ελληνική μουσική
    698 online   ·  210.832 μέλη

    Ο Σταυρός Του Νότου του Μικρούτσικου σε όλη την Ελλάδα...

    VAGHALF
    18.08.2005, 22:06
    Απλά μοναδικός ο Θάνος στην συνέντευξη στο Μελωδία. Μακάρι να είχαμε κι άλλους τόσο δυνατούς και χωρίς ανασφάλεια καλλιτέχνες. Θα τον χαρούμε σίγουρα την Δευτέρα. Μάλλον θα γεμίσει το θέατρο γιατί στα Μετρόπολις που πήγα, ζήταγαν από τον Βύρωνα σήμερα κι άλλα εισιτήρια!!!
    XENIAMEL
    19.08.2005, 11:00
    ¶κουσα στον Δίεση ότι τα εισιτήρια είναι ήδη 3.000 και ο Βύρωνας χωράει 4.000. Σίγουρα θα γεμίσει δηλαδή...
    ¶ντε η πρώτη συναυλία μετά τον Δεκαπενταύγουστο θα είναι γεμάτη ταξιδευτές!!! Ραντεβού εκεί.
    VAGHALF
    20.08.2005, 10:57
    Δεν έχω διαβάσει καλύτερο κείμενο του Χαρωνίτη. Έχει δώσει ρεσιτάλ στο Αθηνόραμα που κυκλοφορεί. Διαβάστε το, είναι σκέτη απόλαυση!!!!

    Our Trip, So Far...

    Τη Δευτέρα 22 Αυγούστου, από το θέατρο Βράχων, ο Θάνος Μικρούτσικος ξεκινάει ένα μικρό tour ανά την Ελλάδα με ένα από τα πιο σημαντικά και ζωτικά τραγουδοποιητικά σώματα που έχουμε βιώσει -και εξακολουθούμε να βιώνουμε- τις τελευταίες δεκαετίες: το «Σταυρό του Νότου» και τις «Γραμμές των Οριζόντων», δηλαδή τη μοναδική ποίηση του Νίκου Καββαδία σε (μοναδική, επίσης) μελοποίηση του Θάνου Μικρούτσικου. Ερμηνεύουν ο (πρώτος διδάξας) Γιάννης Κούτρας, ο Γιάννης Κότσιρας, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, ο Χρήστος Θηβαίος και ο ίδιος ο συνθέτης...

