ελληνική μουσική
    698 online   ·  210.832 μέλη

    Κατράκειο 29/8: 10 Χρόνια Δίφωνο !

    VAGHALF
    04.08.2005, 22:44
    To περιοδικό Δίφωνο οργανώνει μια βραδιά γεμάτη τραγούδι..

    Συμμετέχουν με αλφαβητική σειρά:
    Α. Οι τραγουδοποιοί: Φοίβος Δεληβοριάς, Δημήτρης Ζερβουδάκης, Νίκος Ζιώγαλας, Παντελής Θαλασσινός, Χρήστος Θηβαίος, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Πάνος Κατσιμίχας, Κώστας Λειβαδάς, Λουδοβίκος των Ανωγείων, Σωκράτης Μάλαμας, Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Παύλος Παυλίδης, Ορφέας Περίδης, Μιλτιάδης Πασχαλίδης, Μιχάλης Τζουγανάκης
    Β. Οι τραγουδιστές: Γεράσιμος Ανδρεάτος, Μελίνα Ασλανίδου, Καλλιόπη Βέττα, Φωτεινή Δάρρα, Λιζέτα Καλημέρη, Μελίνα Κανά, Αρετή Κετιμέ, Καίτη Κουλιά, Μανόλης Λιδάκης, Ανδριάνα Μπάμπαλη, Δημήτρης Μπάσης, Αναστασία Μουτσάτσου, Γιώτα Νέγκα, Έλλη Πασπαλά, Μαρία Σπυροπούλου, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Γιάννης Χαρούλης.
    Γ. Οι συνθέτες: Γιώργος Ανδρέου, Μάνος Αχαλινωτόπουλος, Νίκος Ζούδιαρης, Γιώργος Καζαντζής, Παναγιώτης Καλαντζόπουλος, Νίκος Ξυδάκης, Ευανθία Ρεμπούτσικα, Δημήτρης Παπαδημητρίου, Στάμος Σέμσης
    Δ. Τα συγκροτήματα: Active Member, Mode Plagal, Takim, Τρίφωνο

    1995 – 2005. Δέκα χρόνια Ελληνικό τραγούδι, δέκα χρόνια Δίφωνο. Το καλλιτεχνικό τραγούδι που λειτουργεί μακριά από την επιφάνεια της κατανάλωσης, δίνει ισχυρό παρόν και ατενίζει το μέλλον. Το ζήσαμε στις προσωπικές μας στιγμές, μας έκανε παρέα στα κέφια και στα ζόρια μας, στο παράπονο και το γλέντι μας. Το αγαπήσαμε και το κρατάμε πάντα στην καρδιά μας γιατί είναι τραγούδι έργο του πνεύματος, έργο της ψυχής αλλά και της διανόησης, είναι ένα τραγούδι έσχατη δικαιολογία ύπαρξης του ανθρώπου αφού συγκεντρώνει την έκφραση των πιο υψηλών δυνάμεών του, του νου και της ψυχής ενωμένων. Το τραγούδι που κουβαλάει μέσα του συναισθήματα που είναι βαθιά ριζωμένα στο dna μας. Γι’αυτό είναι το τραγούδι που αντέχει στο χρόνο!
    Ο στιχουργός και σκηνοθέτης Θοδωρής Γκόνης έχει αναλάβει τις εικαστικές – σκηνικές παρεμβάσεις της βραδιάς με μια μεγάλη ομάδα, με την οποία έχουν δουλέψει περίπου ένα χρόνο για αυτή την παράσταση.
    Μπήκαν κρυφά στο σπίτι μας και μάζεψαν όλα τα άλμπουμ που έχουμε κυριολεκτικά «λιώσει» από την χρήση. Άνοιξαν το συρτάρι με τα προσωπικά μας αντικείμενα και βρήκαν όλα τα αποκόμματα των εισιτηρίων από τις συναυλίες και τις εμφανίσεις στις μουσικές σκηνές που αγαπήσαμε. Έψαξαν στο κινητό και στις σημειώσεις μας και βρήκαν όλα τα μηνύματα και τα γράμματα στα οποία χρησιμοποιήσαμε στίχους των τραγουδιών και τα στείλαμε. Και τα έκαναν παράσταση...
    Μια δεκαετία, σαράντα καλλιτέχνες, συνθέτες, τραγουδοποιοί και συγκροτήματα, ογδόντα τραγούδια, τέσσερις ώρες μουσική, δέκα χιλιάδες θεατές, ένα μουσικό ταξίδι. Την Δευτέρα 29 Αυγούστου στις 21.00 το βράδυ, στο Κατράκειο Θέατρο μια σελίδα της νεότερης ιστορίας του Ελληνικού τραγουδιού κλείνει για να προετοιμάσει τον δρόμο στην επόμενη που ανοίγει αμέσως μετά...
    Μια μουσική σκυταλοδρομία αφιερωμένη σε αυτούς που έγραψαν μουσική και στίχους όχι για να βγάλουν λεφτά αλλά κυρίως για να βγάλουν από μέσα τους αυτό που αισθάνθηκαν.
    Γιατί όπως λέει και ο Ράινερ Μαρία Ρίλκε στο βιβλίο του «Γράμματα σε’ ένα νέο ποιητή», «Ένας μονάχα δρόμος υπάρχει. Εξομολογηθείτε στον εαυτό σας: θα πεθαίνατε τάχα, αν σας απαγόρευαν να γράφετε; Αν η απόκριση τούτη αντηχήσει καταφατικά, τότε πρέπει να πλάσετε την ζωή σας σύμφωνα με αυτή την ανάγκη. Πασχίστε τότε να πείτε, σα να ’σαστε ο πρώτος άνθρωπος στη γη, τι βλέπετε, τι ζείτε, τι αγαπάτε, τι χάνετε. Κι αυτό θα γίνει κάποτε τραγούδι στα χείλη μας...»


