ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.846 μέλη

    Κορυφαία 5 Progressive Rock/Metal Groups όλων των Εποχών...

    The_Heretic
    29.07.2005, 19:39
    Σαν δημοσκόπιση...Γιατί θεωρώ οτι ειναι αρκετά παρεξηγημένο και "δύσβατο" είδος...μπας και βρούμε ομοϊδεάτες...

    1)Pink Floyd
    2)King Crimson
    3)Dream Theater
    4)Yes
    5)Queen(πρώτοι έπρεπε,αλλά θα διχάσουν για τον αν είναι progressive ή όχι...)
    Floyd
    29.07.2005, 20:12
    Quote:

    Το μέλος The_Heretic στις 29-07-2005 στις 19:39 έγραψε:
    [I]
    Σαν δημοσκόπιση...Γιατί θεωρώ οτι ειναι αρκετά παρεξηγημένο και "δύσβατο" είδος...μπας και βρούμε ομοϊδεάτες...

    1)Pink Floyd


    Οι Floyd είναι progressive ή psychedelic rock??

    Nekros
    29.07.2005, 20:42
    psychedelic rock einai!
    The_Heretic
    29.07.2005, 21:50
    Ερώτηση...Τa "Dark Side Of the moon","Animals","a momentary lapse of reason" kai "Wish You Were Here" ειναι psychedelic rock?
    Ειχα την εντύπωση οτι η psychedelic εποχή τους είχε τελειώση μαζί την φυγή του Barrett...Παντα πίστευα οτι η μπάντα ήταν Progressive,στη χρυσή της εποχή...και απ'ότι ξέρω οι περισσότεροι καλλιτέχνες όταν τους ρωτάνε για την κορυφαία Progressive μπάντα λένε:Pink Floyd(π.χ.Steve Wilson-Porcupine Tree,John Petrucci-Dream Theater k.a.)
    Έτσι τους εκλαμβάνω και εγώ...Έτη φωτός μπροστα!Ο Ορισμός της Προόδου στη μουσική!
    thanos_lp
    29.07.2005, 21:55
    αμαν ρε παιδια.... δεν εχει κατηγοριες η μουσικη... αυτα ειναι μονο για να βρισκουμε πιο ευκολα(η πιο δυσκολα) τα cd στα καταστηματα δισκων!



    frufru
    01.08.2005, 14:16
    1)Van der Graaf Generator (φανταζομαι heretic οτι δν εχεις ακουσει γιατι αν ακους progressive rock θα τους ειχες πρωτους στη λιστα σου. Να ακουσεις οπωσδηποτε!! )

    2) King Crimson
    3)Camel
    4) Genesis
    5)Pink Floyd (αν τους θεωρησουμε progressive)



    The_Heretic
    01.08.2005, 22:16
    Αγαπητή μου μην είσαι τόσο απόλυτη για το αν ξέρω τους V.D.G.G.-την παρέα του αξιότιμου κυρίου Peter Hamill,την γνωρίζω-αλήθεια,ήρθαν;λ'ογω διακοπών έχω μια μικρή αποχή απο τα συναυλιακά δρώμενα...-απλά τυχαίνει να μην την έχω στην ΑΚΡΩΣ υποκειμενική λίστα των 5 που κατάθεσα πιο πάνω...την δική μου άποψη εγραψα,και σίγουρα είναι μεγάλη μπάντα,αλλά δεν είναι η πρώτη μου επιλογή.απλά-άλλος μπορεί να πει RUSH ως πρώτους,άλλος GENESIS,άλλος WATCHTOWER...και γι αυτό ξεκινησα το τοπικ-για να δούμε πόσοι είμαστε-was I clear?
    CARNIVORUS
    02.08.2005, 11:59
    1) Δεν υπάρχει...
    2) Rush
    3) Led Zeppelin
    4) Pink Floyd
    5) Tool
    6) Van der Graaf Generator
    7) Pain Of Salvation
    8) Psychotic Waltz
    9) Camel
    10) Watchtower
    11) Atheist
    12) Fates Warning
    .....και πάει λέγοντας...Πολύ πράμα...!


