ελληνική μουσική
    616 online   ·  210.826 μέλη

    TOOL:Συγκρότημα, ιδέα ή απλά ότι πιο εμπνευσμένο έχει βγει στη ροκ τελευταί

    The_Heretic
    06.08.2005, 16:29
    Αξιότιμες κυρίες και κύριοι...τοποθετώ ένα ζήτημα σε "κοινή θέα", για μία μπάντα η οποία έχει επηρεάσει την ροκ μουσική σε ολόκληρο το φάσμα της, κυρίως τα σκληρά παρακλάδια της, τα τελευταία χρόνια όσο καμία άλλη μπάντα, τόσο με την μουσική τους, όσο και με την σκηνική παρουσία, το artwork και το concept του, και το ιδεολογικό υπόβαθρο των στίχων και της φιλοσοφία τους...τους TOOL.



    επισυναπτόμενα: theband.jpg 
    The_Heretic
    07.08.2005, 21:56
    Και βέβαια,έκτος των απόψεων για την μπάντα,ότι πληροφορίες ξέρετε για την μπάντα και τα μελλοντικα τους σχέσια-εδω...
    DeLaSane
    07.08.2005, 23:45
    Apo tous agaphmenous mou oi Tool, an ki exw papsei entelws na tous parakolou8w teleutaia. To Aenema pantws paramenei all time favourite.Epishs ta artwork concepts tous einai pragmatika kataplhktika, kai poly ypshlhs ais8htikhs (kata thn apopsh mou), ki oxi san ta teddy teratakia twn Maiden. Xairomai pou anoixthke topic. Mhpws kserei kaneis omws giati idry8hkan oi Perfect Circle?
    The_Heretic
    08.08.2005, 00:24
    Οκ!αρχίσαμε και μαζευόμαστε...θα πούμε πολλα γι αυτούς,Worry Not!και θα εμβαθίνουμε όσο μπορούμε...

    Οι A Perfect Circle είναι δημιουργία του τεχνικού κιθάρας των Fishbone,ονόματι Billy Hawerdel,της Paz Lenchnatin και μίας τραγουδίστριας ονόματι Jackie,όπου οι δύο πρώτοι έπαιζαν στην μπάντα της τελευταίας.Ο Billy το 1993 γνωρίζει τους TOOL,όταν αυτοί επαίζαν με τους Fishbone σε περιοδεία,και έχοντας νανπτύξει φιλική σχέση με το Maynard, του δίνει να ακούσει τα κομμάτια που έγραφε κατα τη διάρκεια της περιοδείας, αλλά και παάιότερο υλικό.Έτσι ο Maynard προτείνει να αναλάβει αυτος τα φωνητικά.Στην μπάντα προστέθηκαν ο Tim Alexander (Primus-Θεοι!) και Dan Lohner (Nine Inch Nails) και έτσι ξεκίνησαν...

    για πήγαινε μια βόλτα στο A Perfect Circle-Fan SIte
    DeLaSane
    08.08.2005, 01:48
    Euxaristw Airetike gia tis plhrofories.
    The_Heretic
    08.08.2005, 03:16
    Α.ρε σε ζηλεύω...είσαι αγγλία-παίζει να τους έχεις δει και live τους TOOL?ίσως και τους A.P.C....
    DeLaSane
    08.08.2005, 04:02
    Oxi dysthxws.

    Eixa tromero kollhma me tool to 2000, ki eixa kleisei eishtiria na tous dw sto ozzfest mazi me Black Sabbath, alla teleutaia stigmh ekopse h magioneza. Genika, tis kalyteres synavlies tis exw xasei gia teleutaias stigmhs anapodies. Sto site twn APC diavasa oti oi Tool etoimazoun kainourgio album, ara 8a perasoun ki apo edw, opote 8a frontisw na tous dw auth th fora.
    The_Heretic
    08.08.2005, 12:34
    Το εδώ είναι εκεί φαντάζομαι...το έδω-εδώ πότε θα είναι...;
    ViPeR
    08.08.2005, 12:43
    Quote:

    Το μέλος The_Heretic στις 08-08-2005 στις 12:34 έγραψε:

    ...το έδω-εδώ πότε θα είναι...;





