ελληνική μουσική
    672 online   ·  210.846 μέλη

    Ποιος απο σας ήταν στο Rock in Athens '85 και στους Pink Floyd to '88?

    The_Heretic
    08.08.2005, 04:00
    εχω την χαρά να δηλώνω ότι η συναυλιακές μου δραστηριότητες ξεκίνησαν με αυτές τις δύο...μη με ρωτήσετε πως και ήμουν εκεί και σε τι ηλικία-έχω πατέρα σπέσιαλ!!!!αλλοι που να ήμασταν μαζί εκεί;


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 23-08-2005 11:29 ]
    dinos2
    09.08.2005, 14:07
    Χα χα χα τι θυμηθηκες τώρα;;;!!!! Εγώ προσωπικά θυμάμαι σαν κορυφαία στιγμή όχι φυσικά της συναυλίας αλλά του όλου concept την στιγμή που πλακώσανε στα δίφραγκά ( τότε) τον Βoy George.....! Τι θυμήθηκες τώρα;;...!
    The_Heretic
    09.08.2005, 15:06
    προφανως εισαι μεγαλυτερος μου...ημουν 6 χρονων σ'αυτο το λαϊβ-τι την φερανε εδω την μικρη ολλανδεζα?καννιβαλοι ειμασταν τοτε και αυτοι εφεραν Βoy George...και παλι καλα που δε πεταξαν τιποτα μαδερια...απιστευτη εμπειρια...Nina Hagen 4 Ever!με τον ιπταμενο δίσκο,και Depeche Mode πριν τους μαθει η μανα τους!Clash-Θεοι!
    dinos2
    09.08.2005, 21:05
    Μπα δεν συνέβη αυτό. Βασικά έφταιγε ότι μια και ήταν μια από τις πρώτες διοργανώσεις τέτοιου είδους στην Αθήνα και οι διοργανωτές δεν είχαν σκεφτεί ότι δεν θα μπορούσαν να λειτουργήσουν τόσο διαφορετικά είδη κοινού στον ίδιο χώρο. Τι σχέση τώρα είχαν οι Depeche Mode με τον Boy George που εκείνη την εποχή έπαιζε χαζοχαρούμενη ποπ. Ή η avantgarde Nina Hagen ;;; ' Εκείνη την εποχή οι μισοί ήταν καρεκλάδες και οι υπόλοιποι ροκάδες !!!!!!!!
    The_Heretic
    09.08.2005, 23:06
    Έτσι,έτσι...απλά μην ξεχνάς οτι ο τότε αθηναίος-ή μη-ήταν ακόμα "βλαχάκι" και το "αδερφάτο" ακόμα ήταν μεγάλο ταμπού...Ποιος ξέρει πόσων απ'αυτούς οι γιοι έχουν γίνει...μέλη!!!
    dinos2
    10.08.2005, 04:02
    Καλά δεν λές τίποτα...! Ήταν όντως μεγάλο ταμπου το αδελφάτο.. Αλλά ήταν και άλλες εποχές τότε οπότε αυτό που τώρα μας φαίνεται φυσιολογικό τότε ήταν μάλλον ακατανόητο.. Να σου πω στην αρχή κανεις δεν ειχε καταλάβει τι ρόλο βάραγε ο Boy George και τι ήθελε να πει ο καλλιτέχνης!!!!!!!!
    The_Heretic
    10.08.2005, 14:47
    Βασικά εμένα ούτε τωρα μου φαίνεται φυσιολογικό-ειδικά με την πρόεκταση που έχει πάρει,πως προβάλεται και με ποιους τρόπους "μεταδίδεται"(...spreading the disease...που λένε και οι Anthrax)-το αδερφάτο...όπως και να έχει,άλλα ηθελε να πει ο ΒΟΥ,άλλα χαμπάριασαν οι "ουννοι"...
    dinos2
    11.08.2005, 04:31
    Συμφωνώ μαζί σου για τους τρόπους που λές ότι προβάλεται το "αδελφάτο" (προσωπικά δεν έχω καμμιά προκατάληψη με τους ανθρώπους). Όταν έλεγα ότι είναι φυσιολογικό εννοούσα ότι δεν μας κάνει και τόση εντύπωση όσο εκείνη την εποχή. Τότε ο Boy George είχε κάτι το διφορούμενο, που δεν κατανοούσαμε μάλλον εγκλωβισμένοι και στις δικές μας "ελληνικές " παραστάσεις. Και δεν ξέρω αν είχες αντιληφθεί , γιατί ήσουν και μικρός εκείνη την εποχή, την μιζέρια που υπήρχε στην ελληνική κοινωνία.