    ΔΕΥΤΕΡΑ 29 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΙΣ 21.00, ΚΑΤΡΑΚΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΝΙΚΑΙΑΣ. ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ 210 9404817.

    ΜΕΡΙΚΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΡΑΔΙΑ...

    1. Το Κατράκειο Θέατρο είναι ένα μοντέρνο θέατρο μέσα στο πράσινο, δίπλα στο ‘’ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ’’. Από Αθήνα, ακολουθούμε την Πειραιώς, στρίβουμε δεξιά στην Πέτρου Ράλλη, περνάμε τον Κηφισό, μετά από 500 μέτρα περνάμε πάνω από τη γέφυρα με κατεύθυνση προς Νίκαια, διασχίζουμε τη Νίκαια περνώντας διαδοχικά το Γενικό Κρατικό, την πλατεία Περιβολάκι, ως το τέλος της Πέτρου Ράλλη όπου ο δρόμος γίνεται, σε ένα μικρό του ζίγκ ζάγκ, μονόδρομος και μετονομάζεται σε Λαοδικείας. Περίπου 500 μέτρα από την αρχή της Λαοδικείας μεγάλα αεροπανώ και οδοσήμανση μας κατευθύνουν δεξιά προς το Κατράκειο.
    ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ: Aπό Πειραιά: 814 / 824 / 825 / 909, Aπό Αθήνα: 820 (πλατεία Κουμουνδούρου-Κερατσίνι), Β18 Ομόνοια Πέραμα (μέσω Πέτρου Ράλλη). Η στάση είναι η Πλατεία 25ης Μαρτίου.

    2. Θα υπάρχει οθόνη 24m2 πάνω στη σκηνή και θα προβάλει μεταξύ άλλων, video arts με θέμα τη θάλασσα, βραβευμένων σκηνοθετών από τις τελευταίες BIENALLE.

    3. Η συναυλία υποστηρίζει την οικολογική οργάνωση «Μεσόγειος SOS» που θα έχει και περίπτερο στον χώρο και μέλη της θα ενημερώνουν το κοινό για τις εργασίες και τα προγράμματα της.

    4. Η συναυλία δεν έχει κερδοσκοπικό χαρακτήρα γι’αυτό και το εισιτήριο της είναι εξαιρετικά χαμηλό, δηλαδή 10 Ευρώ, όσα χρειάζονται για να μπορέσουν να βγουν τα χρήματα της παραγωγής...



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 24-08-2005 11:23 ]
    VAGHALF
    06.08.2005, 10:09
    Εισιτήρια προπωλούνται σε όλα τα metropolis!!!!!