    The_Heretic
    02.08.2005, 13:12
    ...και επειδή θεωρώ ότι τα άφησα απ'έξω εντελώς ασυναίσθητα, και παίρνωντας ερέθισμα απο τον φίλο από πάνω,τοποθετώ και άλλες δύο μπάντες που είναι ο ορισμός του prog στις μέρες μας-οπου η λέξη πρόοδος και ταλέντο εκλείπουν συστηματικά:TOOL & MESHUGGAH...Respect!
    frufru
    02.08.2005, 13:27
    Quote:

    Το μέλος The_Heretic στις 01-08-2005 στις 22:16 έγραψε:

    Αγαπητή μου μην είσαι τόσο απόλυτη για το αν ξέρω τους V.D.G.G.-την παρέα του αξιότιμου κυρίου Peter Hamill,την γνωρίζω-αλήθεια,ήρθαν;λ'ογω διακοπών έχω μια μικρή αποχή απο τα συναυλιακά δρώμενα...-απλά τυχαίνει να μην την έχω στην ΑΚΡΩΣ υποκειμενική λίστα των 5 που κατάθεσα πιο πάνω...την δική μου άποψη εγραψα,και σίγουρα είναι μεγάλη μπάντα,αλλά δεν είναι η πρώτη μου επιλογή.απλά-άλλος μπορεί να πει RUSH ως πρώτους,άλλος GENESIS,άλλος WATCHTOWER...και γι αυτό ξεκινησα το τοπικ-για να δούμε πόσοι είμαστε-was I clear?





    ok ok δεν ειχα σκοπο να σε κρεμασω....Απλα κατα τη γνωμη μου ειναι ο ορισμος της progressive rock αι γι αυο φανταστηκα οτι δε τους ειχες ακουσει. Τωρα ναι οκ υποκειμενικο ειναι το ζητημα και εγω σιγουρα παραδεχομαι οτι ειμαι η πιο υποκειμενκη λογω τρελλου κολληματος με τυς VdGG και τον Hammill.
    Ναι ηρθαν.....τι να λεμε ....τα ''γεροξεκουτια'' επαιζαν σαν 18χρονα....
    frufru
    02.08.2005, 13:29
    Quote:

    Το μέλος The_Heretic στις 01-08-2005 στις 22:16 έγραψε:

    Αγαπητή μου μην είσαι τόσο απόλυτη για το αν ξέρω τους V.D.G.G.-την παρέα του αξιότιμου κυρίου Peter Hamill,την γνωρίζω-αλήθεια,ήρθαν;λ'ογω διακοπών έχω μια μικρή αποχή απο τα συναυλιακά δρώμενα...-απλά τυχαίνει να μην την έχω στην ΑΚΡΩΣ υποκειμενική λίστα των 5 που κατάθεσα πιο πάνω...την δική μου άποψη εγραψα,και σίγουρα είναι μεγάλη μπάντα,αλλά δεν είναι η πρώτη μου επιλογή.απλά-άλλος μπορεί να πει RUSH ως πρώτους,άλλος GENESIS,άλλος WATCHTOWER...και γι αυτό ξεκινησα το τοπικ-για να δούμε πόσοι είμαστε-was I clear?





    ok ok δεν ειχα σκοπο να σε κρεμασω....Απλα κατα τη γνωμη μου ειναι ο ορισμος της progressive rock αι γι αυο φανταστηκα οτι δε τους ειχες ακουσει. Τωρα ναι οκ υποκειμενικο ειναι το ζητημα και εγω σιγουρα παραδεχομαι οτι ειμαι η πιο υποκειμενκη λογω τρελλου κολληματος με τυς VdGG και τον Hammill.
    Ναι ηρθαν.....τι να λεμε ....τα ''γεροξεκουτια'' επαιζαν σαν 18χρονα....
    frufru
    02.08.2005, 13:34
    και αυτα απο το live.....










    επισυναπτόμενα: IMG_0832.JPG IMG_0797.JPG IMG_0906.JPG 
    ViPeR
    02.08.2005, 13:46
    1. Dream Theater
    2. Dream Theater
    3. Dream Theater
    4. Dream Theater
    5. Dream Theater



    Η συναυλία τους στην Θεσσαλονίκη ήταν γ***τη !!!!!!!

