ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.845 μέλη

    Κορυφαία 5 Progressive Rock/Metal Groups όλων των Εποχών...

    billy_cobham_2005
    04.08.2005, 04:10
    Έτσι είναι φίλε μου Heretic! Δεν μπορείς να μη χαρακτηρήσεις προοδευτικά, κομμάτια όπως το Baba 'O Riley ή το Won't get fooled Again είτε από μουσικής πλευράς, είτε από στιχουργικής!
    frufru
    04.08.2005, 12:45
    Δυστυχως φοβαμαι οτι θα γεμισω την 10αδα με δισκυς VdGG kai Hammill. Το πολυ πολυ να τους κανω 11-12 εεε? Δεν πειραζει...
    1)pawn hearts-VdGG
    2)in camera -PH
    3)The empty stage and the silent corner-PH
    4)H to he who am the only one-VdGG
    5)Godluff-VdGG
    6)World record-VdGG
    7)Patience-PH
    8)Trespass-Genesis
    9)Mirage-Camel
    10)Rajaz-Camel
    11)Ministrel in the Gallery-Jethro tull
    12)in the court of the Crimson King-King Crimson
    13)In the Wake of Poseidon-King Crimson
    14)Snow Goose-Camel

    Η σειρα παιζει μικρο ρολο....
    Ολοι ειναι διαμαντια δισκοι...


    frufru
    04.08.2005, 12:48
    Απιστευτο αφησα εξω τους Floyd

    1)Relics
    2)Dark side of the moon
    3)Meddle
    4)Atom heart mother
    5)Animals


    τελικα εφτιαξα 20αδα αντι για 10αδα εεε?

    GL
    04.08.2005, 13:38
    Ρε παιδια μονο πεντε groups???
    Δεν γινεται αυτο....Η λιστα μου ειναι λιγακι μεγαλη και πιανει ολα αυτα τα περισσοτερα σχηματα που ειπατε μαζι ομως και με τους δικους μας,Socrates και Afrodite's Child αλλα και αλλα πολλα διαμαντια της μουσικης που λετε....


    billy_cobham_2005
    04.08.2005, 19:29
    GL Αρχηγέ μου, όπου έχει παίξει o τρισμέγιστος Βαγγέλης Παπαθανασίου ο όρος Progressive παίρνει σάρκα και οστά μαζί με ένα φοβερό συνδιασμό κλασσικών και επικών στοιχείων! Όταν οι Aphrodites Child έσπερναν και θέριζαν στη Γαλλία την περίοδο ΄67 - '70 οι Pink Floyd ακόμα ψάχναν να βρούν ταυτότητα! Ο θείος μου, μου ανέφερε ένα περιστατικό από τη φοιτητική του ζώη στη Γαλλία όπου και σπούδασε.
    Σε 2 από τα μεγαλύτερα Club του Παρισιού, έπαιζαν στο μεν οι Aphrodites
    στο δε οι Floyd. Για αρκετό διάστημα συνέβαινε το εξής:
    Στο Club που παίζαν οι Floyd το πρόγραμμα ξεκινούσε στις 10. To μαγαζί μέχρι τις 12 ήταν φίσκα στον κόσμο. Στις 12 σχεδόν όλος ο κόσμος έφευγε. Όπως αναφέρθηκε, οι Floyd παραξενεύτικαν και ρωτώντας μάθανε ότι ο κόσμος πάει σε ένα μαγαζί 3 τετράγωνα πιο κάτω που παίζαν οι Α.C. Έτσι λοιπόν εκείνο το βράδυ ο κόσμος είχε την τύχη να απολαύσει ζωντανό Jam Aphrodites Child μαζί με Pink Floyd !!!

    The_Heretic
    04.08.2005, 20:13
    Έτσι...προγκρεσιβομουτρα όλου του ΜΗ ενωθείτε!!!και δωσ'τε πραμα εδώ...γνώμες,αγνωστες πτυχες για μπάντες,κτλ,κτλ...
    count
    05.08.2005, 00:52
    Quote:

    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 04-08-2005 στις 19:29 έγραψε:

    GL Αρχηγέ μου, όπου έχει παίξει o τρισμέγιστος Βαγγέλης Παπαθανασίου ο όρος Progressive παίρνει σάρκα και οστά μαζί με ένα φοβερό συνδιασμό κλασσικών και επικών στοιχείων! Όταν οι Aphrodites Child έσπερναν και θέριζαν στη Γαλλία την περίοδο ΄67 - '70 οι Pink Floyd ακόμα ψάχναν να βρούν ταυτότητα! Ο θείος μου, μου ανέφερε ένα περιστατικό από τη φοιτητική του ζώη στη Γαλλία όπου και σπούδασε.
    Σε 2 από τα μεγαλύτερα Club του Παρισιού, έπαιζαν στο μεν οι Aphrodites
    στο δε οι Floyd. Για αρκετό διάστημα συνέβαινε το εξής:
    Στο Club που παίζαν οι Floyd το πρόγραμμα ξεκινούσε στις 10. To μαγαζί μέχρι τις 12 ήταν φίσκα στον κόσμο. Στις 12 σχεδόν όλος ο κόσμος έφευγε. Όπως αναφέρθηκε, οι Floyd παραξενεύτικαν και ρωτώντας μάθανε ότι ο κόσμος πάει σε ένα μαγαζί 3 τετράγωνα πιο κάτω που παίζαν οι Α.C. Έτσι λοιπόν εκείνο το βράδυ ο κόσμος είχε την τύχη να απολαύσει ζωντανό Jam Aphrodites Child μαζί με Pink Floyd !!!




    tote omos kithara malon epeze o syd barrett kai ohi o david gilmour stous pink floyd,episis tote me ton barrett ihan entelos diforetiko stil,me tin metepita poria tous me ton gilmour ,pou ke kataxsiothikan.
    The_Heretic
    05.08.2005, 02:50
    Quote:

    Το μέλος count στις 05-08-2005 στις 00:52 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 04-08-2005 στις 19:29 έγραψε:
    [i]
    GL Αρχηγέ μου, όπου έχει παίξει o τρισμέγιστος Βαγγέλης Παπαθανασίου ο όρος Progressive παίρνει σάρκα και οστά μαζί με ένα φοβερό συνδιασμό κλασσικών και επικών στοιχείων! Όταν οι Aphrodites Child έσπερναν και θέριζαν στη Γαλλία την περίοδο ΄67 - '70 οι Pink Floyd ακόμα ψάχναν να βρούν ταυτότητα! Ο θείος μου, μου ανέφερε ένα περιστατικό από τη φοιτητική του ζώη στη Γαλλία όπου και σπούδασε.
    Σε 2 από τα μεγαλύτερα Club του Παρισιού, έπαιζαν στο μεν οι Aphrodites
    στο δε οι Floyd. Για αρκετό διάστημα συνέβαινε το εξής:
    Στο Club που παίζαν οι Floyd το πρόγραμμα ξεκινούσε στις 10. To μαγαζί μέχρι τις 12 ήταν φίσκα στον κόσμο. Στις 12 σχεδόν όλος ο κόσμος έφευγε. Όπως αναφέρθηκε, οι Floyd παραξενεύτικαν και ρωτώντας μάθανε ότι ο κόσμος πάει σε ένα μαγαζί 3 τετράγωνα πιο κάτω που παίζαν οι Α.C. Έτσι λοιπόν εκείνο το βράδυ ο κόσμος είχε την τύχη να απολαύσει ζωντανό Jam Aphrodites Child μαζί με Pink Floyd !!!




    tote omos kithara malon epeze o syd barrett kai ohi o david gilmour stous pink floyd,episis tote me ton barrett ihan entelos diforetiko stil,me tin metepita poria tous me ton gilmour ,pou ke kataxsiothikan.

    [/I]


    Για μένα πάντως ο εγκέφαλος των Pink Floyd δεν είναι τόσο ο gilmour όσο ο Waters...πολύ εμπνευσμένος καλλιτέχνης...
    The_Heretic
    05.08.2005, 02:56
    Παιδία μεγάλη παράλειψη εκ της πρώτης δεκάδος των άλμπυμ:"Selling England By The Pound"-Genesis..."...Can you tell me where my country lies..." με Peter Gabriel...

    Αλήθεια με τους Marillion έχει κανένας πάρε-δώσε?πολύ μ'αρεσουν ρε παιδία...λίγο Genesis-ίζουν,αλλά τους πάω,όπως και μου αρέσουν παρά μα πάρα πολυ οι ENCHANT-ο δίσκος τους "Break" είναι ίσως το καλύτερος Progressive Rock δίσκος που άκουσα απο τη δεκαετία του 90...
    W4TT4N4B3
    05.08.2005, 02:56
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 04-08-2005 στις 12:48 έγραψε:
    [I]
    Απιστευτο αφησα εξω τους Floyd



    Απαραδεκτος!
    frufru
    05.08.2005, 15:20
    Quote:

    Το μέλος count στις 05-08-2005 στις 00:52 έγραψε:

    tote omos kithara malon epeze o syd barrett kai ohi o david gilmour stous pink floyd,episis tote me ton barrett ihan entelos diforetiko stil,me tin metepita poria tous me ton gilmour ,pou ke kataxsiothikan.





