ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Απαντήσεις παιδιών..Τι είναι αγάπη;;

    paramithi
    27.07.2005, 11:29
    Μία ομάδα επαγγελματιών ερεύνησε ένα δείγμα παιδιών 4-8 ετών ως προς την ερώτηση :«Τι σημαίνει αγάπη». Οι απαντήσεις ήταν οι εξής:
    Τόνια 6 ετών: Όταν η γιαγιά μου έπαθε αρθρίτιδα δεν μπορούσε να βάψει τα νύχια των ποδιών της γιατί δεν μπορούσε να σκύψει. Έτσι της τα έβαφε ο παππούς μου παρότι και αυτός είχε αρθρίτιδα στα χέρια του».

    Ρεββέκα 8 ετών: Όταν κάποιος σε αγαπά ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του.

    Βασίλης 4 ετών: Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα κι ένα αγόρι άφτερ σέιβ και μετά βγαίνουν έξω μαζί και μυρίζουν ο ένας τον άλλο.

    Κάρολος 5 ετών: Αγάπη είναι όταν βγαίνεις για φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητήσεις να σου δώσει κι αυτός από τις δικές του.

    Χριστίνα 6 ετών: Αγάπη είναι αυτό πού σε κάνει να χαμογελάς όταν είσαι κουρασμένη.

    Λευτέρης 4 ετών: Αγάπη είναι όταν η μαμά φτιάχνει καφέ για τον μπαμπά και πίνει πρώτα μια γουλιά εκείνη για να δει αν τον πέτυχε.

    Δανιήλ 7 ετών: Αγάπη είναι όταν φιλιέσαι όλη την ώρα. Μετά βαριέσαι να φιλιέσαι αλλά θέλεις συνέχεια να είσαι μαζί με τον άλλο και να μιλάτε. Η μαμά μου κι ο μπαμπάς μου έτσι κάνουν. Κι όταν φιλιούνται εμένα μου φαίνεται αηδία.

    Αιμιλία 8 ετών: Η αγάπη είναι όταν είσαι στο δωμάτιό σου τα Χριστούγεννα κι ανοίγεις τα δώρα, αν σταματήσεις το άνοιγμα θα ακούσεις την αγάπη.

    Πάνος 7 ετών: Αν θέλεις να μάθεις ν’ αγαπάς καλύτερα πρέπει να ξεκινήσεις από ένα φίλο πού μισείς.

    Νίκη 6 ετών: Υπάρχουν δύο είδη αγάπης. Η αγάπη των ανθρώπων και η αγάπη του Θεού. Αλλά ο Θεός τα έχει φτιάξει και τα δύο.

    Τζένη 8 ετών: Η αγάπη είναι όταν λες σε ένα αγόρι ότι σου αρέσει το πουκάμισό του κι αυτός το φοράει μετά κάθε μέρα.

    Έλλη 7 ετών: Η αγάπη είναι σαν το γέρο και τη γριά πού μετά από τόσα χρόνια πού γνωρίζονται είναι ακόμα φίλοι.

    Θωμάς 6 ετών: Κατά τη διάρκεια του ρεσιτάλ πιάνου μου μ΄έπιασε φόβος πάνω στη σκηνή. Τότε κοίταξα κάτω και είδα τον μπαμπά μου να με χαιρετάει χαμογελώντας. Ήταν ο μόνος πού το έκανε αυτό. Τότε μου πέρασε ο φόβος.

    Μαρία 8 ετών: Η μαμά μου με αγαπάει πιο πολύ απ’ όλους. Κανένας άλλος δεν έρχεται να με φιλήσει όταν πέφτω για ύπνο.

    Κλαίρη 6 ετών: Η αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στο μπαμπά την καλύτερη μερίδα φαί.

    Ελένη 5 ετών: Η αγάπη είναι όταν η μαμά βλέπει τον μπαμπά αξύριστο και βρώμικο και πάλι πιστεύει ότι είναι ωραιότερος κι απ’ τον Ρόμπερτ Ρέντφορντ.

    Χρήστος 7 ετών: Αγάπη είναι όταν το σκυλάκι σου, σου γλύφει το πρόσωπο ακόμα κι αφού το άφησες μόνο του όλη μέρα.

    Μαριάννα 4 ετών: Ξέρω ότι η αδελφή μου μ’ αγαπά γιατί μου δίνει όλα τα ρούχα της ακόμα κι αν πρέπει να βγει έξω και να αγοράσει άλλα.

    Λάμπρος 4 ετών: Αφήνω την μεγαλύτερη αδελφή μου να με πειράζει γιατί η μαμά λέει ότι με πειράζει επειδή μ’ αγαπάει. Κι μετά εγώ πειράζω την μπέιμπι σίτερ γιατί την αγαπάω.