    The_Heretic
    02.08.2005, 16:43
    Δεν υπάρχει λόγος ούτε αντιπαράθεσης,ούτε να το συζητάμε!γάμω τις φωτογραφίες!βασικά λυπάμαι που έχασα KANSAS-απιστευτη prog μπάντα!αλλά,επαιζαν οι Dream Theater ίδια μέρα...
    The_Heretic
    02.08.2005, 16:48
    να και άλλος ένας δικός μου theater-ας!γεια μας φίλε...Τον Βασίλη τι τον κότσαρες εκεί στο avatar σου?

    λέω να ανοίξω τοπικ για αυτούς...για τα καλά και τα κακα που έχουν κάνει στην μουσική...ειμαι οπαδός τους απο το 91 και εχω φανταζομαι και λόγους και δυσαρέσκεια σε καποια πράγματα που έχουν κάνει...
    The_Heretic
    02.08.2005, 19:45
    Και να θέσω εδώ,σε όλους σας και την προσωπική μου αγαπημένη δεκάδα Progressive Rock/Metal δίσκων...


    1)"Awake"-Dream Theater (εδώ παίζει και το "Images & Words" των ιδίων...Μάλλον μοιράζονται την θέση...)
    2)"Aenima"-Tool
    3)"Dark Side Of The Moon"-Pink Floyd
    4)"Aqualung"-Jethro Tull
    5)"2112"-Rush
    6)"In The Court of..."-King Crimson
    7)"Trilogy"-E.L.P
    8)"Tales From Topographic Oceans"-Yes
    9)"Parallels"-Fates Warning
    10)"Operation:Mindcrime"-Queensryche

    και οι "outsiders"(να ήταν ετσι αυτοί...θα θέλανε πολύ να έχουν τέοιους δίσκους...)

    1)"Lateralous"-Tool
    2)"Songs From The Woods"-Jethro Tull
    3)"A Social Grace"-Phsychotic Waltz
    4)"A Night At The Opera"-Queen
    5)"Point Of No Return"-Kansas
    6)"Perfect Symmetry"-Fates Warning
    7)"Tyrrany"-Shadow Gallery
    8)"Control And Resistance"-Watchtower
    9)"Symbolic"-Death
    10)"Floating"-Eloy


    Τώρα,ο καθένας ας παραθέσει την δική του λίστα, να δούμε και κανα αλμπουμ που μας διαφεύγει, και χρίζει αναφοράς και προσοχής...από τα δικά μου,αλλοι θα καλυφθούνε,άλλοι όχι...

    ViPeR
    02.08.2005, 20:54
    Quote:

    Το μέλος The_Heretic στις 02-08-2005 στις 16:48 έγραψε:

    Τον Βασίλη τι τον κότσαρες εκεί στο avatar σου?






    Δεν είχα τι να βάλω !!!!!
    The_Heretic
    03.08.2005, 13:23
    Τωρα μάλιστα,viper!Οχι την "κωλοφατσα" του βασίλη!!!
    billy_cobham_2005
    03.08.2005, 16:14
    Μεγάλο θέμα ανοίξαμε παλικάρια μου!

    Η δική μου 10άδα περιέχει τα παρακάτω συγκροτήματα:

    1) Pink Floyd
    2) Camel
    3) Eloy
    4) Jethro Tull
    5) Focus
    6) Aphrodites Child
    7) Dream Theater
    8) Τοοl
    9) The Who
    10) Toto

    Η αντίστοιχη κορυφαία 10άδα δίσκων είναι:

    1) Dark Side Of The Moon /Medle
    2) Mirage
    3) Silent Cries & Mighty Echoes
    4) Aqualung
    5) Moving Waves
    6) 666
    7) Images & Words
    8) Aenima
    9) Who's Next
    10) Tambu
    The_Heretic
    03.08.2005, 20:52
    ΩΩΩΩΩ!!!το παιχνιδι ξεκίνησε!ωραία πράγματα βλέπω εδώ...ενδιαφέροντα!FOCUS????ρε τους τρελο-ολλανδούς!!αν και προσωπική αδυναμία στο Hocus Pocus...αλήθεια,οι who ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη παρουσία...δύσκολα τους βλέπεις σε τέτοιο θέμα...