ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Συναισθημα και Επιστημη

    GL
    26.07.2005, 13:05
    Αγαπητα φιλαρακια Χαιρεται!!

    Με αφορμη δυο topics εδω στο φορουμ μας και συγκεκριμενα το "Πιστευετε στα ζωδια"και το "Δεκα Εντολες",εχω να παραθεσω στην κριση σας ενα ρητορικο ερωτημα που μου γεννηθηκε διαβαζοντας ολο αυτον τον καιρο τα δυο αυτα topics...

    Λοιπον,Πιστευετε οτι το συναισθημα μπορει να εξηγηθει με επιστημονικους ορους??Αν "ΝΑΙ" ποια επιστημη ειναι αυτη η οποια μπορει να χαρακτηρισει τι ειναι συναισθημα??Και αν "ΟΧΙ",τι πιστευετε για το συναισθημα??

    Οπου συναισθημα θετω προς συζητηση ολων των ειδων τα συναισθηματα μαζι και το θρησκευτικο... και οπου επιστημη θετω ολες τις γνωστες τεκμηριωμενες επιστημες βαση της λογικης αποδειξης και οχι βεβαιως βαση της θεωριας....

    Περιμενω με ενδιαφερον τις αποψεις σας φιλοι μου....
    falimento
    26.07.2005, 13:57
    Γιώργαρε!

    Μια μικρή παρατήρηση μονάχα.
    Ρητορικό είναι το ερώτημα που δεν επιδέχεται απάντηση. Ήταν η γνωστή τεχνική των αρχαίων ρητόρων, με σκοπό να θέσουν ένα ερώτημα προς προβληματισμό χωρίς να περιμένουν απ'το κοινό τη λύση του.

    Επίσης συναντάται και στη ποίηση με τη μορφή του σχήματος της ανθυποφοράς με αντίθετη την υποφορά...

    Η απάντηση στο όμορφο ερώτημα σου θέλει χρόνο και όταν έχω θα απαντήσω...



    MariannaP
    26.07.2005, 18:45
    Δεδομένου ότι δεν υπάρχει απόλυτα ευθύγραμμο τμήμα πουθενά στη φύση, όπως και ότι ο οποιοσδήποτε επιστημονικός κανόνας ποτέ δεν ισχύει απόλυτα...

    ...ας παρομοιάσουμε τον όρο Επιστήμη με ένα ευθύγραμμο τμήμα.

    Δεδομένου ότι το συναίσθημα είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης και η φύση είναι γεμάτη από καμπύλες...

    ...ας παρομοιάσουμε τον όρο Συναίσθημα με μια καμπύλη.

    Αυτό που ζητάς φίλε Γιώργο είναι να τετραγωνίσουμε τον κύκλο...
    faltsoo
    26.07.2005, 19:13
    αν μου επιτρεπετε, θα συμφωνησω με την Angelina σχετικα με τις καμπυλες
    εντονες η απαλες οριζουν το συμπαν και οριζονται επιστημονικα




    GL
    26.07.2005, 21:04
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 26-07-2005 στις 13:57 έγραψε:

    Γιώργαρε!

    Μια μικρή παρατήρηση μονάχα.
    Ρητορικό είναι το ερώτημα που δεν επιδέχεται απάντηση. Ήταν η γνωστή τεχνική των αρχαίων ρητόρων, με σκοπό να θέσουν ένα ερώτημα προς προβληματισμό χωρίς να περιμένουν απ'το κοινό τη λύση του.






    Γεια σου φιλτατε μου Γεωργιε και συντοπιτη!!!
    Χαιρομαι που τα ξαναλεμε εστω και ετσι....

    Λοιπον φιλε,ορθως εντοπισες την λεξη "ρητορικο" και να σου πω την αληθεια μου,δεν την εβαλα τυχαια αυτην την λεξη η απο ελληψη γνωσης
    της ερμηνιας της...Απλα θα συμφωνισω με την δευτερη αποψη σου οτι δεν περιμενω απαντηση και λυση στον προβληματισμο μου,απλα θελω να ανταλλαξουμε αποψεις και να προβληματιστουμε.

