ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.840 μέλη
    semplice
    10.10.2006, 17:09
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 10-10-2006 στις 16:45 έγραψε...

    Δηλαδή δεν τους πτοεί καθόλου το γεγονός οτι οι θέσεις των ζωδιακών αστερισμών σήμερα δεν συμπίπτουν με αυτές που είχαν παρατηρηθεί την εποχή του Πτολεμαίου.
    Μακάρι να υπήρχε μια απάντηση,αλλά προς το παρόν..σιωπούν.




    Εγω πάντως θα μιλήσω ...όταν έρθει η ώρα... ......... ..........
    sindy-windy
    11.10.2006, 21:27
    προσωπικα δεν πιστευω στα ζωδια απλα διαβαζω το δικο μου που κ που ετσι για πλακα , αλλωστε ο "καρκινος " προστοπαρων παει καλα
    poison_girl
    15.10.2006, 13:35
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 10-10-2006 στις 17:09 έγραψε...


    Εγω πάντως θα μιλήσω ...όταν έρθει η ώρα... ......... ..........



    ποτε?ποτε?
    lovehim
    15.10.2006, 13:42
    fisika kai den pisteuo an itan i kathe mera mas kai i zoi mas na krinetai apo tis kiniseis ton planitwn...............
    aggeliki
    15.10.2006, 22:50
    Μ'αρέσει να τα διαβάζω στα περιοδικά...Να τ'ακούω στην τηλεόραση...να λέω στις φίλες μου "Α!Ο καρκίνος δεν ταιριάζει με τον δίδυμο!)...Η αν γνωρίζω τα χαρακτηριστικά του κάθε ζωδίου!

    Παρ'όλα αυτά δεν κρέμεται και η κάθε μου κίνηση από τι λέει το ζωδιό μου για σήμερα!
    megaloserwtikos
    16.10.2006, 04:12
    Πιστεύω σε κάποια γενικά χαρακτιριστικά των ζωδίων, τα οποία επηρεάζονται αρκετά από τις θέσεις των υπόλοιπων πλανητών, όπως και του ωροσκόπου.
    Εννοείται ότι ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και την δική του προσωπικότητα, όπως επίσης πολλοί άνθρωποι έχουν δουλέψει με τον εαυτό τους και έχουν καλλιεργήσει κάποια στοιχεία στον χαρακτήρα τους.

    Τώρα στις προβλέψεις... δεν δίνω καμία σημασία, είναι πολύ γενικά, αλλά καμιά φορά επηρεάζομαι από κάποιες πλανητικές θέσεις. (πανσέληνος, ανάδρομες κινήσεις, θέση Δία κ.α, τα οποία μου αρέσει να τα απολαμβάνω αφελώς και χωρίς τύψεις)

    Πάντως μου έχει τύχει σε παρέες, άνθρωποι που ασχολούνται, να μου βρουν τι είμαι με την πρώτη, να μη σου πω ότι σε ορισμένους ανθρώπους μπορώ κι εγώ να πω στο περίπου τι είναι κάποιος.

    Επίσης πολύ συχνά ρωτάω τους άλλους τι ζώδιο είναι...

    Υ.Γ : Είμαι σοβαρά γιατρέ μου;

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 16-10-2006 04:14 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-10-2006 13:25 ]


    margo
    16.10.2006, 12:57
    Χμμμ...όχι πολύ σοβαρά Πέτρο μου...όλα διορθώνονται..!
    Θα... σου γράψω μια συνταγούλα βέβαια..!

    Λοιπόν,δύο φορές την ημέρα θα σκέφτεσαι ότι η Αστρολογία δέχεται σήμερα τις θέσεις των ζωδιακών αστερισμών όπως παρατηρήθηκαν πριν απο 1800 περίπου χρόνια(ενώ έχουν μετακινηθεί κατά ένα ζώδιο) και επίσης χρησιμοποιεί το γεωκεντρικό μοντέλο(δηλαδή δέχεται οτι η Γη και όχι ο Ήλιος,βρίσκεται,στο κέντρο του πλανητικού μας συστήματος)!

    Αν δεν δείς καλό μ αυτά,πέρασε πάλι να σε εξετάσω και μπορεί να σου κάνω κάτι..ενέσεις σύγχρονης αστρονομίας

    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 16-10-2006 12:58 ]


    pizza_Hurricane
    16.10.2006, 13:00
    Οχι,δεν πιστευω στα ζωδια
    rompa
    16.10.2006, 17:44
    Παράθεση:
    Πιστεύω σε κάποια γενικά χαρακτιριστικά των ζωδίων, τα οποία επηρεάζονται αρκετά από τις θέσεις των υπόλοιπων πλανητών, όπως και του ωροσκόπου.



