ελληνική μουσική
    603 online   ·  210.844 μέλη

    Mουσικοί -ή στο δρόμο!

    XeniaRodo
    19.07.2005, 15:48
    Ξέρει κάποιος από εσάς εάν για να παίξει κανείς στο δρόμο χρειάζεται κάποια άδεια ή κάτι τέτοιο? Yπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις?
    Tι λέει ο νόμος?

    Eίναι κάτι που θέλω να το κάνω από καιρό αλλά δεν ξέρω σχετικές λεπτομέρειες...
    thanasena
    19.07.2005, 15:57
    Από όσο ξέρω δεν χρειάζεται άδεια για να τραγουδίσεις στο δρόμο,οι πλανόδιοι που βγαίνουν στα μαγαζιά σίγουρα δεν έχουν,οπότε δεν έχεις πρόβλημα....προχώρα!!
    paramithi
    19.07.2005, 23:53
    Ξένια μου,ρώτησα τον πατέρα μου και είπε ότι αν προκύπτει και θέμα χρημάτων,απαιτείται κάποια άδεια...Τώρα αν αυτά είναι μόνο τυπικά και δεν εφαρμόζονται δε το γνωρίζω,ειλικρινά
    nefos
    20.07.2005, 01:26

    @ τηλεφώνησε στον δήμο Αθηνών και ρώτα (σχετικά με άδεια, το τηλ
    μπορείς να το ζητήσεις στο 11888 πληροφορίες οτέ).

    @ πήγαινε σε πλανόδιους μουσικούς και ρώτα τους (στη βράση κολλάει
    το σίδερο . . . )

    @ από προσωπική εμπειρία δεν με έδιωξαν ποτέ κατά τη διάρκεια των
    Χριστουγέννων (το τζέρτζελο των κάλαντων) αλλά μου έκαναν
    παρατήρηση (πολύ ευγενική και διακριτική η δημοτική αστυνομία του
    δήμου Αθηναίων) στο να κλείσω την θήκη του φλάουτου και να παίξω
    αν θέλω.

    @ αυτά λοιπόν από μένα.
    XeniaRodo
    20.07.2005, 09:55
    Nα είστε καλά παιδια.
    Kι εγώ το πρώτο που σκέφτηκα είναι να ρωωτήσω αυτούς που παίζουν στο δρόμο. Δουλεύω και στην Eρμού και πετυχαίνω συχνά

    Kαι θα κοιτάξω να επικοινωνήσω με το Δήμο.

    Kαι πάλι ευχαριστώ και αν κανείς σας θέλει παρέα στο δρόμο πολύ θα χαιρόμουν!
    XeniaRodo
    21.07.2005, 15:05
    Λοιπόν έστειλα mail στο Δήμο και μου απάντησαν..

    Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το Δήμο Αθηναίων.

    Σχετικά με το ερώτημα σας για άδεια μουσικής, σας ενημερώνουμε ότι η
    νομοθεσία δεν προβλέπει να δίδονται τέτοιες άδειες.

    Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με το
    τμήμα
    κοινοχρήστων χώρων στο τηλέφωνο 210 5277302.


    Mόνο που δεν διευκρινίστηκε το θέμα των χρημάτων...
    rapsodos
    21.07.2005, 15:08
    Για να καταλάβω , θέλεις να βγάλεις και χρήματα απο αυτό ή απλώς να κάνεις αυτό που σου αρέσει?
    XeniaRodo
    21.07.2005, 15:17
    Πρώτον θέλω να το κάνω γιατί μου αρέσει...
    αλλά όχι και τελείως έτσι βρε αδερφέ...
    Ίσα να υπάρχει ένα καπελάκι..

    Δε θα το κάνω σε καθημερινή βάση για μεροκάματο, όποτε έχω κέφι...

