ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    Μωρό μου sorry στα ...ερείπια της Ολύνθου

    jorge
    29.07.2005, 16:05
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 29/07/2005


    Στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολύνθου, του σημαντικότερου πολιτικού κέντρου της Χαλκιδικής κατά τους κλασικούς χρόνους, θα ακουστεί το τραγουδάκι «μωρό μου, σόρι, μα έχω βρει καλύτερο αγόρι» αν εμφανιστεί η Ελλη Κοκκίνου με τον Χρήστο Δάντη και δεν αντικατασταθεί με τη συνάδελφό της Καίτη Γαρμπή, όπως λέγεται στην προγραμματισμένη συναυλία της 6ης Αυγούστου.


    Πάντως, χθες εγκρίθηκε από το ΚΑΣ η παραχώρηση του πλατώματος μεταξύ της εισόδου και του εκδοτηρίου εισιτηρίων μέσα στον αρχαιολογικό χώρο, αν και εκφράστηκαν κάποιες αντιρρήσεις. «Εγώ, ανησυχώ για την τροπή που μπορεί να πάρει η εκδήλωση. Σ' αυτές τις συναυλίες παίζουν τσιφτετέλια, σηκώνονται και χορεύουν. Αν γινόταν στ' Αστέρια της Γλυφάδας, δεν θα με πείραζε καθόλου», είπε ένας σύμβουλος, ενώ ο έφορος Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης Χαρ. Μπακιρτζής τόνισε πως «πρόκειται για σημαντικό αρχαιολογικό χώρο με ιδιαίτερη βαρύτητα. Δεν ταιριάζει σ' αυτούς τους χώρους τέτοια μουσική. Αντίθετα, η κλασική μουσική βοηθάει τους ανθρώπους να προσεγγίζουν τα αρχαία μνημεία».

    Ωστόσο, η αρμόδια ΙΣτ' Εφορεία Αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης δεν είχε αντίρρηση, με την προϋπόθεση ότι θα αναλάμβαναν την κάλυψη των εξόδων της υπερωριακής απασχόλησης των φυλάκων. Η εταιρεία παραγωγής της συναυλίας προσφέρθηκε να εγκαταστήσει και σεκιουριτάδες για την τήρηση της τάξης και για να μην περάσει το κοινό στα λείψανα, της αρχαίας πόλης που βρίσκονται. όπως ειπώθηκε στο ΚΑΣ, σε απόσταση 800 μ. από εκεί.

    «Εχουμε αποφασίσει να αφήνουμε κάποιους χώρους αλώβητους, αλλά δεν μπορούμε να αποκλείσουμε ένα κοινό από την επαφή με αυτούς τους χώρους. Δεν μπορούμε να αγνοήσουμε τη διαμορφωμένη πραγματικότητα και να αποκλείσουμε ένα κομμάτι της κοινωνίας που, άμα πάει εκεί, με την ευκαιρία θα δει και τον αρχαιολογικό χώρο», είπε ο πρόεδρος του ΚΑΣ Χρ. Ζαχόπουλος πλειοδοτώντας υπέρ της παραχώρησης.
    dimko
    29.07.2005, 16:57
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 29-07-2005 στις 16:05 έγραψε:

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 29/07/2005


    Αντίθετα, η κλασική μουσική βοηθάει τους ανθρώπους να προσεγγίζουν τα αρχαία μνημεία.






    Εξάλλου γι αυτό φτιάχτηκαν, έτσι;
    kifa
    29.07.2005, 17:32
    Έτος 2003. Μήνας : ¶υγουστος. Τοποθεσία : Ακρόπολη.


    Πανσέληνος και η παρέα αποφάσισε να πάει να τη δει στην Ακρόπολη. Εγώ, ό Τάσος και μερικές φιλες και φίλοι ανηφορίσαμε στον ιερό βράχο. Η ώρα ήταν περίπου 9 ...

    Στον ώμο μου ( όπως πάντα ) κρεμασμένη η κιθάρα μου αφού τις ώρες που θα καθόμασταν εκει είπαμε να τραγουδήσουμε κιόλας ...

    Η ώρα έχει πάει περιπου 10:30 όπου έπειτα από απαίτηση της παρέας έβγαλα δειλά δειλά την κιθάρα και άρχισα να τραγουδάω ... σιγά , τραγούδια του φεγγαριού.....


