ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη
    Vangelis86
    04.05.2006, 00:04
    Κοιτά μιλάω συγκεκριμένα για το «ευωδιάζουν αγριοκέρασα οι σιωπές». Μια γρήγορη ματιά να ρίξει κάποιος στους στίχους βλέπει άνετα τη διαφορά με τα προηγούμενα. Νομίζω πως απλά δεν είχαν τίποτα να πουν σε εκείνη την περίοδο.
    Aiolos_m
    04.05.2006, 00:10
    Πιθανότατα, αν και το αγαπημένο μου από Κρίνα τραγούδι βρίσκεται σε αυτό τον δίσκο. Έχεις ακούσει το "Στο πλάι σου";
    Vana
    04.05.2006, 10:38
    " .. Κάποιοι άλλοι δεν έχουν κέφι να ακούσουν τίποτα και τους βασανίζει κάθε νότα που θα ταξιδέψει στο χώρο, έτσι δεν είναι;
    Κάποιοι άλλοι αναζητούν παρηγοριά από κάποιον που τους νιώθει, που υπερβάλει μαζί τους, που δεν έχει καμιά όρεξη να ακούσει κεφάτα τραγουδάκια. Διαφωνείς; Δεν έχεις υπερβάλει ποτέ στη ζωή σου; .."

    Συμφωνώ με την παραπάνω άποψη του Aiolos. Από προσωπική μου εμπειρία, τους άκουγα και τους ακολουθούσα σε συναυλίες τους με μανία, πλέον δεν ακούω καθόλου αν και θέλω να πάω σε συναυλία τους κάποια στιγμή. Ναι, όταν νιώθεις αυτή τη ψυχική υπερβολή μπαίνεις στη μουσική τους και συνταξιδεύεις αλλά από την άλλη δεν σου αφήνει περιθώρια ο στίχος για την ελπίδα και το φως που μπορεί να δώσει η μουσική όσο μελαγχολική μπορεί να είναι. Ακόμα κι αν σε εκφράζει. Τους θεωρώ υπερβολικούς και επαναλαμβανόμενους στο στυλ του στίχου αλλλά και σε μουσικές τους συνθέσεις. όπως είπε και κάποιο άλλο μέλος στο "ευωδιάζουν αγριοκέρασα οι σιωπές" δεν έιχαν κάτι ΄νέο να πουν (ξεχωρίζω το ποιήμα του Ουράνη .. ).
    Επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω ακούσει τον τελευταίο τους δίσκο.
    Επίσης είχα ακούσει για ένα cd που υπήρχε πριν τον 1ο τους δίσκο ότι ήταν το καλύτερο τους, δεν το έχω ακούσει προσωπικά εκτός από τη μπαλάντα της φωτιάς, αν θυμάμαι καλά.., το οποίο συμπεριλαμβανόταν σε ένα παλιο cd με ελληνικό ροκ, νομίζω , "το μαγικό βοτάνι" ? , τι θυμήθηκα τώρα ..
    Για να κλείσω τους θεωρώ καλούς σε αυτό που κάνουν, αλλά θεωρώ ότι τους ακούει και τους ακολουθεί κοινό πολύ συγκεκριμένο (όπως ήμουν κι εγώ)..

    Aiolos_m
    04.05.2006, 16:16
    Σίγουρα τους ακολουθεί πρώτα η υπερβολή,το ποτό και ύστερα το κοινό τους. Δεν αντιλέγω.
    Μπυρίτσα;
    Aiolos_m
    11.05.2006, 01:02
    Επιτέλους και μια δημοσίευση στο περιοδικό για τα Κρίνα μας.....
    Aiolos_m
    11.05.2006, 16:41
    Σύμφωνα με πληροφορίες του διαδικτύου, τα Διάφανα Κρίνα θα παίξουν για δεύτερη φορά στον Λυκαβηττό στης 29 Ιουνίου και ώρα 21:00.
    Εισητήριο 15 ευρώ (για φοιτητικό δεν ξέρω).




    koini_maria
    11.05.2006, 20:00
    Τα Διάφανα Κρίνα είναι ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα...

    Τον τελευταίο δίσκο τους δεν είχα την ευκαιρία να τον ακούσω μα , όπως και να 'χει , θεωρώ πολύ βαρειά την έκφραση ''δεν έχουν κάτι να πούνε'' σε όποιον καλλιτέχνη κι αν αναφέρεται αυτή...
    Μπορεί να είμαι λίγο απόλυτη , δεν ξέρω , μα με ψιλοενοχλεί να ακούω τέτοιου είδους σχόλια ...
    Αν λέω βλακείες , συγγνώμη ...
    Vana
    12.05.2006, 10:56
    Quote:

    Το μέλος koini_maria στις 11-05-2006 στις 20:00 έγραψε:

    Τα Διάφανα Κρίνα είναι ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα...

    Τον τελευταίο δίσκο τους δεν είχα την ευκαιρία να τον ακούσω μα , όπως και να 'χει , θεωρώ πολύ βαρειά την έκφραση ''δεν έχουν κάτι να πούνε'' σε όποιον καλλιτέχνη κι αν αναφέρεται αυτή...
    Μπορεί να είμαι λίγο απόλυτη , δεν ξέρω , μα με ψιλοενοχλεί να ακούω τέτοιου είδους σχόλια ...
    Αν λέω βλακείες , συγγνώμη ...