    Αλεξάνδρα 4 ετών: Όταν αγαπάς κάποιον οι βλεφαρίδες σου ανοιγοκλείνουν και βγάζουν αστεράκια.

    Κατερίνα 7 ετών: Αγάπη είναι όταν η μαμά βλέπει τον μπαμπά στην τουαλέτα και δεν σιχαίνεται.

    Μάρκος 6 ετών: Δεν πρέπει να λες σ’ αγαπώ αν δεν το εννοείς. Αλλά αν το εννοείς πρέπει να το λες συνέχεια γιατί οι άνθρωποι ξεχνάνε.

    Ο συγγραφέας Λέο Μπουσκάλια έκανε κάποτε ένα διαγωνισμό. Ο σκοπός του διαγωνισμού ήταν να βρεθεί το πιο συμπονετικό παιδί. Το βραβείο κέρδισε ένα τετράχρονο αγοράκι πού έκανε το εξής:

    Το παιδάκι είχε ένα παππού γείτονα του οποίου η γυναίκα είχε πεθάνει πρόσφατα. Μόλις το παιδάκι τον είδε να κάθεται στην αυλή του και να κλαίει πήγε και απλά έκατσε στην αγκαλιά του. Όταν η μαμά του το ρώτησε τι είχε πει στον παππού το παιδάκι είπε «τίποτα, απλώς τον βοήθησα να κλάψει».

    πηγή..www.interpet.gr

    το εν λόγω άρθρο είναι λίγο παλιό(2003)..ωστόσο νομίζω αξίζει να το διαβάσετε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: paramithi on 27-07-2005 11:30 ]
    Vana
    27.07.2005, 12:50
    Πολύ όμορφο όλο αυτό..
    Τις περισσότερες φορές ακούμε από τα παιδιά τις μεγαλύτερες αλήθειες. Και τις εκφράζουν τόσο απλά και όμορφα..
    tetraktis
    27.07.2005, 15:25
    Κάθε φορά που ακούω κάποιο γονέα να λέει στο παιδί του "μην μιλάς, τώρα μιλάν οι μεγάλοι", το ξέρω καλά μέσα μου, πως αυτός ο άνθρωπος δεν έχει την παραμικρή ελπίδα για έξοδο διαφυγής από την ψεύτικη, πλάστη ζωή του.
    Και μακάρι να γινόταν να ακουστεί, όταν τα παιδιά φωνάζουν: "ο τρόπος σας είναι λάθος"!!!

    Αλλά πού;

    Ωραία σκέψη paramithi...
    falimento
    27.07.2005, 16:13
    Γιατί ως γνωστόν "Από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια"...

    Πιστέψτε με, το απόφθεγμα είναι 100% giusto!

    Mπράβο Δομηνίκη...
    XeniaRodo
    27.07.2005, 16:57
    Πάααααααρα πολύ ωραίο.
    Όντως, αυτά εξηγούν τι είναι αγάπη. Δε νομίζω ότι ένας μεγάλος θα έβρισκε καλύτερα λόγια..
    Jimy
    27.07.2005, 19:26
    Κάθε παδί κρύβει έναν μεγάλο μέσα του που δεν φαίνεται συχνά,


    butterfly_
    27.07.2005, 19:57
    ευχαριστουμε paramithi..
    ωραιο ηταν.....
    ααααα τα σκασμενα με συγκινησανε........






    polydoroslouca
    27.07.2005, 23:57
    Μου εκανε εντυπωση η απαντηση του Πανου (7 ετων).
    '' Αν θελεις να μαθεις να αγαπας καλυτερα πρεπει να ξεκινησεις απο
    ενα φιλο που μισεις''

    MariannaP
    28.07.2005, 04:13
    Μια μέρα είχε έρθει στο σπίτι της αδερφής μου μια φίλη της.
    Ακολούθησε ο εξής διάλογος:

    - Με αγαπάς;
    - Γιατί να σε αγαπάω;
    - Σου έχω φέρει ένα μεγάλο παιχνίδι.
    - Καλά!!!
    - Τη θεία την αγαπάς;
    Παρεμβολή δική μου: Εγώ δε σου έφερα τίποτα γιατί με έπρηξες εχθές (αυτό το χάρισμα το έχει καθημερινά )
    - Την αγαπάω.
    Παρεμβολή δική μου: Πως κι έτσι κύριε Κωνσταντίνε;;;
    - Χθες που την έκανα να κλαίει (συγκεκριμένα, πήγε να μου βγάλει το μάτι) ήθελα κι εγώ να κλαίω... εσύ άμα θες, να κλαις μόνη σου!