    " έχει πανσεληνο απόψε κι ειναι ωραία " ...Μαζί μας και σχεδόν όλος ο κοσμος που βρισκότανε εκει ....


    "...το φεγγάρι είναι κόκκινο...." και σιγά σιγά γίναμε όλοι μια παρέα ...πανω από 150 ατομα σε εναν πολύ μεγάλο κύκλο ... Μεγάλοι άνθρωποι...οικογένειες με τα παιδιά τους , τουρίστες ... ολοι μια μουσική παρέα υπό το φως του φεγγαριου....


    " χάρτινο το φεγγαράκι ".... ολοι τραγουδουσαν...ψυθιρίζανε .... χαμογελούσαν ... αγκαλιαζόντουσαν κάτω από το φως του φεγγαριού στον Αττικό ουρανό ... Μια απιστευτη μαγευτική εικόνα ...

    Κάποιος με σκουνταει στη πλάτη ....

    Με συγχωρείται μου λέει αλλά εδω είναι αρχαιολογικός χωρος και δεν επιτρεπεται η μουσική.....Τον κοιτάω έκπληκτος όπως και ολοι οσοι ήταν εκει και απαντω ευγενικά οτι δεν κανουμε συναυλια ουτε έχουμε χρεώσει κανεναν να ακουσει μουσική ... Κάποιοι άρχισαν να γκρινιάζουν λέγοντας ότι παλι καλα που υπήρχε κάποιος που τραγουδάει ΜΑΝΟ στην ακρόπολη...και κάποιοι άλλοι μου φώναζαν να συνεχίσω....και συνέχισα...


    " αστερι μου ...φεγγαρι μου...." ηταν το επομενο .ωσπου η ίδια γνώριμη φιγούρα έρχεται ακριβώς μπροστά μου και μου ζητάει να σηκωθώ λέγοντας ... " είμαι η υπεύθυνη του Αρχαιολογικού χώρου της Ακροπολεως . Απαγορεύεται η μουσική ".... Της απαντησα καθιστός οτι και το ηρώδειο ειναι αρχαιολογικός χώρος ... Με κοιταξε καθώς βεβαια άκουγε κατι "γαλλικα" από το κοσμο που ήταν εκεί και με ύφος έκανε νευμα σε 3 αστυνομικούς να με πάρουν να με κατεβάσουν στην είσοδο μαζί με τη κιθάρα βέβαια ... Ο ισχυρισμος προς τον κοσμο ήταν οτι ειναι αρχαιολογικός χώρος και έχει δημιουργηθεί συναυλιακή εικόνα ... ¶ρχιζαν να γιοχάρουνε οι υπόλοιποι καθώς εγώ σηκωνόμουνα και κατηφόριζα προς την έξοδο ..... Ήρθε το μεga οπου την επομένη έδειξε μόνο την στιγμή που τραγουδούσα το " χαρτινο το φεγγαράκι " λέγοντας ο παρουσιαστής πως πέρασαν οι αθηναιοι το βράδυ της Πανσελήνου ... Δεν έδειξε όμως τη συνέχεια ....


    Μωρό μου sorry λοιπόν .... Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι θα είναι ιδιαίτερα ευτυχισμένοι με την μέχρι τώρα αντιμέτώπιση των έργων τους .... ...
    Zakis
    29.07.2005, 17:54
    Είναι γεγονός πως, όντας Έλληνες, ζούμε σε μία χώρα - σταυροδρόμι.
    Μας διακρίνει μία ιδιαίτερη αίσθηση της ισορροπίας και του χιούμορ (βεβαίως, βεβαίως!).
    Όμως, ναι, το "μωρό μου sorry" δεν είναι για τα ερείπια της Ολύνθου (με το συμπάθειο fans της Κοκκίνου)

    Εντάξει, ήρθε το καλοκαιράκι, ο κόσμος πάει σε κανένα φεστιβάλ, όμως δεν προάγουμε, ούτε σεβόμαστε τον πολιτισμό μας με τέτοια τραγούδια σε αυτούς τους χώρους...
    Δεν έχω τίποτα με την συγκεκριμένη ερμηνεύτρια, ούτε με το εν λόγω κομμάτι (που το κάνω πολύ κέφι),
    απλά μου φαίνεται ΚΑΠΩΣ ατυχής ένας συνδιασμός αυτού του είδους!

