ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.826 μέλη

    Μνήμες κι οργή για την Κύπρο.

    yiannisyiannis
    20.07.2005, 10:09
    Συμπληρώνονται σήμερα 31 χρόνια, από την αποφράδα εκείνη ημέρα της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο. Η μαρτυρική μεγαλόνησος, εδώ και 31 χρόνια αιμορραγεί. Αιμορραγούν τα αδέρφια μας, τα οποία είναι Έλληνες σαν κι εμάς, ασχέτως αν κάποιοι προσπαθούν να τους διαχωρίσουν από μας, αποκαλώντας τους επιδεικτικά απλώς Κυπρίους. Λες και οι Κύπριοι δεν είναι Έλληνες, είναι Σενεγαλέζοι.

    Δεν θα σταθώ λοιπόν στην Τουρκική πολιτική και αδιαλλαξία. Η Τουρκία κάνει τη δουλειά της και την κάνει καλά με την υποστήριξη των υπερατλαντικών συμμάχων της.

    Θα τονίσω μια άλλη πτυχή αυτού το τόσο ακανθώδους και οδυνηρού ζητήματος. Ήδη πήρατε μια πρόγευση από τον πρόλογό μου. Πρόκειται για την δημαγωγία και την υποκρισία μερικών πολιτικών.

    Η λήθη είναι άσχημο πράγμα. Δεν θα πω ονόματα, τα γνωρίζουν και οι πέτρες. Απλά σήμερα, σαν φόρο τιμής 31 χρόνια μετά την εισβολή, σας καλώ να θυμηθείτε ποιοι πολιτικοί δημαγωγούσαν τότε για το άνοιγμα του φακέλου της Κύπρου, τον οποίο όμως δεν άνοιξαν ποτέ. Μήπως είναι οι ίδιοι που πρόσφατα εμφανίστηκαν ως υμνητές του κατάπτυστου σχεδίου Ανάν;

    Θυμηθείτε, χαράξτε τους βαθιά στη μνήμη σας και καταδικάστε εκείνους που δημαγωγούσαν τότε και τώρα. Το ξεπούλημα των πατρίδων και το αίμα των αγωνιστών δεν συγχωρεί κάποια πουλημένα τομάρια που αποφασίζουν για τις τύχες μας, για τις τύχες του Ελληνισμού.

    Ζητώ συγνώμη για το έντονο ύφος, αλλά 31 χρόνια κατοχής και ήπιων τόνων αντιδράσεις είναι μάλλον πράγματα ασύμβατα.
    Haroulinda
    20.07.2005, 11:39
    Σ'ευχαριστούμε Γιάννη... Ξυπνήσαμε και σήμερα πρωί πρωί σήμερα με τους ήχους των σειρήνων... 31 χρόνια είναι πολλά ...
    falimento
    20.07.2005, 12:29
    Η ιστορία έχει βαφτεί με αίμα και ο ελληνισμός έχει περάσει από χίλια μύρια κύματα. Έχει προδοθεί, έχει γίνει μπαλάκι των εκάστοτε "συμμάχων", έρμαιο ανάξιων πολιτικών και όμως, παρόλες τις αντιξοότητες καταφέρε να επιβιώσει...
    Η Κύπρος πονάει εδώ και χρόνια. Το ξέρουμε, τα αδέλφια μας οι Κύπριοι το βιώνουν καθημερινά.

    Συγκλονιστικό θα έλεγα το ρεπορτάζ του Παπαχελά, προχθές στους "Φακέλους". Δεν ξέρω πόσοι το παρακολούθησαν, αλλά ήταν εξαιρετικά σημαντικό και διαφωτιστικό. Εκτός της ιστορικής αναδρομής και τις ομιλίες σημαντικών προσώπων, που εβρίσκοντο δια ζώσης των γεγονότων, αποκαλύφθηκε το ύπουλο παιχνίδι, ΝΑΤΟ -Αγγλίας-Αμερικής στις πλάτες της Κύπρου.

    Η Ελληνική Junta ανίκανη να σταθεί στο ύψος τέτοιων περιστάσεων, περιπλέχθηκε σε ένα παιχνίδι απίστευτης ασυνεννοησίας και τραγικών αποφάσεων. Ο απλός έλληνας στρατιώτης καθ'όλα έτοιμος να υπερασπιστεί τη χώρα του, για μια ακόμη φορά προδόθηκε από τους όμαιμους του ανωτέρους... Η αλυσιδωτή αρνητική αντίδραση οδήγησε στο χάος και αυτό με τη σειρά του, στη Τούρκικη εισβολή...