    Μαλλον δεν επρεπε να το θεσω σαν ερωτημα αλλα σαν προταση προς συζητηση ωστε να αποφευχθει και η πρωτη ερμηνεια οτι δεν επιδεχεται απαντησης τετοιο ερωτημα..

    Anyway,οπως και να εχει το θετω ετσι απλα,και πιστευω να εγινε κατανοητος ο λογος που ανοιξα τετοιο topic......


    GL
    26.07.2005, 21:11
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 26-07-2005 στις 18:45 έγραψε:

    Δεδομένου ότι δεν υπάρχει απόλυτα ευθύγραμμο τμήμα πουθενά στη φύση, όπως και ότι ο οποιοσδήποτε επιστημονικός κανόνας ποτέ δεν ισχύει απόλυτα...

    ...ας παρομοιάσουμε τον όρο Επιστήμη με ένα ευθύγραμμο τμήμα.

    Δεδομένου ότι το συναίσθημα είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης και η φύση είναι γεμάτη από καμπύλες...

    ...ας παρομοιάσουμε τον όρο Συναίσθημα με μια καμπύλη.

    Αυτό που ζητάς φίλε Γιώργο είναι να τετραγωνίσουμε τον κύκλο...





    Μαριαννα μου εσυ πιστευεις οτι δεν εχουν γινει τετοιες αποπειρες τετραγωνισμου του κυκλου ακομα και μεσα εδω στο site σε αλλα topics??

    Δεν πιστευω να μην το εχεις διακρινει αυτο??

    Και δεν πιστευω να μην εχεις καταλαβει τον λογο για τον οποιο εθεσα αυτους τους προβληματισμους μου σε καινουργιο topic.....

    DeLaSane
    27.07.2005, 02:09
    Ti akrivws enoeis me ton oro synais8hma? Sth genikh tou enoia, to synais8hma prospa8ei na to ekshghsei h Psyxologia, Neurologia, Biologia, Genetikh ktl. Einai gnwsto oti exei vre8ei pws h paragwgh kapoiwn ormonwn ston egkefalo mporoun na ephreasoun ta synais8hmata mas. Eimai sigourh oti ta pragmata den einai toso apla, alla isws na mhn einai kai toooso polyploka.
    anezina
    27.07.2005, 13:40
    Λοιπον…Η ερωτηση μπορει να τιθεται ως ρητορική εγω όμως θα προσπαθησω όμως να δωσω μια απαντηση στο ερωτημα που πραλληλα είναι και η γνωμη μου. Αγαπητοι φιλοι βιολογικα τα παντα είναι χημεια…Τα συναισθηματα προερχονται από τα παραγωγα μιας σειρας αλυσιδωτων αντιδρασεων. Παρολα αυτά η επιστημη υστερει ακομα στην πληρη κατανοηση τους. Το μελλον ισως μας δειξει…Από την άλλη πλευρα όμως αν εξετασουμε το ερωτημα πιο σφαιρικα και όχι μονο από την ορθολογιστικη πλευρα του θεματος(όπως με κατηγορουν καποιοι φιλοι!) το τι ακριβως δημιουργει τα συγκεκριμενα συναισθηματα, ποια εξωτερικα ερεθισματα τα προκαλουν και το τροπο που θα αντιδρασουμε παρασυρομενοι από αυτά που νιωθουμε, καμοια επιστημη δεν νομιζω ότι μπορει να τα εξηγησει. Συμπεραινοντας λοιπον η αποψη μου είναι ότι η επιστημη μπορει να εξηγησει τι ακριβως συμβαινει εσωτερικα στον οργανισμό εν οψει του συναισθηματος(ουσιαστικα δηλαδη βλεπει τα βιολογικα αποτελεσματα!) και όχι τι είναι αυτό που δημιουργει το συναισθημα και καθοριζει τις μετεπειτα αντιδρασεις μας πραγμα το οποιο είναι και ολη μαγεια του συναισθηματος…
    tetraktis
    27.07.2005, 14:54
    Quote:

    Το μέλος GL στις 26-07-2005 στις 21:11 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 26-07-2005 στις 18:45 έγραψε:
    [i]
    Δεδομένου ότι δεν υπάρχει απόλυτα ευθύγραμμο τμήμα πουθενά στη φύση, όπως και ότι ο οποιοσδήποτε επιστημονικός κανόνας ποτέ δεν ισχύει απόλυτα...

