ελληνική μουσική
    437 online   ·  210.817 μέλη

    Θα δίνατε στο παιδάκι σας

    rouli726
    12.09.2005, 09:39
    ολοι οι ανθρωποι εχουντην ιδια ποσοτητα εγκεφαλου.το θεμα ειναι πως το χρησιμοποιουν..δε νομιζω πως ολα μπορουν να επιτευχθουν με την επιστημη..ο αινσταιν με χαπια ηταν οταν εγραφε τη θεωρια της σχετικοτητας;;;
    koripaki
    12.09.2005, 14:39
    Χάπι!! Δηλαδή, είναι ανόητο πλέον να θες το παιδί σου να είναι απλά ευτυχισμένο;

    Η ιστορία με το χάπι μου θύμισε τηνπερίπτωση της Ήντιθ Στερν, η οποία περάτωσε τις πανεπιστημιακές της σπουδές σε ηλικία 15 ετών και άρχισε το διδακτορικό της δίπλωμα διδάσκοντας ταυτόχρονα μαθηματικά στην ανώτατη εκπαίδευση. Όταν η Ήντιθ γεννήθκε το 1952, ο πατέρας της Ααρών Στερν, κάλεσε τους δημοσιογράφους σε μία περίεργη συνέντευξη τύπου για να τους αναγγείλει ότι θα μεταβάλλει τη θυγατέρα του σε ένα είδος ανθρώπινης ύπαρξης που θα εγγίζει την τελειότητα. Ανεξάρτητα από τις όποιες γενετικές καταβολές της. Η Ήντιθ μεγάλωσε με κλασική μουσική, λόγιες συζητήσεις, αριστουργήματα τις κλασικής λογοτεχνίας και στην ηλικία ετών πέντε ετών είχε διαβάσει ολόκληρη τη Βρετανική Εγκυκλοπαίδεια. Για διασκέδαση έπαιζε σκάκι με τον πατέρα της. Ο δείκτης νοημοσύνης της ξεπερνούσε το 200 και ενδιαφερόταν μόνο για ό,τι είχε σχέση με πνευματικές ενασχολήσεις. Ο δημιουργός του "φαινομένου Ήντιθ" υποστήριζε ότι μετά τη επιτυχία του "πειράματός" πως θα ήταν πρόθυμος να το επαναλάβει με "πρωτόγονους ιθαγενείς".

    Βρίσκω σχεδόν αηδιαστικό το γεγονός πως ένας πατέρας θέλησε να κάνει το παιδί του πειραματόζωο. Γιατί δηλαδή ένα παιδί θα πρέπει να είναι ευφυϊα; Με ποια λογική στερείς από ένα παιδί την ευκαιρία να εξελειχθεί από μόνο του και με φυσιολογικούς ρυθμούς; Βέβαια, πέρα από τα ακραία παραδείγματα το ίδιο λάθος κάνουν όλοι οι γονείς σήμερα που στέλνουν μετα μανίας τα παιδιά τους σε χίλια δυο φροντιστήρια. Βλέπω τον αδελφό μου που πηγαίνει φέτος Ε' δημοτικού και πάει Αγγλικά, Γαλλικά, Ταεκ βο ντο και η μητέρα μου ανησυχεί μήπως δεν είναι αρκετά καλός στα μαθηματικά και χρειαστεί να τον στείλει σε φροντιστήριο. Έλεος!!
    Haroulinda
    12.09.2005, 14:52
    Αν έχει τέτοιο χαπάκι θέλω να το δοκιμάσω εγώ...
    aggelosnegas
    12.09.2005, 16:22
    Αμα χρειαστει να δωσω κατι στο παιδι αυτο θα ειναι μια πορτοκαλαδιτσα!!!!!!!
    αντε να του ανοιξω και το παραθυρο να παιρνει περισσοτερο οξυγονο!!

    katsaou
    12.09.2005, 23:10
    εγώ θα έπερνα αρκετά από αυτά τα χάπια στην κατάσταση που είμαι τώρα.