    Τραγικότατο επίσης κατά τη γνώμη μου, το ρεπορτάζ για τα σπίτια στη Βόρεια Κύπρο. Παρουσιάστηκε γλαφυρότατα, το ξεπούλημα των ελληνικών σπιτιών από Εγγλέζους μεσίτες, με τις ευλογίες του Ψευδοκράτους, παράνομα, σε Εγγλέζους βουλευτές.
    Δεν ξεχνώ τη συνομιλία της δημοσιογράφου Σοφίας Παπαϊωάννου με έναν σκαιό άγγλο βουλευτή: (Δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια που ειπώθηκαν..)

    Δημοσιογράφος: Κατέχετε σπίτι στη Βόρεια Κύπρο;

    Άγγλος Βουλευτής: Go on! (Επόμενη ερώτηση)

    Δημοσιογράφος: Έχουμε πληροφορίες ότι κατέχετε σπίτι στη Βόρεια Κύπρο. Απλά σας ρωτάω αν είναι αλήθεια;

    Άγγλος Βουλευτής: Ποια είσαι εσύ που θα με κρίνεις;; Γόνε Eλλήνων Συναταγματαρχών, φονιάδων Τουρκοκυπρίων!


    Δυστυχώς, τα λάθη του παρελθόντος δεν παραγράφονται, συνεχίζουν και θα μας στοιχειώνουν για πολύ καιρό ακόμη. Πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσον μπορούν οι σημερινοί πολιτικοί να αντιστρέψουν την κατάσταση. Οι «σύμμαχοι» διαιωνίζουν τη σημερινή διχοτόμηση, αρέσκονται να διατηρούν ένα κράτος αδύναμο σε στρατηγικό σημείο και αυτό γιατί πολύ απλά, τους εξασφαλίζει πλήρη έλεγχο των γύρω ασθενούντων περιοχών.

    Εύχομαι από τη καρδιά μου να πρυτανεύσει στο μέλλον μια συμφέρουσα αμφοτέρα λύση, μα αυτοί οι Cowboys πολλοί με φοβίζουν…





    Ilianashiamishi
    20.07.2005, 17:18
    Σ' αυτό το σχήμα που ξεβάφει αίμα και δάκρυ

    δεν έχεις τίποτ' ακριβό να παραδώσεις

    μόν' τη φλογίτσα που τσιρίζει στις κλειδώσεις

    και κάνα φράγκο στο κουτί που 'ναι στην άκρη

    Δεν έχεις τίποτ' ακριβό να παραδώσεις

    σ' αυτό το σχήμα που ξεβάφει αίμα και δάκρυ



    Δεν είν' οικόπεδο που το καταπατούνε

    ούτε και μούρλα εθνική που επιστρέφει

    είναι η Κύπρος που οι κουφάλες τη μισούνε

    και η ανάγκη μας που όνομα δεν έχει



    Κι αν λέω ψέματα κι αν λέω παραμύθια

    κι η ζητιανιά τα δυο χεράκια μου στραβώνει

    μην με μαλώνεις, μόνο δώσε μια βοήθεια

    το άδειο μας πρόσωπο η Κύπρος το πληρώνει


    Και γιατί, και γιατί δεν μας το λες

    μόνο βγαίνεις στον κόσμο

    όλο κλάψες και ψευτιές


    GL
    20.07.2005, 18:35
    Αγαπητοι μου φιλοι πολλα θα μπορουσα να γραψω περι του θεματος αυτου,μιας και εξ'αιτιας καποιου γεγονοτος που μου συνεβει παλια,ευαισθητοποιηθηκα πανω στο προβλημα της Κυπρου μας,διαβασα παρα πολλα,μελετησα κειμενα εγκριτων ανθρωπων απο το εξωτερικο και απο εδω.Αλλα δεν θελω να αναφερθω στις αποψεις μου μιας και σε τιποτα δεν διαφερουν απο τα προηγουμενα posts των αλλων παιδιων.

    Εγω απλα θα αναφερθω στο περιστατικο που μου συνεβει οταν ειχα επισκεπτει την Κυπρο.
    Βρεθηκα λοιπον στο νησι φιλοξενουμενος ενος φιλου κυπριου που τον ειχα γνωρισει πριν εκεινο τον καιρο πανω στα τσιμεντα της Θυρας 7 και καναμε πολυ παρεα.
    Οταν γνωριστηκαμε πολυ καλα και μαθαμε καλα ο ενας τον αλλον,μου ζητησε να ερθω για λιγες μερες διακοπες μαζι του και με παρακαλεσε παραλληλα να τον βοηθησω σε κατι.
    Μιας λοιπον και δεν εχω Ελληνικο διαβατηριο θα μπορουσα εγω πολυ ευκολα να βρεθω στα κατεχομενα με το διαβατηριο της αλλης μου πατριδας.Ετσι μου ζητησε ο φιλος μου αυτος να παω στην αλλη πλευρα και να φωτογραφισω και να βιντεοσκοπισω το σπιτι τους,το χωριο τους και γενικα μερη απο την περιοχη της Μορφου.

