ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη

    Κατράκειο 29/8: 10 Χρόνια Δίφωνο !

    tsuku_elf
    30.08.2005, 12:40
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 30-08-2005 στις 11:50 έγραψε:


    Κορυφαίες στιγμές της βραδιάς: Παυλίδης, Αλκίνοος με Πάνο Κατσιμίχα, Λιδάκης, Περίδης με Μάλαμα, Δεληβοριάς με Πάππο.
    Χειρότερες στιγμές: Τσαλιγοπούλου, η απουσία του Χάρη






    jorge δικαιώθηκα για όσα σου είχα πει για τον Παυλίδη;

    Λιδάκης, Μάλαμας, Αλκίνοος, Δεληβοριάς θεωρώ ότι είναι ούτως ή άλλως΄"εγγύηση" στις ζωντανές τους εμφανίσεις .

    XENIAMEL
    30.08.2005, 12:44
    ΜΑΓΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ. Πως σας φάνηκαν τα video art? Νομίζω πως όσοι μπόρεσαν να τα δούν ήταν ταιριαστά. Αυτό που δεν θα ξεχάσω είναι το ΜΙΑ ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟ ΛΟΥΚΙ με Πάνο Κατσιμίχα και Αλκίνοο (αρκετά συγκινητικό) αλλά και το τέλος με όλους τους στη σκηνή!

    Marial
    30.08.2005, 12:48
    Τόσο χάλια η Τσαλιγοπούλου ε? Πάντως τις Χίλιες Σιωπές (μέχρι το πρώτο ρεφραίν τουλάχιστον) μια χαρά τις άκουσα από το τηλέφωνο! Ευχαριστώ πολύ Δομινίκη μου!
    jorge
    30.08.2005, 12:49
    Quote:

    Το μέλος mmm στις 30-08-2005 στις 12:17 έγραψε:

    Εγώ πάλι τη βρήκα συγκινητική όταν τραγούδησε βουρκωμένη για τη Μοσχολιού !




    Αυτό το "ενώ είμαι πλάτη γυρνάω προς το κοινό και σκουπίζω το δάκρυ μου, ενώ πριν δεν έχω πει ούτε μια καλησπέρα" ή το "Γιώργο συνέχισε την εισαγωγή γιατί κλαίω και δε μπορώ να μπω" με απωθεί γενικώς.

    Εκείνη την ώρα πρωταγωνιστής στη σκέψη όλων μας ήταν η Μοσχολιού. Μην πας να της πάρεις το ρόλο τόσο επιδεικτικά. Λίγο σεμνότητα βρε Ελένη μου, σκούπισε το δάκρυ σου κοιτώντας κάτω, γέρνοντας στο πλάι, πες και ένα "με συγχωρείτε" στην τελική. Και μη σε νοιάζει, θα σε χειροκροτήσουμε κι εσένα.

    Τέλος πάντων, αυτά είναι υποκειμενικά. Αφού εσένα σου άρεσε, εμένα δε μου πέφτει λόγος.
    mmm
    30.08.2005, 12:56
    Τι να σου πω βρε Γιώργο, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούσε να ελέγξει τις αντιδράσεις της εκείνη την ώρα. Μπορεί και να'ταν θέατρο, μπορεί και όχι όμως...

    ΥΓ : Χτες ήθελα να έρθω πιο νωρίς να σε γνωρίσω κι από κοντά, αλλά τελικά δεν μου προέκυψε (αργήσαμε αρκετά, φτασαμε γύρω στις 8:30 στο Κατράκειο). Maybe next time...
    XeniaRodo
    30.08.2005, 13:00
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 30-08-2005 στις 12:28 έγραψε:

    τα καλύτερα.......
    η Φωτεινη Δαρα









    όντως πολύ γέλιο....

    -αχ να με συγχωρείτε, δεν άντεξα να μην πω την κακία
    mmm
    30.08.2005, 13:11
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 30-08-2005 στις 13:00 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 30-08-2005 στις 12:28 έγραψε:
    [i]
    τα καλύτερα.......
    η Φωτεινη Δαρα



    όντως πολύ γέλιο....

    -αχ να με συγχωρείτε, δεν άντεξα να μην πω την κακία

    [/I]



    Μα γιατί τι λες αυτό ; Δεν ήταν φτυστή η ... Δήμητρα Δουμένη ;;;
    antreas_dr
    30.08.2005, 13:34
    Αρκετα καλή βραδυά απο μουσικής αποψης.
    Αρκετα κακή βραδυά απο οργανωτικής άποψης.

    Εξαιρετικές οι ενορχηστρώσεις των Τακίm!
    Απο φωνές, ευτυχώς που υπάρχουν τραγουδιστές σαν τον Ανδρεάτο, τη Νέγκα, τον Κουρουπάκη και την Καλημέρη και ακούς καμιά σωστη νότα!!!

