ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.826 μέλη

    Αρχάρια και περί ακουστικής κιθάρας

    katherinesem
    27.02.2021, 21:46

    Καλησπέρα σας, ζητάω αρχικά συγγνώμη αν αυτά που θα πω έχουν ξανα αναφερθεί απλά χρειάζεται να ξεμπερδέψω κάποια πράγματα και να ζητήσω την βοηθειά σας. Αποφάσισα να ξεκινήσω να παίζω κιθάρα αλλά δεν έχω καθόλου εμπειρία με το συγκεκριμένο όργανο. Σκέφτηκα να ξεκινήσω με μια ακουστική αλλά δυσκολεύομαι απίστευτα να βρω μάρκα, κάποια που να ταιριάζει στο επίπεδο που είμαι κλπ. Το budget θέλω να είναι γύρω στα 100 με 150 ευρώ ίσως γι αυτό δυσκολεύμομαι τόσο. Σκέφτηκα ότι δεν χρειάζεται να δαπανήσω παραπάνω για αρχή. Αν μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιες θα ήταν αρκετά βοηθητικό. Έχω στο νου μου την harley benton D-120CE BK που είναι ηλεκτροακουστική αλλά και πάλι είμαι διστακτική γιατί δεν έχω δει και τα πιο τέλεια σχόλια αν και αναφέρθηκε ότι για αρχάριους είναι μια χαρά.  Στην υπόληψη μου έπεσε επίσης και η Gretsch G9500 Jim Dandy που θεωρώ ότι το μέγεθος της θα με βολέψει περισσότερο καθώς είμαι μικρόσωμη αλλά ακούγοντας τον ήχο της προβληματίστηκα λίγο. Γενικά θέλω να παίζω και λίγο πιο Rock τραγούδια και η συγκεκριμένη μου φάνηκε ότι κλείνει πιο πολύ σε country ακούσματα. Τέλος ίσως ακουστεί βλακεία αυτο που θα ρωτήσω αλλα αν καταλήξω σε ηλεκτροακουστική μπορώ να παίζω και χωρίς ενισχυτή έτσι; Επίσης οι χορδές που θα αγοράζω θα είναι για ακουστικές κιθάρες;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    STEFANOS604
    28.02.2021, 14:41

    Διάλεξε όποια θέλεις απ' αυτές!

    Φυσικά οι χορδές θα είναι για ακουστική (συρμάτινες!)

    Φυσικά και με χωρίς ενισχυτή μπορείς να παίξεις κλασσική, ηλεκτροκλασσική, ακουστική και ηλεκτρακουστική!!!

    Ρίξε μια ματια και στο άρθρο εδώ:

     http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=4055


    katherinesem
    28.02.2021, 22:09

    Το άρθρο ήταν αρκετά κατατοπιστικό. Να είστε καλά!


    STEFANOS604
    01.03.2021, 07:49
    ΧΑΙΡΟΜΑ!
    MartinGuptill
    27.10.2021, 07:30
    Έπαιζα πολύ όταν ήμουν νεότερος, και άρχισα να παίζω μπάσο ξανά πρόσφατα, τώρα που έχω περισσότερο χρόνο, χρήματα και πειθαρχία για εξάσκηση, οπότε δεν είμαι ακόμα τόσο έξυπνος. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι φυσιολογικό ή όχι, αλλά όταν βγάζω μια χορδή, οι άλλες θα δονούνται λίγο. Προκαλεί πολλή παραμόρφωση ήχων φόντου στον ενισχυτή μου. Αυτό συμβαίνει ακόμα και όταν παίζω ακουστικά, ακόμα και όταν παίζω μια ανοιχτή χορδή, οπότε ξέρω ότι δεν είναι ο ενισχυτής μου και δεν είναι ότι τα δάχτυλά μου χτυπούν χορδές κατά λάθος στο λαιμό. Οποιεσδήποτε προτάσεις? Παίζω μια σειρά Yamaha 4 string 300. Είμαι ευγνώμων για όλα τα σχόλια/βοήθεια!
    MartinGuptill
    29.10.2021, 08:35
    Έπαιζα πολύ όταν ήμουν νεότερος, και άρχισα να παίζω μπάσο ξανά πρόσφατα, τώρα που έχω περισσότερο χρόνο, χρήματα και πειθαρχία για εξάσκηση, οπότε δεν είμαι ακόμα τόσο έξυπνος. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι φυσιολογικό ή όχι, αλλά όταν βγάζω μια χορδή, οι άλλες θα δονούνται λίγο. Προκαλεί πολλή παραμόρφωση ήχων φόντου στον ενισχυτή μου. Αυτό συμβαίνει ακόμα και όταν παίζω ακουστικά, ακόμα και όταν παίζω μια ανοιχτή χορδή, οπότε ξέρω ότι δεν είναι ο ενισχυτής μου και δεν είναι ότι τα δάχτυλά μου χτυπούν χορδές κατά λάθος στο λαιμό. Οποιεσδήποτε προτάσεις? Παίζω μια σειρά Yamaha 4 string 300. Είμαι ευγνώμων για όλα τα σχόλια/βοήθεια!https://omegle.onl/ https://xender.vip/