ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Συλλυπητήρια σε όλες τις οικογενειες!

    koripaki
    16.08.2005, 16:40
    Είναι τόσο λυπηρό αυτό που συνέβη, αν και είμαι σίγουρη πως δεν μπορούμε ούτε στο ελάχιστο να φανταστούμε τον πόνο των ανθρώπων εκείνων που χάσαν τις οικογένειές τους. Συλλυπητήρια. Εύχομαι να είναι η τελευταία φορά που η ανθρωπότητα έρχεται αντιμέτωπη με τέτοια τραγικά συμβάντα.
    nefeli
    17.08.2005, 02:36
    με τη σειρα μου να εκφρασω και εγω τα βαθύτατα μου συλληπητήρια,αν και μόνο αυτά δεν αρκούν.όταν άκουσα για το μοιραίο αεροπορικό δυστύχημα,ένιωσα να χάνεται η γη κάτω από τα πόδια μου!ειδικα οταν ακουσα το δρομολόγιο!πολλοί γνωστοί μου θα ταξίδευαν με αυτή τη πτήση από ότι γνώριζα.τόσο ανοργανωτοι όπως πάντα στην κύπρο,έβαζαν σε αγωνία εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο,να μάθουν αν είχαν κάποιο δικό τους άνθρωπο στο τραγικό αυτό συμβάν!ειδικότερα οι συγγενείς των θυμάτων οι οποίοι ζούσαν με την τελευταία ελπίδα!μήπως το παιδί τους αποφάσισε να μη φύγει,μήπως βρισκόταν σ'άλλο αεροπλάνο και αυτοί είχαν μπερδευτεί.....όλα αυτα τα σεναρια δημιουργήθηκαν στο μυαλό των συγγενών μεχρι να μάθουν μετα απο 28 ώρες πως τελικα οι συγγενείς τους βρίσκονταν στο αεροπλάνο.ευτυχώς για τους γνωστούς μου,είχαν αλλάξει ημερομηνία πτήσης και έφυγαν για πράγα πιο νωρίς!ας ευχηθούμε όλοι να μην ξανα υπάρξουν τέτοιες τραγωδίες,και ας ελπίσουμε πως κάποτε θα αλλάξουν τα μυαλά κάποιων ¨μεγάλων¨,ετσι ώστε να μην σκέφτονται το χρήμα και το συμφέρον τους αλλά θα νοιαστούν κάποτε αν εξαιτίας τους χάθηκαν τόσες νέες ψυχές!!!!
    paramithi
    18.08.2005, 19:55
    Quote:

    Το μέλος hurricane στις 15-08-2005 στις 23:37 έγραψε:

    Φαρσέρ αποδείχθηκε τελικά ο άνδρας που ισχυριζόταν ότι έχει λάβει γραπτό μήνυμα μέσω κινητού τηλεφώνου από επιβάτη του μοιραίου αεροσκάφους της Helios Airways πριν τη συντριβή του. Είπε ότι προέβη στην ενέργεια αυτή επειδή ήθελε ...δημοσιότητα.


    Πρόκειται για ιδιωτικό υπάλληλο ο οποίος εντοπίστηκε και οδηγήθηκε στην Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης.


    Είναι κάτοικος Θεσσαλονίκης και όπως είπε στους αστυνομικούς, όλα όσα είχε αναφέρει και είχαν δημοσιοποιηθεί από τηλεοπτικούς, κυρίως, σταθμούς ήταν αποκύημα της φαντασίας του.


    Είπε επίσης ότι προέβη στην ενέργεια αυτή γιατί έχει πάθος με τη δημοσιότητα.


    Ο φαρσέρ είχε ισχυριστεί ότι ένας εξάδελφός του βρισκόταν στη μοιραία πτήση και του είχε στείλει SMS από το κινητό του τηλέφωνο ότι «ο πιλότος είναι νεκρός και εμείς παγώνουμε».
    news.in.gr

    Υ.Γ. Η ανθρώπινη μαλακία είναι πραγματικά ανίκητη!




    έξι μήνες φυλάκιση με τρία χρόνια ανστολή η ποινή του εν λόγω ''κυρίου''..
    Hastaroth
    19.08.2005, 00:05
    Quote:

    Το μέλος Marial στις 16-08-2005 στις 01:20 έγραψε:

    Gegonota...