    Πώς βρίσκεις τον ωροσκόπο??
    megaloserwtikos
    16.10.2006, 18:00
    Μαργαρίτα δεν με πείθεις, πιθανό η αντιθέσεις των πλανητών να μας επηρεάζουν.
    Πρώτη φορά ακούω ότι δέχονται ότι η γη είναι το κέντρο κι όχι ο ήλιος...
    Ωστόσο αν δεν με πείσεις θα συνεχίσω να χαριτολογώ με τα ζώδια και να απολαμβάνω τις αφελείς αδυναμίες μου...

    Προς rompa : Δεν είναι δύσκολο να το βρεις. Αν θέλεις στείλε μου με ΠΜ την ημερομηνία γεννήσεως και την ώρα που γεννήθηκες και θα στο βρω. Εχω το βιβλίο του Λεφάκη που είναι πολύ ακριβές.


    margo
    16.10.2006, 19:03
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 16-10-2006 στις 18:00 έγραψε...

    Μαργαρίτα δεν με πείθεις, πιθανό η αντιθέσεις των πλανητών να μας επηρεάζουν.
    Πρώτη φορά ακούω ότι δέχονται ότι η γη είναι το κέντρο κι όχι ο ήλιος...
    Ωστόσο αν δεν με πείσεις θα συνεχίσω να χαριτολογώ με τα ζώδια και να απολαμβάνω τις αφελείς αδυναμίες μου...







    Το γεωκεντρικό σύστημα δεν είναι το μόνο που δέχεται ως σήμερα η αστρολογία.Δέχεται και άλλα πολλές άλλες απίθανες θεωρίες που θα έπαιρναν πολύ χώρο να στις αναφέρω εδώ,αλλά μπορείς να τα βρείς εύκολα αν ασχοληθείς λίγο με την Εσωτερική Αστρολογία.

    Παρ όλα αυτά φροντίζει η αστρολογία να χρησιμοποιεί μια σειρά επιστημονικών όρων που τους έχει αφαιρέσει όμως το εννοιολογικό τους περιεχόμενο.
    (π.χ.ηλεκτρισμός,ακτινοβολία,κραδασμός) όροι που χρησιμοποιούνται από την αστρολογία,περιγράφοντας όμως όχι ένα φυσικό φαινόμενο που αντιστοιχεί ουσιαστικά στον κάθε όρο,αλλά συμβάντα αγνώστου δομής που με άγνωστο επίσης τρόπο "επηρρεάζουν"τους ανθρώπους.!

    υ.γ.Πέτρο μου,αν δεν σε πείθω και τώρα,μάλλον το ζώδιό σου είναι πολύ ...δύσπιστο!!


    Tziamourani
    16.10.2006, 21:38
    Ωραία τα λέτε παιδιά...Το οτι είμαι Κριος με ωροσκόπο Διδυμο είναι καλό ή κακό????


    Πάντως στα γενικά πιστεύω και εγώ καθώς και στις πλανητικές θέσεις!

    Α και κάτι άλλο : μου αρέσει να διαβάζω τις προβλέψεις της Athens Voice !


    meltica
    17.10.2006, 11:31
    Αν είναι δυνατόν εν έτει 2006 να πιστεύουμε στα ζώδια... Δεν πιστεύω βέβαια. Μπορεί να τα διαβάζω στα περιοδικά, στο τέλος, αλλά σε καμιά περίπτωση για να δω το μέλλον μου.
    rompa
    17.10.2006, 13:17
    Παράθεση:
    Προς rompa : Δεν είναι δύσκολο να το βρεις. Αν θέλεις στείλε μου με ΠΜ την ημερομηνία γεννήσεως και την ώρα που γεννήθηκες και θα στο βρω. Εχω το βιβλίο του Λεφάκη που είναι πολύ ακριβές.



    Ευχαριστώ πολύ .Τον έμαθα τον ωροσκόπο μου!!
    megaloserwtikos
    17.10.2006, 16:44
    Προς Μαργκο: Για να πω την αλήθεια, δεν έχω διάθεση να μιλήσω εκ μέρους των αστρολόγωνε, τι πιστεύουν και τι λένε και τι δεν λένε...