    αλλά φαντάσου και μια παλαβή να κάθεται στο δρόμο και να τραγουδάει έτσι...
    Tι ψώνιο!
    frufru
    21.07.2005, 15:17
    Aν εχεις την διαθεση και την μουρλια ,με την πολυ καλη εννοια βεβαιως, να παιξεις μουσικη στο δρομο απλα πηγαινε και κανε το.
    Να σου πω αυτα οταν γινονται με αδειες κλπ χανουν την ομορφια τους. Και λιγη παρανομια εχει την γλυκα της....ε;
    Μαζι σου
    rapsodos
    21.07.2005, 15:29
    Μου θύμισες τη Φοίβη απο το Friends .... τώρα τελευταία έχω φάει μεγάλο κόλλημα με αυτήν τη σειρά.
    Ελπίζω μόνο να μη τη θυμίσεις και Live. Πάντως εύχομαι να τα καταφέρεις , και γιατί όχι άλλωστε . Οι άλλοι τι έχουν περισσότερο. Θάρρος χρειάζεται , θράσος και να το αγαπάς. Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι πραγματικοί πλανόδιοι μουσικοί. Γι'αυτό μου αρέσουν πόλεις όπως το Παρίσι ή η Πράγα.
    Χμμμ ... θυμήθηκα τώρα ένα υπάθριο χώρο - δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος σε ποια πόλη - οπου ο καθένας μπορεί να κλείσει μια μικρή πλατείτσα κάποιες ώρες και να παίξει , σαν πλανόδιος. Δε θυμάμαι αν λειτουργεί και αναψυκτήριο και αν ναι αν ο μουσικός δικαιούται ποσοστά. Θυμάμαι πάντως οτι η ιδέα μου είχε αρέσει και οτι θα ήθελα να υπάρχει και εδώ κάτι τέτοιο.

    XeniaRodo
    21.07.2005, 15:50
    Θα το πιστέψεις ότι αυτή η ιδεά μου έχει μείνει στο κεφάλι από ένα ταξίδι μου στην Πράγα αλλά σε πολύ μικρή ηλικία, δημοτικό πήγαινα. Δε θυμάμαι πολλά από αυτό το ταξίδι, αλλά τους πλανώδιους μουσικούς τους θυμάμαι... Tώρα μου βγαίνουν τα απωθημένα της παιδικής ηλικίας....

    Tο friends παρεπιπτοντως δεν το έχω δει ποτέ..
    rapsodos
    21.07.2005, 15:53
    ... χάνεις
    falimento
    21.07.2005, 16:26
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 21-07-2005 στις 15:50 έγραψε:


    Tο friends παρεπιπτοντως δεν το έχω δει ποτέ..







    Έλα τώρα, που δεν το έχεις δει ποτέ...
    ¶τομα κοντά στην ηλικία σου, ήταν οι φανατικοί πρώτοι της σειράς!

    Εγώ πάντως Γιώργο έχω προμηθευτεί τα φιλαράκια και σε DVD.
    Κόλλημα μεγάλο...
    (Καλά βρε εσύ τώρα ανακάλυψες τη σειρά;;;)

    Ξένια πες μας που θα παίζεις, να έρθουμε να σε χαρτζηλικώσουμε!




    "Έτσι σκληρά, έγινε ξένο ό,τι μας είχε απομείνει..."


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 21-07-2005 16:28 ]
    XeniaRodo
    22.07.2005, 15:43
    Όταν είναι θα σας πω...
    Hastaroth
    23.07.2005, 02:01
    Quote:

    Το μέλος rapsodos στις 21-07-2005 στις 15:29 έγραψε:

    Μου θύμισες τη Φοίβη απο το Friends .... τώρα τελευταία έχω φάει μεγάλο κόλλημα με αυτήν τη σειρά.
    Ελπίζω μόνο να μη τη θυμίσεις και Live. Πάντως εύχομαι να τα καταφέρεις , και γιατί όχι άλλωστε . Οι άλλοι τι έχουν περισσότερο. Θάρρος χρειάζεται , θράσος και να το αγαπάς. Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι πραγματικοί πλανόδιοι μουσικοί. Γι'αυτό μου αρέσουν πόλεις όπως το Παρίσι ή η Πράγα.
    Χμμμ ... θυμήθηκα τώρα ένα υπάθριο χώρο - δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος σε ποια πόλη - οπου ο καθένας μπορεί να κλείσει μια μικρή πλατείτσα κάποιες ώρες και να παίξει , σαν πλανόδιος. Δε θυμάμαι αν λειτουργεί και αναψυκτήριο και αν ναι αν ο μουσικός δικαιούται ποσοστά. Θυμάμαι πάντως οτι η ιδέα μου είχε αρέσει και οτι θα ήθελα να υπάρχει και εδώ κάτι τέτοιο.






    Τό friends το παρακολουθώ κι'εγώ,γιατί έχει πολύ χιούμορ,ειδικά άν μπορή κάποιος να καταλαβαίνη καί τά λογοπαίγνια στά αγγλικά.

    Σχετικά μέ τους μουσικούς στο δρόμο,θυμάμαι τον Δεκέμβρη τού 1983 (νομίζω) είχα βρεθεί στην Γενεύη καί άκουσα ένα καταπληκτικό Jazz trio μέ πιάνο (!!!!),κοντραμπάσσο καί σαξόφωνο,νά παίζη σέ έναν κεντρικό δρόμο.Δυστυχώς δέν είχα μαζί μου κασετοφωνάκι νά τους ηχογραφήσω