    To sugkekrimeno aeroplano tin idia mera ekane tin diadromi Larnaka - Heathrow - Larnaka. Ftanontas sto Heathrow dilwnei oti i kampina tou pilotou kai to upoloipo aeroskafos murizei kameno... Oi Aggloi mixanikoi to elegxoun kai lene oti apla murizan oi fournoi pou vriskontai mesa kai tipota parapanw! Stin epistrofi tou sti Larnaka to plirwma anaferei pali to gegonos kai oi mixanikoi (upoti8etai) to 3anaelegxoun... Kata pasa pi8anothta edwsan pali tin apanthsi pou edinan ws suni8ws... "Pigainete kai 8a to ftia3oume otan er8ete..." Se 1 wra to aeroplano efuge gia A8hna opou kai argotera 8a phgaine sthn Praga...

    Ap'oti ema8a gia to epeisodio...

    O pilotos eixe anaferei vlavi sto aeroskafos (sugkekrimena sto susthma klimatismou nomizw) otan vriskotan sta 14.000 podia. Apo tin Larnaka tou eipan na to epivevaiwsei kai na prosgeiw8ei stin Rodo. Apo la8os endei3eis sto susthma o pilotos anaferei oti h vlavh dior8w8hke kai zhtaei aerodiadromo sta 34.000 podia opou egine kai to moiraio... Diarroh dio3eidiou tou an8raka kai stadiakh meiwsh tou o3ugonou, i opoia e8ese se kwma plhrwma kai epivates...



    Auta einai kapoia stoixeia ta opoia ap'oso 3erw oti kata 90% einai epivevaiwmena... Mporei na exw kai la8os alla i8ela na ta moirastw mazi sas...

    Ta erwtimata exoun hdh te8ei... As analavoun oi armodioi tis eu8unes tous...


    Σα νότα ζαλισμένη απ' το κρασί μπήκες κι απόψε στην καρδιά μου.
    Λένε ο χρόνος μας φυλακίζει για πάντα στις καρδιές μας κι ο Αυγερινός ...
    θα ξεθωριάζει για πάντα τα θολά χρώματα της νύχτας ...
    Αντίο
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Marial on 16-08-2005 01:22 ]





    Μπορείς νά μάς πής σέ παρακαλώ από πού έχεις αυτές τίς πληροφορίες;Γιατί στά αεροπορικά forums που επισκέπτομαι δέν αναφέρει τίποτε γιά αρκετές από αυτές.

    Γιά περισσότερες λεπτομέρειες,γιά όποιον ενδιαφέρεται: http://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?t=2871

    Επίσης δυό απαντήσεις σέ κάποια σημεία τών όσων λές:

    1.Σέ καμμιά περίπτωση Αγγλος μηχανικός δέν θά έλεγε οτι "απλώς μυρίζουν οι φούρνοι,συνεχίστε τήν πτήση σας".Τόση αμέλεια δέν θά την επεδείκνυε ποτέ,γιατί απλούστατα οι κανονισμοί στην Αγγλία σχετικά μέ την πρό πτήσεως επιθεώρηση ακολουθούνται κατά γράμμα.
    Ούτε άλλωστε έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο από αρμόδιους.

    2.Πουθενά δέν αναφέρθηκε οτι ο πιλότος "από λάθος ενδείξεις είπε οτι η βλάβη διορθώθηκε".Απλώς επικοινώνησε στην συχνότητα τής εταιρείας καί ανέφερε ότι έχει πρόβλημα (δέν το ανέφερε όμως,ώς ώφειλε,ΚΑΙ στο traffic control τής Λάρνακας).Αλλωστε το CVR (cockpit voice recorder) που καταγράφει τίς συνομιλίες μέσα στο πιλοτήριο καί μεταξύ πιλότων καί εδάφους δέν έχει βρεθεί ακόμη (και εικάζεται οτι διαλύθηκε κατά την πρόσκρουση καί την πυρκαγιά που ακολούθησε).Συνεπώς δέν μπορούμε νά ξέρουμε τί ειπώθηκε μεταξύ τών πιλότων,το μόνο που είναι γνωστό είναι οτι ο κυβερνήτης όντως ζήτησε άδεια ανόδου στά 34000 πόδια.Δέν ξέρουμε όμως γιά ποιό λόγο.

    Τέλος,μιά καί το παρόν forum είναι κατά βάσιν μουσικό καί όχι αεροπορικό,όποιος ενδιαφέρεται νά επεκταθή στο τεχνικό μέρος αυτής τής ιστορίας καλό θά είναι νά επισκεφθή το link που παρέθεσα πιό πάνω.
    Marial
    19.08.2005, 00:32
    Αυτά που είπα είναι επιβεβαιωμένα και ακούστηκαν και στις ειδήσεις απο εγκυρες πηγες και μου το ειχαν πει κι εμενα δικα μου ατομα τα οποια βρισκονταν στο αεροδρομιο τη μοιραια μέρα (οχι επιβατες).