    Δεχθηκα με πολυ χαρα και συγκινηση αυτη τη προταση και ετσι περιμενα την στιγμη που θα καταφερνα να κανω εστω και με αυτον τον τροπο τον φιλο μου και την οικογενεια του να δουν τις περιουσιες τους και τα χωματα τους.

    Ξημερωνε θυμαμαι τριτη,ειχα ηδη συμπληρωσει δυο μερες διαμονης στο νησι και περιμενα την ωρα που θα πατουσα το ποδι μου καπου που δεν μπορουσαν να πατησουν ολοι οσοι ηταν γυρω μου...
    Το νεο μαθευτηκε γρηγορα εκει στη γειτονια του φιλου μου,ετσι βρεθηκαν και αλλοι και αλλοι και αλλοι που θελαν να παρω εικονες και απο τα σπιτια τους.Ομολογω πως απο την στιγμη εκεινη που εβλεπα αυτους τους ανθρωπους να με παρακαλανε με δακρυα στα ματια,ενιωσα οτι ειχα ηθικο καθηκον και υποχρεωση να κατσω στα κατεχομενα οσο περισσοτερο μπορουσα και να τραβηξω οσο το δυνατον περισσοτερες φωτογραφιες και βιντεο.

    Φτανει η ωρα καπου στις 9 το πρωι,παω μονος μου σε ενα γκρουπ τουριστων(που ειχε κανονισει ο πατερας του φιλου μου να παω),φτανουμε στο φυλακιο ελενχου,ομολογω οτι φοβηθηκα μιας και το ονομα μου ειναι ελληνικο),μολις ερχεται η ωρα να περασω απο τον σταθμο ελενχου της Εθνικης Φρουρας,κοιταζει ο σκοπος τα χαρτια μου και φωναζει τον διοικητη του,μου λεει ο διοικητης πως ειναι ριψοκινδυνο αυτο που κανω και πως υπηρχε περιπτωση να με κρατησουν οι τουρκοι για καποιες ωρες μεχρις ωτου να εξακριβωθει οτι το διαβατηριο μου ειναι γνησιο.Τα δεχομαι ολα και προχωραω,πριν φυγω με φωναζει ο διοικητης και μου χαμογελαει λεγοντας μου "Φιλε Ευχαρισουμε Πολυ.."

    Στη συνεχεια,για να μην μακρυγορω,ειναι αληθεια πως δεν συναντησα καμια ιδιαιτερη δυσκολια στο να περασω στα κατεχομενα,μιας και η οψη και μονο του διαβατηριου της χωρας που κρατουσα εκανε τους τουρκους να ειναι πολυ ευγενικοι μαζι μου.

    Τα συναισθηματα μου ηταν πολυ εντονα απο την στιγμη που μου ειπε τις παραπανω κουβεντες οι διοικητης της Εθνικης Φρουρας.
    Αρχιζω να περιπλανιεμαι με το γκρουπ και να φωτογραφιζουμε σποραδικα,μεχρις ωτου μας επτρεψαν να εχουμε μιαμισης ωρα free.

    Aμεσως βρισκω ενα ταξι και περνω μαζι μου ενα ζευγαρι Αγγλων τουριστων(ετσι ειχε σχεδιαστει η δουλεια απο πριν),παω στις περιοχες που μου ειχαν υποδειξει οι φιλοι μου και αρχισα να τραβαω συνεχως βιντεο και να βγαζουμε φωτογραφιες.
    Φτανοντας στο σπιτι του φιλου μου,σκεφτηκα να χτηπησω την πορτα,ομως σκεφτηκα και τον τουρκο ταξιτζη και μηπως ειχαμε μπλεξιματα μετα.
    Τελος παντων,προφασιζομενος εγω οτι εχω μεγαλη σωματικη αναγκη,χανομαι για λιγο μεσα στα σπαρτα και αρχιζω να τραβαω το σπιτι απο διαφορετικα σημεια,στη συνεχεια φευγουμε και στο διαστημα της μιαμισης ωρας πηγαιναμε σαν τρελλοι στα αλλα σπιτια να βγαζουμε φωτογραφιες και να τραβαει βιντεο ο Αγγλος προφασιζομενος στον τουρκοταριφα οτι ειμαστε συνεργειο απο Αγγλια(και αυτο στο σχεδιο).Σε 1,30 ωρα ειχαμε γυρισει στο γκρουπ μας.

    Ολη αυτη η περιπετιουλα κρατησε μεχρι τις 9 το βραδυ οπου και γυρισαμε πισω στην Ελευθερη Κυπρο.
    Τεραστια εντυπωση μου προκαλεσε το γεγονος οτι στο Ελληνικο φυλακειο περιμενε να με δει οταν γυρισα ο δοιηκητης που ειχα δει το πρωι.
    Με βλεπει και μου κανει με νοημα.."Ουφ...ολα οκ!!Γυρισες!!"

