ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη
    sintorin
    09.10.2006, 20:12
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 09-10-2006 στις 20:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 19:54 έγραψε...

    Koitakse na deis, esu vasizesai epano stous tsarlatanous pou lene otidipote gia na se kanoun na pistepseis otidipote...ego milao gia ala pragmata, ksexaso to....



    Τα ζώδια έχουν σχέση με την αστρολογία κι όχι με την αστροφυσική.... μη τα συγχέεις.....


    ma gia auto sou eipa na to ksexaseis.....giati i astrofusiki exei asxolithei me auto.....loipon ksexase to....pisteue oti theleis na pisteueis....kai exeis dikio min pisteueis oti sou lene gia posa lefta tha kaneis, kai ti kali imera tha exeis....den exei kamia sxesi me auto........
    maspa
    09.10.2006, 20:18
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 20:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 09-10-2006 στις 20:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 19:54 έγραψε...

    Koitakse na deis, esu vasizesai epano stous tsarlatanous pou lene otidipote gia na se kanoun na pistepseis otidipote...ego milao gia ala pragmata, ksexaso to....



    Τα ζώδια έχουν σχέση με την αστρολογία κι όχι με την αστροφυσική.... μη τα συγχέεις.....


    ma gia auto sou eipa na to ksexaseis.....giati i astrofusiki exei asxolithei me auto.....loipon ksexase to....pisteue oti theleis na pisteueis....kai exeis dikio min pisteueis oti sou lene gia posa lefta tha kaneis, kai ti kali imera tha exeis....den exei kamia sxesi me auto........



    Τώρα καταλαβαινόμαστε!
    margo
    09.10.2006, 20:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 09-10-2006 στις 20:12 έγραψε...

    Μαργαριτα αυτο για το νοτιο ημισφαιριο, δεν το χα σκεφτει. Αυτα που εγραψα πιο πανω τα χω διαβασει και ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενα οτι ισχυουν. Και στο κατω κατω αλλο η ωραια ντοματουλα απ το περιβολι και αλλο η πεπονοντοματα απο τα θερμοκηπια!



    Υ.Γ. Στην Δ.Αεροπαγειτου ηταν ενας και πουλαγε βιβλιαρακια ταρώ και φωναζε "ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ ΠΑΡΕ! ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΗΡΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ Ο ΧΟΡΤΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ FERARI"! Περιττο να σας πω πως ειχα δακρυσει απ το γελιο...







    Και πάλι δεν κατάλαβα Γιώργο μου..
    Τι ακριβώς είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο?
    Ότι αν δύο έγκυες έχουν συλλάβει τον ίδιο μήνα,τρώνε και οι δύο ντομάτα απο περιβόλι και κατοικούν στο ίδιο ημισφαίρο,θα γεννήσουν δύο μωρά που θα ανήκουν στο ίδιο ζώδιο και θα έχουν κοινά χαρακτηριστικά στην προσωπικότητά τους...???

    Γενικά δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν όλα αυτά με την αστρολογία.
    Αν θέλεις εξήγησέ μου.


    Παραιτούμαστε από τα τρία τέταρτα του εαυτού μας,προκειμένου να γίνουμε σαν τους άλλους ανθρώπους.
    ΑΡΘΟΥΡΟΣ ΣΟΠΕΝΧΑΟΥΕΡ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 09-10-2006 20:34 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 09-10-2006 20:40 ]


    sintorin
    09.10.2006, 20:34
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 09-10-2006 στις 20:29 έγραψε...



    Παραιτούμαστε από τα τρία τέταρτα του εαυτού μας,προκειμένου να γίνουμε σαν τους άλλους ανθρώπους.
    ΑΡΘΟΥΡΟΣ ΣΟΠΕΝΧΑΟΥΕΡ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 09-10-2006 20:31 ]





    re giorgo steile tis margo auto pou diavases gia na to katalavei.........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 09-10-2006 20:36 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 09-10-2006 20:52 ]


    maspa
    09.10.2006, 20:36
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 09-10-2006 στις 20:33 έγραψε...