    ξέρει κανείς που θα τα βρούμε????


    Hastaroth
    12.09.2005, 23:12
    Καί άν κάποιο παιδί,παρ'όλα τά χάπια που παίρνει,δέν καταφέρνει να μάθη τά μαθήματά του,θά τού λέγη ο δάσκαλος "μά τί παίρνεις παιδί μου,ληγμένα;"
    Astron
    13.09.2005, 02:12
    Προτού κατακεραυνώσουμε την ιδέα πρέπει πρώτα να διαπιστωθεί για τί χάπια μιλάμε; Με ποιο τρόπο βοηθούν; Θα είναι προϊόν που θα έχει παρενέργειες;

    Ή μήπως είναι θεωρητική η ερώτηση;
    Aiolos_m
    13.09.2005, 15:05
    Χάπια για να μάθει;;; Μπα...
    ένα χαπάκι για τον ύπνο του όμως θα του το' δινα...

    (Πλάκα κάνω...)

    vouliakis
    14.09.2005, 00:52
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 12-09-2005 στις 23:12 έγραψε:

    Καί άν κάποιο παιδί,παρ'όλα τά χάπια που παίρνει,δέν καταφέρνει να μάθη τά μαθήματά του,θά τού λέγη ο δάσκαλος "μά τί παίρνεις παιδί μου,ληγμένα;"





    (5 μπυρόσημα στον Αλμπέρτο).


    heisman
    14.09.2005, 02:36
    Μα αφού ήδη κυκλοφορούν χαπάκια στυλ Memory Boosters κτλ...κτλ...
    Συνυστόνται εν καιρώ εξετάσεων (1 μήνα πριν) αλλά είναι αμφιβόλου αξίας τα συγγεκριμένα σκευάσματα...Γι αυτό και δεν έχουν την ανάλογη ζήτηση...

    Αφήστε τα λοιπόν να κυκλοφορήσουν και όταν και αν δοκιμαστούν και πραγματικά γνωρίζουμε τι επίδραση και ποιές παρενέργειες έχουν στον οργανισμό ξαναμιλούμε...
    ageloudaki
    14.09.2005, 17:59
    Ποτέ δεν θα έδινα στο παιδάκι μου αυτά τα χαπάκια!!!

    faltsoo
    14.09.2005, 18:45
    ΠΟΤΕ δεν θα τα εδινα στο παιδι μου

    θα τα επερνα εγω


    Hastaroth
    14.09.2005, 22:58
    Ούτε εγώ θά έδινα στο παιδί μου τέτοια χάπια -άν είχα δηλαδή (παιδί,όχι χάπια).

    Ενα τζατζικάκι όμως θα τού το έδινα ευχαρίστως (κι'άς το εστερούμην εγώ )
    doritsa78
    15.09.2005, 15:20
    Αυτο παλι καινουργιο ειναι?Ακου χαπι για γρηγοροτερη μαθηση.Φυσικα και ΟΧΙ.Αν θελει να μαθει γραμματα πρεπει με κοπο και προσπαθεια να τα μαθει.Αν παλι δεν θελει να μαθει, με το ζορι δεν γινεται.Ολα για το χρημα.Που εχουμε φτασει.
    heisman
    15.09.2005, 16:15
    Και όμως όταν αποκτήσεις παιδί, θέλεις το παιδί σου να'ναι το καλύτερο από όλα τα παιδιά της τάξης. Ξαφνικά δημιουργείτε μια κόντρα γονέων που όσα δεν έχουν καταφέρει, θέλουν να τα πετύχουν μέσω των παιδιών τους. Εξού και η πίεση, εξού και η έλλειψη ελεύθερου χρόνου στα παιδιά σήμερα...