    ...ας παρομοιάσουμε τον όρο Επιστήμη με ένα ευθύγραμμο τμήμα.

    Δεδομένου ότι το συναίσθημα είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης και η φύση είναι γεμάτη από καμπύλες...

    ...ας παρομοιάσουμε τον όρο Συναίσθημα με μια καμπύλη.

    Αυτό που ζητάς φίλε Γιώργο είναι να τετραγωνίσουμε τον κύκλο...





    Μαριαννα μου εσυ πιστευεις οτι δεν εχουν γινει τετοιες αποπειρες τετραγωνισμου του κυκλου ακομα και μεσα εδω στο site σε αλλα topics??

    Δεν πιστευω να μην το εχεις διακρινει αυτο??

    Και δεν πιστευω να μην εχεις καταλαβει τον λογο για τον οποιο εθεσα αυτους τους προβληματισμους μου σε καινουργιο topic.....


    [/I]



    Μαριάννα και Γιώργο, να σας πω μία αστεία ιστορία.

    Κάποια μέρα λένε, ο γνωστός Παττακός, ερωτηθείς από έναν δημοσιογράφο εάν μπορεί να τετραγωνίσει τον κύκλο και αφού ενοχλήθηκε προφανώς από την ερώτηση, με μεγάλη φυσικότητα του απάντησε ως εξής: "Ίσως να μην μπορώ να τετραγωνίσω τον κύκλο, μπορώ όμως να κυκλώσω το τετράγωνο σε δέκα δεύτερα γι’ αυτό σας προτείνω να καθίσετε φρόνημα".

    Τα δε συναισθήματα των παρευρισκομένων νομίζω πως δεν περιγράφονται...

    Μπυρίτσα;


    Jimy
    27.07.2005, 16:08
    Όπως στο βιβλίο του Τζώρτζ Όργουελ το 1984 υπάρχει υπουργείο αγάπης ,υπουργείο για κάθε συναίσθημα υπουργείο..τάδε έτσι θα έπρεπε και στις μέρες μας να υπαρχει και η επιστήμη του συναισθήματος.
    Πλέον να λαμβανεται υπόψιν το E.Q και οχι τόσο το I.Q .
    Είναι μια αρχή και αυτό...


    GL
    28.07.2005, 00:35
    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 27-07-2005 στις 02:09 έγραψε:

    Ti akrivws enoeis me ton oro synais8hma? Sth genikh tou enoia, to synais8hma prospa8ei na to ekshghsei h Psyxologia, Neurologia, Biologia, Genetikh ktl. Einai gnwsto oti exei vre8ei pws h paragwgh kapoiwn ormonwn ston egkefalo mporoun na ephreasoun ta synais8hmata mas. Eimai sigourh oti ta pragmata den einai toso apla, alla isws na mhn einai kai toooso polyploka.




    Σαν συναισθημα εννοω αυτο που μας κανει να ξεχωριζουμε απο το υπολοιπο ζωικο βασιλειο
    Τα πραγματα Ελενα δεν ειναι τοσο απλα,αλλα δεν αποτελουν και γορδιο δεσμο!
    Αλλα πανω σε αυτο που ειπες,"Τι ειναι αυτο που κανει τον εγκεφαλο να παραγει αυτες τις ουσιες οι οποιες οπως λες επιρρεαζουν τα συναισθηματα??"

    Βεβαια οπως ειδες εγω το ξεκινησα για αλλου το τοπικ και καποια στιγμη θα πω την αποψη μου για αυτο ακριβως που εννοουσα στις δυο τρεις πρωτες γραμμες του πρωτου μου post..

    Δεν κανω τον εξυπνο απλα δεν θελω να βγαινω off topic σε αλλα topics....



    shine on you crazy diamond...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 28-07-2005 00:36 ]
    MariannaP
    28.07.2005, 05:38
    Quote:

    Το μέλος GL στις 28-07-2005 στις 00:35 έγραψε:

    Σαν συναισθημα εννοω αυτο που μας κανει να ξεχωριζουμε απο το υπολοιπο ζωικο βασιλειο...