    πως το έκανα αυτό ρε παιδιά?
    Δεν ξέρω και να το διορθώσω!






    Μαργαρίτα επεξεργάσου τα παραπάνω μηνύματα!
    Giorgos_arazei
    09.10.2006, 20:59
    Ας τα παρουμε απ την αρχη λοιπον. Εστω δυο εμβρυα που αρχιζουν να αναπτυσονται τον μηνα Απριλιο. Αυτα τα δυο μωρα μεγαλωνουν υπο κοινες συνθηκες εξωτερικου περιβαλλοντος οπως η θερμοκρασια. Επιπλεον τα ειδη πχ φρουτων εκεινη την εποχη και παλι ειναι τα ιδια και στις δυο μητερες, δηλαδη η τροφη των μητερων ειναι πανω κατω παρομοια(δεν εχουν δυνατοτητα επιλογης αφου τις κατευθυνει η εποχη!). Ετσι δυο μωρα που αρχιζουν να αναπτυσονται τον Απριλιο (και συνεπως θα γεννηθουν "Καρκινοι") εχουν κοινα χαρακτηριστικα στα πραγματα που ανεφερα και συνεπως καποια χαρακτηριστικα στην προσωπικοτητα τους θα ναι κοινα και αυτα οταν πια γεννηθουν.
    Ετσι εξηγω (με την επιδραση κοινων παραγοντων) τις ομοιοτητες μεταξυ δυο Καρκινων π.χ που λενε οτι ειναι περισσοτερο ευαισθητα ατομα σε σχεση π.χ με τους Ταυρους που ειναι περισσοτερο δυναμικοι.

    Και επειδη ξερω οτι μπορει να με πιασουν μερικοι να με "κατσαδιασουν" σημειωνω παλι Μαργαριτα πως αυτα ολα δεν τα λεω εγω αλλα πανεπιστημιακα βιβλια.
    Ελπιζω να σε βοηθησα,δεν ξερω πως αλλιως να τα διατυπωσω.
    maspa
    09.10.2006, 21:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 09-10-2006 στις 20:59 έγραψε...

    Ας τα παρουμε απ την αρχη λοιπον. Εστω δυο εμβρυα που αρχιζουν να αναπτυσονται τον μηνα Απριλιο. Αυτα τα δυο μωρα μεγαλωνουν υπο κοινες συνθηκες εξωτερικου περιβαλλοντος οπως η θερμοκρασια. Επιπλεον τα ειδη πχ φρουτων εκεινη την εποχη και παλι ειναι τα ιδια και στις δυο μητερες, δηλαδη η τροφη των μητερων ειναι πανω κατω παρομοια(δεν εχουν δυνατοτητα επιλογης αφου τις κατευθυνει η εποχη!). Ετσι δυο μωρα που αρχιζουν να αναπτυσονται τον Απριλιο (και συνεπως θα γεννηθουν "Καρκινοι") εχουν κοινα χαρακτηριστικα στα πραγματα που ανεφερα και συνεπως καποια χαρακτηριστικα στην προσωπικοτητα τους θα ναι κοινα και αυτα οταν πια γεννηθουν.
    Ετσι εξηγω (με την επιδραση κοινων παραγοντων) τις ομοιοτητες μεταξυ δυο Καρκινων π.χ που λενε οτι ειναι περισσοτερο ευαισθητα ατομα σε σχεση π.χ με τους Ταυρους που ειναι περισσοτερο δυναμικοι.

    Και επειδη ξερω οτι μπορει να με πιασουν μερικοι να με "κατσαδιασουν" σημειωνω παλι Μαργαριτα πως αυτα ολα δεν τα λεω εγω αλλα πανεπιστημιακα βιβλια.
    Ελπιζω να σε βοηθησα,δεν ξερω πως αλλιως να τα διατυπωσω.