    Οι στιγμες που ακολουθησαν στο χωριο ειδικα με την προβολη του βιντεο και μεχρι τις 11:30 τη νυχτα που εμφανιστηκαν τα φιλμ ειναι κατι το οποιο το κραταω βαθια μεσα μου και δεν το μοιραζομαι με κανεναν!!Ενιωσα παρα πολυ εντονα συναισθματα ζωντας αυτους τους ανθρωπους
    και τις αντιδρασεις τους!!!

    Εκεινη την βραδυα συνειδητοποιησα τι σημαινει η λεξη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,εκεινη τη βραδυα ενιωσα ΕΝΑ με εκεινους και ας μας χωριζουν εκατονταδες μιλια θαλασσας.
    Και τελος,εκεινη τη βραδυα ενιωσα την ΑΔΙΚΙΑ.......

    Αυτα....

    Υ.Γ Συγχωρεστε με φιλοι μου αν σας κουρασα με το μακροσκελες κειμενο μου,αλλα μολις διαβασα το τοπικ θελησα να μοιραστω μαζι σας αυτην μου την εμπειρια...
    Desmar
    20.07.2005, 19:19
    ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!



    istoxastis
    20.07.2005, 19:36
    Κόκκινες παπαρούνες στην αυλή της Κερύνειας,
    το αίμα του δικού μας Χριστού…
    κι ένα καίκι στο πόρτο Famagusta,
    η Πάραλος ίσως,
    περιμένει καρτερικά
    τριάντα χρόνια τώρα
    να μεταφέρει σαν μήνυμα
    στους ανυποψίσατους
    τη δικαίωση της ιστορίας
    Ναι... ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ !!

    ph
    20.07.2005, 23:00

    του σπουδαίου Κύπριου ποιητή Νίκου Κρανιδιώτη (έγινε και τραγούδι)

    θα σταθούμε στη γη που μας γέννησε
    σαν τα δέντρα, που μάχεται ο άνεμος
    που τα δέρνουν οι μπόρες, μα ασάλευτα
    τον καρπό ετοιμάζουν στα κλώνια τους

    θα σταθούμε στη γη που μας γέννησε
    με τη μνήμη εκείνων που διάβηκαν
    την αγάπη για κείνους που θάρθουνε
    και τη θεία γαλήνη στα σπάλχνα μας
    Sideline
    21.07.2005, 02:02
    Παιδιά όποτε ακούω αυτά τα δύο τραγούδια που θα γράψω στη συνέχεια, βουρκώνουν τα μάτια μου και πάνε να με πάρουν τα κλάματα.Χωρις καθόλου μα καθόλου υπερβολή.Μόνο όταν τα ακούσει κάποιος μπορεί να συλλάβει το συναίσθημα που περιέχουν.

    ΓΥΡΙΣΜΟΣ

    Μουσική: Μιχάλης Χριστοδουλίδης
    Στίχοι: Νίκη Κατσαούνη

    Μέρα τη μέρα τριγυρίζω
    μα πίσω σβιούν τα βήματά μου
    έχουν χαθεί τα χώματά μου

    Σπίτι παλιό στην παραλία
    πόλη μου θύμηση παλιά
    φεύγουν οι τόποι σαν πουλιά

    Νύχτα η νύχτα δεν τελειώνει
    πόλη μητέρα μου χαμένη
    αγκάλη που με περιμένει

    Όρθρου καμπάνες σας ακούω
    φτωχά ξωκλήσια ερειπωμένα
    πουλιά ορφανά παγιδευμένα

    Χρόνο το χρόνο μου μετράω
    μέρες πληγές που με πονάτε
    νύχτες αιχμές με διαπερνάτε

    Πόλη και σπίτι κι ακρογιάλι
    γυάλινοι κόσμοι που ραγίσαν
    θρύψαλα την ψυχή μου αφήσαν

    Μέρα θα ζήσω ν' αντικρύσω
    πόλεις αρχέγονες μητέρες
    νύχτες να λάμπουν σαν ημέρες

    Πόλη και σπίτι κι ακρογιάλι
    φίλους και γέλια από παιδιά
    κι έρωτες πάλι στην καρδιά

    Μέρα τη μέρα τριγυρίζω
    μα πίσω σβιούν τα βήματά μου
    έχουν χαθεί τα χώματά μου

    Σπίτι παλιό στην παραλία
    πόλη μου θύμηση παλιά
    φεύγουν οι τόποι σαν πουλιά

    Χρόνο το χρόνο μου μετράω
    μέρες πληγές που με πονάτε
    νύχτες αιχμές με διαπερνάτε