    VAGHALF



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 06-08-2005 14:34 ]
    istoxastis
    06.08.2005, 11:26
    ΟΛΟΙ όσοι παίρνουν μέρος συναυλία, τιμούν με τη δουλειά τους το ποιοτικό τραγούδι και η επιλεκτική αναφορά σε δυο τρεις μόνο πράγματι καταξιωμένους καλλιτέχνες, στον τίτλο του topic, είναι ολίγον ατυχής. Κατά τα άλλα σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
    VAGHALF
    09.08.2005, 22:16
    Σωστό. Απλά πληροφορίες από τις πρόβες λένε ότι όλοι οι τραγουδοποιοί θέλουν να τραγουδήσουν με τον Σωκράτη γιατί η ιδέα είναι ο ένας να δίνει δίνει την θέση του στον άλλο αλλά πριν την δώσει να λένε μαζί κι ένα τραγούδι. Το όνειρό μου είναι να δω αυτούς τους τρείς μαζί. Ωστόσο όλοι τους φυσικά θα είναι πολλοί συγκινητικοί. Μην ξεχνάμε αντίστοιχες συναυλίες που έχει κάνει ο Μελωδία με τους τραγουδοποιούς αλλά και παλιότερα το Δίφωνο. Μακάρι να μάθουμε και τα τραγούδια που θα επιλέξουν!!!
    Εγώ πάντως θα κατασκοπεύω τις πρόβες τους για να το μεταδώσω...
    Ο Αλκίνοος λέει έχει φύγει με κανό κάπου στο Αιγαίο...
    Ακόμα τον ψάχνουν...
    Αντε και στα μουσικά ταξίδια μας κύριε προσκυνητή και της Θάλασσας...



    anna-mant
    09.08.2005, 23:02
    elpizo na vgei se dvd giati den tha mporeso na pao...
    opoios paei kala na perasei...
    XeniaRodo
    10.08.2005, 10:39
    Άρχισε η προπώληση?
    Θα πάω τώρα που δεν έχει η Aθήνα κόσμο ακομα....

    O Aλκίνοος με κανό στο Aιγαίο?
    Γαμώτο! εγώ ήμουν Aιγαίο πριν κάτι βδομάδες...

    VAGHALF πάρε με κι εμένα στις πρόβες....
    antreas_dr
    10.08.2005, 15:55
    θα σας δω εκεί......
    το τσίμπισα το εισητηριάκι!!!
    XeniaRodo
    10.08.2005, 16:26
    Mπάμπαλη διαβάζω....

    σιγά μη δεν...
    είδες τελικά?
    paramithi
    10.08.2005, 17:25
    τελικά κ η Ανδριάνα ε?μου ξέφυγε..να σας πω..εσεις που θα πατε..πως θα σας γνωρισουμε?φορεστε κανα μπλουζακι(γιατι εγω δεν εχω παρει ακομη..)
    jazzmin
    11.08.2005, 14:35
    Εγώ θέλω να δω και παράξενες συναντήσεις με συνθέτες και τραγουδιστές ή τραγουδοποιούς. Ξυδάκη με Αλκίνοο ας πούμε. Ή Ανδρέου με Θηβαίο που ετοιμάζουν δίσκο όπως έμαθα. Ο ένας γράφει για τον άλλο λέει. Καλό ακούγεται. Θα πουν τίποτα στην συναυλία?
    surmelim
    11.08.2005, 16:44
    Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν μπορώ να τσεπώσω εισητηριάκι μεσω Ιnternet?!!!
    jazzmin
    11.08.2005, 17:14
    Λέει ότι μπορούν να σου το στείλουν ταχυδρομικώς. Κάνεις μια παραγγελία πρωϊνές ώρες στο 210-9404817 και σου εξηγούν πως γίνεται...
    surmelim
    11.08.2005, 17:25
    οκ! Ευχαριστώ πολύ!!

    VAGHALF
    11.08.2005, 23:04
    Ένας φίλος από Βόλο μου έστειλε μήνυμα αν το μεταδώσει το ΔΕΥΤΕΡΟ. Δεν νομίζω, γιατί χορηγός είναι ο Μελωδία. Συνήθως δεν τα κάνει αυτά (μεταδίσει μόνο τις δικές του) αλλά αν μάθω κάτι νεώτερο θα ενημερώσω.


    Το επόμενο Δίφωνο θα έχει εξώφυλλο Μάλαμα και Λιδάκη και ένα σούπερ cd με ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΜΑΛΑΜΑ ΜΟΝΟ!!!!!


    Ετοιμάσου φίλε μου. θα είναι για μας!!!!