    Θέλω να πιστεύω σύντομα……
    CARNIVORUS
    08.08.2005, 14:28
    TOOL...Μάλιστα...Όποιος κι αν έμπαινε στην διαδικασία να γράψει άρθρο για αυτούς θα έχει χοντρό πρόβλημα...Δεν περιγράφεται ρε παιδί μου η μουσική τους, πως να το κάνουμε...!?
    Αν πάρεις τους στίχους δε...Δεν έχω ούτε για αυτούς λόγια...
    Το Undertow είναι απο τους πιο παρεξηγημένους δίσκους όλων των εποχών(ας το πιάσει ένας οποιοσδήποτε παραγωγός που να νιώθει και ας ξεθάψει τις κιθάρες..ΕΛΕΟΣ!..αν είχε την παραγωγή του AENIMA θα μιλούσαμε αυτή τη στιγμή για τον καλύτερο τους δίσκο!!!)...
    Στην Ελλάδα ελπίζω να τους δώ το 2006 με την καινούρια κυκλοφορία...Πλέον πιστεύω οτι είναι εφικτό να έρθουν....
    Επειδή όμως τους έχω δεί Live στο Λονδίνο στις 12 Ιουνίου το 2001 στο Brixton Academy και μπορώ να δώσω την εξής μαρτυρία χωρίς τύψεις...ΔΕΝ παίζουν Live τα κομμάτια τους...Δεν άκουσα αυτό που περίμενα...ΕΙΔΑ ακριβώς αυτό που περίμενα και άκουσα τον Reverend σε μια έξαλη κατάσταση ΑΛΛΑ δεν άκουσα το υπερτεχνικό (μουσικά πάντα ε..!?) κτήνος που μου συστήθηκε μέσα απο τους δίσκους τους...
    Θα τους ξαναέβλεπα ευχαρίστως όποτε μου δινόταν η ευκαιρία απλά με την ελπίδα οτι τότε στο Λονδίνο έκατσε και σκιτζής ηχολήπτης και είχαν φάει και καμιά μαμακία παραπάνω που τους είχε χαζέψει...
    ...KEEP ON ROTTING...
    JaNick
    08.08.2005, 18:37
    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 07-08-2005 στις 23:45 έγραψε:

    Apo tous agaphmenous mou oi Tool, an ki exw papsei entelws na tous parakolou8w teleutaia. To Aenema pantws paramenei all time favourite.Epishs ta artwork concepts tous einai pragmatika kataplhktika, kai poly ypshlhs ais8htikhs (kata thn apopsh mou), ki oxi san ta teddy teratakia twn Maiden. Xairomai pou anoixthke topic. Mhpws kserei kaneis omws giati idry8hkan oi Perfect Circle?





    Δεν κατάλαβα! Τι έχουν τα artworks των Maiden????? Επειδή οι ανθρωποι το'χουν δει στην πλάκα??

    TOOL δεν έχω ακούσει. Ο CARNIVORUS θα μου πεί αν αξίζουν!!

    Υ.Γ. Τα είδαμε και τα καλαίσθητα artworks των TOOL!! (Σκιάχτικα βρε αδερφέ)

    What,ho said the thing with three bounces!! Do not meddle with things you don't understand. (Nicko Mc'Brain)

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: JaNick on 08-08-2005 18:45 ]
    The_Heretic
    08.08.2005, 19:04
    Οπω φίλε-νιώθω όπως νιώθουν αυτοι που τους λέω οτι έχω δει Floyd live...ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΩΩΩΩ!και ας είναι κόκκαλο!
    CARNIVORUS
    08.08.2005, 19:27
    Κι εγώ είχα την τύχη να δώ Live Pink Floyd στην Αίγυπτο...Στην Γκίζα (Πυραμίδες, Σφίγγα όλα μέσα στο Show με Laser και φωτισμό και καπνούς κτλ...ΧΑΛΙΑ... ) και με πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες που με έκαναν(και πιστεύω οχι μόνο εμένα) να φανατιστώ ακόμα περισσότερο εκείνη τη στιγμή...
    Βασικά τους TOOL θέλω να τους ξαναδώ απλά...
    Τους A Perfect Circle μπορεί και να λυποθυμίσω αν τους δώ Live...!!!
    ΤΑ ΣΠΑΝΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...!!!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΕΤΡΙΑ ΣΤΙΓΜΗ....!!!!
    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ACDC ΜΑΛΑΚΑΣΑ ΕΡΕΤΙΚΕ...!!!!


