ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.830 μέλη
    DrLove
    25.07.2005, 13:07
    Ποιό από τα δύο αυτά συγκροτήματα πιστεύετε οτι εχει προσφερει περισσοτερα στη μουσικη?Ειναι τελειως παιδιαστικη ερωτηση(και λογω του οτι ειναι δυο διαφορετικα ειδη μουσικης),απλα ενας φιλος μου επιμενει οτι οι Beatles ειναι καλυτεροι επειδη θα τους ανακηρυξουν κλασσικους(οπως ο Μπάχ,Μότσαρτ κτλ.)επειδη ψηφιστηκαν το συγκροτημα του αιωνα και άλλα τετοια διάφορα.Προσωπικα πιστευω οτι δεν υπηρξε,υπαρχει η και θα υπαρξει συγκροτημα με την δημιουργικοτητα, την εμπνευση, την πρωτοτυπια, την μουσικη παιδεια και τη συγγραφικοτητα των στιχων των Pink Floyd.Ειναι ισως οτι πιο πολιτιστικο εχει βγαλει αυτος ο πλανητης τον τελευταιο αιωνα.Θα ενδιαφερομουνα να ακουσω και τις δυο πλευρες με επιχειρηματα, γιατι μ εχει ζαλισει!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 25-07-2005 13:50 ]
    antonLOrd
    25.07.2005, 15:17
    Διαφωνώ μαζί σου... Για μένα το πιο δημιουργικό, με την μεγαλύτερη έμπνευση, πρωτοτυπία, και μουσική παιδεία των μουσικών του, ήταν το κλασσικό σχήμα του γκρουπ των Deep Purple.... Όσο για τους στίχους ξεχωρίζω και με διαφορά τους Doors.....
    Για να επανέλθουμε όμως στο θέμα,τα "σκαθάρια" ήταν οι πρώτοι(η μάλλον από τους πρώτους), που έπεξαν ροκ.. Επίσης είχαν στην σύνθεσή τους μια μεγάλη προσωπικότητα τον Lenon... Από την άλλη οι Pink Floyd αποτέλεσαν (μαζί με Σαμπαθ, Ζέπελιν , Purple..) την γέφυρα του Χαρντ Ροκ... και φυσικά είχαν και αυτοί στη σύνθεσή τους έναν μεγάλο μουσικό τον Gilmore...
    Αν κρίνουμε πάντως τα δύο αυτά γκρουπ, με βάση την προσφορά τους, εγώ προσωπικά κρίνω ότι η ροκ μπάντα που αποτέλεσε το μεγαλύτερο πολιτιστικό στοιχείο στην ροκ μουσική, είναι οι.... DEEP PURPLE......!!!!
    anezina
    25.07.2005, 15:48
    κοιτάξτε εγώ έτυχε να μεγαλώσω με τους floyd έτσι η γνώμη μου σεν είναι ιδιαίτερα αντικειμενική. Θεωρώ οτι για αυτό που έκανε το κάθε συγκρότημα θα μείνει στην ιστορία. Οι Βeatles είχαν στίχο απλό και κατανοητό που χτύπαγε διάνα τις ευαίσθητες χορδές του ακροατή το ίδιο και η μελωδία δεν χρησιμοποιούν παραπάνω από 3 αντε 4 ακόρντα για να κάνουν ένα τραγούδι που θα μείνει στην ιστορία. Οι floyd όμως ρε παιδιά είναι άλλη ιστορία...Οι floyd έκαναν μουσική.Δεν στόχευαν στο συναίσθημα που θα προκαλέσει ο στίχος αλλά στην αίσθηση που θα σου αφήσει το άκουσμα...Δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι χρησιμοποίησαν πολλών ειδών μουσικά όργανα αλλά και εφέ όπου στην δεκαετία του 70 ήταν πολύ δύσκολο να δημιουργηθούν. Στα album τους μπορείς να ακούσεις ατμοσφαιρικές σχεδόν εξώκοσμες μελωδίες. Οι floyd πειραματίστηκαν με τον ήχο και τα κατάφεραν...Τελειώνοντας να σημειώσουμε οτι το the dark side of the moon έμεινε 12 χρόνια στα charts πράγμα που νομιζω οτι τους καθιερώνει ως κλασικούς...
    fantasma
    25.07.2005, 16:47
    συμφωνω με την anezina με καλυψε απολυτως....!!
    Orfeus
    25.07.2005, 18:05
    Βασίζοντας μία απάντηση στο γούστο, είναι δύσκολο να είναι κάποιος αντικειμενικός σ' αυτό το ερώτημα.