    Η Δάρα.......... πολυ ωραία μαλλιά έχει αυτη η κόπέλα!!

    Ιωαννίδης - Δεληβοριάς όμορφο ντουέτο!

    Μπράβο ρε Μανόλη Πάπο, είσαι Μέγας.....!!




    jorge
    30.08.2005, 13:37
    Quote:

    Το μέλος mmm στις 30-08-2005 στις 12:56 έγραψε:

    ΥΓ : Χτες ήθελα να έρθω πιο νωρίς να σε γνωρίσω κι από κοντά, αλλά τελικά δεν μου προέκυψε (αργήσαμε αρκετά, φτασαμε γύρω στις 8:30 στο Κατράκειο). Maybe next time...





    Μπα; Θυμηθήκατε οτι πρέπει να μας γνωρίσετε μετά από 2 χρόνια στην Ομάδα Ανάπτυξης; Τιμή μας
    mmm
    30.08.2005, 13:47
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 30-08-2005 στις 13:37 έγραψε:

    Μπα; Θυμηθήκατε οτι πρέπει να μας γνωρίσετε μετά από 2 χρόνια στην Ομάδα Ανάπτυξης; Τιμή μας





    Αυτό κύριε administrator ήταν low blow... Θα μπορούσα να στο εξηγήσω αν θέλεις, αλλά εδώ δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να επεκταθώ επί του θέματος.

    jorge
    30.08.2005, 14:43
    Low blow τώρα που έδειξες τα πρώτα σημάδια μετάνοιας;
    Με τίποτα

    Αντε να είμαστε καλά πανω απ' όλα και θα τα πούμε κάποια στιγμή.

    Και για να ξαναμπώ στο topic...

    Ξέχασα να αναφέρω πως ξεχώρισα και το Τρίφωνο. Εχουμε πολλά ν' ακούσουμε από τον Υφαντή, την Ερωφίλη και - φυσικά - τον απίστευτο Νίκο Κουρουπάκη.
    12plus
    30.08.2005, 15:13
    Λοιπόν έχοντας κ εγώ παραστεί στη χτεσινοβραδινή-σημεροπρωινή συναυλία, θέλω να πω τα εξής:
    -Η παρέα των παιδιών (και των μεγάλων, παιδιά είναι κ αυτά, του θεού!) του MH ήταν απίστευτη και χάρηκα πολύ που τους συνάντησα για πρώτη φορά
    -Η συναυλία είναι πλούσια, σε μερικά σημεία μεθυστική σε άλλα λίγο κάπως... (δεν έλειψαν κ καναδυό φαλτσοτραγουδισμένα τραγούδια... )
    -Η κορυφαία στιγμή: Παυλίδης, το παιδί ζωγράφισε. Το ίδιο έκαναν και οι Δεληβοριάς, Μάλαμας (παρά τα -γιατί?- αρνητικά σχόλια), Περίδης. Καλός και ο Ιωαννίδης
    -Ο Λουδοβίκος των Ανωγείων ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ όπως πάντα (Για όποιον ενδιαφέρεται, 9 Σεπτέμβρη έρχεται Αιγέλεω, στο Θέατρο Αλέξης Μινωτής, στο Μπαρουτάδικο)
    -Ο κόσμος ώρες ώρες ήταν φανταστικός
    -Βραδιά από τις λίγες!

    Θέλω από καρδιάς να ευχαριστήσω το Γιώργο για το ζεστό του ''καλώς ήρθατε'' και τις εκπλήξεις του -τώρα τις ακούω
    paramithi
    30.08.2005, 23:44
    λοιπον..μόλις ήρθα απο την πρωτευουσα...εχουμε και λεμε..
    η συναυλια σε γενικες γραμμες ηταν πολυ καλη..θα διαφωνησω για τον Παυλιδη με τον 12plus,προσωπικα η εκτελεση του τραγουδιου δε μ αρεσε καθολου..
    η παρέα ήταν τελειααααα,πραγματικα χαρηκα που σας γνωρισα όλους..
    Υ.Γ.faltsoo..βρήκα το τηλεφώνο της Φωτεινής Δάρρα..
    αααα..εχω να δηλώσω ότι...
    Ο Jorge και η eleni με φθονούνε..βρήκα τον αντρα της ζωης μου και με πηρανε μακρια του..
    VAGHALF
    31.08.2005, 00:25
    Τι ήταν αυτό? Περιμένω πως και πως το Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου στις 23.00 που θα το μεταδώσει το Mega για να το ξαναδώ. Φυσικά δεν θα είναι το ίδιο έτσι? Εννοείται. Επίσης τελικά δεν ήταν ο Χάρης. Ο... πληροφοριοδότης σας εξασφάλισε την πληροφορία που λέει ότι έστειλε επιστολή στο ΔΙΦΩΝΟ με την οποία ανέφερε ότι θα κρατήσει την υπόσχεση που έδωσε το 2000 και δεν θα ξαναεμφανιστεί σε συναυλία. Πάντως ευχαρίστησε που μια τέτοια γιορτή έκλεισε με το ΓΕΛΑ ΠΟΥΛΙ ΜΟΥ. Αυτά προς το παρόν και να η πρώτη φωτογραφία από την μαγική βραδιά. Παιδιά, ήταν όλοι τους υπέροχοι. Μακάρι να το καταλάβουν και να μας χαρίζουν κι άλλες τέτοιες βραδιές.