    Μη σας κάνει εντύπωση και η αντιμετώπιση του Kifa στην Ακρόπολη (όπου τραγούδησε Ποιοτικά τραγούδια σε ένα ιδανικό περιβάλλον)

    Wellcome to Greece!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Zakis on 29-07-2005 17:58 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Zakis on 29-07-2005 18:01 ]
    Hastaroth
    29.07.2005, 23:28
    Quote:

    Το μέλος kifa στις 29-07-2005 στις 17:32 έγραψε:

    Έτος 2003. Μήνας : ¶υγουστος. Τοποθεσία : Ακρόπολη.


    Πανσέληνος και η παρέα αποφάσισε να πάει να τη δει στην Ακρόπολη. Εγώ, ό Τάσος και μερικές φιλες και φίλοι ανηφορίσαμε στον ιερό βράχο. Η ώρα ήταν περίπου 9 ...

    Στον ώμο μου ( όπως πάντα ) κρεμασμένη η κιθάρα μου αφού τις ώρες που θα καθόμασταν εκει είπαμε να τραγουδήσουμε κιόλας ...

    Η ώρα έχει πάει περιπου 10:30 όπου έπειτα από απαίτηση της παρέας έβγαλα δειλά δειλά την κιθάρα και άρχισα να τραγουδάω ... σιγά , τραγούδια του φεγγαριού.....


    " έχει πανσεληνο απόψε κι ειναι ωραία " ...Μαζί μας και σχεδόν όλος ο κοσμος που βρισκότανε εκει ....


    "...το φεγγάρι είναι κόκκινο...." και σιγά σιγά γίναμε όλοι μια παρέα ...πανω από 150 ατομα σε εναν πολύ μεγάλο κύκλο ... Μεγάλοι άνθρωποι...οικογένειες με τα παιδιά τους , τουρίστες ... ολοι μια μουσική παρέα υπό το φως του φεγγαριου....


    " χάρτινο το φεγγαράκι ".... ολοι τραγουδουσαν...ψυθιρίζανε .... χαμογελούσαν ... αγκαλιαζόντουσαν κάτω από το φως του φεγγαριού στον Αττικό ουρανό ... Μια απιστευτη μαγευτική εικόνα ...

    Κάποιος με σκουνταει στη πλάτη ....

    Με συγχωρείται μου λέει αλλά εδω είναι αρχαιολογικός χωρος και δεν επιτρεπεται η μουσική.....Τον κοιτάω έκπληκτος όπως και ολοι οσοι ήταν εκει και απαντω ευγενικά οτι δεν κανουμε συναυλια ουτε έχουμε χρεώσει κανεναν να ακουσει μουσική ... Κάποιοι άρχισαν να γκρινιάζουν λέγοντας ότι παλι καλα που υπήρχε κάποιος που τραγουδάει ΜΑΝΟ στην ακρόπολη...και κάποιοι άλλοι μου φώναζαν να συνεχίσω....και συνέχισα...


    " αστερι μου ...φεγγαρι μου...." ηταν το επομενο .ωσπου η ίδια γνώριμη φιγούρα έρχεται ακριβώς μπροστά μου και μου ζητάει να σηκωθώ λέγοντας ... " είμαι η υπεύθυνη του Αρχαιολογικού χώρου της Ακροπολεως . Απαγορεύεται η μουσική ".... Της απαντησα καθιστός οτι και το ηρώδειο ειναι αρχαιολογικός χώρος ... Με κοιταξε καθώς βεβαια άκουγε κατι "γαλλικα" από το κοσμο που ήταν εκεί και με ύφος έκανε νευμα σε 3 αστυνομικούς να με πάρουν να με κατεβάσουν στην είσοδο μαζί με τη κιθάρα βέβαια ... Ο ισχυρισμος προς τον κοσμο ήταν οτι ειναι αρχαιολογικός χώρος και έχει δημιουργηθεί συναυλιακή εικόνα ... ¶ρχιζαν να γιοχάρουνε οι υπόλοιποι καθώς εγώ σηκωνόμουνα και κατηφόριζα προς την έξοδο ..... Ήρθε το μεga οπου την επομένη έδειξε μόνο την στιγμή που τραγουδούσα το " χαρτινο το φεγγαράκι " λέγοντας ο παρουσιαστής πως πέρασαν οι αθηναιοι το βράδυ της Πανσελήνου ... Δεν έδειξε όμως τη συνέχεια ....


