ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.848 μέλη
    Eirini
    06.02.2003, 14:18
    Παίζετε κάποιο όργανο?? Αν ναι.. τι ήταν αυτό που σας έδοσε το ερέθισμα να ξεκινήσετε???

    Παίζω κιθαρα και αρμόνιο.. Ξεκίνησα να μαθαίνω αρμόνιο στα 7 μου όταν μου έκανε δώρο ο "Άγιος Βασίλης" ένα synthy... Ποτέ δεν παθιάστικα με το αρμόνιο... Έκανα μαθήματα σε ωδείο για 7 χρόνια αλλά η πορεία μου δεν ήταν πολλά υποσχόμενη... Όταν αρχισα να ακούω μουσική συνειδητοποιημένα, κατάλαβα γιατί δεν αγάπη ποτέ το αρμόνιο... Όταν πρωτοαγκάλιασα την κιθάρα ενός φίλου μου κατάλαβα πως αυτό ήταν που με γέμιζε... Παίζω 3 χρόνια ακουστική και είμαι αυτοδίδακτη.. Δεν παίζω "παπάδες", in fact.. θα έλεγα ότι απλά γρατζουνάω... Το πρώτο τραγούδι που έπαιξα ήταν (κουτσά στραβά) το Wish you were here των Pink Floyd... (στην αρχή μόνο εγώ καταλάβαινα ποιο τραγούδι "έπαιζα" )...
    Αυτά για μένα.. Θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας ιστορίες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Eirini στις 06-02-2003 14:26 ]
    Astron
    21.02.2003, 16:07
    Εμένα το πρώτο ερέθισμα ήταν πριν 5,5 χρόνια όταν ένα καλοκαιράκι σε μια παραλία της Ναυπάκτου μαζευόμασταν μια παρεούλα με ένα παιδί που έπαιζε κιθάρα. Μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα του να τραγουδάς και να παίζεις ένα όργανο και να βγαίνει πλήρης ήχος.
    Ε, και όταν γύρισα, μέσα από τη σελίδα του Νικόλα για το Νταλάρα www.dalaras.com και αργότερα μέσα από αυτή τη σελίδα (στην προηγούμενή της μορφή) κατέβασα τις πρώτες παρτιτούρες-ταμπλατούρες.
    Έτσι ξεκίνησε αυτή η ιστορία ...
    GLafki
    02.03.2003, 21:52
    EKana 8 xronia piano (apo 5 xronwn )kai to latreya!!!Akoma to latreyw omws to stamathsa gia ta mathimata tou sxoleioy!!!Den thymamai to prwto mou erethisma thymamai omws pws eniwsa otan epexa to prwto mou oloklhrwmeno kommati....DEn mporousa na xonepsw oti apo mena ebgaine ayth h melwdia!!!!Kapoia fash ths zwhs mou hthela na spoudasw piano,alla h arxitektonikh einai pio prosodofora mporw na pw....H zwgrafikh kai h mousikh htan pada ston idio bathmo,oi 2 megales mou agapes!!!!
    Alinda
    03.03.2003, 10:03
    Egw 3ekinhsa 8 xronwn na paizw piano kai stamathsa sta 13 mou. Otan 3ekinhse to gumnasio den htan pleon aparaithto gia thn xazoAlinda... FTOU! To metaniwsa sta 16 mou kai to 3anarxhsa, alla sta 18 mou egkateleipsa sthn patrida kai etsi pali anagkasthka na to stamathsw... opws katalabaninete loipon 3erw piano mexri enos shmeiou! Kapote isws na to 3ana' rxhsw, alla auto pou 8elw na ma8w eimai ki8ara. Eidwmen!!!

    filoures!
    justme
    03.03.2003, 10:18
    paizw piano apo 7 etwn.exw oloklirwsei pleon tis spoudes mou alla kathe fora pou aggizw ta pliktra einai panta to idio sinaisthima.ERWTAS.evelpistw kapote na mathw & kithara pou episis latrevw alla ellipsei xronou einai panta stin anamoni.psiloasxolithika & me ta krousta alla liga pragmata.
    Dimitrios
    13.03.2003, 15:42
    αρχισα αυτοδιδακτα κιθαρα πριν απο 5 χρονια, αλλα επειδη ειχε πολλες χορδες σε μικρη ταστιερα (μ'αποτελεσμα μικρο κενο μεταξυ των χορδων)
    ξεκινησα μπασο, σε ωδειο, εδω και 4 χρονια.
    πραγματικα μ'αρεσει να παιζω μπασο
    dEUS
    14.03.2003, 02:34
    egw ksekinisa na mathenw kithara meta ti paratisa arxisa na mathenw timpana ta paratisa,meta ematha mpasso kai twra pezw mpaso , kithara k asxoloume k ligo me to programatismo.lew na ta paratisw kai afta k na piasw kana violi.
    claire
    17.03.2003, 16:20
    otan 7 xronon zileva ton aderfo mou poy htan se mia filarmonikh mpanta kai ithela na ksekiniso k ego na paizo ena organo.etsi ksekinisa couartino gia peripoy 5 xronia ospoy meta pira klarino.o maestros omos moy eixe proteinei na ksekiniso piano.etsi apo ta 9 arxisa piano poy omos to paratisa meta apo 6 xronia.to exo omos metaniosei poly pikra alla den exo to kouragio na ksanarxiso.
    Overdose
    21.03.2003, 16:49
    Παίζω κιθάρα (κλασική) εδώ και 2 χρόνια.Μου αρέσουν κυρίων τα ξένα τραγούδια (Nothing Else Matters,The Bard Song κλπ) και προτιμώ τα τραγούδια που έχουν αρπισμό από αυτά που παίζονται με 2-3 συγχωρδίες.Το αγαπημένο μου ξένο τραγούδι (όσον αφορά την κιθάρα) είναι το κλασικό Stairway to Heaven των Led Zeppelin, το οποίο ήταν και το πρώτο που έμαθα να παίζω.Από Ελληνικά μου αρέσει πάρα πολύ το Στις πιο λεπτές χορδές των De Facto αλλά και το κορυφαίο Γυρίζω τις Πλάτες μου στο Μέλλον.