    Ωραία....Και ο δυναμισμός ή η ευαισθησία από που προκύπτουν; Και που το είδαν γραμμένο ότι οι δίδυμοι(στο ζώδιο,έτσι;) είναι διπρόσωποι ή ότι οι λέωντες έχουν την τάση της αρχηγίας και άλλα παρόμοια με άλλα ζώδια; Αυτά που τα στηρίζουν; Στα φρούτα εποχής;;;;
    DavidDT
    09.10.2006, 21:11
    Eγώ πάλι άμα τύχω σε προβλέψεις τις ακούω ή τις διαβάζω,ανάλογα... Πολλές φορές πέφτουν μέσα,όμως πολλές φορές δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα... Πάντως έχω παρατηρήσει πολλές ομοιότητες σε μένα και σε άλλους υδροχόους...
    Τέλος στο ερώτημα εάν πιστεύω ή όχι δεν μπορώ να απαντήσω με σαφήνεια...Και ναι και όχι
    Το ξέρω,ήμουν ιδιαίτερα κατατοπιστικός....
    Giorgos_arazei
    09.10.2006, 21:18
    Μαρινα μην κολας στα φρουτα. Το ανεφερα σαν παραδειγμα.

    Και κατι αλλο. Οταν διαβαζουμε π.χ οτι "σημερα δεν θα εχετε την τυχη με το μερος σας" και αλλες τετοιες αηδιες προφανως δεν εκφραζουν το μελλον.Οταν ομως το διαβαζουμε, ο εγκεφαλος μας προσπαθει να ταιριαξει ενα γεγονος που ηδη εχει συμβει τη συγκεκριμενη μερα (π.χ ενα ατυχες γεγονος που και καθημερινα μπορει να συμβαινει!) και ετσι λεμε "να!σωστη η προβλεψη!" Εκει πανω στηριζονται ολες οι...προβλεψεις που κανουν τα μεντιουμ και εξαπατουν τον κοσμακη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 09-10-2006 21:21 ]


    spathasref
    09.10.2006, 21:19
    ΟΧΙ!!!

    maspa
    09.10.2006, 21:39
    Άλλο οι αστρολόγοι και οι προβλέψεις κι άλλο αν τα ζώδια δίνουν ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό στους ανθρώπους. Καλά, οι πρώτοι εξαπατούν και δε σηκώνω αντιρρήσεις.
    Σχετικά με τα ζώδια τώρα.... Έρχεται ο άλλος και με ρωτάει "τι ζώδιο είσαι;".... "λέων" απαντάω, "ααα, το χειρότερο ζώδιο!"....."όχι" πετάγεται μια άλλη"το χειρότερο ζώδιο είναι οι σκορπιοί"...."όχι, οι δίδυμοι γιατί είναι διπρόσωποι" πετάγεται μια άλλη κοπελιά....Είναι τώρα αυτό επίπεδο συζήτησης; Και θέμα προς συζήτηση; Μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για έναν άνθρωπο από το τι ζώδιο είναι; Δηλαδή εγώ κι άλλα τόσα εκκατομύρια "λιονταράκια" στον κόσμο έχουμε κάτι κοινό; Κι αυτό οφείλεται σε άστρα, πλανήτες, σύμπαν κλπ;
    Giorgos_arazei
    09.10.2006, 21:48
    Μα δεν μιλησα εγω για πλανητες και αστρα...
    Και αν θελεις,ναι. Ισως ολοι οι Λεοντες(μιας και τους ανεφερες) εχουν καποια κοινα χαρακτηριστικα που εξηγουνται απ τους λογους που προανεφερα,μην λεω παλι τα ιδια. Σιγουρα τα αστρα και οι παλνητες δεν εχουν καμια βαση.
    LittleJohn
    09.10.2006, 22:11
    Οχι!!!!!!!!!!!!Με καμια δυναμη!!!!!!!!!!!
    Emilia_
    09.10.2006, 23:09
    Με τίποτα δεν πιστεύω σε ότι έχει να κάνει με προβλέψεις,αλλά παρόλα αυτα,κατά ένα περίεργο τρόπο,κάποια χαρακτηριστικά ταιριάζουν.. ίσως κ να έχει να κάνει με αυτό που λέει η Margo,το ότι δηλαδή ίσως είμαστε προκατειλημμενοι κ μας βγαίνει πιο έντονα αυτα που λένε..Δεν ξέρω το πως κ το γιατί,αλλά από παλιά με θυμάμαι για λόγους καθαρά στατιστικούς να παρατηρώ+να συγκρίνω αυτα τα "χαρακτηριστικά"που αντιπροσωπεύουν κ καλά το κάθε ζώδιό,στους γύρω μου..Ε λοιπόν,μετά από καιρό,όταν μιλάω με κάποιον που δεν τον γνωρίζω κ μπαίνω στη φυσιολογική διαδικασία να ψυχολογισώ τον απέναντυ μου,άθελά μου τριγυρίζει κ η ερώτηση..Ti ζώδιό να ναι; Άσε που συχνά,έπειτα απόσα έχουμε ακούσει,πέφτουμε κ μέσα..Ειδικά αν αυτός ο κάποιος είναι κ ο άνθρωπος σου,ε τότε δεν μπορεί,όλο κ κάπως θα μπεις στη διαδικασία να πεις,"βρε λες;"
    margo
    09.10.2006, 23:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 09-10-2006 στις 20:59 έγραψε...

