ελληνική μουσική
    827 online   ·  210.850 μέλη
    theod78
    09.08.2005, 16:05
    Ποιά η γνώμη σας για την τραγουδίστρια Μελίνα Κανά
    paramithi
    09.08.2005, 16:12
    απο τις πιο αξιόλογες τραγουδίστριες..πραγματικά..μου αρέσει πάρα πολύ η φωνή της..οι συνεργασίες της με μεγάλους τραγουδοποιούς(Μάλαμα,Παπακωνσταντίνου Θανάση..)είναι απλά υπέροχες..
    gate
    09.08.2005, 16:18
    Ιδιαίτερη αισθαντική φωνή, απ' τις πιο αγαπημένες μου.
    Ορισμένες ειδικά ερμηνείες της είναι εξαιρετικές!!
    Σκηνική παρουσία αισθαντική, "γυναικεία" καθαρά.., αν και θα προτιμούσα το παλαιότερο look της. (Το μακρύ μαλλί θα μου άρεσε περισσότερο)
    Απ΄ όσο φαίνεται δε από τις δουλειές της, νομίζω ότι συνεχώς εξελίσσεται φωνητικά προς το καλύτερο, παρότι βέβαια εξακολουθώ να αγαπώ να ακούω και παλαιότερες δουλειές της, όπως το cd "Της αγάπης γερακάρης"

    Αυτό επίσης που εκτιμώ ιδιαίτερα είναι οι "χαμηλοί τόνοι" και η "σεμνότητά" της...

    surmelim
    11.08.2005, 16:32
    Ερμηνεύει παρα πολυ καλα κ πραγματικα τα τραγουδια σπουδαιων συνθετών κ τραγουδοποιών.Υπέροχη ήταν η συνεργασία της με τον Μάλαμα στο "Της μέρας και της νύχτας" και με τον Θ.Παπακωνσταντινου στα "Λάφυρα","Της αγάπης γερακάρης". Όμως,δυστυχώς, το JUKE BOX δεν ήταν καλό....μα να πει τραγούδι του Καρβέλα?????!!!!

    KRITIKOS
    12.08.2005, 00:16
    an kai sxetika kainouria einai kai mia apo tis kalyteres fwnes
    SOKRATISKARAVIDAS
    12.08.2005, 00:55
    Η Μελινα ,μονο καινουρια δεν ειναι.Ξεκινησε πριν πολλα πολλα χρονια απο Θεσσαλονικη κλπ.....Τελευταια εχει "πεσει" πολυ....φωνητικα και ερμηνευτικα,κι ισως πολλες επιλογες της προσωπικης της ζωης,εχουν αντικτυπο και στην καριερα της.Ειναι απο τις αγαπημενες μου γυναικειες φωνες,αλλα......
    XeniaRodo
    12.08.2005, 11:08
    Quote:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 12-08-2005 στις 00:55 έγραψε:

    Η Μελινα ,μονο καινουρια δεν ειναι.Ξεκινησε πριν πολλα πολλα χρονια απο Θεσσαλονικη κλπ.....Τελευταια εχει "πεσει" πολυ....φωνητικα και ερμηνευτικα,κι ισως πολλες επιλογες της προσωπικης της ζωης,εχουν αντικτυπο και στην καριερα της.Ειναι απο τις αγαπημενες μου γυναικειες φωνες,αλλα......