    Πόλη και σπίτι κι ακρογιάλι
    γυάλινοι κόσμοι που ραγίσαν
    θρύψαλα την ψυχή μου αφήσαν


    ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ

    Μουσική: Μιχάλης Χριστοδουλίδης
    Στίχοι: Νίκη Κατσαούνη

    Θαλασσινός ο κόρφος σου
    κι ανθοί στις αμασχάλες
    κι ολόδροση πώς μύριζες
    στις πρώτες τις ψιχάλες

    Πόλη που παίζαμε παιδιά
    μες την πλατιά ποδιά σου
    με ψάρια και λεμονανθούς
    χαμήλωσ' τη ματιά σου

    Τις θύρες σου να κλείσεις τες
    και να μας περιμένεις
    και μυρωδιές και ομορφιές
    τον ξένο να μη ραίνεις

    Σφάλιξε κλείσε δίπλωσε
    παράπονο στα χείλη
    χώσου στην άμμο Αμμόχωστος
    σαν σπάνιο κοχύλι

    Και μεις πουλιά που διώξαν μας
    τον Αύγουστο οι εχθροί σου
    να ξέρεις θα γυρίσουμε
    πιστοί στην άνοιξή σου

    Σφάλιξε κλείσε δίπλωσε
    παράπονο στα χείλη
    χώσου στην άμμο Αμμόχωστος
    σαν σπάνιο κοχύλι
    θαλασσινός ο κόρφος σου
    κι ανθοί στις αμασχάλες

    Και κάτι στα κυπριακά...όποτε το ακούω νιώθω λες και ο γέροντας της τέταρτης στροφής είναι εκεί μπροστά μου....

    ΤΟΥ ΒΑΓΟΡΗ

    Εννιά τζιαι δέκα τζι' εκατόν τζιαί σίλιοι πεντακόσιοι
    τ'άρματα εζωστήκασιν στον πόλεμον τζιαι πάσιν
    ο πκιό μιτσής τριών γρονών χαζίριν τζιαι παρπάταν
    τζι' ο μιάλος ήτουν εκατόν τζι' έδειγνεν τους τη στράτα

    Ήτουν ο γρόνος δίσεχτος μήνας Δευτερογιούνης
    τη στράταν που πηαίννασιν λαμπρόν την πκιάννει μιάλον
    ο πρώτος ο μιτσότερος ελούθην του κλαμάτου
    πον εισιεν μάνα να το δει μήτε γονιόν κοντά του

    Τζι' έτσι σαν ήτουν το λαμπρόν τζι' ούλλα κατάπιννεν τα
    τζι' ο φόος ήτουν δακρυκόν τζιαι τ άρμάτα κρουσμένα
    ομπρός τους συνομπλάστηκεν πέρκαλλος τζειν' την ώραν
    τζι' "ώρα καλή" εφώναξεν λαλούν `με Ευαγόρα

    Τζι' επολοήθειν ο παππούς στα εκατόν του γρόνια
    τζιαι άννοιξεν το στόμαν του τζιαι λέει τζιαι λαλεί του
    "ώρα καλή σου Aαγορή που `ρτες που την αγχόνην
    είμαστεν αγνοούμενοι που πάππον ως αγγόνιν"

    Πάππος, μωρόν τζιαι πέρκαλλος τα μμάθκια εσηκώσαν
    καρτζιλατούν τον Πλάστην μας πκιάννουν ευτζιήν τζιαι στράταν
    τζιαι εφκήκαν μιαν ανηφορκάν τζιαι στην Τζιερύνειαν πάσιν
    τζι' η νύχτα που 'ταν Βαρετή έφεξεν στο Καρπάσιν





    Κουράγιο, μικροκόρη μας, που μας εγίνεις μάνα,
    ύμνος και θρήνος της ζωής κι ανάστασης καμπάνα.



