ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη

    Απαντήσεις παιδιών..Τι είναι αγάπη;;

    meltica
    29.07.2006, 19:42
    Το μέλος paramithi στις 27-07-2005 στις 11:29 έγραψε...
    Παράθεση:


    Τόνια 6 ετών: Όταν η γιαγιά μου έπαθε αρθρίτιδα δεν μπορούσε να βάψει τα νύχια των ποδιών της γιατί δεν μπορούσε να σκύψει. Έτσι της τα έβαφε ο παππούς μου παρότι και αυτός είχε αρθρίτιδα στα χέρια του».

    Ελένη 5 ετών: Η αγάπη είναι όταν η μαμά βλέπει τον μπαμπά αξύριστο και βρώμικο και πάλι πιστεύει ότι είναι ωραιότερος κι απ’ τον Ρόμπερτ Ρέντφορντ.



    Όλες οι απαντήσεις ήταν τόσο όμορφες!!! Αλλά ξεχώρισα αυτές τις δύο γιατί με εκφράζουν τόσο πολύ. Είναι τόσο δύσκολο να μένεις σε μια συμβίωση και να είσαι ευτυχισμένος που όταν βλέπω ή ακούω για τέτοιες στιγμές συγκινούμαι πραγματικά και σκέφτομαι πως έτσι πρέπει να είναι η αγάπη.
    tolaruba
    01.08.2006, 16:28
    εντυπωσιαστηκα με τις απαντησεις!!4 ετων αλλα γνωριζουν το κοσμο καλυτερα απο ολους..
    lianameladaki
    05.08.2006, 17:36
    ειναι τοσο συγκινιτικο να βλεπεις οτι η αγαπη πηγαζει απο τα πιο απλα και καθημερινα πραγματα...
    aggeliki
    05.08.2006, 19:05
    Τα παιδιά είναι οι πιο αληθινοί ανθρώποι...Εγώ προσωπικά τα προτιμώ από τους μεγάλους!
    ioannade
    06.08.2006, 16:59
    Οταν στην δειχνουν η ευχαριστηση της ζωης!!!!!!!!!!!!!!!!
    StavmanR
    27.07.2007, 01:16
    Η αγάπη οπως κάθε τί το οποίο δεν αποτελεί πρωταρχικό ένστικτο διδάσκεται. Μέσα από τη διαδικασία της αυτοσυντήρησης και της εξάρτησης από τους άλλους κατά τα πρώτα χρόνια της ηλικίας, δημιουργούνται περίεργοι δεσμοί, μοναδικοί και πολυδιάστατοι. Τα παιδιά μαθαίνουν την αγάπη από τους γονείς, και μάλιστα σε επίπεδο μιμήσεως ακολουθούν τα πρότυπα της γονικής αγάπης. Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα να ακούσουμε τις αφελείς απόψεις των μικρών πλασμάτων σχετικά με ένα θέμα που ούτε οι ενήλικες μπορούν εύκολα να αγγίξουν.

    Στα μάτια του βρέφους, βλέπω την καρδιά της μάνας (αγάπη).
    Στα μάτια του παιδιού, βλέπω την εξερεύνηση ενός ακατανόητου κόσμου (λόγος και κοινωνικοποίηση).
    Στα μάτια του έφηβου, βλέπω την αμφισβήτηση μιας δεδομένης κοινωνίας (επανάσταση και αλλαγή).
    Στα μάτια του γονέα, βλέπω την προσπάθεια να μεταφέρει όλα τα παραπάνω συναισθήματα που βίωσε, στο παιδί του (συμβιβασμός των ασυμβίβαστων).
    renabill
    24.09.2007, 15:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Jimy στις 27-07-2005 στις 19:26 έγραψε...

    Κάθε παδί κρύβει έναν μεγάλο μέσα του που δεν φαίνεται συχνά,





    Και καθε μεγάλος ένα παιδί.Τέλειοοοο

    esta
    24.09.2007, 17:04
    Ρεββέκα 8 ετών: Όταν κάποιος σε αγαπά ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του.




    Κάρολος 5 ετών: Αγάπη είναι όταν βγαίνεις για φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητήσεις να σου δώσει κι αυτός από τις δικές του.
    ... πρακτικό!!!

    ...κόλαση υπάρχει μονάχα για τους ζωντανούς....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 06-10-2007 17:46 ]


    punkster
    24.09.2007, 23:23
    Σορρυ που θα γινω ξενερωτη αλλα καποια, οσο ωραια και να ναι, απλως αποκλειεται να τα εχουν πει πραγματι παιδια!!!!

    Οπως αυτο που ειπε η Ρεββεκα 8 ετων: Όταν κάποιος σε αγαπά ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του.

    Ε, δεν μου φαινεται οτι ενα παιδι 8 ετων σκεφτεται με αυτον τον τροπο!! Τα παιδια σκεφτονται πολυ απλοικα και αθωα και αυτο το "Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του" μου δεν μου καθεται καλα στα αυτια....


    NIKOSPI
    06.10.2007, 14:19
    Αυτά τα παιδιά της αγαπης είναι όλα τους αγγελούδια με αυτά που είπαν. Έμεινα με το στόμα ανοικτό όταν διαβασα τις σκέψεις του.
    stroumfakigate7
    22.10.2007, 12:38
    agapi einai i katanoisi i allilegioi na niazese gia ton allo
    johnny8
    22.10.2007, 18:49
    αγάπη είναι να λες στον άλλον όπως είσαι μείνε...