    Οσο για τα υπολοιπα τα ειχε αναφερει αεροσυνοδος της Helios !!!
    Τωρα αν ο μηχανικος που ανεβηκε πανω ηταν Αγγλος ή όχι δεν το γνωριζω προσωπικα αλλα αυτο ειπε.

    Τελοσπαντων δεν ειμαι ειδικος απλα ειπα αυτα που ηξερα και ισως να ηταν λαθος μου! υπαρχουν ειδικοι ας κανουν τη δουλεια τους σωστα γιατι θρηνουμε αδικα των αδικων θυματα.

    Σα νότα ζαλισμένη απ' το κρασί μπήκες κι απόψε στην καρδιά μου.
    Λένε ο χρόνος μας φυλακίζει για πάντα στις καρδιές μας κι ο Αυγερινός ...
    θα ξεθωριάζει για πάντα τα θολά χρώματα της νύχτας ...
    Αντίο


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Marial on 19-08-2005 21:46 ]
    Hastaroth
    19.08.2005, 00:57
    OK den epimenw,tha koitaksw kai sto sxetiko forum na dw newtera.

    (Sorry gia ta greeklish,exw problima me to keyboard)
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    20.08.2005, 19:43
    SYLLIPITIRIA STOYS SYGENEIS TVN NEKRON TOY AEROPLANOY . ELLINES XATHIKAN POSO MALLON ANTHROPOI
    revekka
    20.08.2005, 22:23
    τακτική επιβίωσης: δεν παρακολουθώ ειδήσεις, διαβάζω μόνο αυτά που με ενδιαφέρουν. ας σταματήσουν επιτέλους ‘τα συνταρακτικά στοιχεία που αποκαλύπτονται με κάθε επιφύλαξη’.
    Ilianashiamishi
    20.08.2005, 23:48
    Να εκφράσω και εγώ τα συλληπητήριά μου σε όλους τους συγγενείς των αδικοχαμένων. Εγώ δυστυχώς έχω γνωστούς (όχι άμεσα δικούς μου ανθρώπους) που χάθηκαν στο μοιραίο δυστύχημα και έχω ακούσει πολλά από τα όσα περνούν αυτές τις μέρες...και καλό θα ήταν να σταματίσου να γίνονται αυτές οι συζητήσεις στις τηλεοράσεις που το μόνο που καταφέρνουν είναι να μεγαλώνουν τον πόνο των συγγενών και τίποτα άλλο.
    kotsos_007
    20.08.2005, 23:59
    Ειλικρινα συλλυπητηρια στις οικογενειες.... τι να πεις ενα φρικτο θεμα που θα μας ταλαιπωρει για καιρο ακομα.... οσο κι αν ξετυληγουμε το κουβαρι τοσο θα μπλέκεται γιατι σε τεοιες ιστορίες δεν βρίσκεται η ακρη... και αν βρεθεί θα την πληρώσουν οι ποιο "αθώοι" και τα μεγάλα κεφαλια θα ξανακτυπήσουν με πολυεθνικές και παλι τα ιδια και τα ιδια θα ειναι..... γι ακόμη μια φορά συλλυπητήρια...
    Kostas_Osbourne
    25.08.2005, 13:55
    mono mia leksi mou erhetai sto mualo!GIATI?giati den ekanan tipota autoipou mporousan?giati toses athoes psiches tha einai gia panta pleon ekei psila,ekei pou hathikan???????giati,giati kai pali giati?????
    sillipitiria se olous tous sigeneis kai filous ton thimaton kai as elpisoume oti tetoia atyhimata tha vriskontai pleon sto pareltthon kai mono ekei!!!
    undefinedundefined
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    27.08.2005, 19:54
    GIATI APO TO POIO ASFALESTERO MESO METAFORAS GINONTE TETIA LATHI ANEPITREPTA EMATHA OTI HJERAN OTI TO AEROPLANO EIXAI PROBLHMA ALLA ............. H FILOKERDIA TOYS SKOTOSE TI SKOTOSE ZOES ANAMESA TOYS KAI PEDIA DIABASA XTHES ENA STRATIOTIKO PERIODIKO POY ANAFEROTAN STO DYSTYXIMA APO TIN BLAKIA TVN ANTROPVN ENA ARTRO ELEGE : TI SXESH EXOYN 5 AGGLOI ASTYNOMIKOI KAI H TIS ETERIAS TOY AEROPLANOY APANTHSH: EXOYN SXESH STO OTI KAI OI 2 EINAI DOLOFONOI OI MEN 5 AGGLOI DOLOFONISAN ENAN POLITI POU DEN TOYS EFERE KATHOLOY ANTISTASI ME 8 SFERES OI MEN TOY AEROPLANOY EPISIS DOLOFONOI DIOTI AFOTOY HJERAN GIA TO PROBLIMA TOY AEROPLANOY OTAN TOYS TO EIPE O PILOTOS TOY EIPAN SYNEXISE ...... KI AYTOS SYNEXISE TO TAJIDI PROS TO THANATO TETIES PERIPTOSEIS EINAI ANEPITREPTES KAI H POINH NA EINAI GIA OLOYS OSOYS EYTHINONTE KAI OXI SE AYTOYS POY DEN EFTHINONTE KAI NA EINAI POLI BARIA POU OPOIA PINH KI AN PAROYN DEN THA EINAI KATHOLOY BARIA GIA TIN DOLOFONIA TOSON ANTROPVN ............ TO AEROPLANO FTIAXNETE. H ANTROPOI GYRIZOYN STHN ZOH;;;;; TI NA PV;;;;;;;;;;;;;;;;
    Elf_guardian
    28.08.2005, 11:49
    Δυστυχως υπαρχουν γιατι που δεν μπορουν να απαντηθουν... Οπως γιατι παντα να υπαρχουν θυματα και μετα να ξυπνουμε? Και αυτο γινετε παντα σε ολους τους τομεις... Πρεπει να υπαρχουν θυματα και μετα να λειτουργουν κανονικα και οπως θα επρεπε... Ευχομε αυτο να παψει να υφισταται πλεον, διοτι δεν πρεπει να περιμενουμε το κακο να'ρθει και μετα ν'αρχισουμε να κανουμε την ''δουλεια'' μας...
    EDdie_Pap
    29.08.2005, 10:52
    Tα γιατι που δεν μπορουν να απαντηθουν ειναι παρα πολλα......και η ατυχια ειναι οτι υπηρχαν παρα πολλα μικρα παιδια....ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ



    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    09.09.2005, 18:58
    O SEPTEMBRHS UA EINAI DYSKOLOS GIA TIN KYPRO LYPAME POLU ELPIZO OLA NA PANE KALA
    margo
    06.11.2007, 22:22
    Στο κανάλι "Μακεδονία TV"
    απόψε στις 12.00 προβάλλεται το "may day"
    για το τραγικό δυστύχημα της Helios.
    Δεν ξέρω αν θα αντέχω να το δω, φαντάζομαι όμως θα δοθούν κάποιες απαντήσεις
    Hastaroth
    07.11.2007, 00:54
    Αν είναι αυτό που νομίζω,το έχω σέ wmv.Δέν περιέχει ανατριχιαστικές σκηνές,αλλά όσο να'ναι,προκαλεί δυσάρεστες σκέψεις σέ όποιον το βλέπει.

    Πάντως,από το πόρισμα (το έχω καί στά αγγλικά καί στά ελληνικά) προκύπτει ότι,όπως και στά περισσότερα δυστυχήματα,συνέβη μιά ολόκληρη αλυσίδα σφαλμάτων,στην οποία εμπλέκονται σχεδόν όλοι-οι πιλότοι τού αεροπλάνου,οι μηχανικοί,η διοίκηση τής εταιρείας,οι αρμόδιες αρχές.

    Τό θετικό τής υπόθεσης είναι οτι πάρθηκαν κάποια μέτρα ώστε να μήν ξανασυμβή κάτι παρόμοιο.


    Stroumfita456
    07.11.2007, 19:50
    Λυπάμαι πολυ.....Συλληπητηρια.....
    movflower
    08.11.2007, 23:11
    Αλήθεια, στο ντοκιμαντέρ, ειπώθηκαν και τα όσα πρέπει ακόμα να υπομείνουν οι συγγενείς;
    Ότι παρολίγον να πεταχτούν στο δρόμο, ορφανά ανήλικα, λόγω χρέους των νεκρών γονιών; (Μια από τις λίγες φορές που χαίρεσαι τη δύναμη των ΜΜΕ!)
    Ότι τελικά δεν ήταν τα τεχνικά σφάλματα που σκότωσαν αλλά η ασυνειδησία;

    Dionyssis
    15.11.2007, 17:54
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΑΠΟ ΤΟ MAY DAY ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ[ΒΛΑΒΗ. ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΣΗ(ΑΥΤΟΜΑΤΟ) ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΟΙ ΠΙΛΟΤΟΙ. ΟΤΑΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΝΩΣΤΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΒΛΑΒΗ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΠΩΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΣΗ, ΤΗΝ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑ ΤΩΝ ΠΙΛΟΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗ ΣΥΝΤΡΙΒΗ. ΑΡΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ!! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dionyssis στις 15-11-2007 17:54 ]