    Εγώ δηλώνω Μπητλικός, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι αν πω πως οι Beatles είναι καλύτεροι, κάποιο κομμάτι του εαυτού μου θα στεναχωρεθεί.

    Έχω διαμορφώσει εδώ και αρκετά χρόνια την άποψη ότι αυτά τα "Ιστορικά Συγκροτήματα", έχουν ξεφύγει από το σκεπτικό "μου αρέσουν καλύτερα οι τάδε, από τους τάδε".

    Για μένα, μπάντες όπως οι Beatles, Rolling Stones, Kinks, Animals, Led Zeppelin, Jethro Tull, Pink Floyd, Byrds, Grateful Dead και ασφαλώς θα ξεχνάω .....μερικά, αλλά και άτομα όπως ο Dylan ή ο Bowi, είναι πλέον ....Σύμβολα στην ιστορία της Rock μουσικής και ανεξάρτητα από το ποιοι σου αρέσουν ή όχι, δεν μπορείς να τους αρνηθείς, γιατί έχουν βάλει θεμέλια σ' αυτό που ακούμε σήμερα. Έχουν προσφορά και την έχουν, το καθένα στον τομέα του.

    -Οι Kinks ας πούμε, έπειζαν Punk πολλά χρόνια πριν ανακαλυφθεί .....ο όρος.
    -Οι Animals έσπρωξαν τον Dylan προς τον εξηλεκτρισμό.
    -Ο Dylan έσπρωξε τους Beatles στον πολιτικοποιημένο στίχο.
    -Οι Tull έφεραν κλασσικά μουσικά στοιχεία μπερδεμένα με Rock, Jazz, Folk και Blues.
    -Οι Byrds έδωσαν βάση στα κιθαρίσματα και σ' αυτά ακριβώς πατάνε σήμερα οι R.E.M.
    -Οι Stones με τα "βρώμικα" κουρδίσματα του Keith, επαναπροσδιόρισαν την διδασκαλία της κιθάρας.

    Οι Floyd ναι!!! Έδωσαν ατμόσφαιρα και την έδωσαν με τα εφφέ τους (Waters) γιατί ήθελαν να μας μεταφέρουν όσο καλύτερα μπορούσαν στο περιβάλλον των τραγουδιών τους.

    Δεν θέλω να πω ότι οι Beatles υπερτερούν.
    Όμως...
    Όσο σπουδαίος τραγουδοποιός και να είναι ο Waters, δεν έχει τη μελωδικότητα του McCartney. Δεν την έχει..... τι να κάνουμε;

    Παρ' όλα αυτά, εάν οι Beatles υπερτερούν έναντι όλων αυτών σε κάτι, εάν δηλαδή θεωρούνται πρωτοπόροι, είναι γιατί είναι αυτοί που επέβαλαν το νόημα του γκρουπ.


    Dj_kerveros
    25.07.2005, 18:47
    Quote:

    Το μέλος anezina στις 25-07-2005 στις 15:48 έγραψε:

    κοιτάξτε εγώ έτυχε να μεγαλώσω με τους floyd έτσι η γνώμη μου σεν είναι ιδιαίτερα αντικειμενική. Θεωρώ οτι για αυτό που έκανε το κάθε συγκρότημα θα μείνει στην ιστορία. Οι Βeatles είχαν στίχο απλό και κατανοητό που χτύπαγε διάνα τις ευαίσθητες χορδές του ακροατή το ίδιο και η μελωδία δεν χρησιμοποιούν παραπάνω από 3 αντε 4 ακόρντα για να κάνουν ένα τραγούδι που θα μείνει στην ιστορία. Οι floyd όμως ρε παιδιά είναι άλλη ιστορία...Οι floyd έκαναν μουσική.Δεν στόχευαν στο συναίσθημα που θα προκαλέσει ο στίχος αλλά στην αίσθηση που θα σου αφήσει το άκουσμα...Δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι χρησιμοποίησαν πολλών ειδών μουσικά όργανα αλλά και εφέ όπου στην δεκαετία του 70 ήταν πολύ δύσκολο να δημιουργηθούν. Στα album τους μπορείς να ακούσεις ατμοσφαιρικές σχεδόν εξώκοσμες μελωδίες. Οι floyd πειραματίστηκαν με τον ήχο και τα κατάφεραν...Τελειώνοντας να σημειώσουμε οτι το the dark side of the moon έμεινε 12 χρόνια στα charts πράγμα που νομιζω οτι τους καθιερώνει ως κλασικούς...




    Πληρης ταυτιση αποψεων με την anezina
    rivera
    25.07.2005, 19:40
    Συμφωνω με την anezina αλλα ασπαζομαι οτι οι Beatles ηταν πρωτοποροι
    σε εναν κοσμο πιο ξενο προς το ροκ.
    dimko
    25.07.2005, 21:14
    Quote:

    Το μέλος DrLove στις 25-07-2005 στις 13:07 έγραψε:

    Ποιό από τα δύο αυτά συγκροτήματα πιστεύετε οτι εχει προσφερει περισσοτερα στη μουσικη?Ειναι τελειως παιδιαστικη ερωτηση(και λογω του οτι ειναι δυο διαφορετικα ειδη μουσικης),απλα ενας φιλος μου επιμενει οτι οι Beatles ειναι καλυτεροι επειδη θα τους ανακηρυξουν κλασσικους(οπως ο Μπάχ,Μότσαρτ κτλ.)επειδη ψηφιστηκαν το συγκροτημα του αιωνα και άλλα τετοια διάφορα.Προσωπικα πιστευω οτι δεν υπηρξε,υπαρχει η και θα υπαρξει συγκροτημα με την δημιουργικοτητα, την εμπνευση, την πρωτοτυπια, την μουσικη παιδεια και τη συγγραφικοτητα των στιχων των Pink Floyd.Ειναι ισως οτι πιο πολιτιστικο εχει βγαλει αυτος ο πλανητης τον τελευταιο αιωνα.Θα ενδιαφερομουνα να ακουσω και τις δυο πλευρες με επιχειρηματα, γιατι μ εχει ζαλισει!
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 25-07-2005 13:50 ]








    Κατηγορηματικά, κάθετα και απόλυτα, οι Beatles. Δεν τίθεται καν θέμα.

    Ο φίλος σου έχει δίκιο. Μάλλον δεν έχεις ακούσει όσο θά πρεπε Beatles.

    Ήταν καλύτεροι όχι μόνο από τους Pink Floyd, αλλά και από οποιοδήποτε άλλο συγκρότημα. Συμπεριλαμβανομένων και των Rolling Stones, οι οποίοι είναι οι μόνοι με τους οποίους μπορείς να τολμήσεις να τους συγκρίνεις.




    Floyd
    26.07.2005, 18:35
    Οι Beatles είναι σαφέστατα καλύτεροι από τους floyd αλλά εγώ προτιμώ τους floyd επειδή μου αρεσει περισσότερο η μουσική τους και οι στιχοι τους
    faltsoo
    26.07.2005, 19:19
    BEATLES και ξερο ψωμι
    Pink Floyd και κρυα μπυρα

    σκεφτητε το λιγο
    χωρις τους BEATLES η μουσικη θα ειχε εξελιχθει αλλιως





    Orfeus
    26.07.2005, 19:33
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 26-07-2005 στις 19:19 έγραψε:

    ...χωρις τους BEATLES η μουσικη θα ειχε εξελιχθει αλλιως







    Έεεεετσι!!!!!!


    GL
    26.07.2005, 21:53
    Συγχωρεστε με ρε παιδια αλλα εγω θα ειμαι εντελως υποκειμενικος και θα ψηφισω floyd.....
    Xωρις αυτο να σημαινει οτι δεν αναγνωριζω τους Beatles σαν τους κορυφαιους του ειδους τους!