    Σωκράτη έχεις δίκιο. Nόμιζα πως είναι η ιδέα μου αλλα έχω το τελευταίο της cd και πραγματικα δεν είναι όπως ήταν.
    Θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ και την ξεχώριζα. Aλλά όποτε ακούσω την τελευταία αυτή δουλειά σκέφτομαι ότι δε μου αρέσει ....
    κρίμα.
    δεν ξέρω για τα προσωπικά....
    beatlus
    12.08.2005, 11:54
    Η Μελίνα Κανά είναι, αλλά κυρίως ...ήταν, και για εμένα μία από τις πολύ αγαπημενές μου τραγουδίστριες. Θυμάμαι ήταν το 1996 ή 1995 όταν την είδα στο σινέ Θησείο μαζί με το Σαββόπουλο, σε μία παράσταση που ξεχείλιζε από ουσία, συναίσθημα και νοσταλγία... Θέλησα από τότε αρκετές φορές να την παρακολουθήσω σε κάποια από τις παραστάσεις της τον χειμώνα, αλλά κάτι που δεν αντιλαμβανόμουν αρχικά γμε εμπόδιζε και το άφηνα συνεχώς για αργότερα. Τον περασμένο χειμώνα όμως το ένιωσα για τα καλά... Το αστραφτερό της προφίλ (να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι θιασώτης της εσωστρέφειας, κάθε άλλο) η στάση της -ερμηνευτικά- στα τραγούδια που είπε στο "Τζουκμπόξ", μου απέδιδαν κάτι ξένο προς την Κανά που είχα νιώσει κοντά μου παλιότερα... Ελπίζω ειλικρινά να είναι κάτι παρωδικό και σύντομα να επιστρέψει στην ουσιαστική -κατά τη γνώμη μου...- πλευρά του εαυτού της όπως αυτή την γνωρίσαμε δίπλα στον Θ. Παπακωνσταντίνου, τον Ξυδάκη, τον Μάλαμα και τόσους άλλους... Η Μελίνα Κανά είναι πραγματικά μεγάλο κεφάλαιο για τό ελληνικό τραγούδι, για να πάει άσκοπα κι άλλος χρόνος χαμένος!
    EffieKakaflika
    12.08.2005, 12:09
    Και για μένα είναι μια από τις αγαπημένες μου τραγουδίστριες, ειδικά στην περίοδο με τον Μάλαμα και τον Παπακωνσταντίνου...Μου άρεσε βέβαια και την εποχή με τα τραγούδια του Παπαδόπουλου της Οπισθοδρομικής και πολύ την εποχή των Γενναίων Ερώτων του Σέμση - Μπουρμπούλη.
    Μέχρι και τον δίσκο Μελίνα Κανά την ένοιωθα περίπου ίδια και με ευχαριστούσε (αν εξαιρέσεις κάποια τραγούδια λαϊκά της πλάκας...). Μετά από αυτό, κατά τη γνώμη μου οι επιλογές της δεν ήταν και τόσο καλές με αποκορύφωμα το τελευταίο Juke Box, με το οποίο απογοητεύτηκα πλήρως. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μπεί στην διαδικασία να βγάλει ένα cd με τραγούδια που θάβουν τη φωνή της και αλλάζουν τελείως αυτό το αέρινο στυλ που είχε προβάλλει και με το οποίο είχε κερδίσει τους περισσότερους ακροατές. Βέβαια, ένας λόγος είναι ότι η φωνή της έχει πέσει (από τις καταχρήσεις) και χρειάζεται να πιάσει και το πιο ευρύ κοινό τραγουδώντας Αγάπη μου επικίνδυνη και άλλα τέτοια, που θα μπορούσε να τραγουδήσει μια οποιαδήποτε τραγουδίστρια σε ένα ρεμπετάδικο, ή σε ένα μεζεδοπωλείο (προς Θεού δεν υποτιμώ αυτές τις τραγουδίστριες, οι περισσότερες ειναι πολύ καλές. Δεν είναι όμως η Μελίνα Κανά με όλα όσα σέρνει πίσω της για μάς...πχ Φεϊρούζ, Μ'ένα γιατί κλπ....)
    Δεν ξέρω... Όλα αυτά είναι και λίγο έξω απ'το χορό... Θα ήθελα όμως να καταλάβω τί οδηγεί τους ανθρώπους με άστρο να θάβουν τον εαυτό τους οικειοθελώς στα τετριμμένα, ενώ είναι για πιο μεγάλα πράγματα...
    antonLOrd
    12.08.2005, 13:40
    Η διατριβή της καθημερινότητας.
    EffieKakaflika
    12.08.2005, 13:48
    Η δια-τριβή με την καθημερινότητα μπορεί να γίνει πολύ δημιουργική αν έχεις τη διάθεση και την κατάλληλη οικονομική υποστήριξη (και όχι μόνο... βέβαια)...Όχι;
    geordan
    12.08.2005, 17:18
    Κατ' αρχην να ξεκαθαρίσω ότι η Μελίνα Κανά δεν είναι αγαπημένη μου φωνή μόνο. αλλά μεγάλος έρωτας. Νομίζω πως αυτό τα λέει όλα, αντί να γράφω πολυλογίες.