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sideline on 21-07-2005 02:12 ]
    polydoroslouca
    21.07.2005, 02:09
    Ευχαριστουμε Γιαννη για το θεμα που ανοιξες, και για οτι εγραψες.
    Και τον Φαλιμεντο, τον GL,Desmar, Istohastis, ph, sideline.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: polydoroslouca on 21-07-2005 02:24 ]
    Elf_guardian
    21.07.2005, 11:53
    ''Ζητώ συγνώμη για το έντονο ύφος, αλλά 31 χρόνια κατοχής και ήπιων τόνων αντιδράσεις είναι μάλλον πράγματα ασύμβατα.''
    Παιδια, οσο παιρνουν τα χρονια και ο αριθμος μεγαλωνει οι πιθανοτητες για λυση αλλα και οι προσπαθειες για μια αποτελεσματικη λυση θα μειωνωνται. Και δεν μιλαμε για μια λυση οπως τα μεγαλα στοματα ονειρευωνται (ομοσπονδια-δικοινοτικη-συνομοσπονδια κ.α) αλλα προσωπικα μιλω για μια λυση που θα ειναι για εμας τους Ελληνες της Κυπρου ακρως ικανοποιιτηκη. Μια λυση τετοια θα ηταν η απελευθερωση αλλα δεν υπαρχει πιθανοτητα για παρα πολλους λογους. Ετσι καθε χρονο βλεπουμε αναλυσεις των γεγονοτων του 74 σε τηλεοπτικες εκπομπες που μονο σκοπο εχουν να βρουν τι εφταιξε, τι εγινε και γιατι ειμαστε μοιρασμενοι. Βλεπουμε οσο περνουν τα χρονια τις πορειες στα οδοφραγματα να ειναι πιο αραιες και με πιο λιγο κοσμο. Θυμαμαι την πορεια του 97 που απ'ολη την Ευρωπη ηρθαν μοτοσυκλετιστες και πηγαν στο οδοφραγμα δερυνειας(αν δεν κανω λαθος) Τοτε που οι ΗΡΩΕΣ Ισαακ (σφαγιαστηκε απο τους γκριζους λυκους) και ο Σολωμου πυροβοληθηκε διοτι ανεβηκε στον ιστο να κατεβασει το εκτρωμα, το αισχος και την ντροπη την τουρκικη σημαια για το ονομα της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟ. Βλεπουμε τις μανες των αγνοουμενων να λιγοστευουν στα οδοφραγματα διοτι αλλες πεθαναν διχως να εκπληρωθει η επιθυμια να δουν τους δικους τους και αλλες εχασαν πλεον καθε ελπιδα αφου βλεπουν τους αγωνες τους να εξανεμιζονται απο τους ιδιους τους συμπατριωτες. Τοσα χρονια εμποδιζαν τους τουριστες να πανε στα κατεχομενα και τωρα οι ''Κυπριοι'' ξημεροβραδιαζωνται στα καζινα και στα εστιατορια των ιδιων τους των κατακτητων. Και εγω πως να θελω να ειμαι διπλα απο τετοιους ανθρωπους και διπλα απο τους τουρκους που τωρα μιλουν για ειρηνη στο νησι ενω παραλληλα μιλουν για την ειρηνευτικη εκστρατεια του 74; Οτι ειναι να γινει, πρεπει να γινει μεσα σε αυτα τα χρονια να δραστηριοποιηθουν ολοι, μα ΟΛΟΙ απο πολιτικους μεχρι τον απλο κοσμο διοτι ευχομαι να μην δω την Κυπρο να μενει διχασμενη για παντα και να μιλαμε για το Βορειο τουρκικο τμημα... Γι αυτο ΞΥΠΝΗΣΤΕ τους αρμοδιους φορεις διοτι τωρα ειναι ολοι σε ληθαργο...

    JAMESMC
    21.07.2005, 13:54
    ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΠΑΠΑΧΕΛΑ ΗΤΑΝ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΙΣΟ. ΜΗΝ ΠΩ ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ ΤΟ 2% ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ (ΒΛ.ΑΤΤΙΛΑ 1).

    ΣΩΣΤΑ ΕΡΙΞΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΤΟΝ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΓΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ. ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ. ΔΕΝ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΕΤΣΙ ΒΕΒΑΙΑ.

    ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΟΜΩΣ 35% ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ Ο Κ.ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΡΘΕ ΩΣ ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΟΛΥΒΕΝΙΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΤΤΙΛΑ 2. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΝΟΙΑΣΤΗΚΕ. ΙΣΑ-ΙΣΑ Ο Κ.ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ "ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΑ". ΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ ΠΟΥ "ΕΣΚΟΥΖΑΝ" ΣΑΝ ΧΗΡΕΣ ΠΡΟΧΤΕΣ ΣΤΟ ΠΑΠΑΧΕΛΑ, ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΡΧΗΓΟΙ, ΜΕ ΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΠΕΜΒΟΥΝ ΤΟΤΕ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ. ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΙ.

    ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ CIA ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΒΓΗΚΕ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ; Ο Κ.ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ. Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΙΝ ΑΥΤΟΕΞΟΡΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ, ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΒΑΖΕ ΕΓΓΥΗΤΡΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ. ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ,1974, ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ HAPPYEND ΓΙΑ ΤΟΥΡΚΟΥΣ, ΑΓΓΛΟΥΣ, CIA.

    AYTΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΠΑΧΕΛΑΣ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ "ΤΡΕΧΕΙ" ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.

