ουσία της μουσικής, παρ' όλα αυτά το νόημα των μουσικών συζητήσεων αυτό είναι: να κάνουμε μια 'υπέρβαση' αυτής της άποψης.

    εγώ λοιπόν θα φτιάξω μια λίστα 10 τραγουδιών τα οποία θεωρώ κορυφαία από άποψη προσωπικού γούστου και γενικότερης σημασίας. (δε φτιάχνω 100 για να μη σας κουράσω...)

    1.Pink Floyd- Shine on you crazy diamond

    2.Deep Purple- Child in time

    3.Led Zeppelin- Stairway to heaven

    4.King Crimson- Epitaph

    5.Doors- The end

    6.Beatles- Let it be

    7.Pink Floyd- Another brick in the wall

    8.Jefferson Airplane- White Rabbit

    9.Queen- The show must go on

    10.Doors- Riders on the storm