ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.830 μέλη

    Rock: μουσικό είδος για εξαφάνιση

    Hastaroth
    10.01.2007, 00:24
    Εγώ σάν παλιότερος (μπαίνω στά 52 σήμερα γάρ....) θυμάμαι οτι την δεκαετία '75-'85 κυρίως υπήρχε ικανοποιητική κίνηση γύρω απο το Rock στην Ελλάδα.Υπήρχαν αρκετά μαγαζιά-τουλάχιστον στην Αθήνα,αλλά από όσο είχα ακούσει και στη Θεσσαλονίκη επίσης-που μπορούσες να ακούσης rock,ακόμα και χώροι γιά τά Ελληνικά συγκροτήματα γιά να μπορούν να παίζουν (στην Πλάκα π.χ. υπήρχαν ούκ ολίγα,είχα παίξει κι'εγώ σέ κάποια από αυτά).Δέν γινόταν βέβαια ο πανελλήνιος χαμός αλλά υπήρχε δραστηριότητα,που τώρα έχει ατονήσει-χωρίς όμως να έχη πάψει να υπάρχη.Αλλωστε κανένα μουσικό είδος δέν "πεθαίνει",δέν εξαφανίζεται.Απλά περνάει και το rock διάφορες φάσεις όπως όλα τα μουσικά είδη.Προσωπικά δέν πιστεύω οτι θα έρθη κάποτε μέρα που δέν θα ακούγεται ΠΟΥΘΕΝΑ στόν κόσμο η μουσική π.χ. τών Who ή τού Hendrix,ούτε οτι κάποια στιγμή στην Ελλάδα θα ξεχαστή π.χ.ο Σιδηρόπουλος ή οι Socrates....

    ΥΓ.Σχετικά μέ τον Παπακωνσταντίνου,η άποψή μου ήταν πάντα οτι αποτελούσε ένα είδος Ιζνογκούντ τού εν Ελλάδι ρόκ (όσοι έχουν διαβάσει το εν λόγω κόμικ θά καταλάβουν τί εννοώ)...
    The_king_will_return
    10.01.2007, 12:19
    Το ροκ εζησε ζει και θα ζει...no matter what!!!
    chorrer
    10.01.2007, 13:24
    @uNick



    @hastaroth

    Αδερφε δεν ξερω για την αθηνα (ουτε για την Σαλλονικη του 85) , παντως αν συγκρινω την θεσ/νικη του 89-95 με την σημερινη, μπορω να σου πω με σιγουρια οτι τα live bar της πολης ειναι πολυ περισσοτερα τωρα και μαλιστα με νεο κοσμο, "υγιεις κοσμο" , φοιτητες , κ.λ.π. , ενω τοτε ειμασταν τρεις κι ο κουκος και οι μισοι ηταν και πρεζακια (οχι οτι εχω κατι εναντιον των παιδιων αυτων, απλα προσπαθω να περιγραψω μια εικονα )

    @Γενικως

    Τεσπα, πιστευω οτι καθε εποχη εχει και τα δικα της τερτιπια...
    Τοτε ειμασταν λιγοι αλλα πιο "αληθινοι" ισως, πιο κοντα σε μια ιδεολογια αλλα αποκλεισμενοι απο τον υπολοιπο κοσμο.
    Τωρα ειμαστε περισσοτεροι, ισως αλλοι απο μοδα, αλλοι απο αναγκη, αλλοι απλα για την μουσικη , ομως σιγουρα με περισσοτερες ευκαιριες κι οχι τοσο απομονωμενοι απο τους υπολοιπους.
    ....Τι να πω ισως και να παραμεγαλωσα πια και να γκρινιαζω διαρκως...δεν βαριεσαι η συζητηση ποτε δεν εβλαψε κανεναν, αντε γεια μας!!
    IxNiLaTiS
    10.01.2007, 13:51
    @ chorrer

    Παράθεση:
    Για λοιπον σε παρακαλω μην με παιρνεις απο τα μουτρα, νομιζω οτι ηταν αρκετα πολιτισμενος ο τροπος με τον οποιο σου εξεφρασα το παραπονο μου



    Έλα Παναγία μου !!!

    Είπα εγώ ή έδειξα με κάποιον τρόπο, πως ο τρόπος σου δεν ήταν πολιτισμένος;
    Σου έκανα κανένα παράπονο;

    Τι έγραψα δηλ. που σε πείραξε;

    Γιατί λές «Για λοιπον σε παρακαλω μην με παιρνεις απο τα μουτρα» ;

    Πότε δηλαδή σε «πείρα από τα μούτρα»;

    Δεν μπορώ να σε καταλάβω …

    chorrer
    10.01.2007, 14:19
    @IxNiLaTiS

    Ελα αδερφε χαλλλλλαρωσε μαν, οκ μπορει να παρερμηνευσα εγω τον τροπο γραφης σου.....σορυ!! Ενταξει?
    uNick
    10.01.2007, 15:00
    Παράθεση:
    Το μέλος chorrer στις 10-01-2007 στις 13:24 έγραψε...
    ...ενω τοτε ειμασταν τρεις κι ο κουκος και οι μισοι ηταν και πρεζακια...

    Τρεις.... και ένας ο κούκος, τέσσερις... οι μισοί (δύο) ζάκια... Απορία: ο κούκος ήταν ένα από τα δύο ζάκια???
    chorrer
    10.01.2007, 17:17