    Ας τα παρουμε απ την αρχη λοιπον. Εστω δυο εμβρυα που αρχιζουν να αναπτυσονται τον μηνα Απριλιο. Αυτα τα δυο μωρα μεγαλωνουν υπο κοινες συνθηκες εξωτερικου περιβαλλοντος οπως η θερμοκρασια. Επιπλεον τα ειδη πχ φρουτων εκεινη την εποχη και παλι ειναι τα ιδια και στις δυο μητερες, δηλαδη η τροφη των μητερων ειναι πανω κατω παρομοια(δεν εχουν δυνατοτητα επιλογης αφου τις κατευθυνει η εποχη!). Ετσι δυο μωρα που αρχιζουν να αναπτυσονται τον Απριλιο (και συνεπως θα γεννηθουν "Καρκινοι") εχουν κοινα χαρακτηριστικα στα πραγματα που ανεφερα και συνεπως καποια χαρακτηριστικα στην προσωπικοτητα τους θα ναι κοινα και αυτα οταν πια γεννηθουν.
    Ετσι εξηγω (με την επιδραση κοινων παραγοντων) τις ομοιοτητες μεταξυ δυο Καρκινων π.χ που λενε οτι ειναι περισσοτερο ευαισθητα ατομα σε σχεση π.χ με τους Ταυρους που ειναι περισσοτερο δυναμικοι.

    Και επειδη ξερω οτι μπορει να με πιασουν μερικοι να με "κατσαδιασουν" σημειωνω παλι Μαργαριτα πως αυτα ολα δεν τα λεω εγω αλλα πανεπιστημιακα βιβλια.
    Ελπιζω να σε βοηθησα,δεν ξερω πως αλλιως να τα διατυπωσω.




    Γιώργο μου κατάλαβα τι λες σε σχέση με τις συνθήκες του εξωτερικού περιβάλλοντος,τη διατροφή της μητέρας κλπ.
    Παραμένει βέβαια το ερώτημα για τις δύο μητέρες σε δύο διαφορετικά ημισφαίρια.
    Και επίσης ήθελα να σε ρωτήσω,στα βιβλία του πανεπιστημίου αναφέρεται ο συσχετισμός με τα ζώδια?