    Μπορεί και να έχεις δίκιο, μπορεί ακόμα μπορεί να έχεις πια προδοθεί και σκλααααβωμένη για πάντα να ζει η ζωδιακή σου ψυχή!

    Ενυγουέι, αν θέλεις να σου βρω τον ωροσκόπο σου, τύπου ''ρόμπα'', στείλε μ' ΠΜ.
    thanasena
    17.10.2006, 17:14
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 17-10-2006 στις 13:17 έγραψε...

    Παράθεση:
    Προς rompa : Δεν είναι δύσκολο να το βρεις. Αν θέλεις στείλε μου με ΠΜ την ημερομηνία γεννήσεως και την ώρα που γεννήθηκες και θα στο βρω. Εχω το βιβλίο του Λεφάκη που είναι πολύ ακριβές.



    Ευχαριστώ πολύ .Τον έμαθα τον ωροσκόπο μου!!




    Για ακόμα περισσότερη ανάλυση www.astrofree.com
    Σου βγάζει αναλυτικά πώς ήταν οι πλανήτες στον ουρανό την ώρα της γέννησής σου,δηλαδή τον Αστρολογικό Χάρτη!Και τον αναλύει επίσης!
    margo
    17.10.2006, 18:05
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-10-2006 στις 16:44 έγραψε...

    Προς Μαργκο: Για να πω την αλήθεια, δεν έχω διάθεση να μιλήσω εκ μέρους των αστρολόγωνε, τι πιστεύουν και τι λένε και τι δεν λένε...

    Μπορεί και να έχεις δίκιο, μπορεί ακόμα μπορεί να έχεις πια προδοθεί και σκλααααβωμένη για πάντα να ζει η ζωδιακή σου ψυχή!

    Ενυγουέι, αν θέλεις να σου βρω τον ωροσκόπο σου, τύπου ''ρόμπα'', στείλε μ' ΠΜ.




    -Αντί να μου βρείς τον ωροσκόπο,δε μου βρίσκεις καλύτερα το κινητό μου,που το ψάχνω από χτες???

    -Καλά λες.Σιγά μη μιλήσεις εκ μέρους των αστρολόγωνε!

    -μπορεί ακόμα μπορεί, να έχω πιά τρελαθεί...
    -μπορεί να μ έχουν πλανέψει..ακρογυαλιές,δειλινά..ούτε η Πατέρα δε βρίσκει
    τι φταίει που είμαι μακρυάαααα....!


    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 17-10-2006 18:07 ]


    nightwalker
    17.10.2006, 22:35
    Παράθεση:

    Το μέλος lovehim στις 15-10-2006 στις 13:42 έγραψε...

    fisika kai den pisteuo an itan i kathe mera mas kai i zoi mas na krinetai apo tis kiniseis ton planitwn...............

    ακριβως,ακριβως!
    clapton21
    03.11.2006, 23:31
    Νομίζω πως ως ένα βαθμό τα γενικά χαρακτηριστικά που αποδίδονται σε κάθε ζώδιο ισχύουν.
    punkster
    04.11.2006, 15:58
    Ε, ενταξει, ειναι λιγο παρατραβηγμενο να πιστευει κανεις οτι η ζωη του προβλεπεται απο τα ζωδια. Εξαλλου εγω δεν πιστευω καν στη μοιρα, στο "γραφτο" ή οπως αλλιως θελετε πειτε το. Δεν πιστευω οτι το μελλον μπορεις να το προβλεψεις με κανενα τροπο, αφου το μελλον εξαρταται απο σενα αλλα και απο τους αλλους. Ας πουμε, αν επιλεψεις εσυ ο ιδιος να φας σοκολατα και οχι λαχανο, θα παχυνεις. Πως μπορει ο αλλος να προβλεψει οτι εσυ θα διαλεψεις να φας σοκολατα? Ελπιζω να πιανετε τον συνειρμο μου.



    Παρολα αυτα μου αρεσει πολυ να διαβαζω τα ζωδια σε περιοδικα, ετσι, για χαβαλε και για να γελαει λιγο το χειλακι μας!! Οπως επισης μου αρεσει να διαβαζω τα γενικα χαρακτηριστικα των ζωδιων για να βλεπω αν συμβαδιζουν με τις προσωπικοτητες αυτων που ανηκουν στο συγκεκριμενο ζωδιο.

    Ολα αυτα τα περι σατανιστικου περιεχομενου και οτι αν διαβαζεις τα ζωδια εισαι ο αντιχριστος ο ιδιος τα θεωρω επισης βλακειες!!!