    Στην τέχνη (και στη μουσική) υπάρχουν οι στιγμές που είναι οριακές (χωρίζουν δηλαδή το «πριν» από το «μετά») και διαμορφώνουν μια αισθητική που αλλάζει τα πράγματα και την attitude σε επίπεδα διαχρονικά. Ο «Σταυρός του Νότου» είναι μια τέτοια περίπτωση. Το 1979 ο Θάνος Μικρούτσικος, νέος, ταλαντούχος, πολιτικοποιημένος, ανήσυχος και τολμηρός συνθέτης, γράφει μια σειρά τραγουδιών πάνω στη συγκλονιστική ποίηση του Νίκου Καββαδία και ανατρέπει όλο το σκηνικό! Σε μια εποχή όπου ο κοινωνικός επικολυρισμός ήταν το mainstream, έχουμε μια τραγουδοποιία surreal και real ταυτόχρονα, που μας ταξιδεύει σε ίση απόσταση από το προσωπικό όνειρο και τον προσωπικό μας εφιάλτη - χωρίς ούτε μια στιγμή να μας αφήνει μετέωρους. Τον αγαπάμε αυτό το δίσκο (ειδικά εμείς, του «ξένου ρεπερτορίου», οι πιο ροκ και τζαζ). Οι μουσικοκριτικοί τον θάβουν - ένα από τα πιο γελοία σχόλια που είδα ποτέ είναι «αυτά δεν είναι τραγούδια για ναυτικούς»! [Είναι η εποχή που αποφασίζω να μην εμπιστεύομαι τους μουσικοκριτικούς και, εκμεταλλευόμενος το πηγαίο και ενστικτώδες γούστο μου και την επίκτητη (συνεχώς) γνώση μου, γίνομαι ο ίδιος μουσικοκριτικός!
    Ο «Σταυρός του Νότου» -ως ποιότητα ποίησης και μελοποίησης- γίνεται μοντέλο ανάπτυξης για τον Θάνο Μικρούτσικο αλλά και για πολλούς μετέπειτα τραγουδοποιούς. Για εμάς τα τραγούδια του είναι συνεχώς μέσα μας - ζωντανά και τρέχοντα (πώς αλλιώς μπορεί να αποδοθεί το συναίσθημα που δίνει η «Θεσσαλονίκη», η «Γυναίκα», ο «Federico Garcia Lorca», το «Cambay's Water», η «Πικρία»... που εξακολουθεί να μου φέρνει δάκρυ).
    Το 1991 ο «Σταυρός του Νότου» εμπλουτίζεται και γίνεται «Γραμμές των Οριζόντων». Το έργο του Θάνου Μικρούτσικου πάνω στην ποίηση του Καββαδία είναι εν εξελίξει (όπως ακριβώς η πραγματική και ονειρική ζωή). Με τα ίδια και καινούργια τραγούδια - με μια διαφορετική μουσική προσέγγιση, που κάνει το έργο ακόμα πιο προσιτό στους νέους (και στους πάντα νέους). Στο «βετεράνο» Βασίλη Παπακωνσταντίνου -που μέσω του «Σταυρού» εξέλιξε ακομπλεξάριστα το rock feeling του- προστίθενται ο Νταλάρας και οι αδελφοί Κατσιμίχα. Ο ίδιος ο Μικρούτσικος τραγουδάει - και δίνει δυο εκπληκτικές τζαζ αποδόσεις στο «Kuro Siwo» και στο «Ένα μαχαίρι»...
    Το 2005 τα τραγούδια αυτά είναι πιο ζωντανά και πιο δυνατά παρά ποτέ. Αυτή τη στιγμή είναι ο original Γιάννης Κούτρας μαζί με τον Κότσιρα, τον Μαχαιρίτσα και τον Θηβαίο που μαζί με τον Θάνο «διαχειρίζονται» live ένα έργο που συνολικά έχει ξεπεράσει τις 700.000 σε πωλήσεις - και που αν συνυπολογίσουμε τις ανεξέλεγκτες ποσότητες MP3 που κυκλοφορούν ανάμεσα στη νεολαία, σημαίνει ότι 2 στους 10 Έλληνες (ανεξαρτήτως μουσικών προτιμήσεων και ιδιωμάτων) γνωρίζουν και βιώνουν την εκπληκτική αυτή τραγουδοποία των Μικρούτσικου - Καββαδία, με την τόσο εναργή και υπέροχη μουσικοποιητική γλώσσα. Έτσι, για να μην έχουμε τη στρεβλή εικόνα των media...
    Δευτέρα 22 Αυγούστου, λοιπόν, το Θέατρο Βράχων γίνεται ο χώρος του ταξιδιού της ζωής μας, της ψυχής μας, των ονείρων μας και όλων αυτών που (πάντα) νιώθουμε όταν ακούμε Καββαδία από την πένα του Μικρούτσικου.
    Γιώργος Χαρωνίτης

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: VAGHALF on 21-08-2005 23:25 ]
    VAGHALF
    21.08.2005, 23:28
    Και φυσικά σήμερα το Βημαγκαζίνο ήταν σούπερ που τους πήρε από πίσω σε μια μέρα με πρόβες και συναυλία!!! Είμαι έτοιμος για΄αύριο και ελπίζω κι εσείς...
    Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το νότο...
    T_A_Z_Z
    22.08.2005, 11:27
    Τελικά η συναυλία στη Θεσσαλονίκη πότε θα γίνει;;;
    ¶λλα site γράφουν στις 17/9 και άλλα στις 19/9... Ξέρει κανείς σίγουρη ημερομηνία;; Υπάρχει καμιά ελπίδα για τις 19
    Στα hotstation.gr , enjoy.gr , athinorama.gr λένε για τις 19/9 και στα cultureguide.gr , gothess.gr , melodia.gr λένε για τις 17/9

    antonLOrd
    22.08.2005, 12:17
    Σύμφωνα με το www.musiccorner.gr, η συναυλία θα πραγματοποιηθεί στο Θέατρο Γης, την Δευτέρα 19/09/2005...
    XENIAMEL
    22.08.2005, 12:21
    Είναι σίγουρα ΣΤΙΣ 17 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ!!!!