    Με τα τωρινά δεδομένα ένα live σαν αυτό που έγινε στην Αθήνα το 1985 θα το χαρακτηρίζαμε όλοι πανηγύρι. Και το είδος του κόσμου που είχε ήταν ετερόκλυτο όπως ετερόκλυτες ήταν και οι συμμετοχές των καλλιτεχνων μα και ή όλη διοργάνωση είχε μια προχειρότητα που τώρα πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε.

    Θυμάμαι το γεγονός ότι δεν υπήρχε νερό και ότι μας έβρεχαν με τα λάστιχα αλλά επίσης και το γεγονός ότι επειδή είχαμε πληρώσει εισιτήρια δεν μπορούσαμε να βγούμε έξω για να μην γίνει ντού από εκείνους που δεν είχαν πληρώσει. Κάτι που τελικά έγινε προς στο τέλος της συναυλίας. Αλλά εκείνη την εποχή ήταν κάτι το συνηθισμένο!

    Όπως και να έχει κάποια από αυτά τα lives άνοιξαν τον δρόμο για καλύτερες συναυλίες. Εγώ τουλάχιστον τα θυμάμαι και χαμογελάω μάλλον με νοσταλγία. Τότε ήταν άλλες εποχές πάντως!!!!!
    WildCat
    11.08.2005, 11:48
    Quote:

    Το μέλος dinos2 στις 11-08-2005 στις 04:31 έγραψε:

    Με τα τωρινά δεδομένα ένα live σαν αυτό που έγινε στην Αθήνα το 1985 θα το χαρακτηρίζαμε όλοι πανηγύρι. Και το είδος του κόσμου που είχε ήταν ετερόκλυτο όπως ετερόκλυτες ήταν και οι συμμετοχές των καλλιτεχνων μα και ή όλη διοργάνωση είχε μια προχειρότητα που τώρα πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε.

    Θυμάμαι το γεγονός ότι δεν υπήρχε νερό και ότι μας έβρεχαν με τα λάστιχα αλλά επίσης και το γεγονός ότι επειδή είχαμε πληρώσει εισιτήρια δεν μπορούσαμε να βγούμε έξω για να μην γίνει ντού από εκείνους που δεν είχαν πληρώσει. Κάτι που τελικά έγινε προς στο τέλος της συναυλίας. Αλλά εκείνη την εποχή ήταν κάτι το συνηθισμένο!

    Όπως και να έχει κάποια από αυτά τα lives άνοιξαν τον δρόμο για καλύτερες συναυλίες. Εγώ τουλάχιστον τα θυμάμαι και χαμογελάω μάλλον με νοσταλγία. Τότε ήταν άλλες εποχές πάντως!!!!!





    Ημουνα κι εγώ εκεί και θυμάμαι τη φοβερή ζέστη -είχαμε μαζευτεί από τις 6:00 το απόγευμα, Ιούλιο μήνα- και ήμουν ευγνώμων σ'αυτούς που μας κατάβρεχαν.
    Συμφωνώ για τη νοσταλγία - ήταν άλλες εποχές: πηγαίναμε στις συναυλίες και ανάβαμε αναπτήρες στα τραγούδια που μας άρεσαν, όλο το γήπεδο μια εκκλησία ... ενώ στους Van der Graaf Generator στο Λυκαβηττό, πριν από 3 εβδομάδες, έβλεπα μόνο αναμένες οθόνες κινητών να απαθανατίζουν την παράσταση
    The_Heretic
    11.08.2005, 12:17
    Τι να λέμε τωρα-καρεκλάδες,ροκαμπίλια,μεταλλα,ντισκο-όλοι εκει μέσα ήταν-ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΟΚ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!όλοι είχαν ανάγκη να δουν ένα λαϊβ,και ας ήταν και οι πιο άσχεστοι σε σχέση με αυτο που ακουγε ο καθένας...Απλά τότε,λειτουργούσαν οι...φυλές!
    kansas
    11.08.2005, 12:30
    Εκεινο το καλοκαιρι και συγκεκριμενα εκεινες τις μερες του 85 live in athens,ενω στα security ηταν ο αδερφος μου,εγω κατεβαινα απο Εδεσσα με oto stop και μου εφαγε μια μερα ολοκληρη,δεν γουσταρα να δω ουτε την Nina Hagen,ουτε UB40,ουτε τους Cure.....
    Τωρα οι Pink Floyd ηρθαν το 1989 το καλοκαιρι,και ημουν φανταρος
    στην Χιο,και ειχαν και ασκηση οι Τουρκοι,οποτε εμεις ειχαμε επιφυλακη
    που σημαινει καμμια αδεια,ουτε εξοδο.Αυτο μου στοιχησε πολυ τοτε,και ακομα το θεωρω αδικο.....
    Orfeus
    23.08.2005, 11:31
    Το '89 ήρθαν ναι!!!