    XeniaRodo
    12.08.2005, 09:30
    Eγώ άκουσα να το λένε και σε εκπομπή του Δίεση...
    Tο εισιτήριο το πήρα!
    XeniaRodo
    12.08.2005, 09:46
    Quote:

    Το μέλος jazzmin στις 11-08-2005 στις 14:35 έγραψε:

    Εγώ θέλω να δω και παράξενες συναντήσεις με συνθέτες και τραγουδιστές ή τραγουδοποιούς. Ξυδάκη με Αλκίνοο ας πούμε. Ή Ανδρέου με Θηβαίο που ετοιμάζουν δίσκο όπως έμαθα. Ο ένας γράφει για τον άλλο λέει. Καλό ακούγεται. Θα πουν τίποτα στην συναυλία?





    Eγώ ένα ΔEN θέλω να δω...
    Tην Mπάμπαλη δίπλα στον Aλκίνοο.
    Άμα γίνει κάτι τέτοιο μα την Παναγία, θα ορμήξω στη σκηνή και θα κάνω φασαρία....

    (πω πω έκανε και ομοικαταληξία, πώς φαίνεται ο καλλιτέχνης,
    τσ τσ, κατά λάθος φτιάχνει έργα τέχνης)
    χα χα

    surmelim
    12.08.2005, 09:51
    Πω πωωωω! Σου έχει κάνει ζημιά η Μπάμπαλη ε? Εμένα κάτι ανάλογο η Τσαλιγοπούλου,μα τι μαϊντανός θεέ μου????
    XeniaRodo
    12.08.2005, 10:15
    Quote:

    Το μέλος surmelim στις 12-08-2005 στις 09:51 έγραψε:

    Πω πωωωω! Σου έχει κάνει ζημιά η Μπάμπαλη ε? Εμένα κάτι ανάλογο η Τσαλιγοπούλου,μα τι μαϊντανός θεέ μου????





    Aγαπητό μέλος surmelim (αλήθειά, έχεις καταγωγή από Πόντο?)
    ούτε εμένα μου αρέσουν οι τσιρίδες και τα φαλτσέτα της Tσαλιγοπούλου, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι έχει μια δόση ερμηνείας και είναι και κάτι "ξεχωριστό" τέλος πάντων.
    Eνώ η Mπάμπαλη είναι... αχ τι να σου πω. Aκούγεται, αλλά όχι και τόσο πολύ πια. Έλεος. Eίνα δυνατόν να παίζουν τόση Mπάμπαλη στο ραδιόφωνο ενώ υπάρχουν τόσοι αξιόλογοι ερμηνευτές?
    Kαι πόσα βύσματα έχει πια και κάνει τόσες συνεργασίες με τους πάντες? Άσε που είχα διαβάσει σε μια συνέντευξή της ότι "η μουσική στη ζωή μου ήρθε τυχαία". E, φαίνεται κοπέλα μου! Γίνονται και τέτοια λάθη από τη θεά τύχη!

    Λοιπόν βγήκα από το θέμα.... sorry

    Θα τα πούμε στη συναυλία....
    VAGHALF
    12.08.2005, 17:50
    Η Ελευθεροτυπία σήμερα έχει μια διόρθωση στο φύλλο της για μια απίστευτη γκάφα που έπαθε προχθές. Από νέα "ράδιο αρβύλα"λοιπόν έγραψε στο προχθεσινό φύλλο ότι ο Νίκος Ξυδάκης θα ανέβει στην σκηνή πάνω σε μια καμήλα!!!! σε ένα θέμα με τίτλο "Κάϊρο, Κατράκειο, Χαρτούμ.." Καλά, πες ότι του το έλεγαν σοβαρά του δημοσιογράφου, αυτός το πίστεψε? Και το έγραψε κι όλας!!!! Τέλος πάντων, σήμερα επανορθώνει λέγοντας ότι πίστεψε διάφορα ψέματα και ότι "όλοι οι τραγουδιστές θα είναι...πεζοί..."


    Έυτυχώς που έχει πολύ χιούμορ ο Νίκος Ξυδάκης...

    jazzmin
    17.08.2005, 17:02
    Συνταρακτικές λεπτομέρειες μιλούν για μια έκπληξη που θα μας αφήσει όλους άφωνους στη συναυλία. Σύμφωνα με αυτήν, μπορεί να εμφανιστεί μετά από 3 και χρόνια απουσίας από τις συναυλίες και πάλι ο Χάρης Κατσιμίχας να τραγουδάει μαζί με τον Πάνο. Δεν είναι σίγουρο αλλά ακούστηκε από πρόσωπο που είναι στην διοργάνωση και το έλεγε σε φίλους του, στις διακοπές του στην Τήλο!!!!