    τηλέφωνο για πληροφορίες 210-6454360 (εκεί ρώτησα κι εγώ)
    Aiolos_m
    23.08.2005, 14:01
    Λοιπόν...
    Παρεβρέθηκα στη συναυλία του Θάνου Μικρούτσικου στο Βύρωνα και έχω να πω κάποια πράγματα σχετικά με αυτήν.
    Καταρχήν ο Θάνος ήταν μια απόλαυση πάνω στη σκηνή, όπως συνηθίζει άλλοστε. Ειδικά όταν ερμήνευσε τους εφτά νάνους τα χειροκρότημα πρέπει να ακούστηκε μέχρι το Σύνταγμα. Χωρίς φωνή τραγουδιστή, χωρίς το γνωστό "σ", χωρίς την έκταση που απαιτείται, έδωσε το ρεσιτάλ του όπως μόνο εκείνος ξέρει. Από κει και πέρα καλά έκανε και δεν συμμετείχε φωνητικά και πολύ στα άλλα τραγούδια.

    Ο Χρήστος Θηβαίος ήταν μια αποκάλυψη.
    Ο γνωστός Χρήστος, όσοι τον έχετε παρακολουθήσει σε συναυλίες, έβγαλε τον καλύτερό του εαυτό μπροστά στο μικρόφωνο, ερμήνευσε με περίσσιο πάθος τα τραγούδια με αποκορύφωμα το WILLIAM GEORGE ALLUM και έδειξε ακόμα μια φορά, εκτός από καλός τραγουδοποιός, πόσο καλός ερμηνευτής είναι.

    Ο Γιάννης Κότσιρας, όπως είπε μια φίλη, ήταν λίγο έξω από τα νερά του. Ήταν όμως αξιοπρεπέστατος χωρίς να υπερβάλλει ούτε μια φορά, χωρίς να παραπατήσει ποτέ. Δεν τον είχα φανταστεί ποτέ να τραγουδά τον "Σταυρό του Νότου". Να' ναι καλά.

    Ο Γιάννης Κούτρας τώρα...
    Δεν τον είχα ξανακούσει να τραγουδά live και δεν περίμενα να είναι τόσο εκφραστικός. Η συγκίνησή που υπήρχε στο πρόσωπό του μαρτυρούσε τη χαρά του που ερμήνευε πάλι, τόσα χρόνια μετά, παρέα με τον Θάνο στη σκηνή, όλα αυτά τα τραγούδια.

    Για τον Μαχαιρίτσα δεν έχω και πολλά να πω. Ήταν κάτι μόνο του πάνω στη σκηνή..........

    Αυτό που με παραξένεψε είναι το γεγονός ότι μετά το πέρας του βασικού προγράμματος σχετικά με την μελοποιημένη ποίηση, ακολούθησε ένα μέρος με τραγούδια του Μικρούτσικου γενικού περιεχομένου, που απείχαν κατά πολύ από διαφήμηση που είχε γίνει. Μάλλον θα ξέχασαν να το αναφέρουν...

    Γενική εικόνα: πολύ καλή. Μάλλον θα ξαναπήγαινα. Με την ίδια παρέα (αν ερχόταν) αλλά δύσκολα στον ίδιο τόπο. Δεν βρίσκεις ταξί...
    antonLOrd
    23.08.2005, 14:21
    Παιδιά, η συναυλία στην Ρόδο στις 26, ισχύει...???
    άκουσα ότι ακυρώθηκε....
    xristoforoupanagiotis
    23.08.2005, 14:54
    ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ
    Παρασκευή 26 Αυγούστου, ώρα 9.30 μ.μ.
    στο Γήπεδο Διαγόρα Ρόδου.
    Ακούστε λίγες ώρες πριν την μεγάλη συναυλία και συγκεκριμένα την Πέμπτη 25 Αυγούστου στις 7 το απόγευμα τους Χρήστο Θηβαίο(χειμαρρώδης και με την γνώριμη φιλοσοφική του διάθεση) και τον Γιάννη Κούτρα(αποκαλυπτικός και συγκινησιακά φορτισμένος)στην εκπομπή 7 με 9 στον αέρα με την Ξένια Ζαχαριάδου, ενώ την Παρασκευή στο πλαίσιο της ίδιας εκπομπής λίγες ώρες πριν την συναυλία καλεσμένος θα είναι ο δημιουργός του «Σταυρού του Νότου» Θάνος Μικρούτσικος.Όλα αυτά στο ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΛΥΧΝΑΡΙ WWW.LIHNARIFM.GR.
    Τιμή εισιτηρίου 20 και 15 ευρώ στο κινηματοθέατρο Ρόδον και όλα τα δισκοπωλεία.
    xristos
    24.08.2005, 10:16