    Επίσης όλοι της οι προσωπικοί δίσκοι και οι συνεργασίες μέχρι πριν δυο χρόνια αγγίζουν για μένα το τέλειο. Εκτός από τα κλασικά με Μάλαμα, Παπακωνσταντίνου, Σέμση θεωρώ πως είχε εξαιρετική απόδοση και σε ότι αυθεντικό λαϊκό δοκίμασε, π.χ. Τσιτσάνη.

    Δυστυχώς πρέπει να συμφωνήσω ότι η φωνή της δεν είναι όπως παλιά. Έτσι απλά, χωρίς να το πολυψάχνω.

    Αλλά,
    δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απαγορεύεται να δοκιμάσει σε κάτι διαφορετικό, κλασικό και πολυδοκιμασμένο. Μόνο και μόνο το οικονομικό κίνητρι είναι τεράστιο. Είμαι σίγουρος ότι το "jukebox" πούλησε πολύ περισσότερο από το αγαπημένο μου "Της μέρας και της νύχτας". Φυσικά είχε καλές στιγμές, όπως και αποτυχίες και κακές επιλογές.

    Όσο για τον Καρβέλα...προσωπικά θεωρώ πως πέτυχε διάνα να δώσει το νόημα του τραγουδιού. Βέβαια άλλο Ρίτα Σακελλαρίου, άλλο Μελινα Κανά. Όμως και οι δύο έδωσαν κάτι δικό τους στο τραγούδι. Και φυσικά μακάρι να έγραφε και σήμερα τέτοια τραγούδια ο Καρβέλας. Ας μην έχουμε τέτοια κόμπλεξ.
    surmelim
    12.08.2005, 20:13
    Φίλε μου geordan απόψεις είναι αυτές..! Δεν έχω κάτι προσωπικό με τον Καρβέλα, απλά η πολύχρονη πορεία του στη μουσική σκηνή δεν με έχει ενθουσιάσει ώστε να με κάνει να τον προσέξω τώρα!!!
    geordan
    12.08.2005, 23:08
    Ε, δε νομίζω να έχει εντυπωσιάσει κανέναν η πορεία του Καρβέλα...
    Πόσο μάλλον εμένα που μου είναι αντιπαθέστατος σε βαθμό να θέλω να τον κλείσω μέσα.
    Αν ακούσω βέβαια τίποτα καλό απλά το αναφέρω για να κάνουμε κουβέντα.
    Φυσικά, εδώ άλλο είναι το θέμα μας. Η Μελίνα Κανά.
    Για να επανέλθουμε, η απορία μου είναι: Στο "Jukebox" σε πείραξε ότι είπε τραγούδι του Καρβέλα και γενικότρα η επιλογή των τραγουδιάν ή οι εκτελέσεις και οι ερμηνείες;

