ελληνική μουσική
    707 online   ·  210.832 μέλη
    Aris_Arkadia
    08.08.2005, 02:00
    ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ...ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ Ο ΜΠΑΧ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ? ΚΑΤΙ ΑΝΤΟΙΣΤΟΙΧΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ FLOYD H BEATLES. ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΜΕΣΩΣ ΩΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ (ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΩΝ BEATLES ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΩΡΑΙΕΣ ΛΙΤΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ, ΠΟΥ ΞΕΣΗΚΩΝΑΝΕ ΤΑ ΠΛΗΘΗ Κ.Λ.Π. Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ FLOYD ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ...ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΕΣ ΦΟΡΜΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΙ FLOYD ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ. ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ, Η ΠΙΟ ΕΙΔΟΣ ΞΕΣΙΚΩΣΕ ΠΟΟ ΠΟΛΥ....ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ...ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ FLOYD ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ ΟΣΟ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΝΑΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΟΙ FLOYD ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.
    gstoios
    08.08.2005, 02:38
    η γνώμη είναι ότι τέτοιου είδους συγκρήσεις είναι άδικες και για τα2 συγκροτήματα.Ωστόσο η απάντησή μου είναι floyd!!!


    (η συγκρηση ουσιαστικα ειναι μεταξυ Lennon & Floyd. Εχω αδικο?)



    The_Heretic
    08.08.2005, 03:27
    φίλε-επέτρεψε μου να διαφωνίσω...θεωρώ ότι η συνεισφορά τόσο του Ringo,του Paul όσο και,κυριώς,του Harrison-(ειδικά αυτός...),είναι αν όχι ανώτερη,ισάξια με του Lennon...Απλά ο Lennon,ακούστηκε περισσότερο καθώς ήταν αυτός που αποστασιοποιήθηκε απο την μπάντα,κυρίως ιδεολογικά,αλλά και επειδή έκανε μεγαλύτερη σόλο καριέρα+το γεγονός του θανάτου...ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ-Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ...όπως και στους Floyd:όλοι μιλάνε για τον Gilmour...την ποιότητα που προσεφερε ο Waters,όσο ήταν μαζί τους,δεν την έδωσε κανένας άλλος στην μπάντα...πιο έγκεφαλικός,όπως και ο Harrison...Γενίκα θεωρώ οτι οι μπάντες γινανε μεγαλες γιατι ειχαν ΟΛΑ αυτα τα μέλη,και λειτουργησαν όλοι μαζι,και όχι μεμονομένς...Δεν λέμε ουτε Lennon & His Beatles,ουτε Gilmour & His Pink Floyd...