    P>


    sante
    31.08.2005, 02:55
    έχω δύο ερωτήσεις παιδιά:
    αν θυμαμαι καλά κάποια στιγμή προβάλλεται ένα βίντεο στο οποίο ο μάνος ελευθερίου απαγγέλλει ένα ποίημα του αναγνωστάκη.και μετά η δάρρα με τον ανδρεάτο είπαν ένα γαμάτο τραγούδι...ποιο ήταν;του παπαδημητρίου είναι;
    δεύτερον.μήπως θυμάται κανείς την ιστορία που είπε ο λουδοβίκος των ανωγείων πριν ξεκινήσει για τον έρωτα;
    12plus
    31.08.2005, 09:50
    ''Πολλές φορές όταν κανείς δεν ξέρει να απαντήσει, ας σέβεται τουλάχιστον την ερώτηση (το είπε όμως με πολύ πιο ρητορικό λόγο). Μια φορά ρώτησε κάποιος μια πολύ γριά γυναίκα στην Κρήτη, τι είναι ο έρωτας? Κι εκείνη απάντησε πως δεν γνωρίζει αλλά κατά πως λένε είπε, είναι ένας διάβολος (και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι). Ο άντρας της ακούγοντας την να απαντά έτσι της λέει '' '', ο έρωτας είναι κάτι (που δεν θυμάμαι τι) και ανάθεμα σε όποιον το ζήσει, ανάθεμα κ σε όποιον δε το ζήσει!''

    Περίπου κάτι τέτοιο !

    Και όσον αφορά στο τραγούδι δεν ξέρω τον τίτλο ωστόσο είχε προφανές σκακιστικό περιεχόμενο με έναν τύπο που της χάριζε (της κυρίας για της οποίας τη χάρη γράφτηκε το τραγούδι) τη βασίλισσά του, τους πύργους του, τα άλογά του, τους στρατιώτες του, μόνο ήθελε τον τρελό (αξιωματικό) (κάποιον από τους δύο) του. Τη μοίρα του βασιλιά ή δε τη θυμάμαι ή δεν τη μάθαμε ποτέ!

    I am he as you are he as you are me and we are all together ...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: 12plus on 31-08-2005 09:56 ]
    VAGHALF
    31.08.2005, 09:55
    Το τραγούδι με ΔΑΡΡΑ και ΑΝΔΡΕΑΤΟ ήταν μια μίξη δύο τραγουδιών. Ξέρω και αγαπάω το τραγούδι που έλεγε ο Ανδρεάτος, το ΣΚΑΚΙ. Έλα να παίξουμε, θα σου χαρίσω την βασίλισσα μου... Το άλλο με τον στίχο 'Όλα τελειώνουν..." δεν έχω ιδέα, αλλά μάλλον από τον πρόσφατο δίσκο ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΔΑΡΡΑ πρέπει να είναι...
    EffieKakaflika
    31.08.2005, 09:58
    Όπως έλεγε παραπάνω στο playlist ο κατάσκοπος:
    28. Το σκάκι – Όλα θα περάσουν (ενωμένα): ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΑΝΔΡΕΑΤΟΣ – ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΑΡΡΑ
    Μουσική : Δημήτρης Παπαδημητρίου , Στίχοι : Μανώλης Αναγνωστάκης
    mary
    31.08.2005, 12:47
    Παιδια, τι να πω, οσοι ειμαστε επαρχεια ειναι κριμα που δε μπορέσαμε να έρθουμε...
    Ζηλεύουμε πολύ πολυ οσους εισασταν εκεί και το ζήσατε αυτο...!!!
    Ρε παιδια μακάρι να το βγάλει το διφωνο σε dvd, τι να πω, να εισηγηθουμε ολοι!!! '
    Αν το δείξει οντως η τηλεόραση και κάποιος το μάθει, μας ενημερώνει τους δυστυχους!!
    jorge
    31.08.2005, 13:05
    Quote:

    Το μέλος VAGHALF στις 31-08-2005 στις 00:25 έγραψε:

    το Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου στις 23.00 θα το μεταδώσει το Mega