    ...θα χάσω είχα πει, μα κερδίζω.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: xristos on 31-08-2005 00:50 ]
    Soulessome
    24.08.2005, 11:19
    Είχα την τιμή να ήμουν κι εγώ στη συναυλία στο Βύρωνα...εκει καθισμένη στα βραχάκια παρακολουθησα μία από τις καλύτερες και πιο σημαντικές για μένα συναυλίες που έχω πάει!

    Τι να πω...δεν είχα ξαναδει τον Μικρουτσικο ποτέ ξανα live και με εντυπωσίασε το παθος του στη σκηνή. Οι ερμηνίες του δε, με καθήλωσαν!

    Ο Γιάννης Κούτρας ξεχώρησε με τη μοναδική δυνατή και βαθιά φωνή του όπως περίμενα άλλωστε...και διεκρινα την περηφάνια και την τιμή που ενιωθε όταν ερμήνευε το κάθε κομμάτι!
    Ο Χρήστος Θηβαίος εδωσε κι εκεινος τον καλύτερο του εαυτό και την ενταση που επρεπε σε όλα τα κομμάτια που ερμήνευσε!

    Να πω όμως και για τον Μαχαιρίτσα που με ξενερωσε όταν αρχισε να φωνάζει στο κοινο ''παμε! Για ξυπνήστε!''΄, όχι τόσο για τα επιφωνήματα που δεν αρμοζουν στην ερμηνία της ποιησης του Καββαδία, αλλά και για το χαζό υπονουμενο... Γιατί ρε μάγκα? Κοιμομασταν , μέχρι τώρα? Ισως κρίνω αυστηρά...με ενοχλησε όμως πολύ!

    Σιγουρα όμως το γεγονος δεν σκιαζει καθόλου τη βραδιά! Συγχαρητηρια κι ενα ευχαριστώ...
    jazzmin
    24.08.2005, 17:49
    Κάποιοι είπαν ότι είχαν να δουν έτσι τον Βύρωνα από την συναυλία για τον Μάνο Λοϊζο. Κάποιοι άλλοι από την συναυλία με τον Manu Chao!!!
    Το σίγουρο είναι ότι χθες στο θέατρο Βράχων υπήρχαν χιλιάδες μέσα και πολλοί απ' έξω που δεν μπόρεσαν να μπουν και παρακαλούσαν για ένα εισιτήριο. Αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε ούτε ένα. Γι΄αυτό και η συναυλία άρχισε ακριβώς στις 9 χωρίς καθόλου καθυστέρηση!!!
    Και έγινε άλλη μια αγαπημένη στιγμή που θα μπει στο άλμπουμ μας με τις καλύτερες συναυλίες που έχουμε ζήσει. ¶λλη μια καλοκαιρινή εμπειρία που θα μας μείνει αξέχαστη.
    Στοιχεία της?
    Μια χωρίς διάλειμμα τρίωρη συναυλία με τα 18 τραγούδια βασισμένα σε ποίηση Νίκου Καββαδία στην αρχή. Ανάμεσά τους το Καραντί και το Μαχαίρι με τον Γιάννη Κότσιρα, την Γυναίκα με τον Χρήστο Θηβαίο και τον ίδιο τον Θάνο Μικρούτσικο, τους Εφτά Νάνους με μια μαγική εισαγωγή του Θάνου Μικρούτσικου, τον Νέγρο Θερμαστή και το Cambay's Water με τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα αλλά και την Θεσσαλονίκη που είπαν όλοι μαζί και την έδωσαν πάσα στον κόσμο που την τραγούδησε και τους αποθέωσε!!!
    Ακολούθησε μια σειρά από μεγάλα τραγούδια του Θάνου Μικρούτσικου σε νέες εκτελέσεις. Ξεχωρήσαμε την "Ελένη" με την εκπληκτική ερμηνεία του Γιάννη Κότσιρα που απέδειξε πόσο μεγάλος τραγουδιστής είναι, την συγκίνηση και τα δάκρυα του Γιάννη Κούτρα στο '"¶ννα μην κλαίς" που είπε μαζί με τον Μικρούτσικο αλλά και στο "Τους έχω βαρεθεί" και τέλος τους αναμένους αναπτήρες στην "Πυρόγα" που είπαν όλοι μαζί. Μια συναυλία με ένταση και πάθος. Ο Θάνος Μικρούτσικος είναι μαζί μας. Και ο Σταυρός του νότου μας δίνει την ευκαιρία και πάλι να ονειρευόμαστε το αδύνατο. Να τροχίσουμε εκείνα τα σπαθιά του λόγου που μας αρέσουν και να χορέψουμε ξανά και ξανά πάνω στο φτερό του Καρχαρία...