    Μην βιάζεστε...θα δείτε
    MILU
    02.10.2005, 11:48
    Θα του έδινα ευχαρίστως ένα παιχνίδι απο το "JACK IN THE BOX", ένα μαγαζάκι-όαση, στο Κολωνάκι, Χάρητος 13 & Λουκιανού , τηλ. 210-7258735.
    Την προηγούμενη εβδομάδα, περπατούσα στο Κολωνάκι, όσπου ξαφνικά εμφανίζεται μπροστά μου, ως δια μαγίας, ένα υπέροχο, κουκλίστικο, παραμυθένιο, μαγαζάκι, που είχε διάφορα, ευφάνταστα παιχνίδια για μικρούς και μεγάλους. Αμέσως σκέφτηκα αν έχω κάποιον να του κάνω δώρο ή έστω, να μπω μέσα και να δω κατι και για μένα. Τελικά μπήκα και κόλλησε το βλέμμα μου σ'ένα ξύλινο αλογάκι, με υφασμάτινο (μαξιλαρένιο) κεφάλι. Ξέρετε μωρέ, αυτά τα παλιά, τα κλασσικά αλογάκια που είναι στην ουσία ένα μακρύ ξύλο, σαν σκουπόξυλο, το οποίο απο την κάτω μεριά καταλήγει σε πολύ μικρά ροδάκια, κι απ'την άλλη στο κεφάλι του αλόγου. Ήταν πολύ όμορφο. Ήταν και φθηνο (20Ε).Αμέσως μου'ρθε στο μυαλό ο γιος μιας φίλης μου και το αγόρασα. Έχω πάρα πολύ όμορφες εντυπώσεις απ'το μαγαζάκι αυτό. Ακόμα κι ο πωλητής μου φάνηκε σαν να είχε βγεί απο κάποιο παραμύθι. Κάποιος ιππότης ίσως... Ξέρω, ίσως ακούγομαι λιγάκι υπερβολική, αλλά με επηρέασε πολύ αυτό το μαγαζάκι.
    Θα'θελα να υποστηρίξω όλους αυτούς τους ανθρωπάκους που εμπορεύονται τόσο όμορφα κι ευφάνταστα παιχνίδια. Δυστυχώς στην εποχή μας έχουν κυριεύσει τα υπερσύγχρονα, ηλεκτρονικά, δίχως παιχνιδιάρικη διάθεση, παιχνίδια, που δεν βοηθούν το παιδί να αναπτύξει την φαντασία του...
    Εσείς τι λέτε;
    MILU
    03.10.2005, 15:35
    ...Επίσης, αν έχετε προσέξει, υπάρχουν άλλα δύο παιχνιδομάγαζα, ένα στην Κηφισίας, κοντά στο Σινεμα "Ανεσις" κ' ένα απέναντι απ΄τον Λαμπρόπουλο, στην Ομόνοια, δίπλα σ'ένα σεξοσινεμά (φοβερή αντίθεση ε;)...
    frufru
    03.10.2005, 18:16
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 14-09-2005 στις 18:45 έγραψε:

    ΠΟΤΕ δεν θα τα εδινα στο παιδι μου

    θα τα επερνα εγω






    frufru
    03.10.2005, 18:26
    Aντε απο κει με τα βλαμμενα που θα με κανουν ρομπα!!!!
    Με τι προσωπο θα βγω στην κοινωνια,με τι προσωπο θα συνανταω την μαμα της αριστης Αννουλας οταν μαζι θα κατεβαζουμε τα σκουπιδια???!!!?
    Ε? Και τον εγωισμο μου τι θα τον κανω? Ε?
    Θα τα μπουκωσω στα χαπια που θα τολμουν να με ντροπιασουν εμενα.

    .....Τι να πεις......

    attila
    03.10.2005, 21:00
    Χάπια για εκμάθηση ΠΟΤΕ!!! Κανένα "περιστέρι" ίσως...
    ...μήπως και και δουν έναν καλύτερο κόσμο....γιατί αλλιώς το βλέπω χλωμό!!!