    Hasta Siempre!
    Steppenwolf
    27.04.2003, 23:11
    Egw pali, ekana 3 xronia piano prin polyyyyyyyyyyy kairo kai kanw klassiki kithara edw kai 2 xronia.
    Ai8erobamwn
    18.09.2004, 07:07
    Καλά ε, πιο εύστοχη ερώτηση για την περίπτωσή μου δε γινόταν!Σήμερα έμαθα αυτή την ιστοσελίδα, μπήκα στο forum πρώτη φορά, βρήκα αυτό το θέμα και αύριο έχω αποφασίσει να γραφτώ σε ωδείο!Να το θεωρήσω καλό οιωνό;
    Η ιστορία μου με τη μουσική ξεκινάει από 4 χρονών, όταν πρώτη φορά άγγιξα τα πλήκτρα ενός πιάνου σε κάποιο φιλικό σπίτι, και το ερωτεύτηκα θανάσιμα. Ακόμα θυμάμαι την αίσθηση στα δάχτυλά μου, που ήταν σαν να βούλιαζαν σε ένα μαγικό, παχύ και μαλακό χαλί. Στα 7 μου, ύστερα από την απίστευτη επιμονή μου, οι γονείς μου με πήγαν σε κάποιο ωδείο, όπου συνέχισα τα μαθήματα μέχρι τα 17 μου χρόνια, όπότε και διέκοψα λόγω των πανελληνίων.
    Αυτή τη στιγμή σπουδάζω στην Πάτρα και, από αναβολή σε αναβολή, πέρασαν 3 χρόνια χωρίς ωδείο και πιάνο.Και δε φαντάζεστε πόσο μου έλειψαν!Ειδικά τους τελευταίους μήνες, που συνεχώς είχα καινούργιες μουσικές ιδέες και δεν είχα κοντά μου το πιάνο, ή όλες τις φορές που ένιωθα κάτι έντονο,καλό ή κακό, και δεν είχα πού να το εκφράσω.Και γενικώς δεν μπορώ να περιμένω να συνεχίσω τα μαθήματα.Κυριολεκτικά τα χέρια μου τρέμουν όταν σκέφτομαι ότι επιτέλους θα ξαναπαίξω πιάνω....Παρεπιπτόντως αυτή τη φορά λέω να προσπαθήσω να μάθω και ακουστική κιθάρα.Και γενικώς θέλω να δείξω όσο ζήλο μπορώ και να κερδίσω το χαμένο χρόνο μου.
    Αυτά για μένα, συγνώμη αν σας έπρηξα λίγο, αλλά ελπίζω να με καταλαβαίνετε.
    Αναμένω και εγώ τις ιστορίες και άλλων παιδιών.
    pastella
    18.09.2004, 12:33
    Γεννήθηκα και μεγάλωσα σε ένα σπίτι όπου η μουσική ακουγόταν και ακούγεται πάντα δυνατά και ασταμάτητα όλη μέρα. Πώς λοιπόν να μην αποκτήσω ερωτική σχέση μαζί της. Ήθελα από πολύ μικρή να μάθω ένα μουσικό όργανο αλλά δυστυχώς οι γονείς μου δεν με στήριξαν. Πριν από 5 χρόνια όμως έκανα την επανάστασή μου και αγόρασα μια κλασσική κιθάρα με οικονομίες μου. Το ίδιο καλοκαίρι έπεισα τους δικούς μου να κάνω πρακτικά μαθήματα ώστε να μάθω να τη γρατζουνάω. Μετά από αυτά άρχισα να κατεβάζω παρτιτούρες (έτσι εξηγείται και το Musicheaven.gr ) και είμαι σχεδόν αυτοδίδακτη!