    ---------

    Ποιός σε κατσάδιασε βρε?
    Μην κοιτάς που το ρίξαμε στην πλάκα με τις ντομάτες και τα καρπούζια!
    Και αφού βλέπω απο τα ποστς σου οτι συμφωνείς πως τα ζώδια και οι προβλέψεις είναι σκέτο παραμύθι γιατί τα μπλέξαμε έτσι..?


    sintorin
    10.10.2006, 10:47
    re margo, an se endiaferoun toso polu ola auta, uparxoun ena soro epistimonika vivlia.....peigaine agorase kanena kai diavase.....tora ti psaxneis edo mesa na vreis apantiseis, kai kathese kai ta koroideueis kai ta ironeuese; kai sou sunisto ena, paraliloi kosmoi, einai kainourgio vivlio, kai to exoun pola vivliopolia.....
    margo
    10.10.2006, 11:25
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 10-10-2006 στις 10:47 έγραψε...

    re margo, an se endiaferoun toso polu ola auta, uparxoun ena soro epistimonika vivlia.....peigaine agorase kanena kai diavase.....tora ti psaxneis edo mesa na vreis apantiseis, kai kathese kai ta koroideueis kai ta ironeuese; kai sou sunisto ena, paraliloi kosmoi, einai kainourgio vivlio, kai to exoun pola vivliopolia.....




    Sintorin,εγώ μπήκα στο τόπικ αυτό και κατέθεσα την άποψή μου.
    Αν θέλεις πες και συ τη δική σου γιατί στα μέχρι τώρα ποστς σου δεν είδα καμμία άποψη,είναι σαν να μπήκες στο τόπικ μόνο για να κριτικάρεις τα άλλα μέλη.
    Όσο για την ειρωνεία,που την είδες?
    Πλάκα έγινε μόνο,πράγμα που το ξέρουν πολύ καλά τα μέλη στα οποία απευθύνθηκα(semplice,giorgos arazei,maspa).
    Σε εσένα δεν απευθύνθηκα παρ ότι πετάχτηκες και πιο πάνω να μου πεις..να απαντήσω στο Γιώργο.(!)

    Έχω διαβάσει αρκετά επιστημονικά βιβλία,κυρίως αστρονομίας που με ενδιαφέρει.
    Για το βιβλίο που μου προτείνεις βλέπω οτι υπάρχουν δύο τίτλοι και πρόκειται και στις δύο περιπτώσεις οχι για επιστημονικά βιβλία,όπως λες,αλλά για επιστημονικής φαντασίας,που είναι κάτι τελείως διαφορετικό και έξω απο τα ενδιαφέροντά μου.
    sintorin
    10.10.2006, 11:42
    Loipon petaxtikes gia na me rotiseis ti sxesi exei o ilios me ta zoodia.....ala tora den tha ksekinisoume to ego eipa auto, esu eipes ekeino san ta paidakia......kai tin apopsi mou tin ethesa.....kai sugnomi, den eiksera oti eitan prosopiki kouventa metaksi sas......
    oso gia to vivlio den prokeite peri epistimonikis fantasias, prokeite peri enos vivliou pou exei graftei teleutaia apo fusiko.....den thumamai dustuxos to onoma tou....
    auta....
    Astron
    10.10.2006, 11:54
    Για τα ζώδια δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη. Υπάρχουν μόνο οι θεωρίες των αστρολόγων που απέχουν πολύ απ' την επιστημονική μέθοδο. Όπως είχα αναλύσει στις πρώτες σελίδες του topic πρόκειται για ένα μεταφυσικό σύστημα.
    Εξ ορισμού λοιπόν δεν χωράει η λέξη επιστήμη σε όλη αυτήν την ιστορία.