    VAGHALF
    24.08.2005, 22:42
    Τι να πω και εγώ. Τα είπατε όλα. Ήταν μια βραδιά που θα μας μείνει αξέχαστη. Αν κάποιος έχει φωτογραφίες ας τις περάσει στο topic να τις δούμε και να ξαναθυμηθούμε. Αν όχι περιμένουμε από την Ρόδο παιδιά!!!
    mary
    25.08.2005, 11:54
    Πηγα χθες στο 'Σταυρό του Νοτου' στη Πατρα. Απ τις καλύτερες συναυλιες που εχω παει.

    Ξεχωρισα το Θηβαιο, τον οποιο δεν ειχα δει live, ο οποιος με ταξιδεψε με τη μοναδική χροια της φωνης του. Αλλα κυριως με την ερμηνια του, είχε απίστευτο παθος και θεατρικότητα. Ο 'σταυρος του νότου' του παει πολυ...

    Ο Κοτσιρας εξαιρετικος, με παθος στην ερμηνεια του, μ'αρεσε παρα πολύ στην 'Ελένη'..

    Ο Γιαννης Κουτρας με τη μεταλλική του φωνη ηταν πολυ καλος ενω ο Λαυρεντης ηταν πολυ 'κοντα' στο κοινο, οπως συνηθίζε,ι και αυτο μου αρεσε.

    Απ τις καλύτερες δουλειες... Μακαρι να δουμε κ αλλα τετοια!!!
    VAGHALF
    26.08.2005, 00:11
    Καθώς ήρθε η σειρά της ΡΟΔΟΥ, βρήκαμε φωτογραφίες από την μαγική πρώτη βραδιά, ΑΘΗΝΑ, 22 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ. Ευχαριστούμε την Ιωάννα που μας της προμήθευσε...



    Ενώ στην επόμενη ο Θάνος Μικρούτσικος και ο Γιάννης Κούτρας συγκινημένοι στο τέλος θα αγκαλιαστούν και ο Γιάννης Κούτρας θα κλάψει στο πλευρό του Θάνου...



    Να το χαρείτε. Να ταξιδέψετε. Να μας μεταφέρετε τις εμεπιρίες σας. Τέτοιες συναυλίες δεν γίνονται έυκολα πια. Κρατήστε το απόκομα...

    antonLOrd
    26.08.2005, 00:18
    Και τώρα η σειρά μου.. Αύριο πάω Ρόδο να τους δω... Με το που επιστρέψω θα σας πω τις εντυπώσεις μου...
    anezina
    29.08.2005, 00:10
    Για την συναυλια γαιν την παρουσιαση του Σταυρου του Νοτου στο θεατρο Βραχων στο Βυρωνα το μονο που εχω να προσθεσω στους προλαλισαντες ειναι: Ελεος αυτος ο Μαχαιριτσας...Μας τα χαλασε ολα...Ηταν απελπιστικα κακος...
    VAGHALF
    31.08.2005, 00:30
    Και τώρα στο ΚΑΤΡΑΚΕΙΟ μόνοι τους. Ο Θάνος Μικρούτσικος. ο Γιάννης Κούτρας και ο Χρήστος Θηβαίος στη Νίκαια τη Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου, αυτή την Δευτέρα δηλαδή... Για όσους θέλουν να το ξαναδούν, αλλιώς. Για όσους δεν το είδαν στον Βύρωνα...