    Πάντως συμφωνούμε ότι όλα είναι θέμα γούστου σε τελική ανάλυση.
    StevieRayVaughn
    13.08.2005, 00:58
    Η Μελίνα πολύ σημαντική ερμηνεύτρια της σύγρονης Ελληνικής μουσικής σκηνής. Έχει ερμηνεύσει με μοναδικό τρόπο σπουδαίες συνθέσεις σημαντικών συνθετών ( όπως : Τυφλές Ελπίδες , του Πέτρου Δουρδουμπάκη, Ανάβω μια φωτιά ή Λένε...., Σωκράτη Μάλαμα , Αερικό , Θανάση Παπακωνσταντίνου και τόσα άλλα κομμάτια).
    Και η σκηνική της παρουσία δεν υστερεί καθόλου. Η αισθαντική της φωνή σε συνδυασμό με την απαλή της κίνηση σε ταξιδεύουν μαζί με τα τραγούδια σε κόσμους μαγικούς.....
    Παρόλα αυτά, επειδή την παρακολουθώ συχνά και σε live και από κοντά, έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές (λίγες και κυρίως σε ανοιχτούς χώρους , αλλά ικανές στο να παρεξηγηθεί η υπέροχη παρουσία της) η απόδοση της δεν είναι ανάλογη των προσδοκιών του κοινού και αυτό λόγο προσωπικών της καταχρήσεων...Φυσικά κανείς δεν είναι τέλειος!! Η Μελίνα μας, έχει πολλά ακόμα να δώσει, και φυσικά ,παρόλο που έγινε ευρύτερα γνωστή τα τελευταία χρόνια αν και η παρουσία της στη δισκογραφία τουλαχιστον , χρονολογείται περί τα τέλη της δεκαετίας του 80', έχει δώσει σημαντικές ερμηνείες.
    Θα ήθελα να αναφέρω πολλά στοιχεία για τη Μελίνα αλλά δυστυχώς ο χρόνος που έχω είναι λιγοστός!
    Τέλος , αν και έχω ακούσει ένα μικρό δείγμα από την τελευταία της δουλειά (που μπορεί να μην είναι και η καλύτερη δυνατή) πάντα περιμένω τις καινούριες τις δουλείες γιατί κάθε φορά έχει και κάτι παραπάνω να πει...
    kifa
    13.08.2005, 04:37
    Quote:

    Το μέλος StevieRayVaughn στις 13-08-2005 στις 00:58 έγραψε:


    " η απόδοση της δεν είναι ανάλογη των προσδοκιών του κοινού και αυτό λόγο προσωπικών της καταχρήσεων...





    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...απλά στέκομαι στη συγκεκριμένη φράση διότι με στεναχωρεί πολύ....μακάρι κάποια στιγμή να σταματήσουν αυτές οι " καταχρήσεις "......ποιος ξέρει ...


    paramithi
    13.08.2005, 05:22
    Quote:

    Το μέλος kifa στις 13-08-2005 στις 04:37 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος StevieRayVaughn στις 13-08-2005 στις 00:58 έγραψε:
    [i]

    " η απόδοση της δεν είναι ανάλογη των προσδοκιών του κοινού και αυτό λόγο προσωπικών της καταχρήσεων...





    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...απλά στέκομαι στη συγκεκριμένη φράση διότι με στεναχωρεί πολύ....μακάρι κάποια στιγμή να σταματήσουν αυτές οι " καταχρήσεις "......ποιος ξέρει ...



    [/I]


    παιδια σορρυ κιολας..για ποιες καταχρησεις μιλαμε?
    Desmar
    13.08.2005, 05:44
    ... ανηψούλα? ... τι δεν κατάλαβες καλό μου?

    κάνει υπερβολική κατάχρηση παγωτών με αποτέλεσμα να παραμορφώνεται η φωνή της ... νομίζω ... ε?

    φιλέλια μουρέλι'μ ...
    paramithi
    13.08.2005, 05:54
    Quote:

    Το μέλος Desmar στις 13-08-2005 στις 05:44 έγραψε:

    ... ανηψούλα? ... τι δεν κατάλαβες καλό μου?

    κάνει υπερβολική κατάχρηση παγωτών με αποτέλεσμα να παραμορφώνεται η φωνή της ... νομίζω ... ε?

    φιλέλια μουρέλι'μ ...




    ουκει θεια μου....κατιλαβα...φλελια πολλα!!!!
    τα λεμε συντομααα
    Desmar
    13.08.2005, 06:03
    χαχαχαχα ... θα περιμένω ειδοποίηση για την άφιξή σου ...