    ...Αλλα πανω σε αυτο που ειπες,"Τι ειναι αυτο που κανει τον εγκεφαλο να παραγει αυτες τις ουσιες οι οποιες οπως λες επιρρεαζουν τα συναισθηματα??"




    Ποιός σου είπε ότι τα ζώα δεν έχουν την ικανότητα να αισθάνονται;;;
    Βρε Γιώργο, τώρα που θα πας στο νησί και θα σε δει ο σκύλος σου έχεις ιδέα τι χαρές θα σου κάνει;;;
    Αν δεν είναι αυτό έκφραση συναισθήματος, τότε τί είναι;;;

    Οσο για τις "ουσίες" (αν θέλουμε να μεταφράσουμε τα συναισθήματα σε χημικές ενώσεις) αυτές παράγονται από διάφορα μέρη του σώματος ανάλογα με τις εντολές που λαμβάνουν από τον εγκέφαλο, ο οποίος επεξεργάζεται τα ερεθίσματα που δέχεται από το εξωτερικό περιβάλλον και τα στοιχεία που έχει ήδη αποθηκεύσει.

    Αντε, ας προσπαθήσουμε άλλη μια φορά να τετραγωνίσουμε τον κύκλο...

    Οταν ζεσταινόμαστε, ο εγκέφαλος δίνει την εντολή στους πόρους του δέρματος να διασταλλούν και στους ιδρωτοποιούς αδένες να εκκρίνουν τον ιδρώτα για να δροσιστούμε. Αυτή η λειτουργία είναι ακούσια και συμβαίνει ακόμη και σε έναν άνθρωπο που έχει μειωμένες νοητικές δυνατότητες.

    Οταν σκεφτόμαστε την επίλυση ενός προβλήματος, ο εγκέφαλος λειτουργεί εκούσια, δηλαδή μέρος της "δουλειάς" του είναι και να αποφασίσει πως θα εξωτερικεύσει το αποτέλεσμα.

    Δυστυχώς εδώ τα πράγματα δε διαφέρουν και πολύ από έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή.
    Στην περίπτωση μιας μαθηματικής πράξης τα πράγματα είναι δεδομένα. Εφόσον στα 6 μας διδαχτήκαμε την πρόσθεση το αποτέλεσμα 2+1 βγαίνει 3 σχεδόν ακούσια. Επεξεργαζόμαστε τα στοιχεία με συγκεκριμένο τρόπο και εξάγουμε ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Εκεί στηρίζεται ολόκληρη η φιλοσοφία των IQ tests.
    Στην περίπτωση μιας "λογικής" πράξης τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Χιλιάδες IF, THEN, OR, AND καθώς και αμέτρητα δεδομένα μπορούν να επεξεργάζονται παράλληλα σε μια καταιγίδα ηλεκτρικών κενώσεων (κι άλλη ομοιότητα με τους υπολογιστές).

    Υπάρχουν και λειτουργίες του εγκεφάλου που ενώ μπορούν υπό άλλες συνθήκες να γίνουν εκούσια, τείνουν να γίνονται ακούσια (π.χ. μια μητέρα χωρίς να το σκεφτεί, τρέχει μες τη μέση του δρόμου να σώσει το παιδί της που έχει ξεφύγει από την προσοχή της) λέγονται εντστικτώδεις αντιδράσεις.
    koripaki
    28.07.2005, 11:54
    Quote:

    Το μέλος GL στις 28-07-2005 στις 00:35 έγραψε:


    Σαν συναισθημα εννοω αυτο που μας κανει να ξεχωριζουμε απο το υπολοιπο ζωικο βασιλειο





    Δε νομίζω ότι αυτό είναι που μας ξεχωρίζει από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο, αν και δεν είμαι ακριβώς σίγουρη αν υπάρχει όντως κάτι που να επιβεβαίωνει τη σιγουριά μας περί ανωτερότητας του ανθρώπινου είδους, αλλά αυτό είναι άσχετο.

