ελληνική μουσική
    517 online   ·  210.842 μέλη

    Το τραγούδι που ... σκοτώνει!

    vouliakis
    07.08.2005, 02:06
    Αναστάτωση και οργισμένες αντιδράσεις προκαλεί στην πόλη του Μεξικού ένα τραγούδι που διδάσκεται για να συντροφεύει παιδιά αστυνομικών, τα οποία κάνουν τις διακοπές τους σε κατασκήνωση.

    Δεν πρόκειται για τα συνηθισμένα εύθυμα εμβατήρια που ακούμε από τους προσκόπους, καθώς οι στίχοι του μιλούν για την… δολοφονία του πατέρα από το ίδιο του σπλάχνο!

    "Ποτέ δεν είχα πατέρα και ποτέ δεν θα έχω. Τον μόνο πατέρα που είχα, τον σκότωσα μόνος μου", λέει μεταξύ άλλων το εμβατήριο και η εγκληματική δράση συνεχίζεται με το παιδί να ...ξεφορτώνεται και την μητέρα του: "ποτέ δεν είχα μητέρα και ποτέ δεν θα έχω. Την μόνη μητέρα που είχα, την πέταξα στα σκουπίδια".

    Οι αρχές δημόσιας ασφάλειας ανακοίνωσαν ότι το τραγούδι διδάσκεται στα καλοκαιρινά κατασκηνωτικά προγράμματα για τα παιδιά που προορίζονται να λάβουν μέρος σε αγώνες στρατιωτικού πεντάθλου, όμως, δεν είναι λίγοι οι μπόμπιρες που το μαθαίνουν από ενήλικες.

    Πάντως, ο δήμαρχος της πόλής του Μεξικού, Αλεξάντρο Εντσίνας, έκανε λόγο για "απολύτως απαράδεκτο" τραγούδι και τόνισε πως θα ξεκαθαρίσει αμέσως την κατάσταση.

    Πηγή: news.pathfinder.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ
    paramithi
    07.08.2005, 05:51
    μου θυμίζει λίγο το γνωστό άσμα..''κ εγώ έχω μείνει μόνος γιατί είμαι ο δολοφόνος..''
    W4TT4N4B3
    07.08.2005, 15:46
    καλυτερα τραγουδι που σκοτώνει παρά τραγουδιστες που σκοτωνουν τα τραγουδια.
    και στην Ελλαδα γνωριζω αρκετους απο δαυτους.