    Δεν αναλισκομαι στο γιατι αυτοι και οχι οι αλλοι.
    Απλα τα γουστα μου προσεγγιζουν απολυτα τους Floyd...

    Aν ηταν το ερωτημα Floyd vs Purple τοτε θα ειχα το προβλημα το σοβαρο!

    Μπορει καπου αυτη μου η αποψη να εχει να κανει με το οτι τους "γνωρισα τους Beatles" καπως μεγαλος....αλλα και παλι δεν αλλαζει κατι...
    Αποψεις ειναι αυτες!

    Hastaroth
    27.07.2005, 00:08
    Εγώ θά συμφωνήσω μέ τον Γεώργιο τον Ορφέα.Δέν μπορείς νά συγκρίνης ονόματα που,το καθένα μέ τον δικό του τρόπο,συνέβαλε στη διαμόρφωση τής μουσικής που ακούμε σήμερα.Η καλλιτεχνική αξία όλων αυτών είναι εξ ίσου μεγάλη.Η μουσική τους προσωπικότητα είναι τόσο ευδιάκριτη που μπορείς νά ακούσης ένα τραγούδι καί νά καταλάβης από ποιόν εξ αυτών είναι.

    Οθεν εγώ δέν δηλώνω τίποτε αλλά τά δηλώνω...όλα


    Elf_guardian
    27.07.2005, 12:38
    Προσωπικα μου αρεσουν οι Pink Floyd αλλα δεν μπορω να πω πως ενα απο τα δυο ειχε μεγαλυτερη προσφορα στο χωρο της μουσικης διοτι για μενα καθε συγκροτημα εχει το δικο του χαρακτηριστικο και αφηνει ενα διαφορετικο στιγμα στην ιστορια...
    frufru
    27.07.2005, 13:26
    Mαλλον η συγκριση δεν ειναι και πολυ πετυχημενη....
    Μιλαμε για εντελως διαφορετικα ειδη μουσικης-υπαρχει rock και rock- και προσωπικη μου αποψη ειναι πως και σαν ειδος αλλα και σαν μουσικοι οι Floyd ειναι πολυ ανωτεροι.

    Ilianashiamishi
    27.07.2005, 14:43
    Ούτε και εγώ είμαι σε θέση να συγκρίνω Beatles και Pink Floyd... Από όσα έχω μάθει για τα δύο αυτά συγκροτήματα πιστεύω ότι οι Beatles ήταν καθαρά πρωτοπόροι σε αυτό που έκαναν. Και από την άλλη πάλι οι Floyd επηρεασμένοι από τα μουσικά δρώμενα της εποχής πέρασαν ένα δικό τους προσωπικό στυλ. Όμως από τη στιγμή που το είδος της μουσικής τους διαφέρει δεν μπορώ να πω ποιος είχε τη μεγαλύτερη προσφορά αφού και ο καθένας ξεχώριστα πρόσφερε κάτι μοναδικό αλλά αν κάποιος από τους δύο δεν υπήρχε τότε γενικά η rock μουσική θα ήταν ανολοκλήρωτη.
    12plus
    27.07.2005, 14:57
    Εγώ θα ψηφίσω Bealtes αν και,-- λέγω αν και--, δεν έχω ακούσει παρά το Wall των Floyd καθώς κι ένα άλλο που δεν ξέρω το όνομα του (τα οποία είναι αναντίρρητα αριστουργήματα). Και αυτό γιατί οι άνθρωποι αυτοί -Beatles-, η μουσική τους περισσότερο καθώς και όλη τους η δράση σε οδηγούν να τους χαρακτηρίσεις τους μουσικούς θεούς του αιώνα. Τα τραγούδια τους έσπασαν και σπάνε κόκκαλα, μουσικές φόρμες, ταμεία και καρδιές και γενικώς έγραψαν τεράστια ιστορία, μάλλον τη μεγαλύτερη ροκ ιστορία που έχει γραφτεί ποτέ.
    Beatles (αν και δεν τους γνώρισα ποτέ όσο ζούσαν -είμαι 17)