    Οι αστρονόμοι και οι φυσικοί έχουν ανακαλύψει εντυπωσιακά πράγματα και συνεχίζουν να πλουτίζουν τις γνώσεις της ανθρωπότητας με πράγματα που δεν τα χωράει ο νους μας. Όλα αυτά τα σπουδαία μυαλά όσο κι αν το έχουν ψάξει το πράγμα, ψυχολογική επίδραση των πλανητών ακόμα δεν έχουν ανακαλύψει. Το τί "ανακαλύπτει" όμως ο κάθε τσαρλατάνος είναι άλλο ζήτημα...

    Όσο για τον Γιώργο, θα μπορούσε να έχει αυτό που λέει κάποια βάση για όσους γεννιούνται και μεγαλώνουν στο ίδιο μέρος, οπότε προφανώς το κλίμα θα επηρεάζει τη ζωή και το χαρακτήρα τους. Όμως με τα ζώδια κάτι τέτοιο δεν έχει σχέση γιατί το κλίμα πχ στην Αγγλία είναι τελείως διαφορετικό από το κλίμα στην νότια Ιταλία, Αυστρία ή στην Αυστραλία όπως πολυ σωστά λέει και η Μαργαρίτα. Αλλά και πάλι, πολύ μεγαλύτερη επίδραση για το χαρακτήρα του εμβρύου θα έχουν οι κινήσεις, η διάθεση και οι δραστηριότητες της μητέρας που το κυοφορεί παρά η εξωτερική θερμοκρασία. (άσε που η θερμοκρασία στην κοιλιά φαντάζομαι μένει σταθερή ανεξάρτητα απ' τις εξωτερικές συνθήκες-άλλωστε και το σώμα μας έχει πάνω κάτω θερμοκρασία 36 C° ανεξάρτητα απ' τις καιρικές συνθήκες.)

    Γενικά η όλη ιστορία περί ζωδίων καταρρίπτεται εύκολα με το παράδειγμα των διδύμων που αναφέρει και ο αστρονόμος Carl Sagan. Οι δίδυμοι έχουν γεννηθεί την ίδια μέρα, ίδια ώρα και με ελάχιστη χρονική διαφορά, άρα έχουν και ίδιο ζώδιο και τον ίδιο ωροσκόπο. Ότι δηλαδή χρειάζεται ο αστρολόγος για να κάνει μια πρόβλεψη "ακριβείας". Τότε πώς εξηγείται πχ ότι ο ένας απ' τους δύο διδύμους πεθαίνει για παράδειγμα σε κάποιο ατύχημα ενώ ο άλλος συνεχίζει να μεγαλώνει να ζει και να κάνει οικογένεια; Μιλάμε για μια τρομακτικά διαφορετική πορεία στην ζωή των δύο αυτών ανθρώπων. Υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις, όπως και περιπτώσεις διδύμων που είναι τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες.

    Όπως και να 'χει, όταν κάποιος ισχυρίζεται κάτι τόσο εντυπωσιακό όπως η πρόβλεψη του μέλλοντος από την παρατήρηση των άστρων, πρέπει να έχει και εξίσου εντυπωσιακά στοιχεία για να το αποδείξει. Κάτι τέτοιο όμως ούτε έχει γίνει μέχρι σήμερα, και πιθανότατα ούτε πρόκειται να γίνει, πολύ απλά επειδή η αστρολογία βασίζεται στην μεταφυσική και όχι στην επιστήμη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 10-10-2006 11:55 ]


    margo
    10.10.2006, 16:45
    Συμφωνώ Παύλο.
    Το παράδειγμα των διδύμων είναι κάτι στο οποίο ποτέ δεν έχω ακούσει μια απάντηση απο αστρολόγο,όπως και αυτό που ανέφερα στην αρχή για τη μετατόπιση των ισημεριών.
    Δηλαδή δεν τους πτοεί καθόλου το γεγονός οτι οι θέσεις των ζωδιακών αστερισμών σήμερα δεν συμπίπτουν με αυτές που είχαν παρατηρηθεί την εποχή του Πτολεμαίου.
    Μακάρι να υπήρχε μια απάντηση,αλλά προς το παρόν..σιωπούν.