    Συμπέρασμα: τα παιδιά καταλαβαίνουν και νιώθουν τα πάντα, απλά τα εκφράζουν πιο απλοποιημένα! Δεν τους λείπει η ευθύτητα και ο αυθορμητισμός, στοιχεία που όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος αρχίζουν να ατροφούν.
    koripaki
    28.07.2005, 12:00
    Μερικές φορές έχω την εντύπωση πως η φιλοσοφία δημιουργήθηκε στην προσπάθεια των μεγάλων να φτάσουν σε εκείνη την παιδική ηλικία, οπού ίσως μόνο τότε ήταν σοφοί.
    MariannaP
    28.07.2005, 18:39
    Καλλιόπη σου παραθέτω ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Jostein Gaarder "Ο κόσμος της Σοφίας"

    ...Για έναν φιλόσοφο, ο κόσμος εξακολουθεί να είναι κάτι ακατανόμαστο, κάτι μυστηριώδες και αινιγματικό. Οι φιλόσοφοι, λοιπόν, και τα μικρά παιδιά έχουν κάτι κοινό. Με άλλα λόγια, ο φιλόσοφος μένει για όλη του τη ζωή παιδί και συνεχίζει όσο ζει, να θαυμάζει και να απορεί με τον κόσμο, όπως κι ένα παιδί...
    thanos_lp
    28.07.2005, 20:05
    φανταστικο βιβλιο!!!!

    ο συγραφεας ειναι απεκτοσς!!!!1




    thanos_lp
    28.07.2005, 20:07
    δεν εχω το βιβλιο μαζι μου, αλλα θυμαμαι καλα σε ενα σημειο λεει πως οι καλυτεροι φιλοσοφοι ειναι τα παιδια...
    Feggarenia261
    27.07.2006, 23:10
    Όλα πολύ όμορφα ειλικρινά.. Εμένα πάλι μου κανε εντύπωση η Ελένη που παρ'όλο που ειναι 5 ετών γνωρίζει τον ρεντφορντ ( ) Εδω δεν τον ξερω εγω...
    gate
    28.07.2006, 00:15
    Το μέλος paramithi στις 27-07-2005 στις 11:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο συγγραφέας Λέο Μπουσκάλια έκανε κάποτε ένα διαγωνισμό. Ο σκοπός του διαγωνισμού ήταν να βρεθεί το πιο συμπονετικό παιδί. Το βραβείο κέρδισε ένα τετράχρονο αγοράκι πού έκανε το εξής:

    Το παιδάκι είχε ένα παππού γείτονα του οποίου η γυναίκα είχε πεθάνει πρόσφατα. Μόλις το παιδάκι τον είδε να κάθεται στην αυλή του και να κλαίει πήγε και απλά έκατσε στην αγκαλιά του. Όταν η μαμά του το ρώτησε τι είχε πει στον παππού το παιδάκι είπε «τίποτα, απλώς τον βοήθησα να κλάψει».





    ...κι ο Leo είναι μία ακόμη απάντηση στην ερώτηση: "Τι είναι αγάπη;"

    Desmar
    28.07.2006, 00:54
    Τι φανταστικό topic που έχε ανοίξει η Δομινίκη μας ... Νεκταρία να'σαι καλά που το ανάστησες δίνοντας την ευκαιρία να το διαβάσουν και άλλοι ...

    Απίστευτες οι απαντήσεις των παιδιών ... μου έκανε εντύπωση η απάντηση της Ρεβέκκα 8 ετών ... επίσης της Μαρίας 8 ετών ήταν πολύ τρυφερή ... του Λευτέρη 4 ετών ... πςςςς! τι να λέμε τώρα ...


    vero
    28.07.2006, 01:19
    Τελεια!!!!!!!!!!! Εβγαλα ενα συμπερασμα: Ο καθενας βλεπει με διαφορετικό τροπο την αγαπη!!!!!!!!!
    KAKOFONIKS
    28.07.2006, 10:38
    Φοβερό τελικά απο μικρό και απο τρελό μαθαίνεις την αλήθεια.
    theotita
    28.07.2006, 12:54
    Τα παιδιά πάντα έχουν τον τρόπο να μας εκπλήσουν με την πνευματική τους διαύγια και το ενστικτό τους. Θα συμφωνήσω με όσους είπαν το από μικρό κι από τρελο μαθαίνεις την αλήθεια!
    Θα ήθελα κι εγώ να αναφέρω ένα συμβάν με την ξαδέρφη μου 11 ετών:

    Μιλούσε με τη μαμά μου για ένα ξαδερφό της. Της έλεγε ότι είναι χαζός και βλαμένος γιατί την κοροϊδεύει και τη λέει χοντρή και διάφορα άλλα.
    Τότε η μαμά μου της λέει:
    - Κι εμείς σου τα λέμε αυτά. Κι εμείς είμαστε βλαμένοι;
    - Όχι. Εσείς ξέρω ότι μου τα λέτε γιατί με αγαπάτε. (!!!!!!!)

    houlina
    28.07.2006, 18:07
    τέλειααααααααα!!! αχου τα...μικρά μικρά αλλά μας εκπλήσουν με το λόγο τους!