    I am he as you are he as you are me and we are all together ...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: 12plus on 27-07-2005 14:58 ]
    billy_cobham_2005
    27.07.2005, 16:54
    Σίγουρα η σύγκριση των 2 αυτών κολοσσών του παγκόσμιου μουσικού στερεώματος αποτελεί πρόκληση, παρόλο που ελάχιστα κοινά σημεία υπάρχουν στη μουσική τους. Σίγουρα οι Beatles ήταν προτοπόροι για την εποχή τους, διότι με πολύ απλή μουσική και στοίχο επίσης απλό, κατανοητό, αλλά με νόημα, εμφύσησαν ένα πνεύνα ανεμελιάς και μια τάση απελευθέρωσης στην καταπιεσμένη κοινωνία της εποχής μέσα στη δεκαετία του '60. Η τρομερή επαφή και αμεσότητα που είχαν με τον κόσμο, τους έφερε άμεσα στην κορυφή, με εκατοντάδες sold out συναυλίες ανα τον κόσμο και τις γυναίκες fans, να παραληρούν σε κάθε τους δημόσια εμφάνηση.
    Οι Pink Floyd από την άλλη, αποτέλεσαν ειδικά στην αρχή της καριέρας τους ένα ποιό μυσταγωγικό σύνολο. Ψυχεδελικές συνθέσεις, δυσνόητα κομμάτια, ένα κλίμα σκοτεινό με έντονα στοιχεία από την σχιζοφρενική προσωπικότητα του Syd Barett. Η περίοδος που ακολούθησε μετά την απομάκρυνση του Barett, ήταν πραγματικά μια "αποκάλυψη" για την ιστορία της μουσικής. Προοδευτικός ήχος, αέρινες συνθέσεις, πολύ "σοφιστικέ" και συνάμα τεχνικό παίξιμο, με στίχους που περιστρέφονται γύρω από τις ανθρώπινες σχέσεις, τον κοινωνικό αποκλεισμό, τις ταξικές διαφορές, τα ναρκωτικά. Όλα αυτά σε συνδιασμό με κάποιους πειραματικούς ήχους, δυναμικά εφέ, σκηνική παρουσία με τεράστια Panels και τετραφωνικό ήχο και την προσωπικότητα των προικισμενων μουσικών, είχαν ώς αποτέλεσμα τις πιο άρτια δομημένες συναυλίες, που έσπασαν τα ταμεία.
    Προσωπικά, οι Pink Floyd είναι το συγκρότημα με το οποίο γαλουχήθηκα. Πολλές από τις ιδέες τους, είναι πηγή έμπνευσης και τροπος ζωής για μένα. Δεν υποτιμώ σε καμία περίπτωση τους Beatles, όμως οι Pink Floyd μέσα μου βρίσκονται ένα κλικ παραπάνω.
    Apostolidis
    27.07.2005, 21:39
    Μήλα + Αχλάδια = ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ
    Νομίζω το είχαμε μάθει στο Δημοτικό αυτό.
    Και όπως έχει πει και ένας μεγάλος Έλλην ποιητής:
    Άλλο νταλα και άλλο της Παρασκευής το γάλα!
    The_Heretic
    29.07.2005, 19:13
    Ρε παιδιά τι διλλήματα ειναι αυτά:Floyd Vs Beatles,Free vs Bad Company...ξέρω γω ρε γαμώτο?διαφορετική εποχή,διαφορετικό είδος,διαφορετική(αλλά τεράστια και οι δύο μπαντες) προσφορά στη ροκ και ταυτοχρόνως και τα δύο αξίζουν όσο κανένα άλλο γκρουπ να προσρχτούν απο τους ακροατές...με λίγα λόγια,είναι απαταίτητες αυτές οι "κοντρες";

    Να μου συγκρίνεις Lynyrd Skynyrd vs Allman Brothers,ok...Black Sabbath vs Blue Cheer,ok...Marc Bolan's T-Rex vs Slade,ok...τέτοια πράγματα,να αποκτά ενδιαφέρον η μάχη...ΣουλεΪμάνογλου vs Κακιασβίλι???κορυφαίοι αθλητές,άλλα κατηγορία βάρους....