ελληνική μουσική
    468 online   ·  210.841 μέλη

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΨΗΦΙΣΤΕ!!!

    STEFANOS604
    05.03.2021, 08:04

    Θα σας ζητούσα να ακούσετε το 2λεπτο αυτό βίντεο με μερικά αποσπάσματα τραγουδιών , άσχετα αν τα παίζω σωστά, αφού είμαι 2 μηνών αρχάριος στο σαξόφωνο και να ψηφίσετε καθώς με την επιδιόρθωση του κινέζικου (0,5 ευρώ) πλαστικού καλαμιού που έκανα , δεν θα ξαναχρειαστώ καλαμάκι bamboo! Ίσως χρειάζεται περαιτέρω βελτίωση γι' αυτό θέλω τη γνώμη σας! Αλλά έστω και σ’ αυτή την κατάσταση είναι ότι πρέπει ,αφού απαιτεί ελαχίστη ενέργεια (φύσημα) και έχει άμεση ανταπόκριση σ’όλες τις νότες ειδικά στις δύσκολες χαμηλές (Bb-B-C) τουλάχιστον για την εξάσκηση , έχοντας τα bamboo για δημόσια (εγώ μόνο σε παρέες!) χρήση!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


    https://www.youtube.com/watch?v=8Qmcbn7s-jQLink

    >

     

    Στο 2ο αυτό βίντεο δείχνω τη μέθοδο επισκευής του πλαστικού καλαμιου που δεν έβγαζε ΚΑΘΟΛΟΥ ήχο!


    https://www.youtube.com/watch?v=1rJ7se4FZCw

    Link
    >
    sven
    05.03.2021, 10:03

    Εσύ είσαι 2 μηνών αρχάριος στο σαξόφωνο; Τότε θέλω κι εγώ να γίνω!!!!!!!!!!!!

    Χίλια μπράβο, βρε Στέφανε! Δίνεις ζωή και ζωντάνια, εδώ μέσα και όχι μόνο...

    Είσαι, ειλικρινά, παράδειγμα προς μίμηση!


    STEFANOS604
    05.03.2021, 11:37
    ευχαριστώ πολύ
    Orfeus
    05.03.2021, 14:09

    Μπράβο Στέφανε!
    Αξιέπαινη η προσπάθεια αλλά και το αποτέλεσμα. 
    Όσο για το καλαμάκι, το θέμα είναι νομίζω να μη σε κουράζει, και αφού το κατάφερες, είσαι οκ.
    Θέλω να σε ακούσω ξανά, στους έξη μήνες. {#emotions_dlg.beer} 
     


    STEFANOS604
    05.03.2021, 17:07

    ευχαριστώ


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    05.03.2021, 18:57
    Μπράβο Στέφανε. Με ότι καταπιάνεσαι, τα καταφέρνεις τέλεια. Αυτό θα πει μεράκι για τη μουσική.
    STEFANOS604
    06.03.2021, 12:16

    .Καλημέρα Ευαγγελία! Το έγραψα πολλές φορές και στο fb! Αν ξέρεις φλογέρα ξέρεις και τη βασική δακτυλοθεσία και για σαξόφωνο και για κλαρίνο και για ζουρνά και ίσως και άλλο γλωττιδόφωνο! Επειδή το σαξόφωνο την black Friday το βρήκα πολύ φτηνό (168$) το παράγγειλα και ήρθε σε 3 μέρες από Γερμανία!!! ξέροντας εκ των προτέρων ότι θα παίξω αμέσως, έτσι και έγινε απλά θέλει αλλαγή μάσκας προσώπου για την οποία είχα ήδη προετοιμαστεί! Να γιατί είναι καλό να μάθουν τα παιδάκια φλογέρα!!!


    freddieKrueger
    06.03.2021, 15:08
    Β,Δ στο μεγαλυτερο μερος και στο τελος Β,Ε. Μου δινεται η εντυπωση πως το Α σε δυσκολευει περισσοτερο και παραγεται πιο αδυναμος και.κλειστος ηχος Κε Στεφανε!
    STEFANOS604
    06.03.2021, 19:33

    Πράγματι το Α είναι με το πλαστικό καλαμάκι και ο ήχος δεν είναι τόσο καλός όσο με το Bamboo! Όμως δεν με δυσκολεύει και το πιο σημαντικό είναι ότι παίζει τις 3 χαμηλές νότες (Bb3-B3 - C4) πολύ πιο εύκολα και δυνατότερα! Βέβαια έχω βγάλει τόσο ξύσμα και τόσες ώρες που φοβάμαι μη το χαλάσω ! Αλλά δεν θα παρείγγειλα κάποιο απ' αυτά των >20 ευρώ το ένα ! Αυτό τουλάχιστον κόστισε 0,48 Ευρώ αν και άχρηστο χωρίς τόσο ξύσιμο - δοκιμή - ξύσιμο!!

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία