ελληνική μουσική
    796 online   ·  210.851 μέλη

    Σχολή εκμάθησης λαϊκής μουσικής

    killbill2
    12.03.2021, 19:34

    Υπάρχει καμία σχολή, ωδείο, όπως θέλετε πείτε το, που να διδάσκει λαϊκή μουσική, θεωρία και όργανο; ή μόνο σε ιδιαίτερο θα το βρω αυτό?

    Ψάχνω μια σχολή, να σου διδάσκει πχ στη θεωρία τους λαϊκούς δρόμους (Νιαβέντ, Ουσάκ, Σαμπάχ κλπ) και αυτά να τα κάνεις και στο όργανο, όχι απαραίτητα σε παραδοσιακό όργανο (πχ μπουζούκι), αλλά και σε αρμόνιο, πιάνο, ακουστική κιθάρα, κλαρίνο οτιδήποτε.

    Γιατί δεν βρίσκω τέτοιες σχολές ή ωδεία και παντού διδάσκουν τη Δυτική μουσική?

    Άραγε, διδάσκονται αυτά σε μουσικά Γυμνάσια ή Λύκεια? έχει κανείς πείρα?

    Και μια απορία βρε παιδιά που την έχω πάντα, 

    γιατί  στο ωδείο, εκεί που κάνεις κλασσικό πιάνο, αν πας και παίξεις ένα ταξίμι πχ σε δρόμο ουσάκ, αυτό θεωρείται ύβρις και θα σε πετάξουν με τις κλωτσιές έξω? (μου συνέβει σε παιδική ηλικία. Δεν ήξερα βέβαια ότι ο δρόμος ήταν Χιτζαζ, εγώ έπαιξα ένα χασαποσέρβικο στο πιάνο να εντυπωσιάσω την δασκάλα μου, και βγήκε έξαλλος ο διευθυντής του ωδείου, με πρόσβαλε και με έδιωξε)

    Πήξαμε στο κλασικό πιάνο και στη κλασική κιθάρα. Στην Ελλάδα ζούμε και βλέπεις καταξιωμένους μουσικούς με πτυχία από ωδεία, με πτυχία σε αρμονία, φούγκα και αντίστιξη, και πολύ αμφιβάλω αν ξέρουν τι είναι ο δρόμος Νιαβέντ!