ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.833 μέλη

    Σχέση Σατανισμού με ξένο ROCK-METAL

    nightwalker
    01.09.2005, 10:34
    Quote:

    Το μέλος Elf_guardian στις 27-07-2005 στις 12:22 έγραψε:

    Παιδια και εγω εχω διαβασει ενα βιβλιο ενος θρησκευτικου ανθρωπου με τιτλο: o σατανισμος στη μουσικη ροκ. Και η θρησκευτικος στο κεφαλαιο σατανισμος μας ειπε για την μουσικη ροκ. Και δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ελεγε το βιβλιο και η καθηγητρια... Mεχρι και οι ΑΒΒΑ ειναι σατανιστες διοτι σε ενα εξωφυλλο ειχαν γραψει το πρωτο Β αναποδα και αυτο σημαινε κατι με σκοταδι... Αλλα δεν πρεπει να ασχολουμαστε με τετοιους ανθρωπους διοτι πιστευουν μεχρι και ταινιες οπως τον harry potter, lord of the rings ειναι εργα του σατανα.



    Το εχω διαβασει και εγω αυτο το βιβλιο!ειναι το λιγοτερο αστειο!Προσπαθει να παρουσιασει αυτο που θελει με-το λιγοτερο-αστεια επιχειρηματα!!

    P.S:συγνωμη αλλα αν λενε τους Iron Maiden σατανιστες,δεν μπορω να φανταστω τι θα λενε για διαφορα συγκροτηματα οπως π.χ Carpathian forest,Zyklon,Deicide,Burzum κ.τ.λ
    JaNick
    01.09.2005, 11:25

    Το εχω διαβασει και εγω αυτο το βιβλιο!ειναι το λιγοτερο αστειο!Προσπαθει να παρουσιασει αυτο που θελει με-το λιγοτερο-αστεια επιχειρηματα!!

    P.S:συγνωμη αλλα αν λενε τους Iron Maiden σατανιστες,δεν μπορω να φανταστω τι θα λενε για διαφορα συγκροτηματα οπως π.χ Carpathian forest,Zyklon,Deicide,Burzum κ.τ.λ

    [/I]



    Τίποτα δεν λένε....!! Γιατί απλα δεν τους ξέρουν... Οι Iron Maiden μια και είναι γωστοί και τραβανε τοσο κόσμο είναι φυσικό να δέχονται αυτές τις κατηγορίες.....



    yiannisyiannis
    01.09.2005, 11:44
    Τελικά, υπάρχουν δυο ειδών φανατικοί.

    Εκείνοι που ακούν με φανατισμό Heavy Metal και κλείνουν τα μάτια σε οποιαδήποτε αρνητική κριτική. Για εκείνους δεν υπάρχει τίποτε μεμπτό. Ότι είναι Heavy Metal, είναι καλό κι άγιο. Θεωρούν αθώα ακόμη και τραγούδια όπως αυτά των Deicide, με στίχους που λένε ξεκάθαρα Kill the Christians. Ίσως να είναι και δικαιολογημένοι, αν λάβει κανείς υπόψη του τις ηλικίες των περισσοτέρων απ’ αυτούς.

    Από την αντίπερα όχθη, υπάρχουν οι φονταμενταλιστές Χριστιανοί, που δαιμονοποιούν τα πάντα. Όχι μόνο τη ροκ και Heavy Metal μουσική. Όσοι παρακολουθείτε τη διεθνή ειδησεογραφία, θα μάθατε περί της παρέμβασης Μπους, σχετικά με τη διδασκαλία της θεωρίας του Δαρβίνου στα Αμερικάνικα σχολεία.

    Πολλοί λίγοι όμως –και θεωρώ τον εαυτό μου έναν απ’ αυτούς- έκατσαν να ερευνήσουν τι πραγματικά συμβαίνει, έτσι ώστε να έχουν τεκμηριωμένη γνώμη κι άποψη. Πόσοι άλλαξαν την πολικότητα του πικάπ ή του κασετόφωνού τους για να παίξουν αυτά τα τραγούδια ανάποδα; Να διαπιστώσουν οι ίδιοι, να ακούσουν με τα αυτιά τους, αν υπάρχουν όντως αυτά τα ανάποδα μηνύματα και τι λένε. Υπάρχουν τελικά, ή μήπως όλα αυτά που λέγονται είναι βλακείες;

    Δεν επεκτείνομαι άλλο, διότι το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές και σε άλλα threads. Θέλω απλά να τονίσω ότι, όσοι εκφράζονται defacto και με απόλυτο τρόπο, περί ύπαρξης σατανισμού ή όχι και ειδικά χωρίς να έχουν πραγματικά ερευνήσει το θέμα, βαράνε τουφεκιές στο γάμο του Καραγκιόζη.
    iris-the-black
    01.09.2005, 13:20
    Quote:

    Το μέλος Anthos στις 26-07-2005 στις 13:19 έγραψε:
    [I]
    Δεν το χρησιμοποιούν οι εταιρείες μόνο...και κάποιοι άλλοι για να πουλάνε βιβλία και περιοδικά. Μια φορά στο κολλέγιο κάποιος με πλησίασε και με ρώτησε γιατί ακούω σατανιστικά γκρουπς διότι φορούσα μαύρη φανέλλα των AC/DC...και ότι διάβασε σε ένα βιβλίο ότι ACDC σημαίνει "After Christ Devil Comes"...¨οτι πιο ηλίθιο φυσικά διότι σημαίνει "Accrued current direct current" και είναι ονομασία του ρεύματος...e vevaia diarkes kai enalassomeno reuma shmainei...