    ..αν εννοείς το δικό μου σχόλιο, είπα ότι στο δίσκο "Ευωδιάζουν αγριοκέρασα οι σιωπές" δεν έχουν κάτι νέο να πουν, (υπάρχει διαφορά) γιατί θεωρώ ότι τα μισά και πλέον κομμάτια του δίσκου ήταν μία κόπια από προηγούμενους δίσκους, και πάλι ξεχωρίζω το΄ποιήμα του ουράνη, χωρίς να είναι το μοναδικό στον συγκεκριμένο δίσκο που νάξίζει.
    Αυτά .. καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο να έχουμε ..
    ravage
    22.05.2006, 20:37
    ενα μονο εχω να πω για αυτους. Εγκεφαλικος στοιχος
    ravage
    22.05.2006, 20:39
    ενα μονο εχω να πω για αυτους. Εγκεφαλικος στοιχος
    rory166
    22.05.2006, 20:40
    μας το κανεις λιγο λιανα...?
    Aiolos_m
    22.05.2006, 23:45
    Ε ναι βοήθα λίγο βρε αδερφε...

    georgianoua
    23.05.2006, 20:34
    Είναι ένα πολύ καλό συγκρότημα και μ'αρέσουν πολύ οι στίχοι τους

    Μου είχαν αφιερώσει ένα τραγούδι τους που ήταν όλο νόημα.
    Πριν λίγες μέρες ήμουνα σε ένα φιλαράκι και μου είπε για να χαλαρώσουμε να σου βάλω λίγο από Διάφανα Κρίνα; Του λέω ναι (δεν έτυχε να ακούσω ποτέ τραγούδι τους)

    Έπεσα από τα σύννεφα όμως διότι δεν κατάφερα να καταλάβω τι λέγανε στο τραγούδι με τον τρόπο που τα λέγανε. ΑΠό στίχους ΤΕΛΕΙΑ αλλά από μελοποιήση δεν μ'αρεσε καθόλου..

    Έτσι διαβάζω μόνο τους στίχους χωρίς να ακούω τα τραγούδια.
    dimi589
    25.05.2006, 00:55
    Quote:

    Το μέλος georgianoua στις 23-05-2006 στις 20:34 έγραψε:

    Είναι ένα πολύ καλό συγκρότημα και μ'αρέσουν πολύ οι στίχοι τους

    Μου είχαν αφιερώσει ένα τραγούδι τους που ήταν όλο νόημα.
    Πριν λίγες μέρες ήμουνα σε ένα φιλαράκι και μου είπε για να χαλαρώσουμε να σου βάλω λίγο από Διάφανα Κρίνα; Του λέω ναι (δεν έτυχε να ακούσω ποτέ τραγούδι τους)

    Έπεσα από τα σύννεφα όμως διότι δεν κατάφερα να καταλάβω τι λέγανε στο τραγούδι με τον τρόπο που τα λέγανε. ΑΠό στίχους ΤΕΛΕΙΑ αλλά από μελοποιήση δεν μ'αρεσε καθόλου..

    Έτσι διαβάζω μόνο τους στίχους χωρίς να ακούω τα τραγούδια.





    Καλά βρε το ίδιο σχόλιο δεν έχεις αφήσει και στην βιογραφία τους?
    georgianoua
    25.05.2006, 01:19
    Ναι το ίδιο είναι απλά το έχω βάλει και εδώ μιας και ταιριάζει με το θέμα
    dimi589
    25.05.2006, 01:22
    Quote:

    Το μέλος georgianoua στις 25-05-2006 στις 01:19 έγραψε:

    Ναι το ίδιο είναι απλά το έχω βάλει και εδώ μιας και ταιριάζει με το θέμα





    Η πρωτοτυπία σου με τρελαίνει
    Aiolos_m
    25.05.2006, 14:14
    Quote:

    Το μέλος dimi589 στις 25-05-2006 στις 01:22 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος georgianoua στις 25-05-2006 στις 01:19 έγραψε:
    [i]
    Ναι το ίδιο είναι απλά το έχω βάλει και εδώ μιας και ταιριάζει με το θέμα





    Η πρωτοτυπία σου με τρελαίνει

    [/I]



    χεχε..
    άσε βρε την κοπέλα να εκφραστεί όπως θέλει για να τα εμπεδόσουμε κι εμεις....
    poison_girl
    08.06.2006, 20:01
    Τα κρινα ειναι το καλυτερο ελληνικο συγκροτημα ever με τους πιο μαγικους κ ταξιδιαρικους στιχους!!!!!!Να ναι καλα
    vasiloukos
    09.06.2006, 00:18
    Τα Κρίνα είναι μακράν το καλύτερο ελληνικό ροκ συγκρότημα κι ο τελεταίος τους δίσκος ο οργανικός -μαζί με του Αγγελάκα και τις Ρόδες, μπορεί και του Θανάση Παπ/νου- ''Ο Γύρος της μέρας σε ογδόντα κόσμους'', όχι μόνο συγκαταλέγεται στους καλύτερους της χρονιάς, αλλά μπορεί άνετα να σταθεί ως μουσική πρόταση και στο εξωτερικό.
    Aiolos_m
    09.06.2006, 11:35
    Να θεσω ένα ερώτημα;

    Τα Διάφανα Κρίνα ειναι τελικά κάτι σαν ελληνικό Goth...?
    Σίγουρα έχουν πάρα πολλά Gothic στοιχεία. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ από κάποιους και να κατηγορηθώ ότι δήθεν θέλω να βάλω ταμπέλα στη μουσική τους όμως...είναι τελικά κάτι τέτοιο; Όπως μιλάμε για ελληνικό ροκ, μπορούμε να μιλάμε και για ελληνικό Goth???

    Ξέρετε άλλα ελληνικά συγκροτήματα με ελληνικό στίχο που να παίζουν κάτι τέτοιο;