    Τί είναι άραγε το συναίσθημα; Προσπαθώ πραγματικά να σκεφτώ έναν επαρκή ορισμό ή έστω μια απάντηση που θα με ικανοποιήσει, μα δε βρίσκω. Παρ' όλο που είναι μια λέξη εύκολη, που χρησιμοποιούμε συχνά, δεν ξέρω πραγματικά τι σημαίνει. Το λεξικό λέει ότι είναι "μια ευχάριστη ή δυσάρεστη κατάσταση, ψυχική εμπειρία, εντύπωση που παραμένει στη συνείδηση". Ωστόσο, πάλι, δεν καταλαβαίνω. Εννοώ πως όλοι έχουμε βρεθεί σε καταστάσεις που δεν είναι ούτε δυσάρεστες, ούτε ευχάριστες, που απλά τις βιώνουμε χωρίς να ξέρουμε τι μας συμβαίνει. Το συναίσθημα είναι απλά μια εντύπωση; Δηλαδή, αυτά που νιώθουμε είναι όλα αποτελέσματα των αισθήσεων μας; Πηγάζουν όλα από αυτά που έχουμε βιώσει μέσω των αισθήσεων μας στη γνώριμη πραγματικότητα; Δε γνωρίζω. Δεν είμαι καθόλου σίγουρη. Θα ήθελα να μην είναι αυτό που συμβαίνει, αλλά θα ήταν επίσης πολύ εύκολο να "λυγίσω" στις προσωπικές μου προτιμήσεις και σίγουρα δε θα' βγαζε πουθενά.

    Σίγουρα πάντως δε συμφωνώ με την άποψη πως είναι μόνο χημεία. Είναι πολλά περισσότερα. Εχει και η χημεία τη θέση της σε όλα αυτά, αλλά -μέχρι στιγμής- μάλλον η ψυχολογία είναι πιο κοντά στη μελέτη των συναισθημάτων, αλλά και πάλι νομίζω ότι η ψυχολογία μελετά και ερμηνεύει συμπεριφορές, όχι συναισθήματα.

    Τελικώς, θεωρώ πως καμιά επιστήμη δεν είναι αρκετή για να μας βοηθήσει να γνωρίσουμε τον εαυτό μας. Παρ' όλο που αυτά είναι προβλήματα με τα οποία ασχολείται η παγκόσμια διανόηση, παραμένουν προβλήματα προσωπικά, προβλήματα που όλοι μας καλούμαστε να αντιμέτωπίσουμε κάποια στιγμή και που κανείς δεν μπορεί να μας βοηθήσει. Καλώς ή κακώς, μόνο με τις δικές μας δυνάμεις μπορούμε γνωρίσουμε αυτές τις αλήθειες.
    GL
    28.07.2005, 12:27
    Καλες μου φιλες δεν εχω χρονο και μυαλο τωρα να σας απαντησω μιας και το μυαλο μου βρισκεται πλεον στο νησι μου!!!

    Οταν με το καλο θα ξεκλεψω λιγο χρονο θα τα πουμε περι του θεματος αυτου,παντως πρεπει να γινω πιο συγκεκριμενος επι τουτου...γιατι νομιζω δεν με πιασατε και τοσο...

    Καλα να περνατε!!

    Τα λεμε συντομα!!!

    MariannaP
    28.07.2005, 18:00
    Είμαι σίγουρη ότι το μυαλό σου πολύ σωστά βρίσκεται εκεί που θα πας κι εσύ σε λίγο

    Γιωργαριό μου σου εύχομαι να έχεις καλό ταξίδι και να περάσεις όμορφα!
    DeLaSane
    28.07.2005, 19:35
    Quote:

    Το μέλος GL στις 28-07-2005 στις 00:35 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 27-07-2005 στις 02:09 έγραψε:
    [i]
    Ti akrivws enoeis me ton oro synais8hma? Sth genikh tou enoia, to synais8hma prospa8ei na to ekshghsei h Psyxologia, Neurologia, Biologia, Genetikh ktl. Einai gnwsto oti exei vre8ei pws h paragwgh kapoiwn ormonwn ston egkefalo mporoun na ephreasoun ta synais8hmata mas. Eimai sigourh oti ta pragmata den einai toso apla, alla isws na mhn einai kai toooso polyploka.