    Τώρα εξακολουθώ να λατρεύω την κιθάρα μου και θέλω πολύ να μάθω πολλά πράγματα, καθώς και να αγοράσω μια ηλεκτρική.Ίσως κάποια μέρα αγοράσω και ένα μπουζούκι, ποιος ξέρει????
    Όνειρό μου είναι να μπω σε κάποιο σχήμα-με τι φόντα βέβαια- και να παίζουμε παρέα... Άλλο όνειρο επίσης είναι να δουλέψω ως DJ- - σε κάποιο μπαρ -όχι κλαμπ- και φυσικά το ραδιόφωνο. Αλλά...
    UBER
    05.12.2004, 03:44
    prin apo 10xronia agorasa 30 xiliarika (tote) thn proth mou hlektrikh kithara markas trexa girebe. gia 1 xrono peripou kiriolektika thn eksina mexri pou pira mia klasikh gia na kanw mathimata.3 xronia meta mia ibanez hlekrtikh pali alla o megalos mou erwtas einai ena mpaso fender pou apoktisa prin apo 2 xronia .
    profata apektisa kai mia akoustikh fender

    Y.G. kai an ta lefta fenonte pola gia ola ayta skeftite enisxites, konsoles, pc........

    composer
    05.12.2004, 22:47
    Pws kai den eixa dei aytin tin kouveneta??? Bravo sto mellos UBER pou tin xanaefere stin epifaneia.. by the way!

    Emena ola xekinisan sta 5 xronia pou mou egine dwro ena armonio...mou arese poly na asxoloumai mazi tou kai siga siga arxisa na paizw monos mou tis melwdioules pou eixe stin mnimi tou

    Auto EUTYXWS to prosexan oi dikoi mou kai sta 7 mou xronia xekinisa mathimata pianou!Apo tote kai meta latrepsa tin mousiki kai to piano fysika kai simera meta apo polla xronia spoudwn (se Wdeio) vriskomai stin Ouallia kai teliwnw fetos to Bachelor in Music!!




    jimmis_kos
    05.12.2004, 23:47
    ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΒΙΟΛΙ ΣΤΑ 11 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΛΑΟΥΤΟ ΓΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΜΕ
    ΚΙΘΑΡΑ
    poz_panthiras
    12.01.2005, 12:51
    Διαπιστώνω με χαρά μου ότι λιγο πολύ οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν πειραματιστεί με διάφορα μουσικά όργανα μέχρι να βρουν αυτό που πραγματικά τους ταιριάζει. Εγώ αυτή την ερωτική σχέση με το βιολί την ανακάλυψα σε πολύ μικρή ηλικία αλλά οι συνθήκες δε μου επέτρεψαν να την κάνω πράξη. Ίσως ήταν καλύτερα έτσι, για να συνειδητοποιήσω την έκταση και την ένταση της. Πέρασα και εγώ από το αρμόνιο στο πιάνο, στο σαξόφωνο για να καταλήξω επιτέλους στο βιολί, όταν πια με ευνόησαν οι συνθήκες. Δε θα ξεχάσω ποτέ την ανατριχίλα που ένιωσα όταν για πρώτη φορά άκουσα το δάσκαλο μου να μου παίζει βιολί, όταν για πρώτη φορά έπιασα στα χέρια μου το λατρεμένο όργανο. Ένα τρέμουλο... όπως αυτό που νιώθουν δυο ερωτευμένοι στην πρώτη τους επαφή... Και δεν μπορώ να σας περιγράψω τη χαρά μου όταν κατάφερα να αγοράσω το δικό μου βιολί... Στο εξής είναι ένας μόνιμος συντροφος στη ζωή μου... Φυσικά οποιοδήποτε μουσικό όργανο πέφτει στα χέρια μου με ελκύει να το εξευρενησω, δοκιμάζοντας τους ήχους και τη διαφορετικότητα του... και νομίζω ότι αυτό συμβαίνει στους περισσότερους που ασχολούνται με τη μουσική.
    kalaitzakisnikos
    12.01.2005, 13:47
    Εγώ είχα πάντα το μουσικό σύνδρομο.....Ακούω μουσική όπου και να βρεθώ,
    έκανα το dj σε διάφορα πάρτυ στην Αγγλία αλλά πάντα ήθελα να μάθω να παίζω μπουζούκι απλά δεν έτυχε να μπορέσω να πάω σε κάποιο ωδείο..

    Πριν 3 μήνες ένας γνωστός φίλος ήρθε σπίτι για να τα πούμε και εκεί που μιλούσαμε μου είπε ότι παίζει γύρω στα 7 χρόνια μπουζούκι και είναι αυτοδίδακτος.

    Την επόμενη μέρα μου έφερε το μπουζούκι του για να δοκιμάσω να το γραντζουνίσω και ενθουσιάστικα!!!!!!!!!

    Τώρα έχω βιβλία και κάνω κάποια βήματα, τις επόμενες ημέρες θα αγοράσω και το πρώρο μου μπουζούκι και ξεκινάω μαθήματα σε ένα δάσκαλο...

    Άρα η περιπλάνηση στο μαγικό κόσμο της μουσικής τώρα αρχίζει.........