    Αγαπητε μου θα διαφωνησουμε για τον Βarrett!!!!!
    Αν καποιος εδωσε στους Floyd υφος κατα τη γνωμη μου ηταν αυτος. Πολλοι καλοι και οι υπολοιποι (θα πεσει φωτια να με καψει αν ελεγα το αντιθετο).Αλλα κατα τη γνωμη μου χωρις την ιδιοσυγκρασια του Βarrett ισως το συγκροτημα κατεληγε να παιζει κλασσικο ροκ.
    Πηραν το υφος και αργοτερα το τελειοποιησαν

    nP
    05.08.2005, 19:02
    επισης Emerson Lake & Palmer... Ο ορισμος του progressive.
    αν θεωρησουμε οτι progressive ειναι η μουσικη με επιρροες απο κλασσικη/folk/fusion που ξεπεταχτηκε στις αρχες του '70.

    The_Heretic
    07.08.2005, 22:04
    Καλά-μιλάμε για την Μπάντα!Αυτοί και οι King Crimson...ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ!!μπροστα!!!αλήθεια,πληροφορίες για Cactus & Vanilla Fudge?ο Carmine Appice είναι θεός...Ριξτε μια ματια-εκανα ένα τοπικ-ακι για τους TOOL...οποιος πιστός...
    The_Heretic
    08.08.2005, 03:14
    Παιδιά,για νας προλάβω:μην αρχίσει να γράφει κανεις για Earth,Wind & Fire, Mahavishnu Orchestra, Vital Information, C.A.B. ,και άλλα FUSION γκρουπ-σεβαστά και γ@μ@νε,αλλά είναι εκτός τόπικ...άπλα,για να μην παρα-απλωθούμε στις "ελεύθερες φόρμες" ροκ μουσικής...
    GL
    08.08.2005, 11:15
    Quote:

    Το μέλος The_Heretic στις 05-08-2005 στις 02:56 έγραψε:

    Παιδία μεγάλη παράλειψη εκ της πρώτης δεκάδος των άλμπυμ:"Selling England By The Pound"-Genesis...[i]"...Can you tell me where my country lies..."
    με Peter Gabriel...

    Αλήθεια με τους Marillion έχει κανένας πάρε-δώσε?πολύ μ'αρεσουν ρε παιδία...λίγο Genesis-ίζουν,αλλά τους πάω,όπως και μου αρέσουν παρά μα πάρα πολυ οι ENCHANT-ο δίσκος τους "Break" είναι ίσως το καλύτερος Progressive Rock δίσκος που άκουσα απο τη δεκαετία του 90...

    [/I]


    1)Συμφωνω απολυτα για το Selling England By the Pound και τους Genesis,καποια στιγμη μετα τις διακοπες θα αναφερθω σε μια συνεντευξη του Piter Gabriel σχετικα με την δημιουργια αυτου του δισκου...Εχει πολυ ενδιαφερον...

    2)Περι Marillion.....Tα παρε δωσε του GL με το συγκεκριμενο σχημα ειναι αρκετα και μαλιστα θα σταθω στο τελευταιο διπλο dvd που εβγαλε η εταιρια τους....Ειναι καλο να το αναζητησει κανεις στις προθηκες των δισκοπολειων...υπαρχει λεπτομερως η ιστορiα αυτου του group.....


    shine on you crazy diamond...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 08-08-2005 11:16 ]
    nikostheater
    09.08.2005, 00:18
    χμμ,progressive..
    1)Dream Theater
    2)Pink Floyd
    3)Queen
    4)Rush
    5)Genesis
    Ania
    28.10.2005, 20:51
    Dream Theater
    pain of salvation
    fates warning
    Van der Graaf Generator
    porcupine tree
    Psychotic Waltz
    tool
    wastefall
    frufru
    28.10.2005, 21:11
    Quote:

    Το μέλος Ania στις 28-10-2005 στις 20:51 έγραψε:

    Dream Theater
    pain of salvation
    fates warning
    Van der Graaf Generator
    porcupine tree
    Psychotic Waltz
    tool
    wastefall





    Τι εγινε ρε παιδια...?
    Υπαρχει και αλλος που ακουει VdGG??????

    nikostheater
    28.10.2005, 22:22
    1)Dream Theater
    2)Queen
    3)Fates Warning
    4)Pink Floyd
    Queensryche

    Aπιστευτα συγκροτηματα..Θα εβαζα και τους Deep Purple που εγω τους θεωρω αρκετα προοδευτικους,παρολο που δεν ειναι progressive σχημα...
    Επισης ξεχασα και τους Genesis..
    trooper_206
    28.10.2005, 23:33
    Hawkwind και Eloy....και καλη ψαρια lol