ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.830 μέλη

    Κραουνάκης, Νικολακοπούλου, Μητσιάς ΙΣΟΒΙΑ...

    Melissanthi
    17.07.2005, 20:28
    Τον άκουσα για πρώτη φορά σήμερα. Παιδιά, ο δίσκος κυμαίνεται από μέτριος μέχρι κακός. Η μουσική είναι λαική, με έντονη την παρουσία του μπουζουκιού και σου θυμίζει διαρκώς αλλοτινές μελωδίες, σαν να τις έχει αντιγράψει. Οι στίχοι είναι απαράδεκτοι εν συγκρίσει με το έργον της Νικολακοπούλου και δε θυμίζουν σε τίποτα το τρομερό στυλ της. Μόνο η ερμηνεία του παντού και πάντα άψογου Μητσιά αξίζει πραγματικά.



    Αυτό νομίζω είναι περίτρανη απόδειξη ότι σε αυτή τη φθίνουσα εποχή στην οποία ζούμε μέχρι και οι πραγματικοί καλλιτέχνες πέφτουν στη λούμπα και κανένας δε γλυτώνει. Δεν πειράζει θα μείνουμε με παρηγοριά δύο "Σκουριασμένα χείλη", σε λίγο θα "Κυκλοφορώ και οπλοφορώ" γυρεύοντας τη "Σωτηρία της ψυχής"...
    No wonder, που όλοι οι μεγάλοι συνθέτες και τραγουδοποιοί μας έχουν αποστασιοποιηθεί εδώ και χρόνια. Φαίνεται πήραν από νωρίς μυρωδιά την παρακμή και τη διαφθορά της κουλτούρας και του πολιτισμού...

    Παιδιά, ο σώζων εαυτόν σωθείτω! Καιγόμαστε!!!
    nefos
    17.07.2005, 22:48

    @ Έχει ανοιχτεί τόπικ σχετικά με αυτόν τον δίσκο. Αν θέλεις κοίταξε εδώ
    malastrana
    26.07.2005, 21:06
    Προς Melissanthi

    Το να μη σου αρέσει αυτός ή οποιοσδήποτε άλλος δίσκος είναι δικαίωμά σου...Δυό παρατηρήσεις μόνο, τελείως φιλικά...λες ότι "η μουσική είναι λαϊκή", πραγματικά δεν τολμώ να αντιληφθώ γιατί αυτό το θεωρείς αρνητικό...Φυσικά και είναι λαϊκή μουσική, δεν είπαν ποτέ ότι κάνουν ροκ ή μέταλ...από την πρώτη μέρα είπαν ότι είναι λαϊκός δίσκος... λες ότι είναι έντονη η παρουσία του μπουζουκιού...και βέβαια είναι, και πρέπει να είναι, το μπουζούκι είναι από τα πιό εκφραστικά μουσικά όργανα...και το κατεξοχήν ελληνικό. Λαϊκά τραγούδια έφτιαξαν ο Τσιτσάνης, ο Βαμβακάρης, ο Θεοδωράκης, ο Χατζιδάκις, ο Ξαρχάκος, ο Νικολόπουλος, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, λαϊκό τραγούδησε ο Μπιθικώτσης,η Μπέλλου, η Αλεξίου, το λαϊκό υπηρετεί ο Μητσιάς, λαϊκό είναι ό,τι μπορεί να μείνει στη συνείδηση του κόσμου για χρόνια... Ενδεχομένως η παρουσία του μπουζουκιού και τα τρία ζειμπέκικα που έχει μέσα να σε κάνει να πιστεύεις ότι έχεις ακούσει παρόμοια τραγούδια, αλλά δεν είναι αλήθεια, οι μελωδίες είναι τελείως φρέσκες...Το ότι η Νικολακοπούλου δεν θυμίζει το "στυλ" της, όπως λες, θα έπρεπε να το εκτιμάς, ο καλλιτέχνης δεν είναι σωστό να επαναλαμβάνεται...Βεβαίως το "κυκλοφορώ" και τα "σκουριασμένα χείλη", είναι κλασσικά τραγούδια, αλλά οι δημιουργοί τους, προς τιμήν τους, πήγαν ένα βήμα παραπέρα, ανανεώνοντας ρυθμό, ήχο και στίχο. Και αφού δείχνεις ότι εκτιμάς τον μεγάλο Μητσιά, δείξε λίγη εμπιστοσύνη στην απόφασή του να τα πεί...Και κάτι τελευταίο, χωρίς παρεξήγηση...αν ήμουν κι εγώ 17 ετών, όπως εσύ, πιθανότατα να μη μου έλεγαν τίποτε αυτοί οι στίχοι...τώρα όμως, στα 29 μου, μπορώ ήδη να αντιληφθώ και κυρίως να αισθανθώ το "ποιός αντέχει απόψε μόνος ποιός μπορεί, συντροφιά ζητά και ο πόνος σοβαρή" ή το "είχα έναν αναπτήρα δεν ευόδωσε, για αιώνιο τον πήρα μα με πρόδωσε"....