    και εξακολουθώ να λέω-ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΑΝΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΤΥΛ,ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ!
    The_Heretic
    08.08.2005, 03:52
    Να κάνω και την μεγάλη τσατσία;ΈΧΩ ΔΕΙ ΤΟΥΣ FLOYD LIVE(άναφέρομαι στους συνομιλητές που είναι κάτω των 28-30...)
    W4TT4N4B3
    08.08.2005, 05:37
    Μπορει στους Beatles η στους Floyd καποια μελη να ειχαν μεγαλυτερη συνεισφορα αλλα ειναι το συνολο και η συνεργασια που κανει τη διαφορα. κανενας Gilmour η Lennon δε θα μπορουσε μονος του να κανει μεγαλυτερη "καριερα" απο οτι οι Beatles η οι Floyd.
    η ισχυς εν τη ενωσει η καλυτερα 2 μυαλα σκεφτονται παντοτε καλυτερα απο 1 και ουτω καθεξης.
    beatlus
    08.08.2005, 16:09
    Παιδιά κι εγώ πιστεύω ότι το ζήτημα της σύγκρισης των δύο συγκροτημάτων δεν έχει ουσιαστική βάση... Από την πλευρά τους οι Beatles και οι Pink Floyd έχουν προσφορά στη μουσική στο επίπεδο του ανεκτίμητου... Πως να αγνοήσει κανείς πως τα "Σκαθάρια" απενεχοποίησαν πολλά από τα μέχρι την εποχή τους στερεότυπα, ότι έδωσαν "λόγο" στη σύγχρονη μουσική και από την άλλη ότι οι Floyd έκαναν επιστήμη τον πειραματισμό και οδήγησαν σε νέους μουσικούς δρόμους. Τώρα σε ό,τι αφορά την άποψη του φίλου Αρη από την Αρκαδία, να σημειώσω κάτι και ας θεωρείται περίπου κι ως υπερβολή και περιττό επί της ουσίας... Οι Beatles έγραφαν -ναι- cult pop μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '60, οπότε και η έξαρση της Beatlamania, όμως φίλε Αρη μετά το Rubber Soul και ειδικά μετά το Sgt Pepper's η μουσική τους μόνο ...ευχάριστη ποπ δεν μπορεί να χαρακτηριστεί! Γεμάτη με καινούργια μουσικά μονοπάτια, ήχοι και μελωδίες πρωτόγνωρες για τη δυτική μουσική και ηχογραφήσεις με τρόπο που κανείς δεν είχε αποτολμήσει... Οι Floyd -ναι- μπορεί -βάσιμα- να θεωρηθούν ανώτεροι μουσικά, όμως φίλε μου, βρηκαν το τοπίο προετοιμασμένο... Γι' αυτή λοιπόν τη σχετικότητα των παραγόντων που οδηγούν στη δημιουργία πιστεύω ότι μία τέτοιου είδους σύγκριση είναι άστοχη...
    The_Heretic
    08.08.2005, 19:10
    Θα συμφωνίσω φίλε-απο ένα σημείο και μετα ΗΤΑΝ PROGRESSIVE!σκοτεινα,μελαγχολικα κομματια με παραξενες δομες,και το ενα τραγουδι διαφορετικου υφους απ'το άλλο...
    beatlus
    08.08.2005, 20:12
    Within You Without You-A day in the life- She Came In Through The Bathroom Window-Yer Blues-Happiness Is A Warm Gun-Dear Prudence-Helter Skelter-Cry Baby Cry κ.λπ., κ.λπ......
    Aris_Arkadia
    09.08.2005, 02:37
    φιλε μου beatlus μιας και αναφερθηκες σε οσα ειπα να σου απαντησω.Σιγουρα οι floyd βρηκαν το εδαφος πιο προετοιμασμενο,ομως δεν εξεταζουμε αυτο.εξεταζουμε ποια ειναι πιο μεγαλη μπαντα, και οπως και εσυ λες, οι floyd - βασιμα - θεωρουνται ανωτεροι μουσικα...σε αυτο δεν πιστευω οτι μπορει να διαφωνησει καποιος που ξερει θεωρια της μουσικης. τωρα το τι αρεσει στον κοσμο και για ποιους αλλους λογους θεωρει καλυτερους τους beatles, οπως ξαναειπα ειναι υποκειμενικο και δεν εχει νοημα μια αναλυση στο θεμα.εγω δεν λεω οτι γενικα οι floyd ειναι καλυτεροι απο τους beatles...απλα λεω οτι σαν συνθετες και σαν μουσικοι οι floyd ειναι ανωτεροι...ειναι πως να σου πω...σαν να συγκρινεις τον μπαχ με τον μοτσαρτ....μουσικολογικα πιο αξιολογος ειναι ο μπαχ...απο οποιονδηποτε αλλο μουσικο στην υφιλιο μεχρι σημερα...τωρα το αν μας αρεσει η οχι ειναι μια αλλη ιστορια...που τουλαχιστον δεν το εξεταζω εγω.
    EDdie_Pap
    30.08.2005, 17:46
    Μπορει να μην συμπαθω ιδιαιτερα τους φλοιντ παολαυτα χωρις να με επιρεασει αυτο θεωρω οτι οι Beatles εχουν προσφερει περισσοτερα στο χωρο....Ειναι θρυλοι οπως και να το κανουμε!
    mpatzinick
    30.08.2005, 21:28
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 25-07-2005 στις 15:17 έγραψε:

    Διαφωνώ μαζί σου... Για μένα το πιο δημιουργικό, με την μεγαλύτερη έμπνευση, πρωτοτυπία, και μουσική παιδεία των μουσικών του, ήταν το κλασσικό σχήμα του γκρουπ των Deep Purple.... Όσο για τους στίχους ξεχωρίζω και με διαφορά τους Doors.....
    Για να επανέλθουμε όμως στο θέμα,τα "σκαθάρια" ήταν οι πρώτοι(η μάλλον από τους πρώτους), που έπεξαν ροκ.. Επίσης είχαν στην σύνθεσή τους μια μεγάλη προσωπικότητα τον Lenon... Από την άλλη οι Pink Floyd αποτέλεσαν (μαζί με Σαμπαθ, Ζέπελιν , Purple..) την γέφυρα του Χαρντ Ροκ... και φυσικά είχαν και αυτοί στη σύνθεσή τους έναν μεγάλο μουσικό τον Gilmore...
    Αν κρίνουμε πάντως τα δύο αυτά γκρουπ, με βάση την προσφορά τους, εγώ προσωπικά κρίνω ότι η ροκ μπάντα που αποτέλεσε το μεγαλύτερο πολιτιστικό στοιχείο στην ροκ μουσική, είναι οι.... DEEP PURPLE......!!!!








    φίλε antonLOrd συμφωνώ απολύτως μαζί σου!!!
    W4TT4N4B3
    30.08.2005, 23:35
    βασικα ο τιτλος Floyd vs Beatles ειναι λιγο αστοχος γιατι το vs συνηθως αναφερεται σε αγωνες οταν ειναι αντιμετωποι 2 αντιπαλοι. και εδω δεν εχουμε 2 αντιπαλους.

    και το τι εχουν προσφερει πως θα μετρηθει;
    με βαση το ποσους μεταγενεστερους καλλιτεχνες ενεπνευσαν?
    με βαση το ποσους ωθησαν να ασχοληθουν με τη μουσικη;

    ειναι αναγκη να μετραμε και να ναδεικνυουμε πρωτους και νικητες;


    12plus
    31.08.2005, 00:42
    Quote:

    Το μέλος 12plus στις 27-07-2005 στις 14:57 έγραψε:

    Εγώ θα ψηφίσω Bealtes αν και,-- λέγω αν και--, δεν έχω ακούσει παρά το Wall των Floyd καθώς κι ένα άλλο που δεν ξέρω το όνομα του (τα οποία είναι αναντίρρητα αριστουργήματα). Και αυτό γιατί οι άνθρωποι αυτοί -Beatles-, η μουσική τους περισσότερο καθώς και όλη τους η δράση σε οδηγούν να τους χαρακτηρίσεις τους μουσικούς θεούς του αιώνα. Τα τραγούδια τους έσπασαν και σπάνε κόκκαλα, μουσικές φόρμες, ταμεία και καρδιές και γενικώς έγραψαν τεράστια ιστορία, μάλλον τη μεγαλύτερη ροκ ιστορία που έχει γραφτεί ποτέ.
    Beatles (αν και δεν τους γνώρισα ποτέ όσο ζούσαν -είμαι 17)

    I am he as you are he as you are me and we are all together ...
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: 12plus on 27-07-2005 14:58 ]





    Τώρα λοιπόν που άκουσα και τους Floyd δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον W4TT4N4B3!
    W4TT4N4B3
    31.08.2005, 02:07
    Quote:


    Τώρα λοιπόν που άκουσα και τους Floyd δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον W4TT4N4B3!

    [/I]



    Με ποιον Wattanabe συμφωνεις, τον πρωιμο ή τον υστερο?
    12plus
    02.09.2005, 11:21
    Και με τους δύο...
    Η μουσική είναι μουσική και οι μεγάλοι μουσικοί μεγάλοι μουσικοί!
    nightwalker
    02.09.2005, 11:32
    Οσο καλοι και αν ειναι οι Pink Floyd εδω θα τους αδικησω γιατι τους συγκρινατε με τους Beatles. Beatles και μονο Beatles
    Sapios
    03.09.2005, 00:26
    Καλοι οι Pink Floyd, οι αλλοι θελουνε aeroxol
    12plus
    03.09.2005, 00:32
    Quote:

    Το μέλος Sapios στις 03-09-2005 στις 00:26 έγραψε:

    Καλοι οι Pink Floyd, οι αλλοι θελουνε aeroxol






    Ε?
    Sapios
    03.09.2005, 00:36
    Τα σκαθάρια θελουν TEZA
    12plus
    03.09.2005, 00:52
    Α!