ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.845 μέλη
    margo
    10.08.2006, 13:07
    Το μέλος vero στις 09-08-2006 στις 21:35 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και εγω στο μπαλκόνι θα την βλέπω. Αλλά θα περιμενω το Σαββατο που θα ειναι πιο ωραιο το θεαμα η "ΒΡΟΧΗ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΩΝ"






    ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ!!!!!!!!!Παρασκευή, 11 Αυγούστου

    Η ετήσια βροχή διαττόντων Περσείδες θα φθάσει στο μέγιστό τις πρώτες πρωινές ώρες απόψε και αύριο. Δυστυχώς, το φως από την σελήνη (σε φάση gibbous, τρεις νύχτες μετά την πανσέληνο) θα υπερφωτίσει τον ουρανό. Όμως, τα λαμπρότερα μετέωρα θα μπορούν να φανούν. Ο καλύτερος τρόπος για να τα δείτε είναι να ξαπλώσετε σε μια αναπαυτική πολυθρόνα εκστρατείας, μετά τα μεσάνυχτα, και να παρατηρείτε το πιο σκοτεινό μέρος του ουρανού, ψηλά προς τα βορειοανατολικά κοντά στον αστερισμό του Περσέα (όπου και βρίσκεται το ακτινοβόλο σημείο). Με λίγη τύχη θα δείτε έναν διάττοντα λίγο μετά από μερικά λεπτά. Η προσωπική μου εκτίμηση, παρακολουθώντας από έναν σκοτεινό ουρανό, μετά τα μεσάνυχτα, όλες τις ημέρες του Αυγούστου μέχρι τώρα, είναι ότι θα έχουμε μια αξιόλογη βροχή, σίγουρα πολύ καλύτερη από την περσινή.

    Η ερυθρά κηλίδα του Δία περνά από το κέντρο του δίσκου του πλανήτη στις 21:35.

    πηγή¨ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ

    ΕΪ και μην πάρετε..ομπρέλα ε?
    kalouka
    10.08.2006, 13:20

    theotita
    10.08.2006, 21:28
    Τα 2 (νομίζω) τελευταία χρόνια δεν την έχω δει, δυστυχώς. Αλλά παλιότερα, την έχω απολαύσει αρκετές φορες απ' το μπαλκόνι μου, από την ώρα που ανατέλει πίσω απ'το βουνό μέχρι την ώρα που χαϊδεύει τη θάλασσα (ναι το μπαλκόνι μου βλέπει ένα κομμάτι απ' το βουνό και ένα μικρότερο τη θάλασσα)!! Είναι υπέροχη!

    Θυμάμαι μια χρονιά (αλλά δε θυμάμαι αν ήταν Αύγουστος) που ήταν πολύ κοντά στη γη, φαινόταν τεράστια και ήταν κατακόκκινη!!! Υπέροχο θέαμα!!

    vero
    11.08.2006, 01:06
    Το μέλος margo στις 10-08-2006 στις 13:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 09-08-2006 στις 21:35 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και εγω στο μπαλκόνι θα την βλέπω. Αλλά θα περιμενω το Σαββατο που θα ειναι πιο ωραιο το θεαμα η "ΒΡΟΧΗ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΩΝ"






    ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ!!!!!!!!!Παρασκευή, 11 Αυγούστου

    Η ετήσια βροχή διαττόντων Περσείδες θα φθάσει στο μέγιστό τις πρώτες πρωινές ώρες απόψε και αύριο. Δυστυχώς, το φως από την σελήνη (σε φάση gibbous, τρεις νύχτες μετά την πανσέληνο) θα υπερφωτίσει τον ουρανό. Όμως, τα λαμπρότερα μετέωρα θα μπορούν να φανούν. Ο καλύτερος τρόπος για να τα δείτε είναι να ξαπλώσετε σε μια αναπαυτική πολυθρόνα εκστρατείας, μετά τα μεσάνυχτα, και να παρατηρείτε το πιο σκοτεινό μέρος του ουρανού, ψηλά προς τα βορειοανατολικά κοντά στον αστερισμό του Περσέα (όπου και βρίσκεται το ακτινοβόλο σημείο). Με λίγη τύχη θα δείτε έναν διάττοντα λίγο μετά από μερικά λεπτά. Η προσωπική μου εκτίμηση, παρακολουθώντας από έναν σκοτεινό ουρανό, μετά τα μεσάνυχτα, όλες τις ημέρες του Αυγούστου μέχρι τώρα, είναι ότι θα έχουμε μια αξιόλογη βροχή, σίγουρα πολύ καλύτερη από την περσινή.

    Η ερυθρά κηλίδα του Δία περνά από το κέντρο του δίσκου του πλανήτη στις 21:35.

    πηγή¨ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ

    ΕΪ και μην πάρετε..ομπρέλα ε?



    οκ θα ετοιμασω και την μπυριτσες για να αντεξουμε το ξενυχτι........... χεχχχεχεχεχεχ
    margo
    11.08.2006, 04:02
    αστα vero ..!
    Ακούω οτι θα έχει συννεφιές και βροχή..κανονική(για διαττόντων χλωμή τη βλέπω την ορατότητα) λες να χρειαστεί όντως ομπρέλα?(τι το θελα το αστειάκι ...?)

    Αν σκέφτεσαι 1 χρόνο μπροστά σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι 10 χρόνια μπροστά φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι 100 χρόνια μπροστά μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 11-08-2006 04:12 ]


    margo
    11.08.2006, 23:28
    Τελικά μια χαρά ξαστεριά..............πάω να απολαύσω το φαινόμενο!
    vero
    11.08.2006, 23:32
    Εγω δεν μπορω να το απολαυσω εχει πολλα φωτααααααααααααα Τα νευρα μουουουουουοουου
    margo
    12.08.2006, 01:07
    Μην κλαίς vero !
    σιγα-σιγά θα σβήνουν τα φώτα και θα μπορούμε να δούμε καλύτερα.