    Μωρό μου sorry λοιπόν .... Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι θα είναι ιδιαίτερα ευτυχισμένοι με την μέχρι τώρα αντιμέτώπιση των έργων τους .... ...





    Αραγε η υπεύθυνη τού αρχαιολογικού χώρου τής Ακρόπολης τί γνώμη θά είχε γιά μιά ενδεχόμενη συναυλία τής "μωρόμουσόρρυ" στην...επικράτειά της;




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 29-07-2005 23:29 ]
    Hastaroth
    29.07.2005, 23:33
    Από τη στιγμή που εμφανίστηκε-έστω καί αναδυομένη από την τούρτα-η Κα(κο)λομοίρα στο Ηρώδειο,γιατί όχι καί η εν λόγω Ελλη στά ερείπια τής Ολύνθου;

    Ολα στον οδοστρωτήρα λοιπόν...

    Νά προβλέψω τό επόμενο "επεισόδιο";Μεγαλειώδης συναυλία τού Ταμπάκη καί τής Μαίρης Σκόρδου στο θέατρο τής Επιδαύρου.....
    vouliakis
    30.07.2005, 01:19
    Ποιά είναι, Αλμπέρτο, η Μαίρη Σκόρδου
    vouliakis
    30.07.2005, 01:21
    Βρέφος εμόν, λυπούμαι…






    vouliakis
    30.07.2005, 01:23
    Ανηύρον ουν μειράκιον βέλτιστον...
    vouliakis
    30.07.2005, 01:25
    Sorry for my bad ancient greek
    Orfeus
    30.07.2005, 02:02
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 30-07-2005 στις 01:25 έγραψε:

    Sorry for my bad ancient greek





    Se ......syghwrw!!!!


    tetraktis
    30.07.2005, 14:48
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 29-07-2005 στις 23:33 έγραψε:

    Από τη στιγμή που εμφανίστηκε-έστω καί αναδυομένη από την τούρτα-η Κα(κο)λομοίρα στο Ηρώδειο,γιατί όχι καί η εν λόγω Ελλη στά ερείπια τής Ολύνθου;







    Αλβέρτο έχει γίνει κάτι τέτοιο; πλάκα κάνεις έτσι δεν είναι;;;
    tetraktis
    30.07.2005, 14:57
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 29-07-2005 στις 16:05 έγραψε:

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 29/07/2005

    Ωστόσο, η αρμόδια ΙΣτ' Εφορεία Αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης δεν είχε αντίρρηση, με την προϋπόθεση ότι θα αναλάμβαναν την κάλυψη των εξόδων της υπερωριακής απασχόλησης των φυλάκων.




    Μια ζωή μικρομεσαίοι και πειναλέοι...

    Εθνικόν μεγαλείον λέγω.

    ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΕΩΔΗ ΤΗΣ ΜΑΣΑΣ!!!

    ΖΗΤΩ!

    ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΕΩΔΗ ΤΗΣ ΜΑΣΑΣ!!!

    ΖΗΤΩ!

    ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΕΩΔΗ ΤΗΣ ΜΑΣΑΣ!!!

    ΖΗΤΩ!

    Εθνικόν παραλήρημα!!!

    (τρεις φορές δεν πάει;)
    jorge
    30.07.2005, 18:25
    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 30-07-2005 στις 14:48 έγραψε:

    Αλβέρτο έχει γίνει κάτι τέτοιο; πλάκα κάνεις έτσι δεν είναι;;;





    Μάλλον εσύ μας κάνεις πλάκα Σταύρο
    Είχε βουίξει ο τόπος τότε με τα την ...ιδέα του Σαββόπουλου.
    tetraktis
    31.07.2005, 01:31
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 30-07-2005 στις 18:25 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 30-07-2005 στις 14:48 έγραψε:
    [i]
    Αλβέρτο έχει γίνει κάτι τέτοιο; πλάκα κάνεις έτσι δεν είναι;;;





    Μάλλον εσύ μας κάνεις πλάκα Σταύρο
    Είχε βουίξει ο τόπος τότε με τα την ...ιδέα του Σαββόπουλου.

    [/I]



    Παιδιά όχι, αλήθεια σας λέω, να τους θάψω που λέει ο λόγος, κι αυτόν κι αυτήν. (τύπου όρκου).
    ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!
    Ας πιούμε να ξεχάσουμε...



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: tetraktis on 31-07-2005 01:34 ]