    Summer moved on
    And the way it goes
    You can't tag along

    The_Heretic
    08.08.2005, 23:17
    Παιδια,πλήζ-όχι αντιπαραθέσεις για αρτγουορκ σε σχεση με αλλα γκρουπ...πληζ!ας μιλησουμε μονο για TOOL και τα "συγγενικα" τους προσωπα...
    CARNIVORUS
    09.08.2005, 11:11
    Υπάρχουν 2-3 πράγματα ψάχνω απο την φαμέλεια των TOOL...

    1. TexANS (Tex And The Anti Nazi Squad) που είναι και το πρώτο group του Keenan στο οποίο δεν κάνει καθόλου φωνητικά αλλά παίζει μπάσο(!!!!!)
    2. Children of the Anachronistic Dynasty (C.A.D.)...Tο δεύτερο group του JMK (εδώ έχει αναλάβει επιτέλους τα φωνητικά!!) που στο κομμάτι τους 'Burn About Out' ο JMK τραγουδάει τους πρώτους στίχους του 'Sober' (το αγαπημένο μου κομμάτι απο TOOL αυτή τη περίοδο...)
    3. Ο Adam Jones έπαιζε μπάσο στους Electric Sheep μαζί με τον Tom Morello(ΘΕΟΣ!!!!!!!) απο τους Rage Against the Machine(ΘΕΟΙ!!!!!!!!!!) όταν ήταν μαζί στο γυμνάσιο/λύκειο...Απο ότι ξέρω δεν έχουν δίσκο παρα μόνο ένα DEMO και ένα σπάνιο Live-Bootleg σε κάποια εκδήλωση (μάλλον σχολική...)οπότε αν κάποιος έχει πληροφορίες ή δεί κανένα αμερικανάκι να το κάνει trade ουρλιάχτε και έφτασα...!!!!
    4. Ο Paul D'Amour (κανονικά κιθάρα έπαιζε αλλά στους TOOL ήταν το μπάσο...) αφού έφυγε απο το group έφτιαξε τους Lusk και έχουν βγάλει και ένα δίσκο το 'Free Mars' που απο κομμάτια που έχω βρεί διάσπαρτα δεν με χαλάει παρόλο που δεν έχει ίχνος Gain ή παραμόρφωσης είναι πειραματικός...
    5. Ο Danny Carrey έχει παίξει ως session drummer με Carole King και πολύ θα ήθελα να ξέρω σε ποιόν δίσκο έγραψε τα κρουστά...Αν έχετε πληροφορίες... ....Ο Justin Chancellor (ο μπασίστας) έπαιζε με κάποιους PEACH στην Αγγλία πρίν να μπεί στην μπάντα...δεν έχω ιδέα τι έπαιζαν αλλά αν κρίνω απο αυτά που παίζει τώρα λογικά δεν θα απογοητυτώ κιόλας...


    The_Heretic
    09.08.2005, 15:08
    Το πιο πιθανο να βρεις είναι οι ηχογραφισεις του Carey με τους GREEN JELLY-είχαν βγαλει το θεϊκο κομματι "3 Little Pigs"...επίσης είχε παιξει και με τους Pigmy Love Circus...γενικα τα προτζεκτ τους ειναι λιγο σπάνια...sto Ebay isws?
    The_Heretic
    10.08.2005, 14:49
    Ρε παιδια,δεν είναι ανατριχιαστική η συμμετοχη του Maynard στο "Know Your Enemy" των Rage Against the Machine?...Time-Has-Come-To-PAYYYYYYYY!!!!
    inthewoods
    24.09.2005, 18:02
    epitelous brhka toolakhdes
    ti na pw gia auth thn mpanta....oti kai na pw tha nai ligo....mazi me pink floyd isis kai pain of salvation einai oi agapimenes mou bands....ante elpizw kapoia stigmh na tous doume kai apo edw


    nikostheater
    14.10.2005, 23:38
    Ναι,ειναι πολυ καλοι.Ναι ειναι εμπνευσμενοι και εχουν επηρρεασει αρκετα.Οφειλω να πω ομως οτι δεν μου αρεσουν καθολου.Για μενα ανηκει στην κατηγορια των σχηματων που τα σεβεσαι χωρις να σαρεσουν...
    Ania
    29.10.2005, 10:37
    thewrw tous tool apo ta korifaia groups k einai k ena apo ta agapimena mou...episis pistevw einai teleiws anousio na sygkrineis tous tool me tous maiden...allo to ena allo to allo group,min ta sygxeoume!to aenima einai all time classic album k aparaitito se kathe diskothiki...