    Σαν συναισθημα εννοω αυτο που μας κανει να ξεχωριζουμε απο το υπολοιπο ζωικο βασιλειο
    Τα πραγματα Ελενα δεν ειναι τοσο απλα,αλλα δεν αποτελουν και γορδιο δεσμο!
    Αλλα πανω σε αυτο που ειπες,"Τι ειναι αυτο που κανει τον εγκεφαλο να παραγει αυτες τις ουσιες οι οποιες οπως λες επιρρεαζουν τα συναισθηματα??"

    Βεβαια οπως ειδες εγω το ξεκινησα για αλλου το τοπικ και καποια στιγμη θα πω την αποψη μου για αυτο ακριβως που εννοουσα στις δυο τρεις πρωτες γραμμες του πρωτου μου post..

    Δεν κανω τον εξυπνο απλα δεν θελω να βγαινω off topic σε αλλα topics....



    shine on you crazy diamond...
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 28-07-2005 00:36 ]

    [/I]



    Nomizw pws h syneidhtothta mas kanei na diaferoume apo ta zwa ki oxit toso ta synais8hmata.

    Auto pou kanei ton egkefalo na paragei tis sygkekrimenes ormones einai sygkekrimena perivallontika ere8ismata. Gia paradeigma an antikryseis mia wraia gynaika sygkekrimena shmeia tou egkefalou sou tha energopih8oun. H paragwgh twn ormonwn kai ths energopohshs twn shmeiwn autwn den eksartatai apla apo thn 8ea ths gynaikas, alla apo pollous allous paragontes, opws h myrwdia ths, o xoros pou vriskesai, h dia8esh pou 8a exeis hdh, h sysxetish pou 8a kanei o egkefalos sou me authn otan thn epeksergazetai, ki olous tous syneirmous pou fernei auth h sysxetish. Auta ki alla polla 8a se kanoun na niwseis eksapsh, h erwta h kapoio allo synais8hma.

    Auto loipon pistevw oti kanei ton egkefalo na paragei tis sygkekrimenes ormones, eite perivalontika ere8hsmata, eite gonidiakos proka8orismos, eite viologikh/gonidiakh anwmalia. Gia emena ola autoi oi paragontes metafrazontai se tyxh. Omws pistevw oti exoume megalo elegxo kai autokyriarxia twn synais8hmatwn mas ki auto mou fanerwnei oti exoume eleu8erh voulhsh (estw ki an auth h voulhsh einai viologikh leitourgia tou egkefalou).

    Genika nomizw oti o tomeas ths epistimonikhs ekshghshs twn synais8hmatwn einai polyplokos men, ekshghshmos de. Sthn agora kykloforoun ekatontades psyxofarmaka, ta opoia elegxoun thn ekkrish twn egkefalikwn ormonwn. Me th xrhsh autwn twn farmakwn, allazei kai h dia8esh, h to synais8hma ekeinou tou opoiou ta pairnei, gia paradeigma ta antikata8liptika.

    Anypomwnw na diavasw kai thn dikh sou gnwmh.




    edelweiss
    13.05.2007, 12:58
    Το συναίσθημα δεν μπορεί να μελετηθεί ποτέ κι από πουθενά... Γιατί είναι πάντα μεταβαλλόμενο... Αλλιώς θα αντιδρασουμε π.χ. σήμερα αν βρέξει κι αλλιώς θα αντιδράσουμε αύριο :) ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τα συναισθήματα του άλλου :) είναι σαν τον έρωτα... Ανάλογα με το τι έχουμε ζήσει, τις συνθήκες, τον τόπο που βρισκόμαστες με τους ανθρώπου που είμαστε έχουμε διαφορετικές αντιδράσεις.
    Όπως εμείς είμαστε μοναδικοί και ποτέ κανείς δεν θα μας αντικαταστήσει, έτσι είναι και τα συναισθήματα μας, ποτέ δεν ξέρεις πως θα αισθανθεί κάποιος εκείνη την στιγμή.

    [B]ΣΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ[B] τι να κάνουμε? δεν μπορουμε να είμαστε τέλειοι σε όλα, ας το αποδεχτούμε!