    ΚΑΙ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ... ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΚΑΙ...ΟΧΙ ΔΕΝ ΙΣΟΠΕΔΩΝΩ.
    mauro_provato
    21.07.2005, 17:54
    Jamesmc πρέπει να γνωρίζεις οτι όταν έγινε το πραξικόπημα στον ελληνικό χώρο τοποθετήθηκε στο νησί ενα "παλικαράκι" της 21ης απριλιου με το ονομα Σαμψων. Ο Σαμψων δημιούργησε φασιστικές ομάδες που χτυπουσαν άοπλους Τουρκικούς οικισμούς. Πεθαναν παρα πολλοί άνθρωποι τότε. Η εισβολή που έκαναν οι Τούρκοι τότε όπως και η καταστροφή της Σμύρνης ηταν ενέργειες αμυνας στην υπεροψία που είχαν παντα οι Ελληνες.

    Ο Π. Σιδηρόπουλος εγραψε για όλα αυτά:

    Όσα δεν φτανει η αλεπού τα κανει κρεμασταρια και οσοι ζητάνε πιο πολλά περνουν ..
    thanos_lp
    21.07.2005, 21:22
    τελικα γι αυτο μου την σπαει η ιστορια! επαναλαμβανουμε τα λαθη που κανουμε στο παρελθον.. η ελληνικη ματαιοδοξια δεν εχει ορια τελικα.. απο τα γεγονοτα της δεκαετιας του 20 μεχρι τα γεγονοτα της κυπρου και την αδυναμια στην ευρεση λυσης. την ευθυνη την ειχεη ελληνικη κυβερνηση αλλα στην μη ευρεση μιας λυσης μεχρι τωρα ισως φταιει και η πλευρα της κυπρου. δεν πρεπει να αγνοουμε την τουρκικη πλευμα. δεν πμορουμε να πουμε "τωρα οι τουρκοι εξω απο το νησι" και να εχουμε αναλογα γεγονοτα οπως με αυτε στι κοσσοβο η αλλου! η πρεπει να ειναι ειρηνικη. να μην κοιταμε μονο τον κλ μας ειδικα τωρα


    ph
    22.07.2005, 00:51
    δεν πμορουμε να πουμε "τωρα οι τουρκοι εξω απο το νησι"

    έτσι γράφει ο προηγούμενος φίλος κι εγώ σκέφτομαι πως φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε δεδομένη την εισβολή και την κατοχή, μετά από 31 χρόνια, που κάποιοι τα θεωρούν πολλά, ενώ κάποιοι (οι περισσότεροι Κύπριοι) λίγα, επειδή θυμούνται τα γεγονότα που έζησαν

    πρέπει να συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε να φύγουν οι Τούρκοι, όπως πρέπει να συνεχίζουμε να στηρίζουμε και την αυτοδυναμία της Κυπριακής Δημοκρατίας

    δυστυχώς μέσα στα μηνύματα συμπαράστασης στην Κύπρο διακρίνονται οι ίδιες ασάφειες, οι ίδιες φρικτές απόψεις πως η Κύπρος είναι ελληνική και άλλα τέτοια που κάποτε οδήγησαν στην καταστροφή

    ας το ξεκαθαρίζουμε με κάθε ευκαιρία

    Η Κύπρος ανήκει στο λαό της. Δηλαδή στους νόμιμους κατοίκους της, ΄Ελληνες, Τούρκους, Αρμένιους, Λατίνους και Μαρωνίτες. Στόχος είναι η επανένωση της Κύπρου και η ειρηνική συμβίωση των κατοίκων της.

    ΄Ολα αυτά τα υπερεθνικά συνθήματα τύπου ΚΥΠΡΟΣ = ΕΛΛΑΔΑ μόνο εμετό μπορούν να φέρουν. Προέρχονται από τα σκοτάδια της χούντας και του ακροδεξιού οράματος για ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα.


    yiannisyiannis
    22.07.2005, 10:13
    Quote:

    Το μέλος ph στις 22-07-2005 στις 00:51 έγραψε:


    ΄Ολα αυτά τα υπερεθνικά συνθήματα τύπου ΚΥΠΡΟΣ = ΕΛΛΑΔΑ μόνο εμετό μπορούν να φέρουν. Προέρχονται από τα σκοτάδια της χούντας και του ακροδεξιού οράματος για ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα.







    Αλήθεια μήπως ξέρεις στο δημοψήφισμα που είχε γίνει τι ποσοστό των Κυπρίων είχε ταχθεί υπέρ της ένωσης; Για να σε βοηθήσω, στο δημοψήφισμα είχαν ψηφίσει και οι Τουρκοκύπριοι. Ξέρεις;

    Λοιπόν, αυτά πρέπει να τα γνωρίζουμε πριν αρχίσουμε να λέμε ασυναρτησίες. Βεβαίως η χούντα, που συνεργαζόταν με τις ΗΠΑ, CIA και Αγγλία, ενήργησε το πραξικόπημα (και όχι μόνο), για να δώσει την αφορμή στους Τούρκους να εισβάλλουν στο νησί. Αυτό όμως δεν ενοχοποιεί ούτε τον Ελληνικό, ούτε τον Κυπριακό(=Ελληνικό) λαό.
    yiannisyiannis
    22.07.2005, 10:21
    Quote:

    Το μέλος mauro_provato στις 21-07-2005 στις 17:54 έγραψε:

    Η εισβολή που έκαναν οι Τούρκοι τότε όπως και η καταστροφή της Σμύρνης ηταν ενέργειες αμυνας στην υπεροψία που είχαν παντα οι Ελληνες.





    Εντελώς διαφορετικό θέμα η Σμύρνη, μια που είναι off-topic το αφήνω στην άκρη.

    Μην τρελαθούμε τώρα! Αυτό θέλουν οι Τούρκοι να πιστέψουμε. Πολιτικά παιχνίδια ήταν. Πως ξαφνικά ξεφύτρωσε σαν εγγυήτρια δύναμη η Τουρκία γνωρίζεις; Ποιος και πότε την έβαλε στο παιχνίδι; Μην τρως το παραμύθι που πουλάει η CIA. Αφορμή ζητούσαν οι Αμερικάνοι να ελέγξουν μέσω των Τούρκων την Κύπρο. Ανάγκασαν τη χούντα με το πραξικόπημα να τους δώσει την αφορμή που ζητούσαν για να εισβάλουν στο νησί.

    Anthos
    22.07.2005, 10:42
    Μεγάλη και πολύπλοκη η ιστορία της Κύπρου...με μεγάλες προδοσίες και συμφέροντα...

    @ GL
    βούρκωσα και συγκινήθηκα πραγματικά με την εμπειρία σου...

    Τώρα φυσικά υπάρχει η "ελεύθερη" διακίνηση στα κατεχόμενα.
    Υπάρχουν και οι Ελληνοκύπριοι που πάνε στα καζίνο και στα εστιατόρια για φθηνό ψάρι και γεμίζουν τις λιμουζίνες τους με καύσιμα από τα κατεχόμενα...και είμαι σίγουρος ότι τέτοιοι τύποι είναι αυτοί που ποζάρουν σαν γνήσιοι πατριώτες...
    Astron
    22.07.2005, 10:59
    Των αθανάτων το κρασί
    το βρετε σεις και πίνετε
    ζωή σε σας ο θάνατος
    κι αθάνατοι θα μείνετε...
    Elf_guardian
    22.07.2005, 11:41
    Με αφορμη την Σμυρνη ο κεμαλ αττατουρκ οταν μπηκε στην Σμυρνη καποιοι στρατιωτες του ειχαν βαλει να πατησει μια ελληνικη σημαια. Και ο ιδιος ειπε: ο ελληνικος λαος παντα θα καταστρεφεται απο την ηγεσια του... Και αυτο συμβαινει στην ελληνικη ιστορια απο τα π.Χ ετη μεχρι και σημερα που βλεπουμε το λαο διχασμενο...

    Το ξερατε ομως πως το 64 και 68 η Τουρκια εκανε προσπαθεια για εισβολη αλλα η Αμερικανικη ηγεσια τοτε την ειχε εμποδισει μεχρι που στην τριτη φορα εγινε η εισβολη; Αυτο το λεω πως το πραξικοπημα(δεν το υποστηριζω) δεν ηταν απο μονο του η αιτια για εισβολη, αφου η τουρκια ηθελε απο πολλα χρονια πριν το νησι...

    ''Η Κύπρος ανήκει στο λαό της. Δηλαδή στους νόμιμους κατοίκους της, ΄Ελληνες, Τούρκους, Αρμένιους, Λατίνους και Μαρωνίτες. Στόχος είναι η επανένωση της Κύπρου και η ειρηνική συμβίωση των κατοίκων της.''
    Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις εσυ πως θα μπορεις να ζησεις με τους ιδιους Τουρκους οι οποιοι δηλωνουν πως θελουν ειρηνη και ολα τα συναφη και μεχρι προχθες μιλαγαν και υποστηριζαν μια ''ειρηνευτικη εκστρατεια'' με αποτελεσμα εκατονταδες χιλιαδες προσφυγες, χιλιαδες νεκρους και αγνοουμενους και το χειροτερο να κρατανε την μιση πατριδα σου κατεχομενη;

    ''΄Ολα αυτά τα υπερεθνικά συνθήματα τύπου ΚΥΠΡΟΣ = ΕΛΛΑΔΑ μόνο εμετό μπορούν να φέρουν. Προέρχονται από τα σκοτάδια της χούντας και του ακροδεξιού οράματος για ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα''
    Το μονο που μπορω να σου πω ειναι ν'ανοιξεις κανενα βιβλιο για σωστη ενημερωση. Αν πιστευεις πως η ιδεα για ενωση ηρθε με την χουντα, τοτε τι να πω;